Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Silnik elektryczny plus akumulator do pontonu 3m


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Wiciu 1982

Wiciu 1982

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 30 marzec 2015 - 21:17

Witam wszystkich!

Pozwoliłem sobie założyć nowy temat, gdyż po przeczytaniu lektury forum, mam mix w głowie.

 

Posiadam Ponton ORKA 300cm http://olx.pl/oferta...67-ID7tAWd.html

Planuję dokupić do niego silnik elektryczny gdyż w mojej okolicy jest mało jezior gdzie mogę pływać z silnikiem  spalinowym.

Zastanawiam się nad silnikami dwóch firm neraus oraz haswng  z przewagą tego drugiego gdyż haswinga mogę kupić u siebie bezpośrdnio w sklepie.

Wczym mój problem?

 

Problemów mam kilka

 

1. Ponton i silnik ma mi służyć do pływanaia rekreacyjnego a nie do wędkowania z założenia to badą dwie osoby choć okazjonalnie mogą to być nawet 4 osoby  maksymalne obciążenie wraz z masą pontonu nie przekroczy 400kg z reguły będzie to około 250kg - Jakiej mocy wybrać silnik ?

 

2. Czy jeśli nie troluję tylko chcę pływać to lepiej kupić w moim przypadku 2 akumulatory po 100ah i silnik bez maximaizera czy jeden akumulator i silnik z maximaizerem? (koszt zestawu silnika z maxem i jednym aku oraz silnikiem bez maxa i dwoma aku jest porównywalny)

 

3.Przy zakupie dwóch akumulatorów 100ah łaczyć je w 200ah czy używać osobno ?

 

4. czy wskaźniki naładowania akumulatora wbudowane w silnikach są miarodajne czy lepiej dokupić strażnika ?

 

Zreguły planuję pływać po małych i średnich jeziorach, choć może trafić się i trafić dużu zbiornik. Jednak samobójcą nie jestem na rzekę wypływać nie będę(warta) na morze też nie a zanim wypłynę na jezioro to sprawdzę pogodę i nie planuję niewiadomo jak daleko od brzegu.

 

Wiem, że 2 aku to waga jednak to najmniejszy problem.

 

Będę wdzięczny za każdą sugestię

Pozdrawiam

Wiciu

 

 

 

 

 

 



#2 OFFLINE   crizz100

crizz100

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1214 postów
  • Lokalizacjamultikonto (@esoxx87, @Marcisio1, @esexlucius)

Napisano 30 marzec 2015 - 21:33

1. 55 lbs wystarczy

2. jaki dystans chcesz pokonywać?

3.było już o tym na forum=> wyszukiwarka

4.spokojnie wystarcza



#3 OFFLINE   Sołtys

Sołtys

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 256 postów
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Kiersnowski

Napisano 30 marzec 2015 - 22:33

Na ile się orientuję to jednak 2 aku i silnik bez maksimizera na dłużej starczy (jakieś 70%) niż jedno aku i silnik z maksimizerem.



#4 OFFLINE   crizz100

crizz100

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1214 postów
  • Lokalizacjamultikonto (@esoxx87, @Marcisio1, @esexlucius)

Napisano 30 marzec 2015 - 23:08

Na ile się orientuję to jednak 2 aku i silnik bez maksimizera na dłużej starczy (jakieś 70%) niż jedno aku i silnik z maksimizerem.

 

Bez urazy ale to jak wniosek ze 100 jest wieksze niz 50



#5 OFFLINE   Wiciu 1982

Wiciu 1982

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 31 marzec 2015 - 22:31

Dziękuję wszystkim :)

Myślę, że decyzja zapadła i kupię Haswing 55max plus aku 120ah a jak będą pieniążki to dokupię drugi la pewności, że prądu nie zabraknie :)

 

Wiciu


  • pawas2 lubi to

#6 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk

Napisano 01 kwiecień 2015 - 10:08

Haswing-55 MAXplus jest silnikiem do ponad 2 tonowych łajb tobie z dużym nadmiarem wystarczy 40 a 35 da 2 razy więcej pływania. Najmniejsze silniki mają 800kg masy całkowitej pływadła. Więc przemyśl jeszcze raz na co wydać kasę.

#7 OFFLINE   Wiciu 1982

Wiciu 1982

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 03 kwiecień 2015 - 18:33

Dziękuję wszystkim za pomoc w rezultacie kupiłem haswing 55 bez maxa jako że nie planuję ani wędkować ani trolować :) poprostu chcę pływać. Za to 2 akumulatory 100ah co prawda kwasiaki :) starczyło również na bezpiecznik strażnika akumulatora i 4 kamizelki:) już nie moge się doczekać pogody

Pozdrawiam

Wiciu



#8 OFFLINE   espe

espe

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 kwiecień 2015 - 12:01

Mam prosbę do Kolegów i Koleżanek o odpowiedź na nurtujące mnie pytanie: czy moc silnika elektrycznego mocowanego do pontonu ma wpływ na prędkość?

Zastanwiam się, czy jest sens inwestowania w 55lbs do pontonu (nie jest to kwestia ceny, raczej chodzi mi o kwestię masy silnika oraz poboru prądu). Rozumiem kwestię masy łodzi ale ponton nawet nie zbliża się do wartosci podancyh dla silników 30-38 lbs, nie mówiąc o 55. Jakie są korzyści z większej mocy, jakie wady? W moim przypadku odchodzi potencjalne wykorzystanie na łodzi, jest i bedzie tylko ponton. No i zastanawiam sie, czy moc ma przełożenie na prędkość obrotową śruby (wydaje się, że ten parametr ma wpływ na prędkość, oczywiście przy założeniu, że śruba jest identyczna). Bede wdzięczny za rozjaśnienie w głowie. :)



#9 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk

Napisano 07 kwiecień 2015 - 13:05

Większość tych silników posiada identyczne obroty więc zakładając te same skoki śrub prędkość pozostanie ta sama. Z tego co sam zauważyłem nie ma sensu kupować silnika na wyrost skoro pływamy na lekkim pontonie. Teoretycznie można by było szybciej zakładając  śrubę o większym skoku ale takich nie robią, śruby różnią się powierzchnią łopat   która jest potrzebna do ruszenia cięższych jednostek i oczywiście sprawnego ich napędu. W tym wypadku decydujący będzie skok.  I nie do końca pokrywa się to z teorią  bo zakładając przyrost prędkości będzie z powodowane  tym czy silnik osiągnie identyczne obroty na różnych śrubach z tym samym skokiem ale o różnej sprawności dlatego śruby o większej sprawności mają większe zapotrzebowanie na moc do jej uruchomienia  a zatem większe zużycie prądu.



#10 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15590 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 kwiecień 2015 - 13:22

Mam prosbę do Kolegów i Koleżanek o odpowiedź na nurtujące mnie pytanie: czy moc silnika elektrycznego mocowanego do pontonu ma wpływ na prędkość?

Zastanwiam się, czy jest sens inwestowania w 55lbs do pontonu (nie jest to kwestia ceny, raczej chodzi mi o kwestię masy silnika oraz poboru prądu). Rozumiem kwestię masy łodzi ale ponton nawet nie zbliża się do wartosci podancyh dla silników 30-38 lbs, nie mówiąc o 55. Jakie są korzyści z większej mocy, jakie wady? W moim przypadku odchodzi potencjalne wykorzystanie na łodzi, jest i bedzie tylko ponton. No i zastanawiam sie, czy moc ma przełożenie na prędkość obrotową śruby (wydaje się, że ten parametr ma wpływ na prędkość, oczywiście przy założeniu, że śruba jest identyczna). Bede wdzięczny za rozjaśnienie w głowie. :)

Tutaj nie chodzi o prędkość. Tylko o moc podczas silnego wiatru i fali.



#11 OFFLINE   espe

espe

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 kwiecień 2015 - 14:02

czyli de facto o prędkość ( w ostatecznym rozrachunku). Może inaczej: który z silników będzie dawał największą prędkość dla pontonu o masie 300kg w bezwietrzną pogodę (wszystkie 12v) 30, 38, 45, czy 55 lbs? Identyczna śruba.



#12 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15590 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 kwiecień 2015 - 14:32

czyli de facto o prędkość ( w ostatecznym rozrachunku). Może inaczej: który z silników będzie dawał największą prędkość dla pontonu o masie 300kg w bezwietrzną pogodę (wszystkie 12v) 30, 38, 45, czy 55 lbs? Identyczna śruba.

Oczywiście 55 Lb. Ale róznice nie będą znaczne. Ale pod duży wiatr 30 Lb będzie stał w miejscu a 55 będzie szedł do przodu.



#13 OFFLINE   espe

espe

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 kwiecień 2015 - 15:23

Ok, dzięki, domyslam się, że większa moc dostępna kosztem większego zużycia energii?



#14 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15590 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 kwiecień 2015 - 16:03

Tak. 



#15 OFFLINE   Wiciu 1982

Wiciu 1982

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 07 kwiecień 2015 - 18:04

Kolego powiem tobie jakie Ja zdobyłem informację gdy sam poszukiwałem silnika

 

1 Im większy silnik tym większy będzie pobór prądu.

2 W wielkości silnika nie chodzi o prędkość tylko o moc (różnica w prędkościach jest znikoma)

3 Dobieramy silnik do warunków gdzie będziemy pływać ( jak masz małe oczko wodne to możesz brać mały silniczek na większej wodzie pod wiatr i pod falę możesz nie dać rady więc po to się bierze 55lbs)

4 Ponton jest lekki ale też ma durzą płaszczyznę stawiającą opór w przeciwieństwie do łodzi dlatego właśnie dobrze jest wziąć większy silnik.

Pozdrawiam

Wiciu



#16 OFFLINE   espe

espe

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 kwiecień 2015 - 20:17

Dzięki, wszystko jasne.



#17 OFFLINE   Wiciu 1982

Wiciu 1982

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 07 kwiecień 2015 - 21:18


4 Ponton jest lekki ale też ma durzą płaszczyznę stawiającą opór w przeciwieństwie do łodzi dlatego właśnie dobrze jest wziąć większy silnik.

Pozdrawiam

Wiciu

Duży przez Ż a nie RZ Przepraszam za byka

Wiciu

 

 

 

Nie ma potrzeby pisania kolejnego posta, zawsze możesz edytować wcześniejszy wpis i dokonać poprawki.


Użytkownik milupa edytował ten post 08 kwiecień 2015 - 09:16


#18 OFFLINE   Darecki

Darecki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów
  • LokalizacjaTurawa

Napisano 30 sierpień 2015 - 10:42

Mam dylemata zakupowego.

Czy Haibo, czy Osapian?

Czy jeden czort?



#19 OFFLINE   kamol84

kamol84

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 55 postów
  • Lokalizacjaolsztyn
  • Imię:kamil

Napisano 30 sierpień 2015 - 11:15

Ogólnie to mało jest na temat silników Haibo w necie. Ja swój kupiłem  w Tokarexie (oficjalny dystrybutor) i właściwie to nie żałuję. Pływam nim co prawda dopiero od roku, ale sprawdza się znakomicie. Do mojego KM 330D wziąłem jednostkę 54lbs i nie mam kłopotów z dotarciem do brzegu, a zdarzało sie pare razy potrolować (aku110ah). Sprzęt oceniam dobrze i mogę polecić. Uważać tylko trzeba na bezpiecznik domontowany do silnika, mi zdarzyła się jego awaria (stopiła się obudowa), ale po szybkiej interwencji u dystrybutora po 3 dniach dostałem nowy (oczywiście za free).



#20 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 13 wrzesień 2015 - 19:06

Pytanie odnośnie silnika do Kolibri 360D. Mam 2 akweny, gdzie jest strefa ciszy i nie mogę pływać na nich na mojej spalinie 5KM. Planuje nabyć jakiś silnik elektryczny. Akweny nie są duże, ok 30-40ha. Czy jest sens pakowania sie w 55lb, czy moze spokojnie wystarczy cos w granicach 40lb? Silnik głownie do przemieszczania sie po punktach na niedużych odległościach i do trolingu. Czy inwestować w silnik z maximizerem czy lepiej kupić zwykły i do tego aku np 120Ah?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych