Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wybór linki tonącej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   fedx

fedx

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 348 postów
  • Lokalizacjawwa

Napisano 01 marzec 2010 - 19:41

Jako że sezonu muchowego jeszcze nie zacząłem, to mam jeszcze trochę czasu na podjęcie decyzji co do sznurowych zakupów - skłaniam sie coraz bardziej w stronę zakupu jednolitej linki tonącej WF7 w III klasie i na tej podstawie rozeznaniu się co i jak dalej.

Mam jednak jedno pytanie w kwestii która mnie nurtuje - tak jak pisałem wyżej na mojej wędce poza klasyfikacją AFTMA - 6/7 jest napis rec. wt 14gr. Wg producenta (Scierra) jest to ponoć rekomendowany ciężar wyrzutowy (ciężar początku sznura lub pierwszych 9 metrów), pozwalający na dokładniejszy dobór sznura.
I tutaj mam pewne wątpliwości gdyż wg klasyfikacji AFTMA opisującej właśnie masę pierwszych 9,15m sznura, klasa 7 to 12g, a klasa 8 to 13,6g. Czy w związku z tym mam rozumieć że najlepszym sznurem dla mojej wędki były sznur w klasie WF8 a nie WF7 ?

#22 OFFLINE   steryd

steryd

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 49 postów
  • Lokalizacjałódż

Napisano 04 marzec 2010 - 09:56

czesto spotyka sie ze klasy kijkow sa zanizone
jednak przy lince tonacej ja bym wziol max 7 a nawet bym sprobowal z 6
wez tez pod uwage ze cos przywiazujesz na koncu
i nie jest to sucha muszka :mellow:
dla przykladu
ja do kijka w klasie 7/8 stosowalem linke 6 w 6 stopniu toniecia
i kijek ladowal sie piekni co by bylo z 8 :unsure:
do tego samgo kijka 8 plywajaca
pozd



#23 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 08 marzec 2010 - 12:36

fedx - ta masa określa głowicę rzutową. Ja przynajmniej tak to widze - masz aftma 7 do linki #7 ale jeśli chcesz używać głowicy rzutowej to powinna mieć te x gram. Z tego co wiem wiele linek, szczególnie distance jest lekko przeciążonych, a numeracja aftma jest dość umowna, jeśli chodzi o masę głowic linek.

#24 OFFLINE   Jerzy Kowalski

Jerzy Kowalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 672 postów

Napisano 10 marzec 2010 - 23:29

Coś takiego znalazłem na temat klasyfikacji wędzisk przez Scierra:

ROD CLASSIFICATION
Two figures are designated to each rod, e.g. 7/8 meaning that the rod will be properly balanced with a class seven double taper line or a class eight weight-forward line. In addition to the AFTM classification, all Scierra rod series will now be marked with the recommended casting weight (weight of head or the first 30 feet of a full line) allowing for a more precise line matching. For example, a 7/8 weight single-handed rod may have a recommended casting weight of 15 grams, while another 7/8 weight single-handed rod may have a recommended casting weight of 16 grams. In terms of AFTM classification the rods are alike, but they differ when it comes to the recommended casting weight classification. Thus the new Scierra classification scheme will enable the angler to know precisely what line to use if he's to attain the optimum performance from his rod, in any given situation and in any weather conditions. For single-handed rods the classification will always be a single figure. However, for double-handed rods the classification will be split, e.g. 25-27 grams for a 8/9 weight rod.
http://bestgearsales...ries.asp?cat=15

Czyli coś dodatkowego w stosunku do klasyfikacji AFTM ... w praktyce nie wiem na ile użyteczne, bo z każdym metrem więcej czy mniej linki w powietrzu zmienia się obciążenie i całkowita masa wyrzucana ...

W odniesieniu do wspomnianego wędziska może oznaczać to, że jest np. przeznaczone do rzucania większą długością linki niż standardowe ok. 9 m, stąd zalecana masa obciążająca jest większa niż wynikająca z klasyfikacji AFTM ...

Pozdrawiam serdecznie

Jerzy Kowalski

#25 OFFLINE   fedx

fedx

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 348 postów
  • Lokalizacjawwa

Napisano 11 marzec 2010 - 01:04

dokładnie ten opis producenta czytałem i właśnie to dało mi do myślenia ...

A najbardziej niezrozumiała jest dla mnie ta część ... In terms of AFTM classification the rods are alike, but they differ when it comes to the recommended casting weight classification. ...

wg mojej skromnej wiedzy wydawało mi sie że to klasyfikacja AFTMA jest jakby opisem casting weight.



#26 OFFLINE   Jerzy Kowalski

Jerzy Kowalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 672 postów

Napisano 11 marzec 2010 - 09:49

To jakby robi dużą róznicę ...

Oczywistą oczywistością jest nieadekwatność okreslenia casting weight w wędkarstwie muchowym, gdzie masa wyrzucana nie jest skupiona w przynęcie i obciązeniu, ale w całej lince. Więc o ile 9 m linki DT #7 generuje c.w. 12 g, to dwukrotnie większa długośc tej samej linki generuje już c.w. 24 g, podobnie linki WF long belly ... Czy oznaczałoby to, że dla wedziska o c.w. 14 g trzeba używać linek o niższej klasie AFTMA jeśli chce się rzucać dalej?
Okreslenie c.w. jako optymalnej masy obciązającej wędzisko oznaczałoby np, że c.w. 14 g dla linki #7 wyznacza optymalną pracę wędziska podczas rzutów długością standardową + 1/6 długości standardowej, czyli ok. 35 stóp, czyli 10,65 m.

Moim zdaniem to jakaś dziwna próba utworzenia czegoś mało przydatnego, może istotnego w sytuacji kiedy do wędkarstwa muchowego trafia wielu wedkarzy - samouków, wcześniej uprawiających inne rodzaje wędkarstwa i nawykłych do takiego parametru sprzetu jak c.w.

Klasyfikacja AFTMA ma w sposób orientacyjny ułatwiać skojarzenie elementów sprzętu muchowego, wprowadza pewien rodzaj standaryzacji. Kwestie funkcjonalności połaczeń sprzętu wynikają z doświadczenia i wiedzy wędkarza, który używa sprzętu i sam dobiera parametry zestawu, znając warunki w jakich będzie łowił, oraz właściwości sprzętu, jak choćby gęstość linki i jej średnicę, opór powietrza i noszenie w czasie rzutu, rodzaj rzutów, które będzie wykonywał, zasięg, potrzebę osiągania odległości, utrzymywania kierunku, porecyzję podania much, delikatność prezentacji itp. Producenci i systemy klasyfikacji mają pomagac, ale nie są w stanie wyręczyć wędkarza ...

Pozdrawiam serdecznie

Jerzy Kowalski

#27 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 11 marzec 2010 - 10:07

Tutaj raczej chodzi o to że jest to wędka z opcją współpracy z głowicami.Np seria scierry Ferrox to kije fast, dość mocarne,(rzucałem zarówno #7 jak i #9). Taka wędka do rzutów distance może pracować lepiej z ciut cięższą niż wynikałoby z oznaczenia linką.
Przy nich zalecana masa głowicy to było (o ile pamiętam) 15,5g do wędki #7

#28 OFFLINE   Jerzy Kowalski

Jerzy Kowalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 672 postów

Napisano 11 marzec 2010 - 10:26

Tutaj raczej chodzi o to że jest to wędka z opcją współpracy z głowicami.Np seria scierry Ferrox to kije fast, dość mocarne,(rzucałem zarówno #7 jak i #9). Taka wędka do rzutów distance może pracować lepiej z ciut cięższą niż wynikałoby z oznaczenia linką.
Przy nich zalecana masa głowicy to było (o ile pamiętam) 15,5g do wędki #7


W przytoczonym wyżej opisie jest mowa o tym, że:

In addition to the AFTM classification, all Scierra rod series will now be marked with the recommended casting weight (weight of head or the first 30 feet of a full line) allowing for a more precise line matching.

Więc jest to zamierzenie firmy dotyczące wszystkich rodzajów wędzisk, oraz róznych rodzajów linek ...

Jak pisałem wyżej, w istocie mało przydatne, najwyzej może w jakiś sposób sugerujące wytrzymałośc blanku na przeciążenie, bo jeśli jedno wędzisko #7/8 ma miec c.w. 15g, a drugie #7/8 c.w. 16 g, to to drugie jest jakby tęższe ...

Rozpowszechnione stosowanie linek WF, oraz dominacja wędkarstwa muchowego w wodach stojących w Anglii, czyli rzucania dalekiego, uwzględniającego wytrzeliwanie linki WF po rozpędzeniu jej części, w której skupiona jest masa linki, niewiele dłuższej niż te 30 ft wyznaczające klasę AFTMA, sprawia, że te wartości mogą być równoważne ...
Nieco innego znaczenia nabierają w naszych warunkach, łowienia głównie rzecznego, w zróżnicowanych okolicznościach ....

Pozdrawiam serdecznie

Jerzy Kowalski

#29 OFFLINE   lipion

lipion

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 39 postów
  • LokalizacjaDorset

Napisano 12 marzec 2010 - 07:33

Myślę że wymyślanie przez różnych producentów nowych oznaczeń czy klasyfikacji dla swojego sprzętu ma raczej cele marketingowe niż rzeczywistą przydatność w ,,warunkach bojowych System AFTM doskonale sprawdzał się długie lata przed powstaniem Scierry czy Enigmy i dziś spokojnie można dobierać sprzęt według jego klasyfikacji. Producenci wędzisk prześcigają się w określaniu taperów czy flexów swoich wyrobów, twierdząc że to właśnie ICH system jest rewolucyjny i najlepszy. Wiem, wiem, nowe technologie,materiały, osiągi,cywilizacja,postęp itd. itp. Duperele.Bo tak naprawdę to dopiero machając czymś nad wodą, na krótko, bądź na całą linkę, z wiatrem i pod, możemy określić czy coś pasuje czy nie.
Stary piernik Lipion.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych