Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Problem z aparatem...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 28 marzec 2011 - 19:22

Cześć, kupiłem niedawno temu aparat i myślałem, że jest wszystko z nim OK. Do czasu aż, trochę przymknąłem dziurę...
Mam teraz mały problem i nie wiem czy powinienem z nim zwrócić się do sprzedawcy aparatu czy obiektywu.
Czy macie pomysł w którym miejscu ten ten fus siedzi i czy da się go łatwo usunąć? Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

f5.6


Załączone pliki



#2 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 28 marzec 2011 - 19:28

Brudna matryca.
Jeżeli to lustrzanka, unieś lustro, bagnet w dół i gruszka w rękę...
Spróbuj wcześniej kilkakrotnie użyć opcji czyszczenia matrycy ( Nikon, Canon) - jeżeli nie masz jej ustawionej domyślnie. Jak oba zabiegi zawiodą to pozostaje serwis...

#3 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 28 marzec 2011 - 19:38

Myślałem że funkcja czyszczenia matrycy sprząta takie śmieci. Ciekawi mnie tylko skąd ten syf się tam dostał. Obiektyw założony
był tylko raz, żadnego przekładania itd. No nic spróbuje jak mówisz. Muszę tylko najpierw wykombinować gruszkę... Dzięki.

#4 OFFLINE   TomekC

TomekC

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 53 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 28 marzec 2011 - 20:00

Robert skocz do apteki za 3 - 8 zł gruszka dla niemowlaków czy jakoś tam, w sklepie foto 20 - 30zł, a to samo.




#5 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 28 marzec 2011 - 20:06

Syf :D na matrycy - ewidentny. Drobina kurzu więc nie jest źle. Skąd się wzięło - jest kilka odpowiedzi:
- fabryka dała gratis podczas montowania
- może być to olej ale raczej z obrazka widzę, że nie - często chlapie się matryca poprzez ruszające się lustro
- wleciał po prostu paproch - zdarza się

Trzeba wyczyścic. Uwaga jeśli gruszka to zlokalizuj ten pyłek na matrycy i wciągnij go! Absolutnie nie DMUCHAJ bo w gruszce jest większy syf niż na tej matrycy i pogorszysz sprawę. Ja używam do tego specjalnego pędzelka (do zmiatania z matrycy), który przed cała operacją zostaje przeze mnie pozbawiony ładunku elektrostatycznego - produkt visible dust. Osobiście nie kąpię matrycy. Kiedyś miałem zaoliwioną - oddałem do serwisu. Niestety w moim aparacie kosztował ten zabieg powyżej 100pln bo nikon tłumaczył, że na pełnej klatce nie ma zbytnio miejsca martwego na matrycy gdzie kurz można zamieść a później odessać więc mają z tym więcej zachodu.

Pozdrawiam
Remek

#6 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 28 marzec 2011 - 20:11

Dzięki, dzięki :D. Sorry, że zapytałem o taką oczywistość Embarassed , ale nie miałem się do kogo z tym zwrócić.
Patu, wiesz chyba da radę, podniosłem lustro i widzę go jak na dłoni :D. Franca siedzi tam uparcie a czyszczenie matrycy z menu nic nie daje. Wstrzymam się z dmuchnięciem do jutra :D.
Mam nadzieje, że się uda. Dzięki wielkie!

#7 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 28 marzec 2011 - 20:13

Jak napisałem NIE DMUCHAJ tylko ....ssanie!!!! :D
  • popper lubi to

#8 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 28 marzec 2011 - 20:25

Tak, tak nie będę dmuchał. W sumie jak ma być ssanie to i odkurzacz może być :o. Muszę tylko jakiś wężyk wykombinować <_< Nie no spoko, już się nie wygłupiam... Dzięki Remek!

#9 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 28 marzec 2011 - 22:57

Syf :D na matrycy - ewidentny. Drobina kurzu więc nie jest źle. Skąd się wzięło - jest kilka odpowiedzi:
- fabryka dała gratis podczas montowania
- może być to olej ale raczej z obrazka widzę, że nie - często chlapie się matryca poprzez ruszające się lustro
- wleciał po prostu paproch - zdarza się

Trzeba wyczyścic. Uwaga jeśli gruszka to zlokalizuj ten pyłek na matrycy i wciągnij go! Absolutnie nie DMUCHAJ bo w gruszce jest większy syf niż na tej matrycy i pogorszysz sprawę. Ja używam do tego specjalnego pędzelka (do zmiatania z matrycy), który przed cała operacją zostaje przeze mnie pozbawiony ładunku elektrostatycznego - produkt visible dust. Osobiście nie kąpię matrycy. Kiedyś miałem zaoliwioną - oddałem do serwisu. Niestety w moim aparacie kosztował ten zabieg powyżej 100pln bo nikon tłumaczył, że na pełnej klatce nie ma zbytnio miejsca martwego na matrycy gdzie kurz można zamieść a później odessać więc mają z tym więcej zachodu.

Pozdrawiam
Remek



Mistrzowskie tlumaczenie serwisu Nikona. 100 % profesjonalizmu w naliczaniu kasy B)

#10 OFFLINE   garowy

garowy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 478 postów

Napisano 28 marzec 2011 - 23:38

.

#11 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 29 marzec 2011 - 07:07

Są też bez talku ale .... trzeba uważać :D

Guzu,
Akurat w D3 tak jest, że matryca zajmuje całą przestrzeń w korpusie i trudniej wykonać czyszczenie a zwłaszcza mycie. Moi koledzy to robią z wielkim powodzeniem w domu. Ja w pewnym momencie miałem ją baaaaardzo zabrudzoną więc dałem do serwisu.

Pozdrawiam
Remek

#12 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 29 marzec 2011 - 07:18

Zawsze przed czyszczeniem - przedmuchiwaniem komory lustra, należy przewentylować gruchę, dając jej popracować kilka minut :mellow:

#13 OFFLINE   TomekC

TomekC

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 53 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 29 marzec 2011 - 19:21

Nie to samo. W tej z apteki masz talk w środku. Jedno czyszczenie i masz całą rodzinkę pyłków na matrycy...wiem z autopsji


Dokładnie to samo plus włączone myślenie.


#14 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 29 marzec 2011 - 20:31

Chyba zrobiłem. Odessać się nie dało... Dmuchając też nie. Musiałem dotknąć chusteczką do obiektywów - wtedy zabrało go ze sobą. Był jakby lekko przyklejony. Na matrycy widać lekkie miejsce po tym zanieczyszczeniu - na zdjęciu na upartego też można wypatrzyć jakąś nieregularność.



Da się pewnie usunąć to całkowicie ale raczej tylko czyszczeniem na mokro... Zostawię to w spokoju by nie popsuć bardziej.
Odnośnie dmuchania Remek miał rację... Kilka dmuchnięć i pojawił się nowy paproch. Tym razem bardziej wredny, bo bliżej środka.
Widać go powyżej f7.1.
Na szczęście kolejne dmuchnięcia usunęły go (test na białej kartce f25). Poczekam na jasne niebo na nim najlepiej widać czy coś nie tak. Z resztą zamykanie dziury powyżej f11 rzadko się chyba przydaje prawda?

Załączone pliki

  • Załączony plik  niebo.JPG   59,17 KB   242 Ilość pobrań


#15 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 31 marzec 2011 - 21:25

Nie przejmuj się - ja mam tak brudną obecnie matrycę, że są już same kropki :D Nie mam czasu na jej dokładne czyczenie - da się żyć.

#16 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 01 kwiecień 2011 - 07:10

..od czego jest stępel w PS-ie :mellow: ;)...

#17 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 01 kwiecień 2011 - 15:02

..od czego jest stępel w PS-ie :mellow: ;)...


Dokładnie :D Niekiedy niestety ... jest to upierdliwe zwłaszcza kiedy przyjedziesz z wyprawy i masz .... tysiące zdjęć. Ale ... wtedy od czego jest Lightroom - on ma opcję synchronizacji spot removal

Pozdrawiam
Remek

#18 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 03 kwiecień 2011 - 20:41

[quote]
..od czego jest stępel w PS-ie :mellow: ;)...
[/quote]
Ale ... wtedy od czego jest Lightroom - on ma opcję synchronizacji spot removal

[/quote]

Spoko dzięki. Ja jednak wolałbym inaczej tysiaka spożytkować :lol: Główny paproch został usunięty i dla mnie teraz to jest OK. Korzystając z okazji chciałbym o jeszcze jedną rzecz zapytać. Czy jest możliwe by filtr polaryzacyjny oszukiwał jakoś auto-fokusa?
Mam filtr Marumi DHG i wydaje mi się że przy 50mm i dużej dziurze, część zdjęć nie jest ostra... Bez filtra są OK. Czy jest na to jakiś sposób?

#19 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 04 kwiecień 2011 - 20:24

Raczej nie jest to możliwe. zakładam, że masz 50mm i 1.8 albo 1.4 więc głębia ostrości, zwłaszcza jeśli fotografujesz z bliska jest bardzo mała. AF nigdy nie trafia w punkt ... a stara się jakoś oszacować punkt nastawienia ostrości (jedne robią to lepiej inne gorzej) i przy płytkiej głębi ... masz nieostre zdjęcia. I .. jeszcze moje doświadczenia:

- 50mm 1.8 D - mój jest mało celny
- 50mm 1.4 D - było dobrze ale też wiele zdjęć nieostrych
- 50mm 1.4 G - bardzo słabo z celnością obiektywu (gorzej u mnie niż z 1.4 D)

#20 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 04 kwiecień 2011 - 20:32

Mam Tamrona 17-50/f2.8. No nic, poćwiczę jeszcze trochę i jak będę miał więcej fotek przejrzę je dokładnie i zobaczę jak to wygląda dla większej populacji.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych