Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

FishingArt - producent blanków / pracownia rodbuildingowa

blanki pracownia fishing art blank

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2917 odpowiedzi w tym temacie

#1381 ONLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4967 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 11 listopad 2014 - 17:02

Inaczej holuje się ryby XF-em a inaczej S-em w każdy wypadku nieumiejętność może skutkować spadaniem ryb. Być może wędki wolniejsze a w zasadzie bardziej elastyczne są w stanie więcej wybaczyć podczas holu ale też nie są w stanie bardzo szybko wybrać ewentualnego luzu linki powstającego podczas szarpania przez rybę pyskiem. Czy można uznać, że sztywny kij będzie gubił więcej ryb niż kij wiotki? wydaje mi się, że przy zrozumieniu zasady powstawania luzu linki podczas holu i umiejętnym sterowaniu holowaną rybą, sztywność wędki nie powinna znacząco wpływać na spadanie ryb. Wiele osób ma nieprawidłowe podejście do holowania ryb a jest to kolejny, poza wabieniem, element wymagający treningu, rybą w czasie holu można sterować, układać walkę zgodnie z założonym planem, niwelować możliwość skakania, szarpania lub uciekania w nieodpowiadającym nam kierunku. Jeśli podczas holu liczymy tylko na kołowrotek i amortyzację kija to na pewno wędki o głębokim ugięciu oddadzą nam przysługę jeśli natomiast walczymy z rybą "po swojemu" sztywny kij pozwoli nam szybko zakończyć zabawę bez zbędnego "przeciągania liny". Polemika miedzy zwolennikami XF a S-M czy MF przypomina mi nieco tematy rodem Daiwa vs Shimano  ;)



#1382 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 11 listopad 2014 - 17:08

Inaczej holuje się ryby XF-em a inaczej S-em w każdy wypadku nieumiejętność może skutkować spadaniem ryb. Być może wędki wolniejsze a w zasadzie bardziej elastyczne są w stanie więcej wybaczyć podczas holu ale też nie są w stanie bardzo szybko wybrać ewentualnego luzu linki powstającego podczas szarpania przez rybę pyskiem. Czy można uznać, że sztywny kij będzie gubił więcej ryb niż kij wiotki? wydaje mi się, że przy zrozumieniu zasady powstawania luzu linki podczas holu i umiejętnym sterowaniu holowaną rybą, sztywność wędki nie powinna znacząco wpływać na spadanie ryb. Wiele osób ma nieprawidłowe podejście do holowania ryb a jest to kolejny, poza wabieniem, element wymagający treningu, rybą w czasie holu można sterować, układać walkę zgodnie z założonym planem, niwelować możliwość skakania, szarpania lub uciekania w nieodpowiadającym nam kierunku. Jeśli podczas holu liczymy tylko na kołowrotek i amortyzację kija to na pewno wędki o głębokim ugięciu oddadzą nam przysługę jeśli natomiast walczymy z rybą "po swojemu" sztywny kij pozwoli nam szybko zakończyć zabawę bez zbędnego "przeciągania liny". Polemika miedzy zwolennikami XF a S-M czy MF przypomina mi nieco tematy rodem Daiwa vs Shimano  ;)

 

Kiedys, jak bylem mlody, to chodzilem na ryby (nie na sumy) bez podbieraka. To dopiero bylo przeciaganie liny...zaden XF a nawet XXF nie wnosi tyle co dostosowany do warunkow i zdobyczy podbierak.


  • popper i pikuś lubią to

#1383 ONLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4967 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 11 listopad 2014 - 17:28

Danielu, nie sposób dorównać Ci doświadczeniem, chociaż wydaje mi się, że podobnie jak kiedyś tak i obecnie jesteś młody bo chyba jeszcze nie stary?  a preferencje jak widać są różne i niech tak zostanie. 


  • Guzu lubi to

#1384 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 11 listopad 2014 - 17:43

Danielu, nie sposób dorównać Ci doświadczeniem, chociaż wydaje mi się, że podobnie jak kiedyś tak i obecnie jesteś młody bo chyba jeszcze nie stary?  a preferencje jak widać są różne i niech tak zostanie. 

 

Dobre, chyba wiecej nie da sie dodac :D



#1385 OFFLINE   rybak109

rybak109

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 558 postów
  • LokalizacjaAllenstein
  • Imię:Szymon
  • Nazwisko:Tomaniuk

Napisano 23 listopad 2014 - 09:20

Cieszę się, że mogę z czystym sumieniem polecić blanki made in Poland i dodać kolejne dobre rekomendacje pracowni. Mój nowy kij wykonany na blanku SLXF-NANO 706-2N

Wędka jest mega szybka i bardzo sztywna podczas prezentacji przynęty, wydaje się jakby blank był ceramiczny. Podczas holowania małych okonków (20 cm) pracuje tylko nieznaczna część dosyć mocnej szczytówki, wydaje się być zbyt mocną jak na 6lb ale o dziwo ryby nie spadają ani się nie odbijają, może być to wynikiem niespotykanej wręcz czułości blanku. Ryby wcina bardzo szybko tak więc hak tkwi nie w kruchym odcinku szczeki a nieco wyżej skąd nie ma możliwości wypaść w czasie holu. Holując większe ryby uzyskujemy odpowiednio większe i progresywne ugięcie, głębokie pod ciężarem 0,5kg. Nie jest to blank do budowy wędek mających służyć wleczeniu przynęty lub łowieniu na przynęty poniżej masy 5g jest stworzony do precyzyjnej prezentacji wabików, które zamierzamy stale animować ruchami szczytówki, wszystkie sygnały docierają do dłoni nawet ze znacznych odległości, zacięcie jest instynktowne gdyż niezwykle mocno czuć brania. Wędka może służyć do łowienia całkiem sporych ryb, jest mocna i na pewno zatrzyma większość jeziorowych drapieżników naturalnie nie wliczając kijanek, na pewno nie ulęknie się sandaczy, które mogą się zdziwić jak szybko po pstryknięciu ujrzą grot haka miedzy dziurkami swoich otworów nosowych.

Blank jest bardzo smukły, gładko spolerowany o równych ściankach. Złącze idealnie spasowane, łatwo się zakłada i tak samo łatwo zdejmuje bez często spotykanego w wielu blankach innych producentów zakleszczania, trzyma pewnie i nie wysuwa się podczas energicznych rzutów przynętą. Wykonanie rękojeści i omotkowanie z precyzją lasera.

10387239_1002985736384073_20747892990276

10703622_1002986479717332_67898520257804


No i jak wrażenia po miesiącu użytkowania ?
  • Stachu42 lubi to

#1386 ONLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4967 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 23 listopad 2014 - 13:57

Wrażenia takie, że zamówiłem kolejny 6lb XF NANO 9'6


  • Wobi i kubaS 1 lubią to

#1387 OFFLINE   Wobi

Wobi

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1601 postów
  • LokalizacjaPl

Napisano 23 listopad 2014 - 18:54

Kuba będziesz zadowolony,bo fajniejszych niż blaasy 6lb. długich ultra lajtów jeszcze nie widziałem

#1388 ONLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4967 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 23 listopad 2014 - 19:11

Żeby mi tylko żuków nie zabrakło do Twojego powrotu bo nie będę miał czego do żyłki uwiązać i kij będzie obsychał  :)


  • blackabyss i Wobi lubią to

#1389 OFFLINE   Tomas81

Tomas81

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:K.

Napisano 23 listopad 2014 - 19:18

Tak się trochę podepnę pod te 6lbs'ówki :P

Faktycznie da radę taka niezbyt długa 8'6" SLFX nano podać żuczka 1,5g? Czy jednak patyk z takim wielki ciężarem ;)  nie będzie jeszcze współpracować?

 

Edytka: Oczywiście linka ważna więc była by to możliwie najcieńsza plećka, np. techronik 0,03 czy najcieńszy Varivasek. Żyłki raczej odpadają, nie lubię :D


Użytkownik Tomas81 edytował ten post 23 listopad 2014 - 19:21


#1390 OFFLINE   Wobi

Wobi

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1601 postów
  • LokalizacjaPl

Napisano 23 listopad 2014 - 19:23

nie wieme czy 8'6" się da (nie mialem/nie robilem) ale 9' na pewno się da rzucić te 1,5g,oba są świetne (F i XF)

#1391 OFFLINE   Tomas81

Tomas81

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:K.

Napisano 23 listopad 2014 - 19:32

To dalej będę szukać wieści bo te 2,6m to taka maksymalna dla mnie długość na wiosenne ryby gdy wody w Drwęcy dużo-kupa krzaczorów nad głową a i mógł bym go jeszcze zabrać na ponton i szukać kleni na wiślanych przelewach. Ale dzięki @Wobi za informację :)



#1392 ONLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4967 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 23 listopad 2014 - 20:29

Tomasz, odwiedzam Twoje rewiry jak będziesz miał ochotę to pomacasz sobie moje kije a wtedy na pewno łatwiej będzie Ci dokonać wyboru?



#1393 OFFLINE   Tomas81

Tomas81

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:K.

Napisano 23 listopad 2014 - 20:48

Tomasz, odwiedzam Twoje rewiry jak będziesz miał ochotę to pomacasz sobie moje kije a wtedy na pewno łatwiej będzie Ci dokonać wyboru?

Dzięki, może rzeczywiście sie by udało spotkać.  W takim razie...w kontakcie :)



#1394 OFFLINE   Wobi

Wobi

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1601 postów
  • LokalizacjaPl

Napisano 24 listopad 2014 - 09:32

To dalej będę szukać wieści bo te 2,6m to taka maksymalna dla mnie długość na wiosenne ryby gdy wody w Drwęcy dużo-kupa krzaczorów nad głową a i mógł bym go jeszcze zabrać na ponton i szukać kleni na wiślanych przelewach. Ale dzięki @Wobi za informację :)



Tomasz co do Wisły z pontonu,to ciężko ci będzie podciągnąć kilowego klenia czy jazia pod prąd,a z takim 50+ to już nawet chyba się nie da.... Te 6lb. to naprawdę 6lb. i myślę że większość dużych kleni na np. takiej Drwęcy zaparkuje Ci w zielsku lub zaczepach.Moim zdaniem te UL są idealne pod jazie (ze względu na ich mniejszą dynamikę i tendencję do włażaenia w zaczepy),okonie i ewe.klenie,ale w wodzie bez zielska i badyli....

#1395 OFFLINE   Tomas81

Tomas81

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:K.

Napisano 24 listopad 2014 - 16:43

Tomasz co do Wisły z pontonu,to ciężko ci będzie podciągnąć kilowego klenia czy jazia pod prąd,a z takim 50+ to już nawet chyba się nie da.... Te 6lb. to naprawdę 6lb. i myślę że większość dużych kleni na np. takiej Drwęcy zaparkuje Ci w zielsku lub zaczepach.Moim zdaniem te UL są idealne pod jazie (ze względu na ich mniejszą dynamikę i tendencję do włażaenia w zaczepy),okonie i ewe.klenie,ale w wodzie bez zielska i badyli....

No to teraz dałeś mi domyślenia :unsure:  O Drwęcę jakoś nie nie boję bo zawsze można podejść rybę wodą czy krzaczorami pod innym kontem, co przyznaję bywało nie raz, o tyle te przelewy mnie bolą. Bo często siedzą tam konkret sztuki, obserwowałem nie raz takie 50-60cm jak zbierały mikro coś(muszki, żuczki?) z powierzchni ale nie miałem patyka pod te ryby. Dlatego myślałem o tych 6lbs. Kurde to co tu za patyka wymyśleć aby podać wabika w granicach 1,5-2g a i można było powalczyć z większym kabankiem? Jakaś sugestia? Będę wdzięczny :)



#1396 OFFLINE   Acho

Acho

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 323 postów

Napisano 24 listopad 2014 - 17:22

No to teraz dałeś mi domyślenia :unsure:  O Drwęcę jakoś nie nie boję bo zawsze można podejść rybę wodą czy krzaczorami pod innym kontem, co przyznaję bywało nie raz, o tyle te przelewy mnie bolą. Bo często siedzą tam konkret sztuki, obserwowałem nie raz takie 50-60cm jak zbierały mikro coś(muszki, żuczki?) z powierzchni ale nie miałem patyka pod te ryby. Dlatego myślałem o tych 6lbs. Kurde to co tu za patyka wymyśleć aby podać wabika w granicach 1,5-2g a i można było powalczyć z większym kabankiem? Jakaś sugestia? Będę wdzięczny :)

Możesz również rozważyć Lamiglasa XSH1142L, spokojnie podoła Twoim oczekiwaniom.



#1397 OFFLINE   Tomas81

Tomas81

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:K.

Napisano 24 listopad 2014 - 17:33

Możesz również rozważyć Lamiglasa XSH1142L, spokojnie podoła Twoim oczekiwaniom.

Tylko Bartku przeczytaj czego potrzebuję konkretnie. Taka 9'6" w ogóle nie wchodzi w rachubę. Bo kij ma być dużo krótszy, góra 8'6", żeby można było nim łowić też z pontonu/łodzi. Laga blisko 3m nie jest ani wygodna ani poręczna na pływadle.



#1398 OFFLINE   Acho

Acho

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 323 postów

Napisano 24 listopad 2014 - 17:56

Tylko Bartku przeczytaj czego potrzebuję konkretnie. Taka 9'6" w ogóle nie wchodzi w rachubę. Bo kij ma być dużo krótszy, góra 8'6", żeby można było nim łowić też z pontonu/łodzi. Laga blisko 3m nie jest ani wygodna ani poręczna na pływadle.

Upss.., racja :). Więc warto pomyśleć o Elixirach, masz tam kilka opcji do wyboru...



#1399 OFFLINE   Tomas81

Tomas81

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:K.

Napisano 24 listopad 2014 - 18:09

Będę mieć zagwostkę na jakiś czas. Zresztą do wiosny jeszcze trochę, teraz to mi sandacze w głowie :D



#1400 OFFLINE   skalek-77

skalek-77

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2260 postów
  • Imię:Rafał

Napisano 24 listopad 2014 - 19:54

Ale jaki to problem zamówić u pana Krzyśka Blaasika 6lb ze wzmocnionym dolnikiem do np.8lb? Myślę,że problemu nie będzie


  • kubaS 1 i Tomas81 lubią to





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blanki, pracownia, fishing art, blank