Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pomoc dla świeżaka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1839 odpowiedzi w tym temacie

#781 OFFLINE   Radek79

Radek79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaCentrum

Napisano 22 luty 2018 - 20:51

Na początek to sprzedaj spinningi
  • grey lubi to

#782 OFFLINE   lolo777

lolo777

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 24 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Karol

Napisano 22 luty 2018 - 22:03

Jeżeli będziesz łowił na tak wąskiej rzeczce z brzegu na nimfę czy strima to w zasadzie tylko rolka. Chyba że za plecami czysto to czasami odrzucisz sznur do tylu chcą rzucić dalej.
Głowice długie tak pisał Forest nie na takie wody. Chyba że z II klasy w górę poza klasa kija. Jak sucha czy nimfa z brzegu to lepszy dłuższy kij bo zestaw utrzymasz powyżej przeszkód (traw, krzaków) a i nimfę łatwiej wpuścić "w dziury".
Gdy myślisz brodzić pod prąd, mając czysto za plecami i możliwość odrzutu zestawu do tylu (suszenie suchej, strimera, mokra) to lepszy krótki kojarzeń.

I w ten sposób Twoj wybór jest zamiast coraz prostszy, coraz trudniejszy. :(
Przykro mi.

Własnie na tej rzece najbardziej odpowiada mi brodzenie jak chodzę ze spinem to też brodzę.


  • Alexspin lubi to

#783 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 22 luty 2018 - 23:57

Łowienie pod prąd? Z prądem? Spinningiem rzucasz w każdych warunkach.
Suchą (jak się ją wysuszy) muchą się nie zawsze da. Mokra (klasyczna, nimfa, strim) to inna bajka.
Nimfa praktycznie idzie spod kija i tu możesz zaszaleć i mieć nawet 3.3m. Strim, raczej krótki- rzuty na takiej ( i nie tylko) szerokości najczęściej rolka przewyższająca nawet spinning (ja tak uważam bo idealne podanie w punkt, choć pod zwisające krzaki prawie się nie da).

I dalej nie jest to takie proste. 😕

Żeby było najprościej określ jakie ryby będziesz najczęściej łowił i na jaką przynętę (muchę). Ale nie na zasadzie "chcę złowić" a "mogę złowić", bo jest największa szansa. Nieważne czy będzie to streamer, mokra czy sucha. Zacznij od najprostszych możliwości a skomplikowane rzuty, ryby i metody zostaw sobie jako wyzwanie gdy poczujesz że coś już wiesz i potrafisz dać sobie radę z najprostsza do zlowienia rybą i metodą zastosowaną na nią.
To ma cię wciągnąć a nie zniechęcić na samym starcie.

#784 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 23 luty 2018 - 07:38

Lolo ja na wodzie ze zdjęć łowiłbym kijem 8,6-9' w 5 klasie ewentualnie do cięższych/większych streamerów dałbym linkę o klasę wyżej i szykałbym coś z krótszą głowicą 6,5-8,5m takimi linkami wygodniej mi się osobiście łowi w takich warunkach a 90% mojego muchowania jest na małych rzekach.
Może masz znajomego muszkarza pojedź z nim na ryby, nauczysz się więcej z rad nad wodą niż z tego co tutaj wyczytasz.
  • trout master i grey lubią to

#785 OFFLINE   lolo777

lolo777

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 24 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Karol

Napisano 23 luty 2018 - 08:09

Chyba własnie na początek zakupie jakiś sprzed do 500 zł, wędkę tak jak koledzy podpowiadają 9' #5. W tej konkretnej rzece którą opisywałem występuje tylko pstrąg.  Myślę że na początek głównie nimfa, dalej chyba streamer i dopiero sucharek. Czytając różne fora wychodzi na to że na pomorskich rzekach łowienie na suchą muszkę nie jest niestety zbyt częste. Niestety znam samych spinningistów  :(



#786 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 23 luty 2018 - 08:20

Zgadza się z tą suchą, ale zawsze warto mieć. Od maja popróbuj na pupę chruścika, mokra to fajna metoda na początek i bywa bardzo skuteczna na takich łowiskach, dobra też na plytsze odcinki z licznymi kieszonkami w dnie mi najlepiej się na nią łowi jak rzeka ma z 5 metrów szerokości.

Przy 2-3m ciężko o dobrą prezentację i skuteczniejszy jest streamer pod prąd lub nimfa z prądem (niektorzy łowią na przytrzymywaną w prądzie nimfę, ale moim zdaniem poza wyjątkowymi sytuacjami -wpuszczane ryby -jest mniej skuteczna)

Powodzenia

Użytkownik Adrian Tałocha edytował ten post 23 luty 2018 - 08:34


#787 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 23 luty 2018 - 08:48

(...) W tej konkretnej rzece którą opisywałem występuje tylko pstrąg. (...)

bardzo wątpliwe stwierdzenie... ;)



#788 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1088 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 23 luty 2018 - 10:54

W muszce kołowrotek to magazyn sznura - do pewnego momentu - łowiąc u nas prawie zawsze.


U Was magazyn linki, u nas się używa hamulca dość często 😉

Ja myślę, że warto zainwestować w jakiegoś średniaka, bo o ile wędkę się czasem zmienia zależnie od potrzeb i preferencji to o tyle taki młynek może obskoczyć kilka kijków.
  • robert.bednarczyk i grey lubią to

#789 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 23 luty 2018 - 10:57

Dla mnie kaseciaki najwygodniejsze, lubię mieć kilka linek przy sobie a na malych rzekach chodzenie z dwoma kijami słabo sie sprawdza. Ważne zeby kij wyważal i się nie zacinał reszta to już kosmetyka przy stosunkowo niewielkich rybach.
  • darek1 lubi to

#790 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 23 luty 2018 - 12:02

U Was magazyn linki, u nas się używa hamulca dość często

Ja myślę, że warto zainwestować w jakiegoś średniaka, bo o ile wędkę się czasem zmienia zależnie od potrzeb i preferencji to o tyle taki młynek może obskoczyć kilka kijków.

W tym kontekście polecam Okume SLV, może nie urzeka dizajnem i dość łatwo się rysuje, ale hamulec bije na głowę reszte konkurencji w tym segmencie cenowym.



#791 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3591 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 23 luty 2018 - 12:02

U Was magazyn linki, u nas się używa hamulca dość często

Ja myślę, że warto zainwestować w jakiegoś średniaka, bo o ile wędkę się czasem zmienia zależnie od potrzeb i preferencji to o tyle taki młynek może obskoczyć kilka kijków.

Olo proszę Cię... na start nie ma co inwestować. Nie każdy lubi jak przynętą jest więcej w powietrzu niż w wodzie.
Okuma airframe jest dobrym kołowrotkiem na start.
Ważniejszy jest sznur. A najpierw trzeba się nauczyć.
  • grisha lubi to

#792 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 23 luty 2018 - 12:41

...Tym batem posługiwac
  • ezehiel i trout master lubią to

#793 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1088 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 23 luty 2018 - 12:52

Olo proszę Cię... na start nie ma co inwestować. Nie każdy lubi jak przynętą jest więcej w powietrzu niż w wodzie.
Okuma airframe jest dobrym kołowrotkiem na start.
Ważniejszy jest sznur. A najpierw trzeba się nauczyć.


To każdego indywidualna sprawa czy inwestować czy nie. Ja zainwestowałem i nie żałuje. Większość sprzętu służy do dziś. Sprzedałem wędkę bo była w dwuskładzie i kołowrotek bo był za ciężki, męczył rękę. I nie miał klimatu, nie był ani hamerykański ani angielski. Zwykły Vision. A fu 😉
  • hi tower i grey lubią to

#794 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 23 luty 2018 - 13:22

(...) Sprzedałem (...) kołowrotek bo był za ciężki, męczył rękę. I nie miał klimatu, nie był ani hamerykański ani angielski. (...)

Osobiście jedna z najważniejszych cech kołowrotka muchowego, ma cieszyć oko!!!



#795 OFFLINE   Wiktor

Wiktor

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 1304 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 23 luty 2018 - 14:05

Osobiście jedna z najważniejszych cech kołowrotka muchowego, ma cieszyć oko!!!

I budzić zazdrość ;)



#796 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 23 luty 2018 - 14:17

I budzić zazdrość ;)

No do tego oto już trzeba się znać. Bo są cieszące oko, całkiem zgrabnie wykonane "CNC flaj ril - best prajs", które w żaden sposób nie są wstanie obudzić we mnie zazdrości. Ale z drugiej strony niepozorny, rachitycznie wyglądający klasyk Hardy-go potrafi podnieść mi ciśnienie  ;)


Użytkownik hi tower edytował ten post 23 luty 2018 - 14:17

  • sierżant lubi to

#797 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3591 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 23 luty 2018 - 14:32

Czyli więcej sprzętu niż talentu?

Panowie proszę was... gość chce spróbować, ok sam wyszedł z konkretnym sprzętem.

My wiemy, że to jest temat rzeka.

Jeżeli na Pomorzu rządzi nimfa i mokra to na start bym wziął kij 10' - totalny budżet z tubą

Kręcioł okume i sznur

Do krótkiej starczy do klasycznej też, jakieś suchary też poda.
 

Jak byś chciał lepszy kręcioł to weź WychWood niestety jest rozmiar 5/6 najniżej
Powinieneś dostać do tego 3 kasety i fajne pudełko.
Do krótkiej byś założył tuff line, do streamera jakiś sznur intermediate i jakąś wf do suchej/mokrej.
 



#798 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 23 luty 2018 - 15:55

Panowie... pomorskie rzeczki to nie górskie potoki czy rzeki. 11' czy nawet 10' wędka na rzeki takie jak Radunia, Wierzyca czy Łeba to porażka, szczególnie do nimfy (te rzeki są bardzo zarośnięte)... Tutaj łowi się wędkami 7'6'' - 9' na nimfę. Dłużej można na Łupawie, ale nie ma takiej potrzeby (Piotrek Zieleniak wygrał MME na wędkę długości 8'6''). 

 

W niektórych warunkach 10'  można wykorzystać do suchej, jak mamy bardzo wysokie trzciny czy trawy, albo za plecami mamy skarpę. Jednak 9' #5 będzie idealna, bo wszystko taką wędką ogarnie. 

Kaseciak to dobra opcja, weź rozmiar #5/6, od biedy możesz używać go z czasem do innych wędek (#3 czy #7). 

Linka - pływająca DT lub WF, drugą do streamera możesz wziąć w 2-3 stopniu tonięcia. 


  • OloPe i Adrian Tałocha lubią to

#799 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 23 luty 2018 - 16:34

Zawsze mnie zastanawia to polecanie linki dt, nigdy nie stosowałem ale czy to ma jakiekolwiek znaczenie, gdy łowi sie na dystansach 5-8m sznura, czy te linki mają inaczej uformowany taper, albo cieńsze/grubsze belly?
Z góry dzięki za odpowiedź.

Użytkownik Adrian Tałocha edytował ten post 23 luty 2018 - 16:35


#800 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3591 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 23 luty 2018 - 16:42

Tak, głowica inaczej zbudowana.
Te sznury są super do położenia delikatnie suchej muchy. Ciężar jest cofniety do tyłu przez co końcówka nie chlapie tak.
Korzystałem z Rio #5 dt lt po prostu bajka
  • Adrian Tałocha lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych