Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pomóżcie ratować jezioro żywieckie!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 19 czerwiec 2015 - 09:50

Najpierw Mietków, później zakusy na Turawę, teraz padło na Żywiec. Kolejne zaporówki mogą znajdować się na celowniku macherów od kombinowania, jak tanim kosztem przejąć zbankrutowane ośrodki zlokalizowane nad ich brzegami. Pierwsze dwa zbiorniki usiłowano niszczyć pod pozorem ochrony przyrody, teraz wytoczono cięższe działa - ochrona przeciw powodziowa. 

 

"KRAJOWY ZARZĄD GOSPODARKI WODNEJ http://www.kzgw.gov.pl/, zajmujący się gospodarowaniem wodami naszego kraju w szczególności w sprawach zarządzania i korzystania z wód (rzeki, jeziora, strumienie, sztuczne zbiornik itd.), zgodnie z dyrektywą Powodziową Unii Europejskiejhttp://www.kzgw.gov....Powodziowa.html chce zrealizować projekt odnośnie Jeziora Żywieckiego i aby zwiększyć jego retencję planuje obniżyć jego poziom o 1,5 , metra jeszcze w tym roku. Po co obniżać? Obniżenie poziomu wody sprawi, że w razie ulewnych deszczy i ryzyka powodzi, zmagazynuje on większą ilość wody. Powolne spuszczanie wody z tak przygotowanego zbiornika zapobieże wywołaniu tak zwanej wysokiej fali powodziowej. W tej pięknej historii, jest jednak KILKA WIELKICH ALE!
Pierwsza to taka, że informacja o tym planie widnieje na stronie RZGW już pół roku!, http://www.apgw.kzgw.../dorzecze-wisly gdyż ustawowo każdy projekt wymaga KONSULTACJI SPOŁECZNEJ i żaden z przedstawicieli władzy z gmin Czernichów, Żywiec czy Łodygowice przyległych do jeziora, a także pozostałych gmin Beskidu Żywieckiego, nie został poinformowany o planowanym projekcie w żaden inny możliwy sposób!!!
Dlatego aby ZAPROTESTOWAĆ, czas mamy tylko 22 czerwca 2015!!!
Obniżenie lustra wody o poziom 1,5 m, to bardzo dużo zwłaszcza, że dzisiejszy stan jeziora jest o metr niższy od standardowego!
Będzie to skutkowało tym, że:
1. Przeważająca większość ośrodków turystyczno-rekreacyjnych usytuowanych wokół jeziora korzystających ze sprzętu pływającego nie będzie mogła dalej świadczyć takich usług. Wszystkim Wam przyjezdnym (turystom, wczasowiczom, miłośnikom jeziora) zabraknie miejsc, do których będzie można przyjechać i skorzystać z rowerków wodnych, żaglówek, gdyż nie będzie warunków do utrzymania sprzętu na wodzie .
2. Zmniejszy to także ilość wody potrzebnej elektrowni do wytworzenia energii elektrycznej
3. W obliczu wystąpienia suszy, zmniejsza się magazyn wody pitnej dla całego śląska 
4. Tereny które odsłoni woda to błotnisty mół nie nadający się do plażowania. Do tego miejsca te bardzo szybko zostaną porośnięte przez dzikie rośliny, (krzewy i drzewa). Itd., itp.
Całości dopełnia fakt, że jezioro istnieje od 1966 roku i jest bardzo mocno zamulone, ponieważ nigdy nie było odmulane. Średnio mułu jest kilka metrów. Średnia głębokość jeziora 9 m. Jezioro będzie się zamulać przez kolejne lata dalej, jeśli dodatkowo go spłycą zamieni z czasem się w sadzawkę, aż całkiem zniknie.
RZGW ma inne rozwiązania aby zwiększyć retencyjność zbiornika, jak na przykład budowa 18 suchych zbiorników retencyjnych, ale takie rozwiązanie jest o wiele droższe, więc najtańszym rozwiązaniem jest spłycenie go. Jezioro nigdy nie było dotowane z pieniędzy skarbu Państwa na jego rozwój. Turystyka jaka się tu rozwinęła jest za sprawą prywatnych osób, które zainwestowały w ten piękny kawałek Polski."

Cytat pochodzi z facebook'a, https://www.facebook...page_fan_invite

Od siebie dodam tylko, że większość tarlisk wyschnie, a jezioro żywieckie jest praktycznie całkowicie pozbawione roślinności wodnej. W samych glonach ryby się nie wytrą. 

 

Przy okazji przypominam prześmiewczy filmik, który dokładnie ilustruje przyczyny problemu oraz (tanie! i skuteczne) metody jego rozwiązania.

 

Proszę wszystkich o pomoc. Razem stanowimy siłę, z którą muszą się liczyć. Turawski przykład dobitnie to pokazał. Gdy rok temu angażowałem się w sprawę pomocy dla Niedźwiedzia i podpisywałem petycję przeciw planom obniżenia lustra wody na Turawie, napisałem coś w stylu "dziś turawskie, jutro żywieckie". Nie przypuszczałem jednak, że "jutro" nadejdzie tak szybko. Czas goni, mamy szansę odrzucić zły projekt jeszcze zanim się uprawomocni. Proszę Was o wpisy na poniższym formularzu. Punkty drugi oraz trzeci (z wszystkimi podpunktami) mogą mieć tylko jedną odpowiedź - NIE ZGADZAM SIĘ! Formularz dotyczy dorzecza Wisły, a Punkt "Istotny problem" to "Podsumowanie MasterPlanów dla dorzecza Wisły i Odry" (wybór z listy dostępnych).

W treści uwag napiszcie proszę, z jakich powodów nie zgadzacie się na projektowane obniżenie lustra wody. Ochronę ppow. można uzyskać innymi sposobami? Można. Przerzucanie kosztów indolencji i lenistwa urzędników na szeroko pojęte społeczeństwo musi się skończyć!

 

Załączony plik  1888592_1592827377644797_803444583267890368_n.jpg   87,37 KB   24 Ilość pobrańZałączony plik  10411162_1592826920978176_1584126176507826705_n.jpg   92,38 KB   25 Ilość pobrańZałączony plik  10423291_1592833920977476_4680001883638780967_n.jpg   43,95 KB   22 Ilość pobrańZałączony plik  10686944_1592833924310809_8461330704942932962_n.jpg   41,38 KB   24 Ilość pobrańZałączony plik  10698647_1592827820978086_1386327471005160197_n.jpg   96,23 KB   22 Ilość pobrańZałączony plik  11401166_1592833950977473_436688416301580519_n.jpg   68,3 KB   23 Ilość pobrańZałączony plik  11401548_1592827404311461_4684243697026673110_n.jpg   64,29 KB   22 Ilość pobrańZałączony plik  11427207_1592827007644834_8601894466389378663_n.jpg   86,98 KB   22 Ilość pobrań

 

Przepraszam, zapomniałem z tego wszystkiego podać adresu formularza:
http://www.apgw.kzgw...rmularz-do-uwag

 

Można też wypełnić (bardziej anonimową) ankietę:

http://www.powodz.gov.pl/pl/ankieta


Użytkownik woblery z Bielska edytował ten post 20 czerwiec 2015 - 12:40

  • *Hektor* lubi to

#2 OFFLINE   suhhar

suhhar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisano 19 czerwiec 2015 - 10:03

szkoda słów ZGW robi co chce, mam wrażenie że tam siedzą przedszkolaki ze swoimi pomysłami.



#3 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6217 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 19 czerwiec 2015 - 10:04

Podrzuć ten formularz albo link.


Użytkownik Piotrek Sukingaad edytował ten post 19 czerwiec 2015 - 10:04

  • *Hektor* lubi to

#4 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 19 czerwiec 2015 - 10:10

Przepraszam, zapomniałem z tego wszystkiego podać adresu formularza:
http://www.apgw.kzgw...rmularz-do-uwag

 

Można też wypełnić (bardziej anonimową) ankietę:

http://www.powodz.gov.pl/pl/ankieta



#5 OFFLINE   *Hektor*

*Hektor*

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1212 postów
  • LokalizacjaPPL-SPIN
  • Imię:Piotr

Napisano 19 czerwiec 2015 - 10:14

Podrzuć ten formularz albo link.

Szukałem kilka razy formularza w treści, ale poczekałem czy jeszcze ktoś go nie widzi ;)

 

E: Poszło.


Użytkownik *Hektor* edytował ten post 19 czerwiec 2015 - 10:43


#6 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6217 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 19 czerwiec 2015 - 10:21

Janusz, ty lepiej poszukaj w necie co tam u Ciebie gniazduje i problem z głowy. Bodajże kulon byłby strzałem w dziesiątkę, możesz skonsultować temat z Towarzystwem Przyrodniczym Bocian. Parafrazując reklamę: "Chcesz uj.bać chama, zadzwoń do Bociana" ;)



#7 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 19 czerwiec 2015 - 10:23

Piękna woda, czysta i malowniczy krajobraz wokół, na pewno w tym roku jeszcze się tam wybiorę a petycję podpiszę z przyjemnością :)



#8 OFFLINE   R0BERT

R0BERT

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 203 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 19 czerwiec 2015 - 10:27

Tam niestety nic nie gniazduje, bo to sztuczne bajoro o głównej funkcji - przeciwpowodziowa, jak coś tam pływa i żyje, to tylko przy okazji. Zaporówki zasilane rzekami górskimi to praktycznie pustynia :( , za duże wahania poziomu wody.

 

Jeśli chodzi o obecny niski stan, to skutek bardzo suchej wiosny, z pustego i RZGW nie naleje.


Użytkownik R0BERT edytował ten post 19 czerwiec 2015 - 10:34

  • spy i mganko lubią to

#9 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 19 czerwiec 2015 - 10:31

Teraz nie mam czasu ale wieczorem pierwsze co zrobię to wypełnię. Przez zabawę RZGW zbiornik w ciągu pięciu lat stracił moim zdaniem około 100Ha powierzchni które zarosło wierzbą i później zamuliło na powodziach. Ci co pływają wiedzą o czym piszę. Wierzba wciska się dalej. Jak obniżą to katastrofa na bank. Ramowa dyrektywa wodna to gówno jakich mało sam się z nią użeram w pracy przy okazji hodowania ryb.

Ze swojej strony apeluję do wszystkich Jerkbaitowców o wypełnianie. Pomóżcie nam i ludziom którzy nad Żywcem zarabiają na chleb. Taka miła pani u której ja i Janusz wodujemy łódki nawet nie miała jak w tym roku pomostu na rowerki postawić bo cały czas jest za niski poziom wody.


  • Gadget, woblery z Bielska i Spawciu lubią to

#10 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 19 czerwiec 2015 - 10:32

Ludzie z okolicznych gmin jeszcze nic nie wiedzą. "Władza" odgórna chciała po cichu załatwić problem. Wczoraj wieść gruchnęła. Zawrzało. Lokalne władze, wójtowie, burmistrzowie, wojewoda śląski, starostwo powiatowe oraz kluby i prywatne przedsiębiorstwa szykują swoje sprzeciwy tego projektu. Mam nadzieję, że nie prześpią terminu. Mamy szansę, więc powinniśmy i my wyrazić swoje zdanie. Oburza mnie do żywego fakt, że istotne sprawy usiłuje się załatwić po cichu, a całe szumne "konsultacje społeczne" to jakaś ukryta strona w internecie. Dramat, jacy zuchwali są urzędnicy!



#11 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6217 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 19 czerwiec 2015 - 10:44

Niektóre gatunki chronione, występujące w j. Żywieckim:

-głowacz białopłetwy- objęty ścisłą ochroną gatunkową,

-głowacz pręgopłetwy- objęty ścisłą ochroną gatunkową,

-śliz pospolity-- objęty częściową ochroną gatunkową,

-strzebla potokowa- objęta całkowita ochroną gatunkową.

Może przyda się komuś do argumentacji.

 

Ed. Wstawiłem Twój wpis też na Shrap'a. Sprawiedliwość musi być po naszej stronie ;)


Użytkownik Piotrek Sukingaad edytował ten post 19 czerwiec 2015 - 11:03

  • minecjusz i woblery z Bielska lubią to

#12 OFFLINE   Spawciu

Spawciu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaChotomów
  • Imię:Kamil

Napisano 19 czerwiec 2015 - 11:12

poszlo :)



#13 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 19 czerwiec 2015 - 11:20

Tam niestety nic nie gniazduje, bo to sztuczne bajoro o głównej funkcji - przeciwpowodziowa, jak coś tam pływa i żyje, to tylko przy okazji. Zaporówki zasilane rzekami górskimi to praktycznie pustynia :( , za duże wahania poziomu wody.

 

Jeśli chodzi o obecny niski stan, to skutek bardzo suchej wiosny, z pustego i RZGW nie naleje.

Ale bajdy zapodajesz. Niski stan to efekt roboty na tamie. Czyszczą upusty denne i coś tam jeszcze. Wody akurat w tym roku nie brakuje prowadzę codziennie monitoring w zlewni Skawy na potoku Skawica. Soła i Skawa mają bardzo podobne stany wody. Dolny zbiornik Międzybrodzki jest nabity wodą na fula od kilku miesięcy.

Te czaple, perkozy, kaczki i reszta ptaków to pewnie przylatują z Houston w Teksasie.

A miłośnicy zasiadki gruntowej połączonej z wekowaniem to jakoś tak dziwnie wolą siedzieć u nas niż na waszych zaporówkach typu Przeczyce i inne takie. Bez powodu nie przyjeżdżają.


Użytkownik Krisu23 edytował ten post 19 czerwiec 2015 - 11:21


#14 OFFLINE   R0BERT

R0BERT

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 203 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 19 czerwiec 2015 - 11:50

Krisu23, miło się z Tobą gawędzi. Mimo to wiosnę mamy bardzo suchą i stany wód są niskie*, oczywiście remont tamy może się przyczynić do obniżenia poziomu, mam nadzieję, że mimo to nie chcesz protestować przeciw remontom tam :)

 

Jeśli chodzi o ostoje ptaków, Jezioro Żywieckie nie jest notowane na ich liście, "kaczki i reszta ptaków" są marnym argumentem. No i nie zapominaj, że jeśli jednak jakieś brodźce się tam pojawią, to dopiero mogą zacząć się upuszczania - patrz Turawa.

 

Ja na Żywieckie nie jeżdżę, nie lubię hałasu motorówek, błotnistego i zaśmieconego brzegu, ale starajcie się, wtedy może jednak kiedyś przyjadę :good:  .

 

*Dzisiaj dopływ wody do Tresnej to 2 m3/s, rzeczywiście masa wody...

 

http://www.pogodynka...ydro/zbiorniki/


Użytkownik R0BERT edytował ten post 19 czerwiec 2015 - 12:00


#15 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 19 czerwiec 2015 - 12:02

Niektóre gatunki chronione, występujące w j. Żywieckim:

(...)

Piotrze, problem z Twoimi przykładami jest taki, że wymienione gatunki są rybami reofilnymi i występują wyłącznie w Sole. Wraz z obniżaniem lustra wody wydłuża się koryto rzeki, więc i poprawie ulegają warunki ich życia. 

Nie ma co gdybać. Dzisiejszy brzeg jeziora to muliste błoto (ujścia rzek i potoków: Soła, Koszarawa, Moszczanka i Łękawka), albo sypki żwir lub skały. Propozycja na przyszłość to kolejne obniżenie lustra wody o dalsze półtora metra. De facto oznacza to brak możliwości wodowania łodzi (dwa lata temu jesienią już to przerabialiśmy), odcięcie większości tarlisk, likwidację co najmniej połowy ośrodków nastawionych na turystykę. 

 

 

(...)

 

Ja na Żywieckie nie jeżdżę, nie lubię hałasu motorówek, błotnistego i zaśmieconego brzegu, ale starajcie się, wtedy może jednak kiedyś przyjadę :good:  .

 

 

Robercie, zaśmiecony brzeg jest głównie po powodziach. Fakt, widok straszny. Brałem udział w sprzątaniu brzegów, głównie są to patyki i śmieci bytowe. Zapraszam wszystkich etycznych wędkarzy (w tym Ciebie) do wypoczynku, (i posprzątaniu po sobie). Śląscy wędkarze mają u nas wyjątkowo niepochlebną opinię. Pokaż proszę, że jest inaczej. A co do hałasu, motorówki to policja i WOPR. Czasem Straż Pożarna. I dwa stateczki. Jest tu strefa ciszy i silniki spalinowe są zakazane.



#16 OFFLINE   R0BERT

R0BERT

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 203 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 19 czerwiec 2015 - 12:15

Dziwnym trafem widziałem ostatnio jakieś motorówki ciągające ludzi na deskach, pewnie nielegalnie.

 

Co do syfu na brzegu, pewnie to Ślązacy wysypują do Soły i Koszarawy tony butelek i innego syfu, wyraźnie wywożą to od nas, bo na Przeczycach, Dziećkach czy Pławkach jest o wiele czyściej. Ale schodzimy z tematu, więc proponuję ograniczyć wycieczi osobiste.



#17 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 19 czerwiec 2015 - 12:38

Fakt u Was jest czyściej. Temu nie zaprzeczę. Co do poziomu wody to ja z niego żyję i jest częścią mojej  pracy. Ostatnia niżówka w górach była w roku 2013. 2014 był bardzo obfity w wodę, 2015 jest średni choć wody ze śniegu było zdecydowanie więcej niż rok wcześniej. Nie ma to żadnego związku z aktualnym stanem lustra wody w zbiorniku jest jaki jest bo tak jest na tamie ustawione.

Zamiast dywagować proponuję wypełnić petycję to będzie najlepszy uczynek z możliwych.



#18 OFFLINE   turnik1

turnik1

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 16 postów
  • LokalizacjaBielsko-Biała

Napisano 19 czerwiec 2015 - 19:49

Witam. Wczoraj było zebranie u rumcajsa w tej sprawie. Uczestniczyliśmy jako przedstawiciele jednego z ośrodków wypoczynkowych. Warszawa już dawno podjęła taką decyzję, ale informacja była skutecznie zatajona w odmętach internetu. Nie do wyszukania. Zbiornik miał być odmulany, ale po co wydawać pieniądze jak można spuścić wodę i zrujnować wszystko wokół. Zamiast rozwijać turystykę, rekreację, sporty wodne, wędkarstwo itp. próbują w tym pięknym miejscu wszystko zniszczyć. Od kilku lat inwestujemy w ośrodek, który wcześniej był ruiną. Co roku turystów zauroczonych miejscem coraz więcej. A potencjał turystyczny olbrzymi. Infrastruktura turystyczna jest w słabej kondycji, a tu jeszcze cios. Retencja zbiornika znacznie zmalała przez żwirownie, ale to nikogo w Warszawie nie interesuje. Oto Polska. Zamiast rozmawiać z władzami o rozwoju musimy się bronić przed upadkiem. Formularz poszedł prywatnie i jako przedsiębiorca. zachęcam wszystkich do działania. Aha. Obniżyć chcą o 1,5 m, ale przy obecnym stanie i wahaniach będzie więcej od normalnego stanu.Pozdrawiam

#19 OFFLINE   Łukasz W

Łukasz W

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 531 postów
  • LokalizacjaCzechowice - Dziedzice

Napisano 19 czerwiec 2015 - 20:35

Właśnie wypełniłem ankietę i zachęcam innych do tego samego.Wychowałem się nad tym pięknym zbiornikiem i pragnę aby taki pozostał!Brawo Janusz za nagłośnienie problemu!

Pozdrawiam

Łukasz



#20 OFFLINE   Bajzi

Bajzi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 308 postów
  • Imię:Tomek

Napisano 19 czerwiec 2015 - 21:40

Brak słów, ręce opadają jak bez mrugnięcia okiem z zimną krwią można zrujnować ludzi i tylko zastanawiam się czy to brak wyobraźni czy po prostu urzędnicza  głupota.

Wystarczy że lokalne władze mydląc oczy społeczeństwu wydały pozwolenie na otwarcie żwirowni pod pretekstem odmulenia jeziora. Przed każdymi wyborami samorządowymi jadą na tym wózku od lat. Jakoś ciężko mi uwierzyć że nikt z lokalnych włodarzy nie miał pojęcia o planach KZGW. Petycję wypełniłem i namawiam do tego również innych, pokarzmy że nie jesteśmy tylko bierną masą której nie zależy na tym co dzieje się wokół.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych