Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jak zabezpieczyć kil łodzi z laminatu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Bandit

Bandit

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 360 postów
  • LokalizacjaLegionowo
  • Imię:Marcin

Napisano 08 sierpień 2016 - 10:20

Troche poszukałm ale nie znalazłem info jak zabezpieczyć kil łódki przed ocieraniem się o kamienie żwir i inne przedmioty podczas cumowania do brzegu.

Można kupić dedykowany ochraniacz tego typu http://i.ebayimg.com...0-1/s-l1000.jpg ale niestety nie jest to mały wydatek - około 150 dolarów.

 

Czy ktoś może pochwalić się sprawdzonym rozwiązaniem?

 

Praktyczne porady mile widziane.



#2 OFFLINE   maxxym

maxxym

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 261 postów
  • LokalizacjaRzeszow

Napisano 08 sierpień 2016 - 10:27

Ja mam założoną listwę aluminiową, jednak zostało to zrobione przez producenta na moje życzenie - kosztowało mnie to 330zł. Czy można taką listwę założyć na gotową już łódź? Nie wiem :( 



#3 OFFLINE   thug

thug

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1119 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 sierpień 2016 - 11:16

Myślę, że zostaje tylko rzeźba :) wybrać materiał, czy to stal, czy aluminium, ewentualnie tworzywo sztuczne  i wykonać samemu. Albo zlecić komuś kto poradzi sobie z obróbką i kształtowaniem wybranego materiału. I gotowy produkt nakleić na odpowiedni klej dwuskładnikowy. Też kiedyś o tym myślałem, ale uznałem, że jak za bardzo będę się o łódkę troszczył to nigdy nie przyjdzie czas na nową, lepszą :D


Użytkownik thug edytował ten post 08 sierpień 2016 - 11:17


#4 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4373 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 08 sierpień 2016 - 13:03

Tylko odpowiedniej grubości stalowa listwa po całej dlugosci kila.
  • oldSeb lubi to

#5 ONLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4797 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 08 sierpień 2016 - 15:55

Troche poszukałm ale nie znalazłem info jak zabezpieczyć kil łódki przed ocieraniem się o kamienie żwir i inne przedmioty podczas cumowania do brzegu.
Można kupić dedykowany ochraniacz tego typu http://i.ebayimg.com...0-1/s-l1000.jpg ale niestety nie jest to mały wydatek - około 150 dolarów.

Czy ktoś może pochwalić się sprawdzonym rozwiązaniem?

Praktyczne porady mile widziane.

Producent nie daje gwarancji, że to wytrzyma kontakt z rolkami kilowymi. Tylko płozy. Kształtowniki aluminiowy lub ze stali nierdzewnej przykręcony do kila wkrętami nierdzwnymi to jedyne słuszne rozwiązanie w przypadku rolek. Albo przesiadka na łódkę alu.

Wysłane z mojego ONE A2003 przy użyciu Tapatalka

#6 OFFLINE   woblerek48

woblerek48

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1178 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska

Napisano 08 sierpień 2016 - 17:36

Witam W starej łódce sam robiłem ochronę z kleju jakim klei się szyby do samochodu.Dobrze oczyścić i dać podkład pod klej i położyć warstwę dość grubo.Trzyma bardzo mocno.Jedna tubka kleju około 25zł ....Ranty by było prosto zwykła taśma papierowa .Po  klejeniu odlepisz od razu taśmę i czekasz aż klej zastygnie jakieś 4-7 godzin .Spytaj ludzi co kleją szyby o podkład pod klej bo co wiem nie można go kupić w sklepie.



#7 OFFLINE   Bandit

Bandit

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 360 postów
  • LokalizacjaLegionowo
  • Imię:Marcin

Napisano 09 sierpień 2016 - 10:27

Tak taśma wzgłuż kila jest ok, natomiast mi zależy na tym by ochrona była też około 10 cm po każdej stronie od kila przynajmniej w części dziobowej która jest narażona na największy kontakt z niezidentyfikowanymi przedmiotami.

 

Gdzieś czytałem o raozwiązaniu polegającm na naklejeniu pasa z materiału z którego tworzone sa pontony. Łatwo go dopasować do kształtu kila i powinien zapewnić wystarczającą ochronę przed rysowaniem.

 

Ktoś widział/słyszał coś o takim rozwiazaniu ?

 

BTW - alu być może kiedyś ale to pieśń przyszłości.



#8 OFFLINE   woblerek48

woblerek48

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1178 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska

Napisano 09 sierpień 2016 - 13:37

siemka nie doczytałeś albo nie zrozumiałeś co pisałem o kleju do szyb samochodowych .Taśma jest tylko po to żeby równo wyszło.Klej możesz położyć jak szeroko i grubo potrzebujesz..U mnie trzymał bardzo długo choć położyłem go dość grubo.


  • trout master lubi to

#9 OFFLINE   Bandit

Bandit

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 360 postów
  • LokalizacjaLegionowo
  • Imię:Marcin

Napisano 09 sierpień 2016 - 19:05

Pisząc o taśmie miałem na myśli metalową listwę. Ot takie przejęzyczenie :)

Wysłane z mojego SM-T805 przy użyciu Tapatalka
  • pietryk lubi to

#10 OFFLINE   abdulwielkikaptur

abdulwielkikaptur

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 14 postów

Napisano 05 lipiec 2018 - 01:49

Witam

mam podobny problem z kilem a przyokazji napraw powloki i moze nawet malowania chcialem zabezpieczyc dziada znalazlem w idealnym rozmiarze aluminiowe anodyzowane i nie  profile plaskie i  "U shape" i nie mam pojecia czym go przykleic uzyje paru krotkich wkretow i chcialem go utopic w ... no wlasnie czym  go zalac prosze pomozcie koledzy!!!



#11 OFFLINE   binio1111

binio1111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 532 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 22 sierpień 2020 - 16:06

Trochę odkopię temat. Rozmawiałem z producentem łodzi (firma z długoletnim stażem na rynku) o zamontowaniu listwy stalowej na kilu (okucie kila)
W skrócie : Nie montuje , bo na początku jest fajnie , ale po czasie kil niszczeje w miejscach wkrętów. Od zmian temperatur , naprężeń w czasie transportu i pływania oraz ewentualnych uderzeń kila w dno powstają mikropęknięcia ( stal pracuje inaczej niż laminat) , wkręty się luzują i kil zaczyna brać wodę przez dziury od wkrętów.
Jakie są Wasze spostrzeżenia w tej kwestii? Niektórzy producenci montują bez mrugnięcia okiem. Więc jak to jest? Montują bo klient chce i koniec czy robią to tak , że nic się nie rozszczelnia? Osobiście powiem, że pan który odmówił wykonania takiego montażu w jakimś stopniu przekonał mnie do swojej racji. Ma to jakiś sens.

Użytkownik binio1111 edytował ten post 22 sierpień 2020 - 16:12

  • David77 lubi to

#12 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 22 sierpień 2020 - 16:19

Można wkleić gumową listwę, taką szeroką. Można też i nic nie mieć lub mieć stalowa i co rok lub dwa zimą zostawiać łódź nu szkutnika. Jak się boisz kup aluminium choć przecież laminaty wytrzymują po 20 lat i więcej, tyle że trzeba czasem je poprawić

#13 OFFLINE   perch22

perch22

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 331 postów
  • LokalizacjaMazury
  • Imię:Jan

Napisano 22 sierpień 2020 - 19:49

Witam,ja swoją łajbę ciągam na przyczepie , i po 10 latach jak ją sprzedawałem nic nie trzeba było poprawiać.Teraz mam romanę i też nic na kilu nie mam.

#14 Guest_Drac_*

Guest_Drac_*
  • Guests

Napisano 23 sierpień 2020 - 14:25

Ja kiedyś przykleilem na całym kilu gumę do pontonu. Szerokość pewnie ok 15-20cm.
Za pierwszym razem wyszło super. Niestety po chwili klej puścił.
Łódkę dno trzymał super, ale gumę puścił.
Za drugim razem wyszlo brzydko.... klej wystaje spod gumy, która w dodatku nie jest idealnie naciągnięta. Ale trzyma dobrze. Widać jakies ślady na gumie więc opłacało się kleić :)
Gumę zamawialem poprzez olx, ale to od kolegi Maveric.

#15 OFFLINE   karkoszek

karkoszek

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1788 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Lures.pl

Napisano 23 sierpień 2020 - 15:50

https://www.amazon.c...r/dp/B00KHSN08Y

#16 OFFLINE   Bartek1989

Bartek1989

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 481 postów

Napisano 23 sierpień 2020 - 17:43

Słyszałem że taka guma wklejona na klej do szyb daje radę. Ale osobiście nie testowałem.
https://ireland.apol...image;s=261x203

#17 OFFLINE   -YAN-

-YAN-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • LokalizacjaPruszków

Napisano 23 sierpień 2020 - 18:53

Na jednej łodzi wklejona tak jak z amazona na 3M było idealnie. Obecnie na ribie wklejałem taką od pontonu na sike wyszło "niezle" trzyma drugi sezon . Wazne jak się do tego zabrać - przykładasz gume i odrysowujesz ołówkiem kontury , nastepnie na zewnatrz po sladzie ołowka oklejasz tasmą malarską i zostaje tylko miejsce przesnaczone do klejenia i montażu. . Matowanie , odtłuszczanie  może być jakiś primer i klej. samo klejenie i porzadnie docisnąć raz przy razie.


Użytkownik -YAN- edytował ten post 23 sierpień 2020 - 18:59


#18 OFFLINE   pawlo29

pawlo29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 968 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Każmierski

Napisano 24 sierpień 2020 - 06:16

Taka przylepiona guma jak lata po rolkach to się nie odkleja ??? , widzę jak rolki kilowe pracują jak łódkę wciągam na przyczepę i potem w miejscu rolek będzie wygniecione od ciężaru łódki . Mam wysoki kil i w moim przypadku słabo to widzę

#19 Guest_Drac_*

Guest_Drac_*
  • Guests

Napisano 25 sierpień 2020 - 12:51

U mnie na kilu widać większe wgniecenia w miejscach gdzie łódka leży na rolkach kilowych.
To takie zagłębienia tylko.
Nie zauważyłem aby coś się odklejało.

Jednocześnie nie wyobrażam sobie aby nie było śladów żadnych w tych miejscach.
Pasami łódka jest dociskana do przyczepy więc siły działające na kil i rolki są duże.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych