Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

kołowrotek do ultra lekkiego spinningu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
201 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Sebastian Stasiuk

Sebastian Stasiuk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 128 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 30 wrzesień 2009 - 21:01

witam wszystkich,

dobieram kolowrotek do wedki o dlugosci 1,7m i ciezarze ok 70g.
St. Croix Premier PS56LF.

zastanawiam sie jaka moze byc (powinna byc) minimalna i maksymalna waga takiego kolowrotka aby wedka byla dobrze wywazona

czy ktos z Was ma doswiadczenie z podobnym zestawem?

nie chce zepsuc takiej wedki nieodpowiednim kolowrotkiem

drugie pytanie dotyczy tego, czy mozna zastosowac do takiego spinningu kolowrotek podlodowy (takie z reguly maja ponizej 200g)?
wiadomo, ze rzuty nie beda dalekie i ryby malo potezne, wiec czy kolowrotek podlodowy (jesli okaze sie, ze najlepiej wywazy zestaw) sobie poradzi no i ja nie bede sie meczyl?

z gory dziekuje za konstruktywne porady

pozdrawiam,
sebastian stasiuk

#2 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 30 wrzesień 2009 - 22:16

Moim zdaniem kolowrotek podlodowy nie ma miejsca w spiningu.
Chyba ze nie bedziesz go uzywal podczas prowadzenia przynety :unsure:

Musisz rozejrzec sie za kolowrotkiem o wadze w okolicach 200 gramow.

Sa magnezowe (obudowy) konstrukcje zarowno u Shimano jak i Daiwy...

Guzu

#3 OFFLINE   Sebastian Stasiuk

Sebastian Stasiuk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 128 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 30 wrzesień 2009 - 22:23

dziekuje za sugestie,

z jakiego powodu kolowrotek podlodowy odpada i co decyduje o tym, ze kolowrotek jest jeszcze spinningowy a nie juz podlodowy albo na odwrot?
jakie kryterium jest tu podstawowe jesli nie waga
czy moze ktos z Was podac przyklad najlszejszego kolowrotka spinningowego, ktory nie jest podlodowy?

sebastian

#4 OFFLINE   MefistoFishing

MefistoFishing

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • LokalizacjaStaszów

Napisano 30 wrzesień 2009 - 22:30

ehhh...Seban jest duzo takich kołowortków, które sa w wielkości ok. 2500 i ważą niewiele...Daiwa Luvias 2500, 2506, Exist 2500,2508,2506, Exist Steez Custom 2506, Ignis 2506... z Shimano Sephia CI4 C3000S, Soare 1000HGS i inne...zalezy ile kasy chcesz na to wydać. Kołowowrtek w wielkości np. 1000...ma badzo mała średnice szpuli, króciutka korbeczę...pod lód akurat. Choć do króciutkiej wedki jednoczęściowej typu paproch w sumie chyba nie byłby zły Wtedy trzeba wziąc pod uwage mniejsze rozmiary w/w modeli czyli 1003, 2004, itp. Pozdrawiam

#5 OFFLINE   Sebastian Stasiuk

Sebastian Stasiuk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 128 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 30 wrzesień 2009 - 22:44

Luvias 2500 wazy 220g
czy to dobry kierunek?
dobra rada?

sebastian

#6 OFFLINE   MefistoFishing

MefistoFishing

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • LokalizacjaStaszów

Napisano 30 wrzesień 2009 - 23:17

hmmm...może jednak...lepiej do takiej witki dać mniejsze modele w wielkości 2004 lub C2000S shimano. Płytka szpula wskazana w takim komplecie. Kilometra zyłki przeciez nawijac nie będziesz :D

Shimano Twin power Mg C2000S - 180 gram
Shimano Cardiff C2000S - 180 gram
Shimano Rarenium CI4 C200S - 175 gram
Daiwa Luvias 2004 - 190 gram
Daiwa Exist 2004 - 180 gram
Daiwa Exist Steez Custom 2004 - 175 gram
Daiwa Ignis 2004 - 185 gram

#7 OFFLINE   Tomek_N

Tomek_N

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1229 postów
  • LokalizacjaFrankfurt nad Menem

Napisano 01 październik 2009 - 11:55

Witam,

lowilem przez ponad rok krotkim spinningiem o dlugosci 180cm.
Uzywalem kolowrotka wielkosci 1000 f. Shimano. Moim zdaniem wystarczajaca wielkosc. Nie ma sie co pchac w wieksze, tym bardziej ze szukasz w miare lekkiej konstrukcji.

Pozdrawiam
Tomek

#8 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 październik 2009 - 12:18

Mysle, ze rozpatrujesz rzecz od d...drugiej strony.
Najpierw trzeba by sie zastanowic nad sytuacjami znad wody, do ktorych przeznaczy sie wedke i do tego ja dobrac. Kolowrotek najczesciej wychodzi z tego niejako automatycznie.

No ale skoro ta wedke juz masz to nic prostrzego, bierzesz kolowrotek do takiego lowienia nizbyt duzy gabarytowo i patrzysz jak jest z wywazeniem. Jezeli ok to kupujesz taki o zblizonej wadze.
Z mojego doswiadczenia wynika, ze nawet gdy rzuty maja byc niezbyt dlugie a i ryby niezbyt wielkie to dobrze jest nie zjezdzac z wielkoscia ponizej 2000. Wplywa to dobrze na plynnosc a co za tym idzie celnosc, zwlaszzca jak wabiki maja byc niezbyt ciezkie.

Gumo




#9 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 01 październik 2009 - 13:23

Ja do Kongera World Champion Mikrosa (2,15m i cw 0,2-5g) przykręciłem Shimano w rozmiarze 1000(łowię akurat Nexave-kupiłem nóweczkę za pół ceny) i mi pasuje. Przy takich paproszkach kołowrotek nie musi być specjalnie mocarną konstrukcją, bo przeciążenia aż tak wielkie nie występują. Ma równo układać żyłkę, równo pracować, wyważać kijek i....chyba tyle :D (no może kwestia designu jest aż tak ważna, to jeszcze czy kolor szpulki pasuje z kolorem omotek )

Pozdrawiam
Kamil

#10 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 październik 2009 - 14:37

Dodalbym sprawnie dzialajacy hamulec, co przy adekwatnych do takich wabikow zylkach moze miec spore znaczenie.

Gumo

#11 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 01 październik 2009 - 14:40

Dodalbym sprawnie dzialajacy hamulec, co przy adekwatnych do takich wabikow zylkach moze miec spore znaczenie.

Gumo

AMEN!
Nie ma to jak czujne oko moderatora

#12 OFFLINE   Sebastian Stasiuk

Sebastian Stasiuk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 128 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 01 październik 2009 - 20:45

Mysle, ze rozpatrujesz rzecz od d...drugiej strony.
Najpierw trzeba by sie zastanowic nad sytuacjami znad wody, do ktorych przeznaczy sie wedke i do tego ja dobrac. Kolowrotek najczesciej wychodzi z tego niejako automatycznie.

Gumo



dziekuje za pomoc
ale skad przeswiadczenie, ze nie przemyslalem do czego potrzebna bedzie mi wedka?

poza tym pytalem o dobor kolowrotka do wedki a nie rady co do tego jaka wedke mam wybrac

bardzo prosze o konstruktywne rady

sebastian


#13 OFFLINE   Sebastian Stasiuk

Sebastian Stasiuk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 128 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 01 październik 2009 - 20:49

Ja do Kongera World Champion Mikrosa (2,15m i cw 0,2-5g) przykręciłem Shimano w rozmiarze 1000(łowię akurat Nexave-kupiłem nóweczkę za pół ceny) i mi pasuje. Przy takich paproszkach kołowrotek nie musi być specjalnie mocarną konstrukcją, bo przeciążenia aż tak wielkie nie występują. Ma równo układać żyłkę, równo pracować, wyważać kijek i....chyba tyle :D (no może kwestia designu jest aż tak ważna, to jeszcze czy kolor szpulki pasuje z kolorem omotek )

Pozdrawiam
Kamil


wlasnie o tego typu rady mi chodzi

czy ktos z was ma moze wiedze czy doswiadczenie jaki kolowrotek moze dobrze wywazyc ta dokladnie wedke?

jesli nie ma takiej osoby to prosze o powstrzymanie sie od wpisow typu Gumofilc, bo one nie sa konstruktywne i nikomu kto bedzie czytal ten watek w przyszlosci nic nie dadza

pozdrawiam,
sebastian

#14 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 październik 2009 - 12:37

No coz, duzo zalezy rowniez od konstruktywnosci podejscia tej drugiej osoby, ktora bedzie czytac...

Skoro pojawia sie wedka 1,7m, ktora jest narzedziem dosc specjalistycznym, w zestawieniu z kolowrotkiem podlodowym i proba liczenia zestawiania zestawu na poszzcegolne gramy to wlasnie z powodu, ze beda to czytac inni, wymaga podrążenia tematu.

Traktowanie dyskutanktow tylko i wylacznie jako slepe instrumentum, sluzace jedynie do odpowiedzi tak lub nie nie musi im odpowieadac, przynajmniej mnie nie odpowiada.

Gumo
  • jurkan i eRKa lubią to

#15 OFFLINE   tymon

tymon

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 864 postów
  • Imię:Tomek

Napisano 02 październik 2009 - 13:44

A nie lepiej wziąć wędkę do najbliższego sklepu wędkarskiego, poprosić o różne kołowrotki i poprzez selekcje odrzucać te które, go nie wyważają. Dobrać ten, który pasuje i później zostaje tylko dylemat, czy młynek ma być za 100zł czy za 500zł i więcej. To jest proste, wystarczy tylko chcieć.
  • eRKa lubi to

#16 OFFLINE   kryst

kryst

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2028 postów

Napisano 02 październik 2009 - 15:27

[quote]
Ja do Kongera World Champion Mikrosa (2,15m i cw 0,2-5g) przykręciłem Shimano w rozmiarze 1000(łowię akurat Nexave-kupiłem nóweczkę za pół ceny) i mi pasuje. Przy takich paproszkach kołowrotek nie musi być specjalnie mocarną konstrukcją, bo przeciążenia aż tak wielkie nie występują. Ma równo układać żyłkę, równo pracować, wyważać kijek i....chyba tyle :D (no może kwestia designu jest aż tak ważna, to jeszcze czy kolor szpulki pasuje z kolorem omotek )

Pozdrawiam
Kamil
[/quote]

wlasnie o tego typu rady mi chodzi

czy ktos z was ma moze wiedze czy doswiadczenie jaki kolowrotek moze dobrze wywazyc ta dokladnie wedke?

jesli nie ma takiej osoby to prosze o powstrzymanie sie od wpisow typu Gumofilc, bo one nie sa konstruktywne i nikomu kto bedzie czytal ten watek w przyszlosci nic nie dadza

pozdrawiam,
sebastian
[/quote]

Ja do tej konkretnej wędeczki używam Shimano Symetre 750FI z żyłką i według mnie, zestaw jest dobrze wyważony.


#17 OFFLINE   Sebastian Stasiuk

Sebastian Stasiuk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 128 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 02 październik 2009 - 17:03

dziekuje za konkretna odpowiedz


#18 OFFLINE   Sebastian Stasiuk

Sebastian Stasiuk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 128 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 02 październik 2009 - 17:07

No coz, duzo zalezy rowniez od konstruktywnosci podejscia tej drugiej osoby, ktora bedzie czytac...

Skoro pojawia sie wedka 1,7m, ktora jest narzedziem dosc specjalistycznym, w zestawieniu z kolowrotkiem podlodowym i proba liczenia zestawiania zestawu na poszzcegolne gramy to wlasnie z powodu, ze beda to czytac inni, wymaga podrążenia tematu.

Traktowanie dyskutanktow tylko i wylacznie jako slepe instrumentum, sluzace jedynie do odpowiedzi tak lub nie nie musi im odpowieadac, przynajmniej mnie nie odpowiada.

Gumo


Witaj,
nie musi Ci odpowiadac temat i pytania;
jesli Ci nie odpowiadaja nie ma sensu odpowiadanie nie na temat;
lepiej zalozyc nowy watek
i zwracam uwage, ze krytycznie odnosze sie nie do calosci Twoich wpisow, bo z czesci Twoich uwag i sugestii na pewno skorzystam ja i inni, ktorzy beda je czytali. Wiec za te konstruktywne uwagi i sugestie Ci dziekuje.
Mam jedeynie watpliowsci do wpisu, ze zaczalem sprawe od dupy strony, bo powinienem najpierw dobrac wedke do warunkow nad woda. Oswiadczam, ze wedke juz mam i dobralem ja do warunkow nad woda :D. Teraz chce do niej dobrac kolowrotek.

sebastian

#19 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 październik 2009 - 19:43

Bardzo dobre rozwiazanie i chyba najlepsze podal Ci @tymon.

Gumo

p.s.Nie widze zadnej dupy w swojej czesci. B)
  • eRKa lubi to

#20 OFFLINE   Sebastian Stasiuk

Sebastian Stasiuk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 128 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 03 październik 2009 - 09:29

dzieki




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych