Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szkodliwość pianki poliuretanowej dla naszego zdowia?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Manniek66

Manniek66

    Manniek66

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2343 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Bartosz

Napisano 07 grudzień 2014 - 21:33

Dzisiaj zalewając kolejną formę zacząłem się zastanawiać, czy opary lub bezpośredni kontakt np. dłoni z pianką są szkodliwe dla naszego zdrowia? Mam tu na myśli bardzo popularną piankę foam-it. Wie ktoś coś na ten temat?  Oczywiście rozchodzi się o zmieszane dwa składnika, gotowe do zalania. Gotowe produkty raczej szkodliwe nie są. Pewien ktoś, kto siedzi w piankowych woblerach po uszy powiedział mi, że po rozmowie z technologiem stwierdził iż opary pianki nie mają większego wpływu na nasze zdrowie, byle tylko nie pić jej :) Niestety nie wiem, jaką piankę miał na myśli... 

 

 

Z tego co wyczytałem  karcie technicznej foam-it 15. Najbardziej szkodliwy jest part A zawierający metylenobis (MDI). Oto co znalazłem na ten temat w sieci. 

 

Drogi Narażenia
Substancja może wchłaniać się do organizmu przez wdychanie. 

Ryzyko Narażenia Inhalacyjnego
Parowanie substancji w temp. 20°C jest nieznaczne; jednak szkodliwe stężenie pyłu w powietrzu może być osiągnięte szybko podczas rozproszenia. 

Skutki Narażenia Krótkotrwałego
Łzawienie. Substancja działa(jš) drażnišco na oczy, skórę i drogi oddechowe. Substancja może działać na płuca. To może spowodować upoledzenie funkcji. 

Skutki Narażenia Długotrwałego lub Powtarzanego
Powtarzajšcy się lub długotrwały kontakt może spowodować podrażnienie skóry . Powtarzajšce się lub długotrwałe wdychanie może powodować astmę. Patrz Adnotacje 

 

źródło: http://www.ilo.org/d...&p_card_id=0298


Użytkownik Manniek66 edytował ten post 07 grudzień 2014 - 22:04


#2 OFFLINE   wedkarzyk1

wedkarzyk1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 989 postów
  • LokalizacjaWrocław/Oława
  • Imię:Zbigniew

Napisano 07 grudzień 2014 - 22:08

Zarówno w poliolu jak i purocynie znajdują się składniki lotne i to właściwie podczas odmierzania i mieszania najbardziej jesteśmy narażeni na kontakt z substancjami szkodliwymi . Podczas wzrostu wydziela się już właściwie tylko dwutlenek węgla którego i tak w powietrzu jest już sporo i raczej taka dodatkowa ilość nie wpłynie jakoś szczególnie na nasze zdrowie  :) Reszta substancji zostaje związana , tworzy łańcuchy , te siatkę , a ta komórki wypełnione CO2 :D po krotce tak to wygląda .

Poniżej link do stronki Purinovej a w nim karty techniczne popularnej pianki Izopianolu 30/60

 

http://www.purinova....,Izopianol-3060



#3 OFFLINE   Manniek66

Manniek66

    Manniek66

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2343 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Bartosz

Napisano 07 grudzień 2014 - 22:13

Po cichu liczyłem właśnie na Ciebie w tym temacie. Dziękuję za pomoc :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych