Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Obowiązkowe wyposażenie łodzi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
525 odpowiedzi w tym temacie

#441 OFFLINE   binio1111

binio1111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 528 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 03 maj 2021 - 09:27

Spoko. Nie chcę się "uchylać" od posiadania środoków , które mogą uratować mi życie lub być pomocnymi w normalnych warunkach ( bo i bosak się przydaje i apteczka jak kotwicę w palec wbiję☺) Chcę być po prostu świadomy i wiedzieć co mi wolno a co muszę , żeby byle "cwaniak" mi potem czegoś nie wpierał lub bezpodstawnie wymagał.☺
Ogólnie wychodzę z założenie , że "lepiej nosić niż się prosić" , ale prawo dobrze znać
  • RobsonAL lubi to

#442 OFFLINE   Pablo01

Pablo01

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 30 postów

Napisano 23 maj 2021 - 14:01

Koledzy, jak to jest z tym obowiązkowym wyposażeniem ? Jestem w trakcie kupna pontonu 300 z silnikiem elektrycznym 65lbs, co potrzebuje jako wyposażenie obowiązkowe ? Nigdzie nie umiem znaleźć konkretów i nie wiem czy są aktualne. A ustawa prawo wodne "tylko" 210 stron  :rolleyes: No i co by się przydało, oczywiście minimalistycznie. Na razie liczę tak: ponton, silnik, aku, kotwica, lina do kotwicy, kapok, woltomierz a reszta to wędkarski szpej i żarełko  :D


  • delux64 lubi to

#443 OFFLINE   suhhar

suhhar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisano 23 maj 2021 - 18:36

zamiast kapoka to kamizelke ratunkową proponuję, gaśnica i apteczka tyle u mnie na gumiaku u mnie sprawdzali w zeszłym roku. Jak ktoś będzie się chciał przywalić to...


  • Pablo01 i Ostlander lubią to

#444 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6254 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 23 maj 2021 - 19:32

Gaśnica ze środkiem gaśniczym o masie 2 kg.. Ja mam zawsze rzutkę ratunkową, niestety raz przydała się. Powinieneś też mieć bosak, ale tego rzadko kto się czepia. Najważniejsze to kamizelki, po jednej na każdego w łodzi i gaśnica



#445 OFFLINE   pawlo29

pawlo29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 966 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Każmierski

Napisano 23 maj 2021 - 20:04

Ja mam gaśnice 2 kg i co dopiero po remoncie bo każda gaśnica co 5 lat to musi mieć , a legalizacja jest co rok , wielu o tym zapomina . Kupiłem bosak , kamizelka ratunkowa  dla każdej osoby która płynie i apteczka  . Ja mam też zarejestrowane pływadło  dla świętego spokoju  ponoć nie trzeba ale ja nie będę zrywał numerów są i niech tam zostaną  .  :)  


  • marcin_ketrzyn lubi to

#446 OFFLINE   Pablo01

Pablo01

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 30 postów

Napisano 23 maj 2021 - 20:18

Dobra, dzięki za informacje  :) W międzyczasie też troszkę poszukałem po internetach i wypytałem znajomych co pływają i już wiem to co chciałem się dowiedzieć  :D



#447 OFFLINE   Kasjan

Kasjan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 54 postów
  • LokalizacjaAugustów
  • Imię:Kamil

Napisano 29 sierpień 2022 - 09:15

283d04e9349f5e0d0396be4edaf240b6.jpg
Czy ktoś mi podpowie jak to się nazywa i gdzie to można kupić?

#448 OFFLINE   Quent

Quent

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 205 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Marcin

Napisano 29 sierpień 2022 - 14:40

283d04e9349f5e0d0396be4edaf240b6.jpg
Czy ktoś mi podpowie jak to się nazywa i gdzie to można kupić?

Kabestan

#449 OFFLINE   M a r a s

M a r a s

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1165 postów
  • LokalizacjaZS
  • Imię:Marek

Napisano 04 wrzesień 2022 - 21:41

283d04e9349f5e0d0396be4edaf240b6.jpg
Czy ktoś mi podpowie jak to się nazywa i gdzie to można kupić?

http://hobby.poznan....rth-set-black  

 

Były kiedyś w szopeneria.pl  bo sam ją tam kupiłem .

Tylko do kompletu musisz mieć jeszcze rolki prowadzące linkę.



#450 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 638 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 01 kwiecień 2023 - 15:04

Hej. Mam pytanie:

Oznakowanie Łodzi wiem: Numer Rej i nazwa jednostki minimum 10cm kontrastowo itd.

 

Ale co z nazwą portu macierzystego? Doczytałem, że ma być na jednostce. Ale jakiś miejsce? Jakaś wielkość liter? No bo nich by se było na rufie małymi literami … ale jakoś sobie nie wyobrażam 10cm „Nowy Dwór Mazowiecki”  ;)

 

Mam krócej ale ktos tego wymaga? Ja znalazłem „ma być na Łodzi” wydrukuje zalaminuję i do bakisty - będzie na Łodzi. Nie widuje na łódkach ale przepis jest.


Użytkownik Qh_ edytował ten post 01 kwiecień 2023 - 15:05


#451 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 638 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 01 kwiecień 2023 - 15:40

W ustawie o rybactwie śródlądowym punkt o oznaczeniu wykreślony i szukać trzeba w ustawie o żegludze śródlądowej a tam:

Art. 21. 1. Statek wpisany do rejestru lub zarejestrowany na podstawie ustawy zdnia 12kwietnia 2018r. o rejestracji jachtów iinnych jednostek pływających o długości do 24 m oznacza się nazwą lub znakiem armatora, nazwą portu macierzystego

3. Minister właściwy do spraw żeglugi śródlądowej określi, w drodze rozporządzenia:

1) szczegółowy sposób oznaczania statków, uwzględniając ich wielkość, rodzaj i przeznaczenie oraz czytelność uwidocznionych oznaczeń;
 
no i tego rozporządzenia nie umiem znaleźć.
oferowane naklejki sa numer 10cm wysokości a port 8cm ale to i tak duże jest.
 
Ok znalazłem nie da sie wkleić ale:
maly statek ma być oznaczony numerem rejestracyjnym LUB jeśli go nie posiada nazwą i portem macierzystym.
 
mam numer wiec port olewam. szczególnie ze u mnie w porcie jest tylko garaż

Dzięki. Jak sie mylę wyprostujcie.

Użytkownik Qh_ edytował ten post 01 kwiecień 2023 - 15:47


#452 OFFLINE   konrado

konrado

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 135 postów
  • LokalizacjaŚroda Wlkp
  • Imię:Konrad

Napisano 23 maj 2023 - 23:43

Panowie to w końcu trzeba rejestrować czy nie jak to jest?

#453 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 24 maj 2023 - 06:19

trzeba w co najmniej dwóch przypadkach

1. ustawa tego wymaga (np. powyzej określonej mocy silnika)

2. wymagania ubezpieczyciela, który zwykle chce aby przedmiot ubezpieczenia (lódź) była zarejestrowana



#454 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 638 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 24 maj 2023 - 19:16

Niektórych nie trzeba. Wystarczy wygooglować i podjąć decyzję.



#455 OFFLINE   eljotnes

eljotnes

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 69 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 10 czerwiec 2023 - 07:20

Witam czytam i wychodzi że dla łódki wędkarskiej o długości do 3,5m. obowiązkowe wyposażenie wymagane przy kontroli to:
Kamizelki ratunkowe w liczbie odpowiadającej ilości osób na łódce
Koło ratunkowe nie bo brak miejsca
Gaśnica, odbijacz, bosak, apteczka nie bo do 3,5m i rekreacja

#456 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 10 czerwiec 2023 - 07:58

Witam czytam i wychodzi że dla łódki wędkarskiej o długości do 3,5m. obowiązkowe wyposażenie wymagane przy kontroli to:
Kamizelki ratunkowe w liczbie odpowiadającej ilości osób na łódce
Koło ratunkowe nie bo brak miejsca
Gaśnica, odbijacz, bosak, apteczka nie bo do 3,5m i rekreacja

do 3,5 metra z napędem mechanicznym (silnikiem elektrycznym lub spalinowym) - gaśnica 2kg i kamizelki ratunkowe dla każdej osoby na łódce/pontonie



#457 OFFLINE   M a r a s

M a r a s

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1165 postów
  • LokalizacjaZS
  • Imię:Marek

Napisano 10 czerwiec 2023 - 12:17

do 3,5 metra z napędem mechanicznym (silnikiem elektrycznym lub spalinowym) - gaśnica 2kg i kamizelki ratunkowe dla każdej osoby na łódce/pontonie

Wigry 355 teraz 360 tak jak np. Solar i inne klony .

Co jeszcze musi mieć na wyposażeniu  jeśli ma 3,55 metra i więcej ?


  • eljotnes lubi to

#458 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 638 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 10 czerwiec 2023 - 15:57

Oprócz tego co podali koledzy jeszcze teflon, chorągiewki sygnalizacyjne no i oczywiście sprzęgło od żuka.

 

I panu policjantowi przy kontroli trzeba powiedzieć, ze tak Qh zapewniał.  ;) 
 

Na poprzednich stronach są wklejone obowiązujące akty prawne. Wystarczy przeczytać. Policja nie bazuje na forum tylko na tych właśnie dokumentach. A dyskusje z nimi bywają trudne. Właśnie uzupełniłem przegląd gaśnicy.

 

Dodam, że ani mała łódź, ani mała moc silnika ( brak rejestracji i brak patentu) nie zwalnia z obowiązku znania przepisów obowiązujących na wodzie. Znaków, pierwszeństwa, sygnalizacji. Jezioro czy rzeka to nie basen. Naprawdę można sobie i innym biedy napytać. Mnóstwo corocznych utonięć właśnie stad się bierze.


Użytkownik Qh_ edytował ten post 10 czerwiec 2023 - 16:05


#459 OFFLINE   eljotnes

eljotnes

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 69 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 24 czerwiec 2023 - 07:43

Oprócz tego co podali koledzy jeszcze teflon, chorągiewki sygnalizacyjne no i oczywiście sprzęgło od żuka.

 

I panu policjantowi przy kontroli trzeba powiedzieć, ze tak Qh zapewniał.  ;) 
 

Na poprzednich stronach są wklejone obowiązujące akty prawne. Wystarczy przeczytać. Policja nie bazuje na forum tylko na tych właśnie dokumentach. A dyskusje z nimi bywają trudne. Właśnie uzupełniłem przegląd gaśnicy.

 

i dlatego przepis powinien być czytelny, a tak zaczynają się interpretacje:

 

§ 6.1 Statek, z wyjątkiem statku na stałe zacumowanego do nabrzeża, powinien być wyposażony w pasy lub kamizelki ratunkowe w liczbie odpowiadającej liczbie osób znajdujących się na statku oraz w koła ratunkowe.

kamizelki jasne, ale koło już w załączniku opisane

 

Rodzaj małego statku:       o napędzie mechanicznym o długości od 4 do 12 metrów

Rejon żeglugi                    rejony 2–4  

Liczba kół ratunkowych    1 koło

 

UWAGA: Wymagań nie stosuje się do małych statków, których budowa i konstrukcja nie pozwala na umieszczenie koła ratunkowego.

 

a czy łódka wędkarska do 4 m jest przystosowana do mocowania koła, raczej nie

 

§ 12

7. Statek o długości równej lub mniejszej niż 20 m, inny niż pchacz, holownik i lodołamacz, powinien być wyposażony w gaśnice proszkowe o wielkości napełniania 2 kg
§ 13.
Wymagań, o których mowa w § 12, nie stosuje się do statków przeznaczonych wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji:
1) o długości kadłuba nieprzekraczającej 3,5 m;
2) bez napędu mechanicznego
 

§ 19.

1. Statek przeznaczony wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji powinien być wyposażony w następujący sprzęt pokładowy:
1) odbijacze w liczbie odpowiedniej do rodzaju i wymiarów statku;
2) bosak;
3) apteczka pierwszej pomocy.
2. Wymagań, o których mowa w ust. 1, nie stosuje się do statków przeznaczonych wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji o długości kadłuba nieprzekraczającej 3,5 m.

Użytkownik eljotnes edytował ten post 24 czerwiec 2023 - 07:46


#460 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 638 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 24 czerwiec 2023 - 11:26

Oj jest tego więcej. Na poprzednich stronach są akty prawne.

 

W jednym masz rację - jest to niejasne - jak wszystkie skomplikowane przepisy. Ja interpretuję tak: jeśli nie jest jasne, ze czegoś nie muszę mieć, to mam.

Łódkę mam 3,90, 25KM, więc zarejestrowaną w pełni.

U siebie mam tak:

Gaśnica 2kg Z WAŻNYM PRZEGLĄDEM (co wynika z przepisów ogólnych tak jak w każdym aucie)

4 odboje - po dwa na stronę, nigdy nie użyte

pagaj z bosakiem (pagaj w sumie mądrze, bo jak silniki posiadają, to na rzece miło dobić do brzegu a nie morza ;)).

bosak solo gdzieś na dnie (żeby uniknąć przygłupich dyskusji)

Apteczka (na szczęście wystarczy jakaś), ale apteczki też mają daty ważności ...

kamizelki RATUNKOWE nie asekuracyjne, z atestem

rzutkę/linkę 30m 8mm średnicy, pływającą (choć nie muszę) ale warto mieć. Można przypiąć siebie albo pomóc komuś niekoniecznie skacząc samemu do wody.

Koła ratunkowego nie mam bo łódź ma poniżej 4m.

Łódź jest zarejestrowana w pełni nie na żadne "A" bo mam powyżej 20KM.

Numery rejestracyjne na burcie min 10cm i 1cm grubości. Oraz nazwę łodzi. Portu nie mam bo jak jest numer nie musi być na małych statkach.

Uwaga mam czerpak. Nie wiem czemu ale kiedyś policjant o niego pytał. To mam. Przydaje się. Jeździ w nim suchy papier toaletowy i jak buja służy za pisuar wygodny - to mam.

 

A ze mam patent to gdzieś w  bakiście światło 360* oświetlające pokład (bo trzeba) i szperacz na dziobie (bo chcę coś widzieć) jak się noc zrobi.

 

U nas się czepiają (i może dobrze). Kontroli miałem sporo. Pytali o wszystko powyżej - nigdy nie dostałem mandatu.

 

Jedyne co mam dyskusyjne, to silnik. Na Mietkowie, WOLNO UŻYWAĆ siników do 5KM. Ja nie używam, ale mam 25KM, silnik jest nad wodą, mam dwa elektryki. Policja odpuszcza bez problemu, ale słyszałem, że straż rybacka się czepia. Jak to straż.

Nie zdejmę i nie zapłącę mandatu bo 1. tak mam zarejestrowaną łódź. 2. Ważniejsze - jakby trzeba było kogoś ratować to ja jestem na 25KM w każdym zakątku Mietkowa w 2 min, a zimą tonący ma niewiele więcej czasu. Na elektryku nie zdążę. I tu się będę upierał, nawet jakby się miało oprzeć o sąd.

 

Co do innych wymiaró łódek sie nie wypowiadam, trzeba czytać i decydować samemu.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych