Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Muchowanie na dwie ręce (DH) - wątek od podstaw


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
226 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 13 grudzień 2016 - 11:40

_________
"Dociągnięcie" czym?
Nie mów że z brzegu 10' kijem, rolką kotwiczoną rzucisz na 21m.
_______

Długa głowica -trzeba ją jakoś w powietrzu zmagazynować... triple snake się rzut nazywa,a 21 m to w głowicy z rozbiegówką da radę dojść pod 30 m z jednoręcznego Shimano Ultegra 10'#6/8-2 w zasadzie #7.

Druga ciekawa opcja to połączenie trzech rzutów:nadkładka jak do snap-T,potem odkładanka perry poke,na końcu single spey czyli w sumie 'wombat cast' ale tu trzeba tylny stożek linki Rio Switch 7/8 +versitip 15'#7 schować czyli głowica ulega pewnemu skróceniu.Smukły stożek pociągnie subelne strimki do 5 cm płytka prezentacja(lekkie).

Dokładnie tak się bawię jak na filmie...rozśmieszył mnie ten rzut "around..." troche mało przydatny gadżet za to robi wrażenie.

Paweł Kapustow ma perfekcyjne prowadzenie szczytówki warto naśladować.


Użytkownik darek1 edytował ten post 13 grudzień 2016 - 11:48


#62 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 13 grudzień 2016 - 21:29

Darek1 sugeruję powściągliwość bo wraz z 5 punktem ostrzeżenia przychodzi odpoczynek od forum. 

Wyczyściłem wzajemne docinki, wróćmy do meritum. 



#63 OFFLINE   bossa

bossa

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów

Napisano 19 grudzień 2016 - 21:21

Bo to w zasadzie to samo...prowadzenie,proporcje

tylko inna skala i zamiast doładowania dolną w dwuręcznej jest dociągnięcie linki w jednoręcznej. :)

Na filmie :Roll Cast potem Switch Cast.

Tylko linkę warto dopasować: stożek,długość głowicy(wygodna proporcja 1:3) i waga (zwykle o 6-10g większa od klasy kijka).

Po opanowaniu DH wszystkie sposoby wprowadziłem w SH,ale można też odwrotnie...

 

 

witajcie, świetne artykuły i szczególnie ten od Darka, tutaj cenna wyjątkowo podpowiedź w DH: "doładowania dolną w dwuręcznej" 

 

Będąc u podstaw i patrząc na moje i kilku innych Kolegów ćwiczenie samemu ...może powodować dużo niepotrzebnej frustracji. Na początek lepioej poprosić kolegę by pokazał podstawowe złożenie i doładowanie dolnikiem. Proste...ale trudne dla początkującego.

 

..potem zaś przychodzi nagroda  :D

Załączone pliki


  • Maciek Rożniata lubi to

#64 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 20 grudzień 2016 - 11:25

Najpierw wędkę i głowicę 'pcha się' rękami-charakterystyczny wyprostowany górny łokieć ... :blink:

potem się 'ciągnie' dolną przy ugiętej górnej najpierw prosty dolny łokieć ... :wacko:

by w końcu sumując pracę nóg,rotacji kręgosłupa i oszczędzając ramiona rzucać bez wysiłku niezależnie od długości wędki/głowicy B) .

20-letni staż instruktora nic nie wart gdy na zdjęciu prezentuje rozchwiane pętle skazane na straty... <_<

Długie głowice obnażają brak umiejętności :lol: ,za to w miejscach gdzie da się je zmieścić zdecydowanie ułatwiają łowienie :)

-wystarczy nie luzować i dynamicznie utrzymać w powietrzu,

po optymalnej kotwicy samo się dzieje. ;)  


  • Endriu1985 lubi to

#65 OFFLINE   bezi

bezi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaOlkusz

Napisano 22 marzec 2017 - 20:33

Ogrzewam kotleta.
Panowie, powiedzcie laikowi czy jest jakiś ogólny sposób doboru głowic do wędki? Ile grainów określa klasa kija, a długość? Jest z tym tak samo jak w SH, że głowica ma znaczenie do podania muchy, tzn jak krótka i skoncentrowana to ciężkie muchy, prezentacja żadna, jak długa to lepsza prezentacja?
Może ktoś to w jakiś prosty i klarowny sposób opisać?
No i jak konstruować zestawy. Running, głowica, tip czy na głowicy kończyć można?
Z góry dzięki za cierpliwe odpowiedzi

#66 ONLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 22 marzec 2017 - 21:02

To czy z tipem czy bez, to juz zalezy od uzytej linki.

Zarówno speyowe jak i Scandi wystepują w wersjach "mono" jak i "multitip" lub "versitip"

Skagit raczej z tipami chociaż np. głowice Rio równie dobrze sprawują się z dłuższymi zwykłymi przyponami.

Linki speyowe i scandi raczej do mniejszych much, delikatnej prezentacji i niewielkich głebokości.

Skagit to duże muchy, ciężkie tipy do głebokiego łowienia lub przebicia się przez szybki nurt na krótkim odcinku (z pływającym bądź intermediate tipem w ciasnych miejscach gdzie nie zmieścisz się z inną linką).

Są wytyczne dotyczące wagi głowicy do danej klasy kija, ale to też w widełkach i zależa od stylu i preferencji rzucającego, a nawet typu i producenta głowicy (to już typowo subiektywne odczucia i poczucie komfortu bądź dyskomfortu przy operowaniu zestawem)

Wybór głowicy (o ile planujesz jedną na początek) zależy od warunków w jakich najczęsciej będziesz łowił, później dokupisz kolejne ;-)

 

Załączony plik  affta.jpg   44,28 KB   14 Ilość pobrań


Użytkownik venom_666 edytował ten post 22 marzec 2017 - 21:05

  • Adrian Tałocha i bezi lubią to

#67 OFFLINE   bezi

bezi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaOlkusz

Napisano 22 marzec 2017 - 21:41

Czyli jedna wędka jakiejś tam długości, określonej klasy pociągnie mi scandi, spey jak i skagit, z tym że wagowo dobrane do klasy wędki, a to czego użyje do danego łowiska, warunków i muchy zależy tylko od moich preferencji i zdolności rzutowych?

#68 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 22 marzec 2017 - 22:32

Tak

#69 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 22 marzec 2017 - 22:59

No wreszcie... Wystarczyło poczekać.
Z dostępnych:'RIo' -rules!!
do jednej klasy kija im dłuższa tym cięższa(kilka lat temu o tym wspomniałem...skazując się na ostracyzm he,he).
To teraz kotwice wodna i powietrzna,ciężka i lekka.
Proporcje,brodzenie,przestrzeń z tyłu względem długości pętli,ciężaru tipa,wielkości wabika(spey do 5,scandi do 10,skagit 15/20cm).
Longspey podany krótką z automatu staje się Grandem....czary??!
O kształcie pętli D innym razem.
  • bezi lubi to

#70 OFFLINE   bezi

bezi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaOlkusz

Napisano 22 marzec 2017 - 23:07

To teraz kotwice wodna i powietrzna,ciężka i lekka.
Proporcje,brodzenie,przestrzeń z tyłu względem długości pętli,ciężaru tipa,wielkości wabika


Mógłbyś lub czy ktoś inny mógłby to trochę bardziej opisać? Szczególnie te kotwice i proporcje?

#71 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 23 marzec 2017 - 00:02

Bezi napisz jaki masz kij, albo jaki chcesz kupić, to ktoś konkretnię pomoże Ci dobrać wagę linek i ich typ.

#72 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 23 marzec 2017 - 00:40

Mogę opisać szczegółowo,poczekajmy na wskazówki od pozostałych forumowiczów.
Subiektywny dobór raczej nie będzie optymalnym.Jedna odpowiedź na proste pytanie:
Co doskwiera brak czasu czy nadmiar pracy?pozwoli mi złożyć optymalny zestaw...
Ryba-sezon-wabik-głowica/linka-kijek-kołowrotek.

#73 OFFLINE   tomaszek11

tomaszek11

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 postów
  • LokalizacjaNadolice Wielkie

Napisano 23 marzec 2017 - 01:34

 

Linki speyowe i scandi raczej do mniejszych much, delikatnej prezentacji i niewielkich głebokości.

 

 

Tonącymi scandi da się zejść całkiem głęboko, mniej więcej jak T-10. Same tonące części głowicy są dłuższe niż T tipy więc teoretycznie mucha idzie niżej.

Zaleta taka że przyjemniej się macha.

 

 

 

Wybór głowicy (o ile planujesz jedną na początek) zależy od warunków w jakich najczęsciej będziesz łowił, później dokupisz kolejne ;-)

 

attachicon.gifaffta.jpg

Prawda jest taka że najlepiej uczyć się scandi pływającą lub inter a w realiach naszych rzek efektywne bywają głębiej schodzące.

Coś z tą tabelą nie tak, przynajmniej w odniesieniu do rzeczywistych wag głowic oferowanych w poszczególnych klasach przez znanych producentów. Przynajmniej dla głowic i linek short belly.

 

tomaszek11

.



#74 OFFLINE   bezi

bezi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaOlkusz

Napisano 23 marzec 2017 - 08:02

Bezi napisz jaki masz kij, albo jaki chcesz kupić, to ktoś konkretnię pomoże Ci dobrać wagę linek i ich typ.


Kija kupiłem Echo DH 6126, fajnie że podasz mi optymalne głowice, będzie to pomocne ale nadal nie będę wiedział dlaczego te przy tym kiju są lepsze od innych.

#75 OFFLINE   tomaszek11

tomaszek11

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 postów
  • LokalizacjaNadolice Wielkie

Napisano 23 marzec 2017 - 09:27

Napisz jeszcze gdzie chcesz łowić. Będzie łatwiej.

Potem sprawa jest łatwa, z wagami za bardzo bym nie kombinował - tabelka airflo.

 

https://www.airflofi...ility_Chart.pdf

 

Czasami z kijami innych producentów zdarza im się pomylić ale nie przypuszczam żeby pomylili się z Echo. Skagit 450, scandi 420 grain.

Jeśli ma być tanio i dobrze to głowice airflo (choć  można jeszcze taniej). Z trochę większą finezją: Guideline, Loop.

 

Sporo osób lubi głowice RIO, trochę się ostatnio nauczyli ale dalej ich głowice to mniej więcej jak amerykańskie samochody .... :P  :P  :P

 

tomaszek11


Użytkownik tomaszek11 edytował ten post 23 marzec 2017 - 09:28

  • bezi lubi to

#76 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 23 marzec 2017 - 09:48

Kija kupiłem Echo DH 6126, fajnie że podasz mi optymalne głowice, będzie to pomocne ale nadal nie będę wiedział dlaczego te przy tym kiju są lepsze od innych.


Chodziło mi o to że oprócz tabeli na stronie producenta, będą mogli się wypowiedzieć jego użytkownicy. Chcesz tym łowić polskie trocie, czy sprzęt pod coś innego?

#77 OFFLINE   bezi

bezi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaOlkusz

Napisano 23 marzec 2017 - 10:44

Wędkę kupiłem żeby spróbować łowić na DH. Jak mi się spodoba to się rozwinę w tym temacie, jak nie to raz w roku użyje. Kij raczej do zabawy z boleniami, szczupakami, może glowacice spróbuję skusić no i na pewno trotki. Więc raczej będzie mi potrzebne scandi i skagit.
  • Maciek Rożniata lubi to

#78 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 23 marzec 2017 - 11:17

https://www.google.p...kmthjp2s1-FUc5w

Tutaj rekomendacje. Co do boleni się nie wypowiem.
Skagit na nasze wody brałbym jakiś krótki ja łowię visionem, Darek chyba przerzucił najwięcej głowic więc zaproponuje z pewnością odpowiednią. Do tego tipy 10, 12 stóp.
Na głowatkę dociąłbym skagit intermediate, ja akurat używałem visiona, z np. 700gr na pół i rzucał znad głowy bez tipa, jak będzie za ciężki to jeszcze skrócił, wygodnie się tym macha.
  • bezi lubi to

#79 OFFLINE   bezi

bezi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaOlkusz

Napisano 23 marzec 2017 - 11:22

A można konstruować zestaw, że np. głowica pływająca, a tip inter albo sink? Czy raczej jak tip sink to też głowica powinna być tonąca?

#80 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 23 marzec 2017 - 11:46

Można wiele osób tak łowi pływający skagit i tonący t-tip.
Przy głowacicy nie potrzeba moim zdaniem tipów, wystarczająco ciężko jest machnąć takim kurczakiem. Kiedyś Adam Sikora mówił mi, że niektórzy przy łowieniu głowacic montują pełny scagit odwrotnie, minus jest podobno taki, że czasami głowica się odwraca w czasie rzutu.
Dla mnie krótka głowica ma o tyle znaczenie że możesz prowadzić przynętę dłużej (ściągnąć bliżej siebie) bez wciągania głowicy w przelotki.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych