Skocz do zawarto艣ci

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj si臋 lub Zarejestruj by otrzyma膰 pe艂en dost臋p do naszego forum.

Zdj臋cie

艢wiat艂o UV a przyn臋ty i ryby


  • Zaloguj si臋, aby doda膰 odpowied藕
181 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Frogerset

Frogerset

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 221 post贸w
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imi臋:Marcin

Napisano 09 grudzie艅 2016 - 20:27

Dzi艣 wpad艂a mi w r臋ce latareczka za kilka z艂otych emituj膮ca 艣wiat艂o UV(podobno to ten rodzaj 艣wiat艂a) koloru intensywnie fioletowego. Po skierowaniu tego 艣wiat艂a na moje przyn臋ty troch臋 mnie zamurowa艂o....a wi臋c nie wszystko co seledynowe to si臋 艣wieci. Przeciwnie zazwyczaj tam gdzie 艣wiecenia nie oczekiwa艂em to w艂a艣nie tam by艂o.

Macie mo偶e jakie艣 spostrze偶enia, lub do艣wiadczenia w tym temacie, mo偶e jaki艣 znawca rybiego wzroku si臋 wypowie.

Nie zauwa偶y艂em podobnego tematu na forum ani og贸lnie w necie, dlatego poruszam.


  • czekan, norbert-10 i count_martin3z lubi膮 to

#2 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10143 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imi臋:Robert

Napisano 09 grudzie艅 2016 - 20:35

Chodzi ci o zjawisko 艣wiecenia farb czy wp艂yw 艣wiecenia (luminescencji w tym przypadku) przyn臋t na 偶erowanie ryb ?



#3 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1832 post贸w
  • LokalizacjaWsch贸d
  • Imi臋:S艂awek

Napisano 09 grudzie艅 2016 - 21:20

Temat ciekawy, jak ka偶dy zwi膮zany z widzeniem kolor贸w przez ryby, aczkolwiek od pewnego czasu podchodz臋 z dystansem do kolejnych "objawie艅" w tej dziedzinie.

Ta sama czerwona 偶y艂ka , kt贸ra mia艂a by膰 dla pstr膮ga niewidzialna, jest chwil臋 p贸藕niej rewelacj膮 jako element sztucznych much.
Sandacz pono膰 nie widzi kolor贸w, ale jako艣 na czerwone przyn臋ty nie bierze.
Klenie uwielbiaj膮 wobki z艂oto - czarne, ale ju偶 sztuczna mucha - najlepiej z jaskrawym akcentem. A spr贸bujcie z r贸偶owym woblerem, powodzenia.

Nadal ma艂o wiemy o tym jak ryby widz膮, i wszelkie spekulacje, nosz膮ce znamiona prawd objawionych, najcz臋艣ciej s艂u偶膮 tylko producentom do wciskania w臋dkarzom nowych cud贸w.

#4 OFFLINE   Frogerset

Frogerset

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 221 post贸w
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imi臋:Marcin

Napisano 09 grudzie艅 2016 - 21:49

Ja dzi艣 jako艣 tak odkry艂em ale mo偶e to przypadek 偶e gumy na kt贸re mia艂em najwi臋cej bra艅, lub ryb, lub s膮 najbardziej pogryzione to te 艣wiec膮ce pod 艣wiat艂em UV i to do艣膰 mocno mnie zastanowi艂o. Do ko艅ca nawet nie wiem czy to ma sens...bo nie ma pod wod膮 takiego 藕r贸d艂a 艣wiat艂a UV . I nie wiem czy to logiki ciut zawiera. Jaki to mo偶e mie膰 wp艂yw na brania. :D. Taka zagrycha...ale nie ukrywam....jutro zabieram nad wod臋 wszystko co 艣wieci.



#5 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1832 post贸w
  • LokalizacjaWsch贸d
  • Imi臋:S艂awek

Napisano 09 grudzie艅 2016 - 23:39

Ja widz臋 tu sens. Nie w UV. Po prostu te gumy maj膮 inny wsp贸艂czynnik odbicia 艣wiat艂a co wida膰 dopiero przy UV. Pod wod膮, przy slabszym 艣wietle s膮 lepej widoczne. Bez wzgl臋du na 藕r贸d艂o 艣wiat艂a tulko my tego nie widzimy w normalnym o艣wietleniu.
Niech zgadn臋, w czystej wodzie i w jasny dzie艅 te same przyn臋ty ju偶 nie maj膮 takiej przewagi?
  • Frogerset lubi to

#6 OFFLINE   JanuszD

JanuszD

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 518 post贸w
  • LokalizacjaLubart贸w - Jelenia G贸ra

Napisano 10 grudzie艅 2016 - 00:18

Temat ciekawy, jak ka偶dy zwi膮zany z widzeniem kolor贸w przez ryby, aczkolwiek od pewnego czasu podchodz臋 z dystansem do kolejnych "objawie艅" w tej dziedzinie.

Ta sama czerwona 偶y艂ka , kt贸ra mia艂a by膰 dla pstr膮ga niewidzialna, jest chwil臋 p贸藕niej rewelacj膮 jako element sztucznych much.
Sandacz pono膰 nie widzi kolor贸w, ale jako艣 na czerwone przyn臋ty nie bierze.
Klenie uwielbiaj膮 wobki z艂oto - czarne, ale ju偶 sztuczna mucha - najlepiej z jaskrawym akcentem. A spr贸bujcie z r贸偶owym woblerem, powodzenia.

Nadal ma艂o wiemy o tym jak ryby widz膮, i wszelkie spekulacje, nosz膮ce znamiona prawd objawionych, najcz臋艣ciej s艂u偶膮 tylko producentom do wciskania w臋dkarzom nowych cud贸w.

W zasadzie zgoda, w ca艂ej rozci膮g艂o艣ci. Mo偶e poza sandaczami i czerwonym. Ja osobi艣cie mam zupe艂nie inne do艣wiadczenia. Bywa, 偶e tylko krwisto- czerwony robi robot臋, 偶aden inny. Takich przykrych do艣wiadcze艅 kilka mia艂em. Przykrych dlatego, 偶e czerwony to nie nie jest kolor w kt贸ry najbardziej wierz臋. Jak si臋 ma jedn膮 czerwon膮 gum臋, agresywne pobicia przy prawie ka偶dym przeprowadzeniu, to na d艂ugo ona nie wystarcza. A nic innego nie dzia艂a. Pozostaje klejenie zw艂ok rippera zapalniczk膮 i poczucie jak szybko nadci膮ga nieuniknione.

Oczywi艣cie nie na ka偶dej wodzie, ale je艣li jest czysta i g艂臋boko艣ci troch臋 wi臋ksze, czerwone sprawdzam ;)



#7 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1832 post贸w
  • LokalizacjaWsch贸d
  • Imi臋:S艂awek

Napisano 10 grudzie艅 2016 - 18:04

Dobrze wiedzie膰, bo zawsze 偶y艂em przekonaniem , 偶e czerwony to nie sandacz. Tak samo jak mimo powszechnej opinii na ten temat, nigdy nie z艂owi艂em pstr膮ga na przyn臋t臋 niebiesk膮. Trzeba zwalcza膰 swoje ograniczenie i uprzedzenia.
  • gooral i Frogerset lubi膮 to

#8 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 post贸w
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 10 grudzie艅 2016 - 20:15

 Czerwone (r贸偶owoczerwone) kopyto z brokatem (w moim gronie tzw. "majtki Dody"), w niekt贸rych sytuacjach, pozwala艂o mi osi膮gn膮膰 bardzo dobre wyniki sandaczowe. Jednak nie potrafi艂em znale藕膰 wsp贸lnego mianownika dla tych dobrych wynik贸w. Par臋 sztuk tych gum le偶y w pudle, ale jako艣 dawno nie mia艂y wzi臋cia.

Tak偶e niebieskie przyn臋ty na pstr膮gach, spoczywaj膮 w pude艂kach na samym dnie. Chyba tylko raz, uda艂o mi si臋 z艂owi膰 ryb臋 na wobler z niebieskim.

Najwa偶niejsza jest jednak wiara w przyn臋t臋 i kolor. Obecnie, tzn od paru lat, sandacze 艂owi臋 na dwa podstawowe kolory, jeden jaskrawy i jeden ma艂o widoczny. O ile z moim serdecznym koleg膮 wsp贸lnie 艂owimy na ten "niewidzialny", to na "m贸j" jaskrawy kolor, kolega nie m贸g艂 z艂owi膰 ryby i odrzuci艂 go ostatecznie. Ma swoje inne oczo艂omne kolory.


  • eRKa lubi to

#9 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Gie艂da komercyjna
  • PipPipPip
  • 4792 post贸w
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 16 grudzie艅 2016 - 16:46

Dobrze wiedzie膰, bo zawsze 偶y艂em przekonaniem , 偶e czerwony to nie sandacz. Tak samo jak mimo powszechnej opinii na ten temat, nigdy nie z艂owi艂em pstr膮ga na przyn臋t臋 niebiesk膮. Trzeba zwalcza膰 swoje ograniczenie i uprzedzenia.

Mi si臋 bardzo dobrze w tym roku sprawdza艂a guma z czerwonym ogonkiem. Bia艂y klasyk nie by艂 tak skuteczny.

Wys艂ane z mojego ONE A2003 przy u偶yciu Tapatalka

#10 OFFLINE   zuraw16

zuraw16

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 472 post贸w
  • LokalizacjaKopenhaga

Napisano 19 grudzie艅 2016 - 13:51

Je艣li chodzi o po艂贸w troci na muchy to te kt贸re 艣wiec膮 w 艣wietle UV s膮 du偶o bardziej skuteczne.Polecam film Seatrout secrets.

#11 OFFLINE   Maraky

Maraky

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 525 post贸w
  • LokalizacjaMesogeios

Napisano 19 grudzie艅 2016 - 16:33

SG zrobi艂 "艣wiecac膮" metalow膮 przyn臋t臋 na morskie trocie Seeker ISP.

W otwory w przyn臋cie wt艂oczona jest jaka艣 pasta/偶ywica emituj膮ca 艣wiat艂o UV. Chyba z ciekawo艣ci nawet z jedn膮 sztuk臋 kupi臋...

Podobno ryby gryz膮 je a偶 mi艂o  ;) .



#12 OFFLINE   marcino91

marcino91

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 112 post贸w
  • Lokalizacja艢lunsko Ziemia
  • Imi臋:Marcin
  • Nazwisko:B.

Napisano 09 stycze艅 2017 - 09:59

Z kolorem czerwonym, podobnie jak z UV, barwa ma znaczenie jedynie do pewnej g艂臋boko艣ci, odpowiedniej dla d艂ugo艣ci fali danego koloru. Woda dzia艂a jak filtr i poszczeg贸lne barwy zanikaj膮 wraz ze wzrostem g艂臋boko艣ci. Dopiero sztuczne do艣wietlenie powoduje "odzyskanie" koloru nawet na znacznej g艂臋boko艣ci. To tak w kwestii technicznej kolor贸w je偶eli faktycznie ryby je odr贸偶niaj膮. Dodatkowo plankton, 偶yj膮tka oraz glony i inne badziewie powoduj膮 jeszcze wi臋ksz膮 redukcj臋 koloru. Tak wi臋c dob贸r koloru przyn臋ty musi byc 艣ci艣le uzale偶niony od g艂臋boko艣ci na jakiej zamierzamy 艂owi膰, bo czerwona guma na 15m zapor贸wce b臋dzie jedynie gum膮 o odcieniu niebieskim na tej g艂臋boko艣ci ;)

 

a0187.gif

 

Dla przyk艂adu: zdj臋cie na oko艂o 20m w Morzu Czerwonym

a0283.jpg

 

oraz to samo zdj臋cie z wykorzystaniem sztucznego o艣wietlenia pod wod膮

a0280.jpg

 



#13 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 post贸w
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 09 stycze艅 2017 - 11:35

Jako ciekawostk臋, kt贸ra mo偶e ostudzi膰 UV-mani臋, to naukowcy od ptak贸w (ornitolodzy) jako element ochrony awifauny morskiej przed przy艂owem w sieciach rybackich proponuj膮 stosowanie materia艂贸w widocznych w widmie 艣wiat艂a nadfioletowego kt贸re jak wiadomo ptaki widza, a ryby pono膰 nie...



#14 OFFLINE   newrom

newrom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1017 post贸w
  • LokalizacjaKrak贸w... czasami

Napisano 09 stycze艅 2017 - 15:48

Niebieski nie na pstr膮gi?! No to musz臋 wydrukowa膰 i wrzuca膰 wydruki do rzek 偶eby wiedzia艂y ! ;)

Mia艂em kilka fajnych woblerk贸w rzemie艣lniczych z niebieskim grzbietem. Pstr膮gi bra艂y na nie podobnie jak na te z czarnym, niestety chyba wszystkie zostawi艂em na zaczepach.

A najmniej bra艅 mia艂em na bia艂e i czarne. Jedne i drugie zak艂adam niezbyt ch臋tnie, wi臋c pewnie dlatego :-]


  • eRKa lubi to

#15 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 post贸w
  • LokalizacjaRypin
  • Imi臋:Marian
  • Nazwisko:St臋pniewski

Napisano 09 stycze艅 2017 - 16:20

Nie wiem jak w teoriach i badaniach, ani ryb膮 nie jestem, wiem natomiast z autopsji, 偶e u偶ywaj膮c dodatk贸w UV czy to w postaci dubbingu, czy te偶 pasemek flasha mam wi臋cej bra艅.
  • Roberto lubi to

#16 OFFLINE   erqgth

erqgth

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 333 post贸w
  • LokalizacjaOLSZTYN
  • Imi臋:Krzysiek

Napisano 09 stycze艅 2017 - 22:23

To dorzuc臋 taki oto artyku艂:

http://www.salmo.com...r-ma-znaczenie/

Ciekawie rzecz ma si臋 z obrazem jaki widzi pstr膮g. A偶 zakupie horneta uv i sprawdz臋 jak to wygl膮da w praktyce.

U偶ytkownik erqgth edytowa艂 ten post 09 stycze艅 2017 - 22:31


#17 OFFLINE   marcino91

marcino91

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 112 post贸w
  • Lokalizacja艢lunsko Ziemia
  • Imi臋:Marcin
  • Nazwisko:B.

Napisano 10 stycze艅 2017 - 10:35

To si臋 jeszcze okazuje 偶e ka偶da ryba widzi inaczej :D  i b膮d藕 tu m膮dry z doborem przyn臋ty i jej koloru nad wod膮, a w艂a艣ciwie pod :P



#18 OFFLINE   GoLoManoLo

GoLoManoLo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 post贸w
  • LokalizacjaDziki Wsch贸d ;)

Napisano 10 stycze艅 2017 - 11:45

Jak u ludzi, jeden dalton drugi nie ;)


  • Frogerset lubi to

#19 OFFLINE   marcino91

marcino91

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 112 post贸w
  • Lokalizacja艢lunsko Ziemia
  • Imi臋:Marcin
  • Nazwisko:B.

Napisano 10 stycze艅 2017 - 11:54

Teraz ju偶 wiem po co s膮 woblery z grzechotk膮 :lol:



#20 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 post贸w
  • LokalizacjaWawa
  • Imi臋:Pawe艂
  • Nazwisko:W.

Napisano 21 stycze艅 2017 - 23:39

By艂 temat o widzeniu ryb na naszym forum. Odnajd臋 go albo wstawi臋 troch臋 informacji ze 藕r贸de艂 - jak tylko znajd臋 je na dysku.
Co do widzenia w UV to s膮 ryby kt贸re widz膮 w tym pa艣mie i takie kt贸re nie widz膮. Pstr膮g na przyk艂ad 艣wietnie widzi w UV.
  • Roberto i JanuszD lubi膮 to




U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten temat: 0

0 u偶ytkownik贸w, 0 go艣ci, 0 anonimowych