Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Mój pierwszy zestaw castingowy.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
46 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Aztekaztecki

Aztekaztecki

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Dominik

Napisano 21 kwiecień 2015 - 13:15

Witam serdecznie. Mam na imię Dominik. Mam 19 lat. Do wędkarstwa zachęcił mnie mój tata w wieku 11-13 lat. od 5 lat regularnie opłacam kartę wędkarską i cały temat mnie pochłonął. Od 3 lat spininguję. Poprzednio miałem stałoszpulowca (exage od shimano) i catanę 2.10m, ale nie pamiętam gramatury. W poprzednim sezonie niestety - wędkę połamałem na łódce.. Śmieszna sytuacja, podniosłem kotwicę, żyłka owinęła się wokół szczytówki a przynęta zaczepiła się o dno.

 

Postanowiłem spróbować swoich sił w wędce z multiplikatorem. Tu zaczyna się wątek prawidłowy. W co celować ? Uwielbiałem polować na sandacze i szczupaki z opadu na gumkach 10-25g. Nie mam żadnych woblerów ani jerków. Nikt nigdy mnie nie uczył wędkowania nimi, stąd tylko i wyłącznie gumy. Lubię krótkie wędki z zapasem mocy. W tym roku zamierzam pojeździć po kraju i może za granicą i próbować swoich sił wszędzie (nawet w wodach słonych). Mój budżet to +/- 1000zł na komplet (Wędka+Multiplikator). Czytałem kilka wątków o multiplikatorach na forum, ale ilość dostępnych urządzeń na rynku mnie troszkę przerasta. Myślę że lepiej w moim przypadku zainwestować więcej w multiplikator niż w wędkę. Tak jak mówiłem, rzucać będę czymś w okolicach 10-25 (może do 40), jeśli byłaby możliwość to próbowałbym też do 6-7g. 

Przepraszam za pytania ''laika'', ale wychodzę z założenia że wy (brać forumowa) jesteście bardziej świadomi sprzętu niż ja. Załóżmy że w ogóle nie mam pojęcia o castingu. Pozdrawiam, Dominik  :)



#2 OFFLINE   woblerek48

woblerek48

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1178 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska

Napisano 21 kwiecień 2015 - 14:01

Witam Masz wyszukiwarkę a tam wątek ten sam ....http://jerkbait.pl/t...-zestaw-cast-d/



#3 OFFLINE   PILOT

PILOT

    :)

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1494 postów
  • LokalizacjaCałyświat:)

Napisano 21 kwiecień 2015 - 19:40

Kup sobie Guide Select Cast (zobacz modele) i Daiwa Tatula SHL.
  • PETEREK lubi to

#4 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1753 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 21 kwiecień 2015 - 19:57

Jeżeli pozostaniesz przy gumkach, łatwiej ogarniesz temat. Jeżeli chodzi o woblery będzie trudniej. Jerki są lotne, więc też dasz radę. Moja propozycja. Zacznij od gum i jerków. Kijek kup jakiś budżetowy, z multikiem będzie trudniej. Raczej używki, ale takie sprawdzone. (mnóstwo informacji na forum). Z 10 gr. główką+ guma nawet na początek powinieneś dać sobie radę. Nie miej parcia, aby szybko zejść z gramaturą przynęt w castingu, gdyż wiele osób przy tym poległo. Najważniejsze jest opanowanie techniki, a później sam będziesz dopasowywał co i jak.Śledź giełdy na obydwu forumach, i z tego, co widzę celujesz raczej w niskoprofilowca.Powodzenia!


  • BOB lubi to

#5 OFFLINE   pacek222

pacek222

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 297 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Grzegorz

Napisano 21 kwiecień 2015 - 20:17

Jeżeli zależy ci na dolnym 6gr to idealny Abu revo premier 2 lub 3 generacji na początek idealny do nauki dwa hamulce pozwalają bezstresowo opanować technikę rzutu a używkę za 500zł można kupić i reszta na kijek zostaje

Użytkownik pacek222 edytował ten post 21 kwiecień 2015 - 20:18


#6 OFFLINE   Aztekaztecki

Aztekaztecki

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Dominik

Napisano 21 kwiecień 2015 - 20:22

Jeżeli pozostaniesz przy gumkach, łatwiej ogarniesz temat. Jeżeli chodzi o woblery będzie trudniej. Jerki są lotne, więc też dasz radę. Moja propozycja. Zacznij od gum i jerków. Kijek kup jakiś budżetowy, z multikiem będzie trudniej. Raczej używki, ale takie sprawdzone. (mnóstwo informacji na forum). Z 10 gr. główką+ guma nawet na początek powinieneś dać sobie radę. Nie miej parcia, aby szybko zejść z gramaturą przynęt w castingu, gdyż wiele osób przy tym poległo. Najważniejsze jest opanowanie techniki, a później sam będziesz dopasowywał co i jak.Śledź giełdy na obydwu forumach, i z tego, co widzę celujesz raczej w niskoprofilowca.Powodzenia!

Na obydwu forach ? Masz na myśli giełdę na jerkbait.pl i.... ? :)
 



#7 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10173 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 21 kwiecień 2015 - 20:25

Może to cię zainteresuje?

http://olx.pl/oferta...html#e4399d1f08



#8 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1753 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 21 kwiecień 2015 - 20:48

Na obydwu forach ? Masz na myśli giełdę na jerkbait.pl i.... ? :)
 

mp


Użytkownik Novis edytował ten post 21 kwiecień 2015 - 20:49


#9 OFFLINE   Szymon3069

Szymon3069

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 345 postów
  • LokalizacjaNowy Sącz
  • Imię:Szymon

Napisano 21 kwiecień 2015 - 20:55

mp

multiplikator.pl ;)

#10 OFFLINE   Szymon3069

Szymon3069

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 345 postów
  • LokalizacjaNowy Sącz
  • Imię:Szymon

Napisano 21 kwiecień 2015 - 20:55

.

Użytkownik Szymon3069 edytował ten post 21 kwiecień 2015 - 20:56


#11 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • Lokalizacjamałopolskie\łódzkie

Napisano 21 kwiecień 2015 - 23:04

Jeśli kijek ma być nowy i budżetowy to poczytaj o okumie black rock. Są dwie wersje cast - 5-25g oraz 10-35g. Tą drugą mam i jest wg. mnie niedoszacowana. Slidery 10s ogarnia spokojnie, natomiast dolną komfortową granicą jest w mojej ocenie około 15 gram. Dlatego jeśli zależy Ci na mniejszych przynętach chyba warto przyjrzeć się tej drugiej. Jest o nich sporo informacji na forum. Udanych poszukiwań i zakupów :)

Użytkownik coma edytował ten post 21 kwiecień 2015 - 23:06


#12 OFFLINE   Szymon3069

Szymon3069

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 345 postów
  • LokalizacjaNowy Sącz
  • Imię:Szymon

Napisano 22 kwiecień 2015 - 07:40

Obejrzyj katalog Shimano ;) mają kilka modeli 10-35g :)

Np:

Shimano Stradic Cast 10-35/198cm

Załączony plik  casting-rod-shimano-stradic-z-790-79081.jpg   27,47 KB   11 Ilość pobrań

 

 

Shimano Nasci AX Cast 10-35/198cm

Załączony plik  7369.750.jpg   37,67 KB   11 Ilość pobrań

 

 

Shimano Biomaster AX Cast 10-35/198cm

Załączony plik  data-1kasting1-cbio66m-1-600x450.jpg   17,19 KB   11 Ilość pobrań



#13 Guest_Drac_*

Guest_Drac_*
  • Guests

Napisano 22 kwiecień 2015 - 14:33

Rozważ proszę propozycję BOB1.

Mam Revo STX - mój pierwszy multik i szybko ogarnąłem - kupiony tu na forum używany.

Do przynęt tej wagi powinien wystarczyć SX.



#14 OFFLINE   Paweł J

Paweł J

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaPiła
  • Imię:Paweł

Napisano 22 kwiecień 2015 - 15:21

Rozważ proszę propozycję BOB1.
Mam Revo STX - mój pierwszy multik i szybko ogarnąłem - kupiony tu na forum używany.
Do przynęt tej wagi powinien wystarczyć SX.

Sx wystarczy na pewno ,po czasie zmiana łożysk i lżejsze łowienie ogarnie.

#15 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1753 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 22 kwiecień 2015 - 18:34

Okumy Black Rock nie używałem, ale w zestawienie z Daiwą Tatula Type-R mogłaby dać niezły duecik, akurat chyba pod Twoje potrzeby, no i w budżecie się zmieścisz :)



#16 OFFLINE   Aztekaztecki

Aztekaztecki

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Dominik

Napisano 22 kwiecień 2015 - 21:48

Panowie, poczytałem, porozglądałem się i dochodzę do wniosku że mój pierwotny wybór jest zły. Poczytałem troszkę o skuteczności jerkowania, o tym że przynosi dużo frajdy i że (no cóż) jest rzadko stosowany na łowiskach (oczywiście coraz częściej). W takim wypadku będę celował w coś z granicy (10-15)-(40-60), jeśli coś takiego jest. Wyczytałem że Revo S, SX i STX obsłużą coś takiego, tak samo jak Tatula która podobno też jest warta polecenia. Jedyne co zostaje to oczywiście znaleźć używany młynek oraz dobrać odpowiedni kij. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony waszym zaangażowaniem w rozpoczęcie mojej przygody, muszę przyznać że jest to niespotykane. Bardzo wam za to dziękuję, ale pomijając wdzięczność - czy moglibyście mnie nakierować na coś, czego nie będę żałował, zaspokoi moje potrzeby i nie połamie się przy mocnym rzucie ? Celuję w jednoczęściową wędkę, około 2m (6,6') z wyrzutem podanym powyżej. Rozumiem że jerkowanie jest dość drogie (koszt jerków), ale zaraz po maturze zamierzam mocno się przyłożyć i pokombinować porobić swoje "klocki". Mam (przepraszam za pewność siebie) dość wysokie zdolności manualne, dostęp do narzędzi, kompresora (jeszcze brak aerografu, ale przyjdzie) i mnóstwo samozaparcia. Chciałbym zestaw kupić przez rozpoczęciem lipca, ponieważ szykuje mi się długi wyjazd polska-niemcy-francja-włochy-chorwacja (kamperem), więc będę miał dostęp do masy zbiorników, również morza. Pozdrawiam gorrrrrrrąco  :)



#17 OFFLINE   MarcinZet

MarcinZet

    GO BARBLESS!!!

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2749 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Zawora

Napisano 22 kwiecień 2015 - 23:15

Okuma + SX da radę kilkakrotnie widziałem taki zestaw w akcji i nie można o nim powiedzieć nic złego, działa, łapie. Natomiast doradzę Ci, żebyś wraz z pierwszym kijem (zestawem) skupił się na gramaturze 1/2 - 1 Oz. Ani niżej, ani wyżej - i trzymaj się w tej wyższej granicy. W ten sposób złapiesz komfortowo o co w tym wszystkim chodzi i z czym to zjeść. taka dobra rada;-)


  • BOB lubi to

#18 Guest_Drac_*

Guest_Drac_*
  • Guests

Napisano 23 kwiecień 2015 - 14:29

O widzisz, Okuma + Revo SX używka to zostanie Ci jeszcze na dobrej jakości plecionkę :)

Mi ostatnio poleciał fajny jerk do wody bo stara plecionka strzeliła..... /zestaw spinningowy/

Na pletce i przyponach nie oszczędzaj, bo więcej na jerki wydasz :)



#19 OFFLINE   Aztekaztecki

Aztekaztecki

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Dominik

Napisano 23 kwiecień 2015 - 14:42

Nigdy nie oszczędzałem na plecionce, jej nie wliczałem w koszty, bo to oczywiste że bez tego nic nie pójdzie. Zaczynam przeglądać i okuma 10-35 2.13m wydaje się być dobrą wędką na początek. Jest tania (względnie, bo 250zł), do tego w tej chwili nie widzę nic w podobnych cenach. Jedyne co mnie nie przekonuje to fakt że nie jest jednoczęściowa. Myślicie że bardzo odczułbym różnicę pomiędzy jedno- a dwu- składową ? Kiedyś używałem jednoczęściowej i byłem po prostu osłupiały, czułem każde uderzenie, ruch przynęty. Wędka była bardzo twarda na nowej plecionce, więc to również mogło wszystko tłumaczyć :P. Z tym revo SX to jest o tyle problem, że kontaktowałem się ze sprzedającym w każdy sposób i niestety zero odzewu, chyba będę musiał celować w coś nowego, albo czekać na lepszą okazję :/.



#20 Guest_Drac_*

Guest_Drac_*
  • Guests

Napisano 23 kwiecień 2015 - 14:59

Może poczekaj - był moment że na forumowej giełdzie kilka STXów było, chwilę później SX i S :)

 

Nie miałem, ale wiele pozytywnych opinii tu na forum:

Cormoran k-don jerk - ok 290zł, 

Dragon .... chyba ultima cast -  1 częściowy, 300zł