Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Czy istnieje uniwersalny wskaźnik ugięcia?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
117 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 12 styczeń 2017 - 19:49

Wędki muchowe różnych firm posiadają różne, często bardzo ogólne opisowe charakterystyki wyrażające ugięcie blanku pod obciążeniem.

 

Czy istnieje jakiś uniwersalny wskaźnik, który można zastosować do wędki muchowej w celu określenia jej ugięcia? Chodzi mi o coś tak uniwersalnego jak metoda "common cents" do określania klas AFTMA. A więc metoda, która wyraża się liczbowo i pozwala porównywać ze sobą wędki pod tym względem.

 


#2 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 13 styczeń 2017 - 20:38

Nie słyszałem ale można go stworzyć. Zapewne trzeba by było wyznaczyć punkty referencyjne na blanku, oczywiście procentowo w stosunku do całej długości. I podawać ich odchylenie od poziomu pod wystandaryzowanym obciążeniem.

Ale nie wiem czy producenci podawali by rzetelne dane, skoro kłamią notorycznie podając masę kija a czasami nawet długość. ..

Użytkownik mack edytował ten post 13 styczeń 2017 - 20:38

  • Paweł Bugajski, Melanzyk i gringo lubią to

#3 OFFLINE   Herman

Herman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 13 styczeń 2017 - 22:28

Jedyny znany mi i całkiem sensowny sposób określenia ugięcia wędki to ten od Orvisa:

http://www.orvis.com...d-flex-index/24

W każdym razie mi on wystarczy żeby poradzić sobie przy wyborze wędki. Niestety dotyczy tylko wędek Orvisa. Inne firmy nie podjęły się klasyfikowania wędek tym sposobem.


Użytkownik Herman edytował ten post 13 styczeń 2017 - 22:41

  • Krzysiek Dmyszewicz lubi to

#4 OFFLINE   Alek_Art.

Alek_Art.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 318 postów
  • LokalizacjaZach-pom
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:S.

Napisano 17 styczeń 2017 - 18:17

Krzysiek, to o co pytasz jest już zaimplementowane w system C-C ;)

 

System C-C służy nie tylko do określenia klasy AFTMA kija, ale także jego akcji. Wynik pomiaru metodą C-C to tak naprawdę złożenie do kupy dwóch parametrów podanych w formacie:

 

DBI = ERN/AA, gdzie:

 

ERM (Effective Rod Number), który określa rzeczywistą klasę wagową kija

AA (Action Angle), który określa akcję kija, czyli de facto ugięcie kija załadowanego masą odpowiadającą jego klasie wagowej.

 

Twoje pytanie dotyczy właśnie parametru AA :)

 

Wszystko na temat tego systemu jest tu: http://www.common-cents.info/

 

Odkąd się posługuję tym systemem, nie ma dla mnie żadnych niejednoznaczności :)


  • Krzysiek Dmyszewicz i darek1 lubią to

#5 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 17 styczeń 2017 - 23:16

Alek,

A oceniałeś sobie w jakimś kiju AA poza klasą AFTMA? I jakie ewentualnie uzyskałeś rezultaty?



#6 OFFLINE   Alek_Art.

Alek_Art.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 318 postów
  • LokalizacjaZach-pom
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:S.

Napisano 18 styczeń 2017 - 07:59

Tak, dwa kije muchowe, które sam sobie kleiłem pomierzyłem w ten sposób i opis umieściłem na blanku pod lakierem. Zdjęcia tu:

http://jerkbait.pl/t...roby/?p=1713503

http://jerkbait.pl/t...roby/?p=1825939

 

I jeszcze tu taki mały opis fabrycznego Jaxona Monolith popełniłem, też z pomiarami C-C:

http://www.fors.com....start=40#127172



#7 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 18 styczeń 2017 - 11:52

Jedna rzecz mnie w metodzie Common Cents nurtuje. Czy tego pomiaru dokonujemy na obciążeniu zawieszonym na żyłce, która przechodzi przez wszystkie przelotki czy może na żyłce przywiązanej do przelotki szczytowej? Nie wiem czy to jakoś wpływa na wyniki?

 

No i czy jesteś z tej metody zadowolony. To znaczy, czy faktycznie czujesz ten kąt ugięcia w łapie, czy linki, których używasz faktycznie nawiązują do wyników "laboratoryjnych". Innymi słowy, czy wędkarz może sobie po zrobieniu takiego testu kupić linkę określonej klasy na pewniaka?



#8 OFFLINE   Alek_Art.

Alek_Art.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 318 postów
  • LokalizacjaZach-pom
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:S.

Napisano 18 styczeń 2017 - 19:58

Ja mierzę tak, jak kazał autor, czyli podwieszam worek na samej przelotce szczytowej i sypię do wora cokolwiek, potem całość ważę i przeliczam, bo nie dysponuję centówkami :)

 

Metoda strzela w dychę. Ile zmierzę, taka linkę kupuję i musi hulać :)

 

Przykładowo na wędce drugiej, czyli szczupakówce w skórkowanym kondonie na rękojeści C-C dała wynik: ponad 10 AFTMA. Kupiłem linkę na szczupaki w klasie kija (czyli #8 według oryginalnego opisu na kiju) ale jeszcze przed zrobieniem pomiarów i zestaw się pięknie zgrał przy rzutach na większe odległości. A tak właśnie przeważnie rzucam - na ponad 20 m, regularnie rzut w rzut - bo łowię wyłącznie na jeziorach z łódki. Jak zmierzyłem C-C ten kij przez klejeniem, to zdziwiony postanowiłem zmierzyć też linkę. Zważyłem długość głowicy podaną przez producenta (Guideline Pike #8) i wyszło, że waży tyle, co przepisowa linka w klasie #10!

 

Więc metoda działa bardzo dobrze :) Tylko przy wyższych klasach niż #8 trzeba już sobie liczyć na piechotę parametr ERN, bo tabelka w materiale źródłowym tak wysoko nie sięga...


  • Krzysiek Dmyszewicz lubi to

#9 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 18 styczeń 2017 - 21:10

To mnie cieszy B)

Trochę jak przewidywanie przyszłości... zestaw będzie dobry nad wodą, bo w "laboratorium" tak zmierzyłem :lol:

 

Bardzo Ci dziękuję za zaangażowanie!!



#10 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 19 styczeń 2017 - 13:37

Wygląda na to, że Jaxon Cantara Fly #5 nie nadaje się na pomiar AA.

 

Trochę tak jakby 3/4 kija było zrobione z blanku AFTMA #7, a część szczytowa z #4-5, przez co wędka w ręce jest wyraźnie miękka i o akcji pełnej, ale delikatniejsza część szczytowa robi "kuku" pod obciążeniem i pomiar jest zaburzony.

 

Wyszło mi tak: DBI 7,6 / 72

 

Z klasą AFTMA jeszcze się zgodzę, ale AA jest zupełnie z kosmosu. Trudno więc stosować metodę C-C do muchówek o konstrukcji feedera :D

 

P.S. Trochę to smutne, bo jak przejdę na linkę WF-7 z 6, to przy doble haul może strzelić ta granica światów w 1/4 kija. Szóstka wyraźnie jej nie naładowywała, a siódemka może wykończyć połączenie delikatniejszej szczytówki z resztą wędki. Trudno, dojadę ją na jętce z siódemką, a jak pęknie to się przesiądę na coś innego o bardziej równomiernej budowie.


Użytkownik Krzysiek Dmyszewicz edytował ten post 19 styczeń 2017 - 13:51


#11 OFFLINE   Alek_Art.

Alek_Art.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 318 postów
  • LokalizacjaZach-pom
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:S.

Napisano 19 styczeń 2017 - 14:20

A ten kwiatek to powinno być widać na ugięciu nawet bez dokładnego mierzenia...



#12 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 19 styczeń 2017 - 16:33

Na ścianie zobaczyłem, jak wędka nagle w 1/4 długości raptownie "zanurkowała" od poziomej linii pod sufitem zanim dołożyłem ciężarek.

 

Może to zaleta? W sumie ta szczytówka to ładuje się nawet pod linką #4. A więc pod #7 pewnie też na krótkim dyszlu. To może dawać ciekawe spektrum rzutowe na rzeczkach.

 

Nie wiem, połowię na tego mutanta aż go nie połamię B)

 

Nie wierzę, żeby za Cantarą stał jakiś wielki projekt. Ale zapala mi się czerwona lampka, czy aby wędki o bardziej zbieżnym blanku, czyli z wycięte z maty węglowej / szklanej o szerszym "dzwonie" (jak spodnie dzwony) nadawały się do metody C-C. Zauważyłem na przykład, że na "tablicy rozdzielczej" Tima Rajeffa wędki są umocowane nie poziomo tylko pod kątem do góry.

 

Aczkolwiek to niewiele zmienia... Zmieniłby jakiś wzór matematyczny, ujmujący obniżenie się wędki od linii na skutek obciążenia w różnych punktach w profilu podłużnym i dopiero na tej podstawie określać A-A? Bo u mnie pomijając fakt, że szczytówka zanurkowała na 72 stopnie, cały blank w 3/4 kija też nieźle się przygiął, o wiele głębiej niż wędki nawet moderate. Taki full flex z "haczykiem na końcu", niczym feeder na widełkach w nurcie rzeki.


Użytkownik Krzysiek Dmyszewicz edytował ten post 19 styczeń 2017 - 16:36


#13 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 19 styczeń 2017 - 20:21

Krzysiek.
Podobnie zachowuje sie GLX Loomisa. Zdziwiłbyś sie jaki ma szczyt!!!! 9'#9 wygadała na szczycie jak max #6. O niczym to nie świadczy jak tylko o "trzymaniu" ryby. Inni powiedzieliby: "nie gubi ryb". :)

Co do materiału Catany, wiesz z czego jest stworzony blank? Podrzuć jakiś opis producenta. Jezeli chcesz wiedzieć na 100 to weź szczytówkę i przetrzyj sobie złącze na drobniutkim papierze ściernym (np. 320) i zobaczy jak wyglada ten niby grafit (starty). Opisz swoje wrażenia wizualne a ja (moze i inni) wyraża swoją opinie z czego moze ten szczyt być. :)
O skutki sie nie bój bo nawet gdybys starł 1mm złącza nic sie nie stanie. Tyle aż nie musisz. ;) :D

#14 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 19 styczeń 2017 - 20:46

Dla mnie wędka to "kałach" i narzędzie łowieckie z którym się nie bawię - rzucę w błoto, na piach, walnę w gałęzie. Prędzej czy później każdy patyk, którego używam - strzeli. Jak to się stanie, to dopiero wtedy zrobię sekcję zwłok.



#15 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 19 styczeń 2017 - 21:22

Nie trzeba robić sekcji. Wystarczy przetrzeć lekko złącze na papierku do prawidłowego blanku i juz bedziesz wiedział jaki materiał jest w nim użyty.

#16 OFFLINE   krokop

krokop

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 557 postów
  • LokalizacjaHannover
  • Imię:Zbigniew

Napisano 20 styczeń 2017 - 15:11

http://www.solitip.d...r_protokoll.htm
  • trout master lubi to

#17 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 20 styczeń 2017 - 16:28

 

Fajna tabelka, której prawdziwości zweryfikować nie potrafię, bo nie jestem posiadaczem lasu wędek... ale jeśli Ross FC 8'6" #4 ma akcję slow, to byłoby dziwne, ponieważ miałem Rossa FC 9'0" #5 i opisałbym go jako med-fast.



#18 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 20 styczeń 2017 - 17:01

Dziękuje Zbysiu.

Konkretna rzecz!!!! :)

#19 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 20 styczeń 2017 - 17:06

Metoda common cents okresla nam "akcję", ale tak naprawdę określa tylko ugięcie kija.

Krzyskowa Cantara, pozornie jest Fast, ale wynika to ze zbieżności blanku. Łączenie nie nasadowe a zwykłe i mniejsza średnica szczytówki, powoduje że ugina się ona już znacznie, zanim zareaguje dolnik. Dość mała jej zbieżność i stąd "nurkuje" szybko, dając taki odczyt na tabelce.

Przytoczony Ross jest duzo szybszym kijem od Cantary, a ma po prostu dużo bardziej paraboliczne, równe ugięcie.

Innymi słowy można mieć i wolnego X-Fasta i szybkiego Slow ;-) (czyli po prostu właśnie parabolika)



#20 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 20 styczeń 2017 - 17:57

Marian,

No szybkiego slow to mieć nie można, bo to jakiś językowy potworek. Można mieć co najwyżej szybkiego parabolika. B)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych