Jest rzeczą powszechnie znaną, że warunki, jakie dyktuje nam pogoda wpływają na sukcesy wędkarskie lub ich brak. Tutaj jednak chciałbym przybliżyć, spróbować zebrać informacje pogodowe, będące pomocne w wytwarzaniu własnej prognozy pogody. Umiejętność taka da szansę na przygotowanie się do zmieniających się warunków bądź zmiany miejsca połowu, względnie umożliwi podjęcie decyzji o spłynięciu z wody z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym.
Post factum można się też będzie pokrótce dowiedzieć co nas tak sponiewierało...
Po co to komu i na co? Nie chcę przesadnie tetryczyć ale co roku słyszy się o różnego rodzaju wypadkach, których przyczyną była szybko zmieniająca się pogoda. Wyrobienie świadomości (w zarysie) na te sprawy powyżej, jest celem tego tekstu poniżej…
Od czegoś trzeba zacząć, wprowadzając pewien zasób wiadomości, które tłumaczą występowanie zjawisk meteorologicznych. A więc warto zacząć od budowy atmosfery ziemskiej…
Zdjecie1.jpg 22,39 KB 814 Ilość pobrań
Nas najbardziej zainteresuje Troposfera, której warstwa sięga na biegunach po ok. 7-8km do ok. 18km na równiku. Jest to warstwa skupiająca w sobie większą część pary wodnej i w ogóle całej masy atmosfery. Elementy składające się na zachodzące w niej procesy to: temperatura, ciśnienie, ruchy powietrza i wilgotność.
Źródłem temperatury jest słońce (na szczęście zabójcze promieniowanie ultrafioletowe jest w większości zatrzymywane przez warstwę ozonową) oraz ziemia – jej energia wewnętrzna oraz oddawanie przez ziemie tego, co zaabsorbowała od słońca i atmosfery, jak również sama atmosfera.
Dowcip polega na tym, że ziemia wraz z atmosferą absorbuje dużą część promieniowania słonecznego lecz zatrzymuje większość promieniowania cieplnego ziemi. To daje energię na zachodzący w atmosferze skomplikowany układ reakcji i przemian. Odbywa się to na zasadzie wymiany ciepła pomiędzy powierzchnią ziemi i warstwami powietrza a procesy zachodzą poprzez promieniowanie, przewodzenie, ruchy powietrza (konwekcja – unoszenie) i przemiany fazowe wody.
Zwłaszcza ten ostatni proces, związany z parowaniem (zmiana stanu skupienia z płynnego w gazowy) jest bardzo istotny. Zapewne wielu z Was próbowało doświadczenia z alkoholem wylanym na skórę. Otóż w jego przypadku reakcja odparowania, zwłaszcza przy wysokiej temperaturze przebiega szybko a towarzyszy temu uczucie zimna w miejscu parowania - energia cieplna została oddana do atmosfery.
Ten efekt, multiplikowany poprzez wielokrotnie większą skalę zagadnienia, jest motorem powstawania zjawisk meteorologicznych.
Nie mniej istotny jest proces kondensacji czyli przejścia wody ze stanu gazowego w płynny (skraplanie).
W atmosferze odbywa się to na zasadzie unoszenia ciepłego powietrza, które następnie ochładza się tracąc zdolność utrzymania pary wodnej. Para owa wykrapla się (wykres Moliera) tworząc chmurę atmosferyczną.
Chyba można zaryzykować twierdzenie, że mamy w atmosferze taki permanentny stan próby osiągnięcia równowagi pomiędzy parowaniem a skraplaniem (kondensacją).
Wypada wspomnieć, że istnieje coś takiego jak cyrkulacja ogólna atmosfery na kuli ziemskiej, którą jest układ wielkoskalowych prądów powietrza.
Zdjecie2.jpg 32,68 KB 796 Ilość pobrań
Pisząc najkrócej, istnieje na równiku pas niskiego ciśnienia z ciepłym i wilgotnym powietrzem. Wiatry są tam bardzo słabe – stąd nazwa równikowa strefa ciszy. Gorące powietrze unosi się do góry i prądem idącym na dużej wysokości kieruje się w stronę biegunów (antypasaty). Na jego miejsce napływa, bliżej ziemi powietrze w stronę równika (pasaty).
Powietrze znad równika w górze ochładza się opadając na 30 st. Równoleżniku – tworzą się wyże zwrotnikowe (powietrze ogrzewa się i traci wilgotność), charakteryzujące się słabymi wiatrami i piękną pogodą. Zostaje wymuszony ruch powietrza od strefy wyższego ciśnienia na zwrotnikach do strefy niskiego ciśnienia równikowego.
Powietrze z wyżów polarnych płynie blisko ziemi w kierunku równika, docierając do 60st. Równoleżnika, gdzie ogrzane unosi się i powraca nad bieguny. W tych strefach spotykają się dwie masy powietrza różniące się stopniem ogrzania, powodując dużą zmienność pogody.
Ma na te zjawiska globalne wpływ: promieniowanie słoneczne i jego natężenie na różnych szerokościach geograficznych, obrót ziemi, ukształtowanie terenu/ wody. Ten i tak skomplikowany i mało przewidywalny układ jest zakłócany np. przez wybuchy na słońcu oraz lokalne struktury typu góry, wulkany, lodowce – tworzą się wiatry lokalne (np. znany u nas Halny).
Wracając do skali dającej się odczuć lokalnie…nagrzewanie lądu w dzień powoduje przemieszczanie się mas powietrza nad morze (jako, że powierzchnia lądu ogrzewa się szybciej). Powoduje to wzrost ciśnienia nad morzem w stosunku do ciśnienia nad lądem. Wytwarza się różnica ciśnienia powodująca powstawanie wiatru od morza w stronę lądu (od ośrodka o wyższym p do ośrodka o niższym p).
Jako, że morze ochładza się w nocy wolniej niż ląd – masy powietrza znad niego wędrują w stronę lądu – wzrasta ciśnienie i powstaje nocą wiatr od lądu (znacznie słabszy niż od morza w dzień).
W/w parametry i ich skutek wiąże w sobie wykres Moliera. Określa on stopień nasycenia powietrza parą wodną w danej temperaturze i przy danym ciśnieniu.
Zdjecie3.jpg 88,93 KB 753 Ilość pobrań
Poniżej krzywej nasycenia (100%) ma już miejsce wykraplanie się pary wodnej, a w praktyce proces ten jest odpowiedzialny za powstawanie chmur (opady), mgieł i innych osadów (szron, szadź, rosa). Wartości temperatury są naniesione na osi Y.
Krążenie wody w ekosystemie.
Zdjecie4.jpeg 30,61 KB 767 Ilość pobrań
Schemat występowania poszczególnych rodzajów chmur.
Oznaczenia: Cirrocumulus - Cc, Cirrostratus - Cs, Cumulonimbus - Cb, Cirrus - Ci, Altocumulus - Ac, Altostratus - As, Cumulus - Cu, Stratocumulus - Sc, Stratus - St, Nimbostratus – Ns.
Zdjecie5.png 42,94 KB 750 Ilość pobrań
Warunkiem powstania kondensacji w chmurze jest ochłodzenie się powietrza do temperatury punktu rosy.
Aby móc próbować przepowiadać pogodę chmury zostały sklasyfikowane na 10 podstawowych rodzajów, które dzielą się na odmiany. Wysokość występowania może zależeć od szerokości geograficznej i pory roku.
Chmury niskie: (zazwyczaj występujące poniżej 2000 metrów), składają się z kropelek wody. W chłodnym powietrzu mogą zawierać śnieg i kryształki lodu. Nazwy chmur niskich poprzedzane są prefiksem Strato.
Chmury średnie, występują pomiędzy 2000 a 7000 metrów. Większość z nich składa się z kropelek wody - podczas lata lub mokrego śniegu - w czasie zimy. Nazwy chmur średnich poprzedzane są prefiksem Alto.
Chmury wysokie: (występują powyżej 6000 metrów) Składają się z kryształków lodu; wyglądają jak cienkie kosmyki. Nazwy chmur wysokich poprzedza się prefiksem Cirro.
Cirrus (Ci) ( chmura pierzasta). Należy do chmur wysokich, zbudowanych z kryształków lodu. Występuje w górnej warstwie troposfery. Podstawa chmur pierzastych może wystąpić poniżej wysokości na której panuje powietrze o temperaturze 0 st. C. W Europie, chmura cirrus może występować na wysokości od 6 000 do 12 000 m. Temperatury w tego typu chmurach mogą wynosić od -10 °C do -40 °C.
Mechanizm powstawania tego typu chmur jest taki, że nadchodzące wilgotne i ciepłe powietrze, będąc lżejszym wślizguje się nad powietrze zimne/zimniejsze. Wilgoć dostarczona w górne warstwy atmosfery krystalizuje się na kryształki lodu (powstanie chmur lodowych typu Cirrus).
U nas (szerokości umiarkowane) chmury te są zwiastunami przyjścia gorszej pogody (nadejście ciepłego frontu atmosferycznego).
Rodzaje chmur typu Cirrus:
Cirrus fibratus (Ci fib) - pierzaste włókniste
Cirrus uncinus (Ci unc) - pierzaste haczykowate
Cirrus castellanus (Ci cas) - pierzaste wieżyczkowate
Cirrus spissatus (Ci spi) - pierzaste gęste
Cirrus floccus (Ci flo) - pierzaste kłaczkowate
CirrusFibratus.jpg 97,62 KB 766 Ilość pobrań CirrusUncinus.jpg 41,15 KB 737 Ilość pobrań
CirrusCastellanus.1.jpg 178,11 KB 743 Ilość pobrań CirrusSpissatus.jpg 46,89 KB 740 Ilość pobrań
CirrusFloccus.jpg 79,02 KB 743 Ilość pobrań
Kilka możliwych sytuacji z tym związanych:
- pojawiające się samotnie na bezchmurnym niebie - mamy najprawdopodobniej jeszcze chwile czasu na połowienie bez kurtek
- gdy Cirrusy przekształcają się zauważalnie w chmury Cirrostratus - rychłe nadejście frontu ciepłego i pogorszenie pogody
- nagłe pojawienie się Cirrusów wraz z Cumulusami - nadciągające warstwy chłodnego powietrza z północy/płn.zach.
- wolno przesuwające się w kierunku wschód - zachód - jest możliwość ustalenia się ładnej pogody.
Gumo
p.s. Chcialem w przyswajalny sposob zebrac info na w/w temat ale jest to dosc skomplikowany temat (pomimo utartej opinii). Wrzucam wiec nastepne kawalki...i...c.d nastapi...