Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Zapytanie o program fotograficzny


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   platynowłosy

platynowłosy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1274 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 styczeń 2015 - 23:02

Witam Panowie

 

Przez chwilę pracowałem na Lightroomie..

Nie mój program, i nie mój komputer.

Słabo to brzmi, ale zakochałem, chcę go mieć. Ceny-szok...

Ale znalazłem na ALL.. to:

Adobe Lightroom 5 ENG WIN/MAC BOX Student Edition

Co to znaczy: Student Edition?

Wiem, że jest wersja darmowa, miesięczna...ale ja pracuję z namaszczeniem.. ;)

A może ktoś ma i przesiadł się na wyższą półkę i nie potrzebuje?

 

Pozdrawiam

Alek



#2 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 24 styczeń 2015 - 23:07

...zapewne to wersja na kilka stanowisk/komputerów... ;)

Niegdyś zakupiłem takowego Corela Paint Shop Pro...



#3 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 24 styczeń 2015 - 23:25

Hmmm, powiem tak,

Przez chwilę pracowałem na Lightroomie... nie mój program...

raczej nie dam rady się przestawić, nie kurde nie ;)

choć trochę zazdroszczę tym co dają radę...



#4 OFFLINE   David72

David72

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 149 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 24 styczeń 2015 - 23:30

Wersja dla studentów, nauczycieli, uczniów. Na jedno stanowisko. Nie można zarabiać na wykonanych pracach.

Jest do kupienia za około 300-400 zł.

Jeszcze jedno, nie wiem czy ta wersja jest "przenośna", tzn. nie wiem czy można ją odsprzedać, dlatego lepiej kupić w sklepie niż na All.

Użytkownik David72 edytował ten post 24 styczeń 2015 - 23:39

  • platynowłosy lubi to

#5 OFFLINE   rapala

rapala

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 54 postów

Napisano 25 styczeń 2015 - 06:43

LR to świetny program do amatorskiej obróbki zdjęć ,choć wielu profesjonalistów także z niego korzysta.To również bardzo dobre narzędzie do katalogowania zdjęć a także podstawowej edycji filmów.Najlepiej  przed zakupem ściągnąć 30sto dniową wersję testową tego programu i dobrze się z nim zaznajomić .Według mnie to bardzo prosty i intuicyjny program ,który posiada również spolszczony interfejs.Na Youtube jest mnóstwo tutoriali ,które przedstawiaja możliwości tego programu,warto kilka z nich obejrzeć przed zakupem.Czy wydatek 500zł za bardzo dobry program to dużo? Moim zdaniem NIE,wystarczy popatrzeć na konkurencyjne programy takie jak chociazby Capture One Pro albo DxO Optics pro.
Niedługo Adobe wypuści 6stą wersję LR ale najprawdopodobniej (oby nie) będzie ona dostępna tylko w CC.Znając życie to cena wersji 5iątej (jeszcze pudełkowej) nieco podskoczy...Ale czas pokaże.


Użytkownik rapala edytował ten post 25 styczeń 2015 - 06:54

  • platynowłosy lubi to

#6 OFFLINE   teethar

teethar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 331 postów
  • LokalizacjaWLKP
  • Imię:Bartek
  • Nazwisko:Bie...ski

Napisano 25 styczeń 2015 - 09:40

Cześć,

 

kolego @rapala - nie zgodzę się, że to program do amatorskiej obróbki zdjęć. Sam pracuję nad nim od wielu lat, fotografią zarabiam na życie, a większość moich znajomych z branży również z niego korzysta. W niczym nie odstaje od Capture i innych, które są o wiele bardziej skomplikowane w obsłudze, a wcale nie oferują jakichś fajerwerków w zamian. 

 

A odnośnie zakupu  programu kolego @platynowłosy to radzę się dobrze zastanowić nad zakupem licencji w chmurze. To rozwiązanie idealne dla profesjonalistów (możliwość czasowego zakupu licencji + aktualizacje do najnowszych wersji w cenie). Ale pewnie do amatorskiej pracy wolałbyś kolego wersję pudełkową? Radzę się rozejrzeć za wersjami "używanymi", zdarzają się okazje. 

 

Jakby co służe pomocą w rozgryzieniu programu - zapraszam na priv jak będziesz miał pytania. 

 

 

Pozdrawiam

BB


  • platynowłosy lubi to

#7 OFFLINE   dexter4127

dexter4127

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 postów
  • LokalizacjaDęblin
  • Imię:Mateusz

Napisano 25 styczeń 2015 - 11:29

Jakby ktoś nie wiedział, to do końca miesiąca można za darmo pobrać program Dxo Optics Pro 8. ;)



#8 OFFLINE   rapala

rapala

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 54 postów

Napisano 25 styczeń 2015 - 12:29

Cześć,

 

kolego @rapala - nie zgodzę się, że to program do amatorskiej obróbki zdjęć. ...


BB

 

Przecież napisałem ,że : wielu profesjonalistów z niego również korzysta :) ....Osobiście nie jestem zarobkowo związany z fotografia ,czyli to co robię traktuję amatorsko i zaczynając swoją przygodę z tym hobby ,zacząłem właśnie od LR .Zdecydowana większość funkcji tego programu jest do opanowania w ciągu kilknastu dni ...Czego nie można powiedzieć o profesjonalnym PSie.

Co do kwestii samego zakupu LR ...Niestety ale tym razem ja nie zgodzę się  z propozycją zakupu "używki" .Nie twierdzę ,że nasz kraj to same przekręty ale żyje w nim 45lat i niejedno widziałem .Polska to dziwny kraj... :D a wałki są u nas popularne jak spagetii  we Włoszech.Jeżeli już brać używkę to od kogoś znajomego do kogo mamy zaufanie.Ale czy nie lepiej dopłacić te 2-3 stówy i mieć święty spokój? Tak czy inaczej LR to świetny program graficzny,gdyby adobe postarało się jeszcze o dodanie pracy na warstwach to byłby wypasik.Ale nie ma co narzekać ,każdy bierze to na co go stać...


Użytkownik rapala edytował ten post 25 styczeń 2015 - 13:29


#9 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 25 styczeń 2015 - 14:35

...nie wyobrażam sobie innej wołarki RAWów niż LR, choć do intuicyjnych na pewno nie należy. Nie jest to na pewno program dla amatora, jak już to minimum średnio-zaawansowanego.

P.S. jest jeszcze NX czytający ustawienia z Nikona ..ale po poznaniu LR nie mogę sie do niego przyzwyczaić,,,



#10 OFFLINE   platynowłosy

platynowłosy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1274 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 25 styczeń 2015 - 21:36

Witam Panowie

 

Wszystkim @Kolegom, dziękuję za wskazówki, a w szczególności @teethar .

Tak, szukam wersji pudełkowej, coby ją załadować na swój stacjonarny komp. To była słuszna uwaga.

 

Pozdrawiam

Alek

 

Cześć,

 

kolego @rapala - nie zgodzę się, że to program do amatorskiej obróbki zdjęć. Sam pracuję nad nim od wielu lat, fotografią zarabiam na życie, a większość moich znajomych z branży również z niego korzysta. W niczym nie odstaje od Capture i innych, które są o wiele bardziej skomplikowane w obsłudze, a wcale nie oferują jakichś fajerwerków w zamian. 

 

A odnośnie zakupu  programu kolego @platynowłosy to radzę się dobrze zastanowić nad zakupem licencji w chmurze. To rozwiązanie idealne dla profesjonalistów (możliwość czasowego zakupu licencji + aktualizacje do najnowszych wersji w cenie). Ale pewnie do amatorskiej pracy wolałbyś kolego wersję pudełkową? Radzę się rozejrzeć za wersjami "używanymi", zdarzają się okazje. 

 

Jakby co służe pomocą w rozgryzieniu programu - zapraszam na priv jak będziesz miał pytania. 

 

 

Pozdrawiam

BB



#11 OFFLINE   Arek Kubale

Arek Kubale

    Forumowicz

  • Fotograficy
  • PipPip
  • 440 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 26 styczeń 2015 - 01:48

Co prawda @teethar i @patu już się wypowiedzieli zgodnie z moimi odczuciami, ale dołożę i swój grosik w dyskusji - LR na pewno nie jest narzędziem amatorskim :). Stawianie w szranki LR-a z PS-em to niezrozumienie zastosowania tych dwóch programów. I nie piszę tego, by podkreślić jaki to ja PRO nie jestem, bo używam LR-a czy PS-a. Moje bycie PRO zaczyna się tam, gdzie ktoś chce publikować lub zapłacić za moje prace. Programy i cała ta reszta sprzętu nie świadczą do końca o profesjonalizmie. Oczywiście możemy ślepo wierzyć opisom katalogowym Canona i w myśl marketingowym podpuchom uznać się za profesjonalistę dopiero z chwilą nabycia Canona 1D X (5D mk III to wg opisów producenta nadal pół-pro :) ). Takimi podziałami jednak można niezbyt roztropnie zapędzić się w dziwne szufladki i zamiast robić zdjęcia i uczyć się tej sztuki, skazywać na wieczne dojenie kieszeni i kompleksy, bo właśnie ktoś na pasku ma mk3. Ech, szkoda życia na to.

 

A Jeśli już mamy rozmawiać o narzędziach o zastosowaniu amatorskim to PS Elements wydaje się być stworzony właśnie pod tym kątem.


  • PiECIA lubi to

#12 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1779 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 03 luty 2015 - 08:18

Jakby ktoś był zainteresowany;

http://www.dfv.pl/di...emowe i konkurs


  • platynowłosy lubi to

#13 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 04 luty 2015 - 11:07

...nie wyobrażam sobie innej wołarki RAWów niż LR, choć do intuicyjnych na pewno nie należy. Nie jest to na pewno program dla amatora, jak już to minimum średnio-zaawansowanego.

P.S. jest jeszcze NX czytający ustawienia z Nikona ..ale po poznaniu LR nie mogę sie do niego przyzwyczaić,,,

 

Ja korzystam z NX i nie mogę się przyzwyczaić do LR. Podobnie ma mój kolega.
Tak już jest - jak zaczniesz z jednym to na drugi ciężko wskoczyć... choć LR w niczym nie ustępuje NX (i na odwrót) :)

 

A jeśli kolega @platynowłosy polubił LR to chyba należy iść tą droga dalej. Okazje się trafiają, także na allegro. Ja również bym odradzał wersje z licencją w chmurze...


  • platynowłosy lubi to

#14 OFFLINE   Pawgas

Pawgas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 782 postów
  • LokalizacjaBerlin/Szczecin
  • Imię:Paweł

Napisano 04 luty 2015 - 12:02

Ja wiem czy nieco ponad 500 zł za pudełkową wersję LR to dużo? Ja kilka lat temu za bodaj LR2 płaciłem ponad 1 200 zł więc obecne ceny są naprawdę ok. Program jest wart tych pieniędzy.


  • platynowłosy lubi to

#15 OFFLINE   biodar

biodar

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 18 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 08 luty 2015 - 14:59

Zamiast LR jest też wersja studencka/nauczycielska programu photoshop i tam jest dodatek "camera raw" do wołania rawów. Mam wersję CS6 - chyba ostatnią bez odnawiania licencji tylko w jednorazowym zakupie. Wychodzi 2 razy drożej niż LR ale też możliwości sa dużo większe.



#16 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 08 luty 2015 - 15:09

ACR (Adobe Camera Raw) jest "zaszyty" w większości CSów. To typowa wołarka, plugin Photoshopa , ale w mojej opinii daleko jej do Lightrooma...



#17 OFFLINE   Pawgas

Pawgas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 782 postów
  • LokalizacjaBerlin/Szczecin
  • Imię:Paweł

Napisano 08 luty 2015 - 17:38

ACR (Adobe Camera Raw) jest "zaszyty" w większości CSów. To typowa wołarka, plugin Photoshopa , ale w mojej opinii daleko jej do Lightrooma...

Dokładnie - obecny LR ma dużo fajnych bajerów typu WB brush i jego funkcje są dużo większe niż typowej wywoływarki raw.



#18 OFFLINE   czaro73

czaro73

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 362 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Czaro

Napisano 08 luty 2015 - 20:00

Dla mnie LR, to fantastyczny program do obrabiania - szybkiego, komfortowego, łatwego raw'ów. PS używam raczej do zabawy, no i jeszcze daleko mi do ogarnięcia tego programu - nieprzebrany ocean możliwości ;)

Natomiast Corela odstawiłem i zamieniłem na w/w programy.


  • platynowłosy lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych