Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Ultra light czy Light (pomoc w wyborze kija)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   atomic

atomic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów

Napisano 16 styczeń 2015 - 03:04

Cześć

Potrzebuję Waszej rady co do parametrów wędki jakiej szukać.

Na początku myślałem o kiju pod pstrągi z bardzo małych rzeczek, gdzie i pstrągi są małe i przynęty też (powiedzmy taki minnow 5 cm czy inne woblery do max 6 cm). Jednak raczej stosuje się mniejsze.
Myślałem o kiju właśnie do takiego łowienia i nie wiem do końca jaka powinna być wędka żeby ładować się przy takich nielotnych woblerach? Czy na blanku muchowym? Czy cw rzeczywiście do tych 7g?

Potem zacząłem się zastanawiać czy taka wędka znajdzie jakiekolwiek inne zastosowanie. Czy takim kijem na blanku muchowym będę mógł łapać klenia na większej rzecze? Czy poradzi sobie z jakimś nurtem? Czy to już za słaby patyk i za bardzo będzie się giąć?

Czy jestem w stanie pogodzić pstrągi z malutkich rzek, okonie i klenie/jazie na większych rzekach?


Multik z jakim miałoby to współgrać to Abu Revo LT
  • darkonis lubi to

#2 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2892 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 16 styczeń 2015 - 07:54

A długość? Bo mi to się to właśnie najbardziej gryzie, ponieważ na malutkie rzeczki to raczej kij max 1,8 m pod krótkie techniczne rzuty, no a na większą rzekę to ze 2,4 m by wypadało, żeby zasięg rzutu jednak jako taki większy mieć.



#3 Guest_Drac_*

Guest_Drac_*
  • Guests

Napisano 16 styczeń 2015 - 08:49

A czy na małą rzeczkę gdzie są tylko /?/ małe rybki i stosuje się małe przynęty nie łatwiej / lepiej? porzucać jeszcze lżej niż wymienione woby?

Jakies twistery czy jigi 3-4cm, ew wobki 2,5 - 3,5cm ?

Gramatura pewnie do max 4-5g takich przynęt, a więc i kijaszek ul.

Na takiej wędce to i mały pstrąg ucieszy.

Choć nie wiem jak multik ogarnie np jiga 2g. Nie znam się na nich :/

 

edit:

Na jerkowej giełdzie w dziale twórcy widziałem fajne wobki pod pstrąga na małe rzeczki - Gajosika.

Długość ok 3cm chyba..... nie chce mi się teraz szukać


Użytkownik Drac edytował ten post 16 styczeń 2015 - 08:52


#4 OFFLINE   minecjusz

minecjusz

    szogun

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1712 postów
  • LokalizacjaWRZEŚNIA/ORZECHOWO
  • Imię:Przemo

Napisano 16 styczeń 2015 - 08:50

może złoty środek 2,13m :ph34r:

 

Revo LT na łożyskach katobi air dedykowanych do UL zapitala aż miłło

 

Ja w Cu51 z ceramików przesiadłem sie na  łozyska katobi i masakraaaa....pierwsze dni to magnetyka prawie na maxa miałem, a na ceramikach miałem na min.


Użytkownik minecjusz edytował ten post 16 styczeń 2015 - 08:56


#5 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2892 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 16 styczeń 2015 - 10:17

może złoty środek 2,13m :ph34r:

Jak coś jest do wszystkiego to jest do ... ;) ale to też w głównej mierze kwestia osobniczych preferencji/przyzwyczajeń


  • minecjusz lubi to

#6 OFFLINE   atomic

atomic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów

Napisano 16 styczeń 2015 - 12:22

Wobki jase, że mniejsze będę też próbować. Podałem taki max.

Czyli kijek na blanku muchowym?

#7 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2892 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 16 styczeń 2015 - 12:40

Bardzo dobrze się ładuje, pięknie amortyzuje... osobiście takie lajty preferuję



#8 OFFLINE   atomic

atomic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów

Napisano 16 styczeń 2015 - 13:37

a bez łożysk poleci? Czy muszę wymienić?

#9 OFFLINE   Marcin Rafalski

Marcin Rafalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 749 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 16 styczeń 2015 - 14:13

A długość? Bo mi to się to właśnie najbardziej gryzie, ponieważ na malutkie rzeczki to raczej kij max 1,8 m pod krótkie techniczne rzuty, no a na większą rzekę to ze 2,4 m by wypadało, żeby zasięg rzutu jednak jako taki większy mieć.

 

 

Jak coś jest do wszystkiego to jest do ... ;) ale to też w głównej mierze kwestia osobniczych preferencji/przyzwyczajeń

Polemizował bym  :) ! Śmiem twierdzić, że dłuższym, właśnie 2.13 lepiej i precyzyjniej prowadzi się przynęty w małych wodach. Nadto pozwala łatwiej  wysunąć koniec patyka przez przerwę w krzaczorach i spuścić wobka z prądem.  Wędkowałem kiedyś na rzeczułce o szerokości ok 50 – 70cm( i tak samej głębokosci :) ) dłuższy kijaszek pozwalał lepiej zamaskować się przed ostrożnym kropkowańcem.

Wiele lat temu w niemieckim Blinkerze ukazał sie obszerny artykuł, którego autor twierdził, że do całego słodkowodnego wędkarstwa potrzebne są cztery:  kije light spin do 15g, sredni do 30-35g ciężki do 60g i do wędkarstwa karpiowego(!) i lekka flotowka 4 m. Dodam, że jerkowanie w tamtych latach było w Europie praktycznie nieznane. Do czego zmierzam ? Uważam, że zwłaszcza w precyzyjnym spiningowaniu(czy oczywiście łowieniu castem) ważne jest by posługiwać się jednym kijem. Już po zimowej przerwie w pstragowaniu widzimy, że na pierwszym wyjeździe rzuty nieraz pozostawiają nieco do życzenia. Im więcej kijów tym „pamięć ręki” będzie gorsza, no chyba, ze ktoś 200 dni w roku spędza na pstrągach. A, ze wszystko to osobista preferncja - oczywiście sie zgadzam :) 

U.


Użytkownik Ugly edytował ten post 16 styczeń 2015 - 14:14


#10 OFFLINE   aigle

aigle

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Tomek

Napisano 16 styczeń 2015 - 14:27

Proponuje St Croix 5S59ULF i będzię Pan zadowolony. B)



#11 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2892 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 16 styczeń 2015 - 14:39

a bez łożysk poleci? Czy muszę wymienić?

Z LT fabrycznego to co rzucałem najmniej to chyba paproch na główce 2 g.

 

Polemizował bym  :) ! Śmiem twierdzić, że dłuższym, właśnie 2.13 lepiej i precyzyjniej prowadzi się przynęty w małych wodach. Nadto pozwala łatwiej  wysunąć koniec patyka przez przerwę w krzaczorach i spuścić wobka z prądem.  Wędkowałem kiedyś na rzeczułce o szerokości ok 50 – 70cm( i tak samej głębokosci :) ) dłuższy kijaszek pozwalał lepiej zamaskować się przed ostrożnym kropkowańcem.

Wiele lat temu w niemieckim Blinkerze ukazał sie obszerny artykuł, którego autor twierdził, że do całego słodkowodnego wędkarstwa potrzebne są cztery:  kije light spin do 15g, sredni do 30-35g ciężki do 60g i do wędkarstwa karpiowego(!) i lekka flotowka 4 m. Dodam, że jerkowanie w tamtych latach było w Europie praktycznie nieznane. Do czego zmierzam ? Uważam, że zwłaszcza w precyzyjnym spiningowaniu(czy oczywiście łowieniu castem) ważne jest by posługiwać się jednym kijem. Już po zimowej przerwie w pstragowaniu widzimy, że na pierwszym wyjeździe rzuty nieraz pozostawiają nieco do życzenia. Im więcej kijów tym „pamięć ręki” będzie gorsza, no chyba, ze ktoś 200 dni w roku spędza na pstrągach. A, ze wszystko to osobista preferncja - oczywiście sie zgadzam :) 

U.

No, ale to zależy, czy bardziej spuszczasz przynętę z prądem, czy faktycznie rzucasz w punkt. Zresztą też już widziałem gościa, który pstrągi łowił 4 m teleskopem i wypuszczał przynętę bardzo daleko i długo przytrzymywał w nurcie. Wszystko zależy, jak łowisz. Ja napisałem wyraźnie - wg mnie jeśli krótkie techniczne rzuty to kij 1,8 m.



#12 OFFLINE   atomic

atomic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów

Napisano 16 styczeń 2015 - 20:49

a jak taki delikatny kijek muchowy zachowuje się gdy prowadzimy wobka pod prąd?

#13 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5420 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 16 styczeń 2015 - 21:26

http://fishing.shima...product/rod/731

 

http://ameblo.jp/bas...1613457183.html


Użytkownik bazyloss edytował ten post 16 styczeń 2015 - 21:28


#14 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2892 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 17 styczeń 2015 - 09:10

a jak taki delikatny kijek muchowy zachowuje się gdy prowadzimy wobka pod prąd?

To zależy, jak delikatny blank wybierzesz. W klasie 2 to na pewno będzie się poddawał.

 

 

 

105 i 107 g? Czemu tak dużo ważą, przecież to nie szklaki?


Użytkownik Mekamil edytował ten post 17 styczeń 2015 - 09:12


#15 OFFLINE   minecjusz

minecjusz

    szogun

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1712 postów
  • LokalizacjaWRZEŚNIA/ORZECHOWO
  • Imię:Przemo

Napisano 17 styczeń 2015 - 09:51

Rzeczywiście masa spora...chyba nawet jaxony w spinie o podobnych parametrach były lżejsze.....70gr tam powinno być


Użytkownik minecjusz edytował ten post 17 styczeń 2015 - 17:14


#16 OFFLINE   atomic

atomic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów

Napisano 17 styczeń 2015 - 10:24

a może ktoś z Was miał styczność z blankiem muchowym Matrix AMF662 (6"6'; 1-5g; akcja moderate)
Czy taki blank będzie trochę za delikatny?

#17 OFFLINE   minecjusz

minecjusz

    szogun

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1712 postów
  • LokalizacjaWRZEŚNIA/ORZECHOWO
  • Imię:Przemo

Napisano 17 styczeń 2015 - 10:40

Klasa 2 pod wobkiem 4-5cm siądzie nawet na wodzie stojącej...ja bym całował w klasę 4....od dołu da radę wszystkiemu od góry to i z 8-10gr pociągnie....a pod rybą ładnie się ugnie.

#18 OFFLINE   Paweł J

Paweł J

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaPiła
  • Imię:Paweł

Napisano 17 styczeń 2015 - 13:34

Kolego atomic mam batsona spg 782 i spełnia moje wymagania na małe rzeczki,dół opisany na 4 gramy ale daje radę od jiga 2 gramy i paproch.Wobkido 6-7 cm nie stanowią wyzwania przy łowieniu pod prąd(oczywiście nie sdr).Ryba 30 cm daje niesamowite wrażenie ale mocy kijkowi nie brakuje.Jak by był za mocny to może spróbuj na spg 781 ale mam wrażenie że to może być już całkowicie glizda.

#19 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5420 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 17 styczeń 2015 - 13:40

a tak w temacie UL, to może zbroił ktoś może casta na NFC FW 662 ?



#20 OFFLINE   atomic

atomic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów

Napisano 17 styczeń 2015 - 13:54

Kolego atomic mam batsona spg 782 i spełnia moje wymagania na małe rzeczki,dół opisany na 4 gramy ale daje radę od jiga 2 gramy i paproch.Wobkido 6-7 cm nie stanowią wyzwania przy łowieniu pod prąd(oczywiście nie sdr).Ryba 30 cm daje niesamowite wrażenie ale mocy kijkowi nie brakuje.Jak by był za mocny to może spróbuj na spg 781 ale mam wrażenie że to może być już całkowicie glizda.

a jak wygląda ładowanie przy małych wobkach?
Nigdy nie miałem szklaka, choć blank oczywiście kusi ceną




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych