Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Echosonda (w tym flasher) i kamera podwodna na lodzie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
240 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   maniek1-1

maniek1-1

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 08 listopad 2013 - 11:18

Witam

Od trzech lat używam flashera Vexilar, wcześniej używałem do pomocy łowienia pod lodem klasycznych echosond. Róznica jest zdecydowana, oczywiście na korzyść flasherów. Najważniejsze plusy to:

małe zużycie energii w stosunku do klasyków;

przetwornik, na pływaku zawsze idealnie jest skierowany pionowo w dół od przerębla;

wąski stożek na więkrzych głębokościach nie zakłamuje o bliskiej obecności ryb;

tak jak wcześniej koledzy pisali bardzo duża czułość i dokładnoćś wskazań

Jeżeli chodzi o porównanie z HDS5 (taki też posiadam), dla mnie różnica jest kolosalna. Flasher pokazuje mi bardzo dokładnie to co najważniejsze. W HDS-ie oprócz flashera pokazywane jest też również klasyk z wieloma danymi, co mnie rozprasza.

Oprócz tego magia migających, neonowych kresek jest niesamowita. Uważam, że jeżeli ktoś się przyzwyczaji do flashera (nauka jest prosta), to już nigdy nie wybierze się na lód bez tego urządzenia. Flasher podnosi jakość i przyjemność z łowienia pod lodem.

Obecnie dostałem na prezent humminbirda ice 55, więc dotychczas używany (VEXILAR FL-8 SE Pro Pack V) chętnie odstąpię w dobrej cenie. Chętnie też pomogę w nauce.



#42 OFFLINE   MIGOTKA

MIGOTKA

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1191 postów
  • LokalizacjaDal niedaleko Oslo
  • Imię:Marek
  • Nazwisko:szymczak

Napisano 26 listopad 2013 - 08:30

Kurde. Żeby ktoś wytłumaczył o co chodzi z tymi kolorowymi kreseczkami to bym sie może skusił.
Tak to dyskoteka której nie kumam za nic.

#43 OFFLINE   starydrwal

starydrwal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 181 postów
  • LokalizacjaBrzeg

Napisano 26 listopad 2013 - 11:39

Najprościej przeczytać instrukcję-ta dyskoteka pieruńsko dokładnie pokazuje. Na bardziej szczegółowe pytania odpowie z pewnością każdy z użytkowników.



#44 OFFLINE   maniek1-1

maniek1-1

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 27 listopad 2013 - 12:16

Sprawa jest prozaicznie prosta. Wiekszość flsherów operuje trzema kolorami zielony (słabe echo), żólty (średnie echo), czerwony (silne echo). Są też jakieś pośrednie np. w Humminbird ice 55

Zacznę od przynęty (oczywiście jeżeli jest w strefie stożka) np. haczyk z ochotką będzie cienką zieloną linią, któta porusza się po okręgu zgodnie z naszymi ruchami (bardzo łatwo to zauważyć i zidentyfikować). Jeżeli przynęta jest większ np. blaszka podlodowa, to echo będzie silniejsz tzn. zmieni kolor na żółty lub czerwony i pasek będzie szerszy.

Teraz dno. Jeżeli nie ma ryb przy dnie to kreski są nieruchome i teraz zależy, jeżeli dno jest twarde to pierwsz kreska będzie koloru czerwonego, w zależności od twardości, im twardsze tym ta kreska będzie szersza. Jeżeli miękkie, to kolor zielony itp. Każde migotanie kresek przy dnie to są ryby. Ustawienie zakresu głębokości ustawia się potencjometrem. Ja ustawiam tak żeby linia była od połowy okręgu do max. 3/4, ale to kwestia indywidualna.

Teraz ryby. Im ryba większ i im bardziej bliska centrum działania stożka, tm silniejsze echo. Podobnie jak z przynętą. przeważnie ryba, która interesuje się naszą przynętą i do niej się zbliża pokazywana jest jako dosyć szeroka czerwona linia, pomiędzy dwiema cienkimi żółtymi.

Jeszcze jeden ważny element - czułość. Ja to robię w sposób następujący. Opuszczam przynętę mniej więcej na połowę głębokości łowiska, poczym poruszam nią rytmucznie. Przekręcam potencjometrem do momentu jej zauważenia, a następnie troczę zwiększam powoli do pojawienia się wielu kresek (zakłócenia) po czym ponownie powoli powracam, aż te zakłócenia giną, a pozostaje echo samej przynęty. W praktyce bardzo robi się to łatwo i szybko.

Reasumując, jeden dzień dobrego treningu z braniami nawych małych ryb wystarczy aby sie nauczyć.

Pozdrawiam


  • MIGOTKA i Viking lubią to

#45 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2310 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 29 listopad 2013 - 09:39

Fajnie opisane.

Ja już nie mogę się doczekać na te migające i latające kreseczki.

Mogę dodać że też się bałem tych kreseczek, ale proste to jak budowa cepa  :) i wcale nie zajmuje całego dnia nauka, kilka ryb i wszystko jasne.

Polecam sprzęcik każdemu podlodowcowowi.



#46 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2310 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 29 styczeń 2014 - 21:06

Z racji zimy odświeżę wątek chwaląc się że własnie dotarł do mnie trójstopniowy przetwornik.

Od soboty 9 dni zabawy i testów. :P

 

A tak wygląda.

Załączony plik  DSC_0242.JPG   53,89 KB   9 Ilość pobrań



#47 ONLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 30 styczeń 2014 - 08:21

Oj, dobrze że zdjęcie jest, bo bym zagwozdkę miał co to jest "przetwornik trójstopniowy"  :huh: a on po prostu trójstożkowy jest. Czekamy na opinie po testach.



#48 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 styczeń 2014 - 09:12

Jak sie przyjrzec to na fotce widac co tam wymyslili...

Ale jak to sie umieszcza do pracy? Czy moze sluzy (tak wyglada z ksztaltu) do obserwacji przez lód?

Mam taki przetwornik o waskim stozku i płaskiej płaszcyźnie "od czoła", nawet to jakos szlo (odczyt bez wiercenia), z tym, ze trzeba wybierac m-ca, gdzie lod nie jest chropawy...a dobrze tez miec goraca wode w termosiku...

 

Gumo



#49 ONLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 30 styczeń 2014 - 09:42

Przetworniki te są zatapiane w przerębli - pływają sobie na tym białym pływaku z pianki z napisem Vexilar. Pewnie można i przez lód ale faktycznie powierzchnia przetwornika powinna dokładnie przylegać do powierzchni lodu i woda z termosika jest wtedy jak znalazł :) . Zastanawiam się czy takie umiejscowienie przetwornika (na lodzie) nie przekłamuje pomiaru ? 



#50 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2310 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 30 styczeń 2014 - 09:48

Oj, dobrze że zdjęcie jest, bo bym zagwozdkę miał co to jest "przetwornik trójstopniowy"  :huh: a on po prostu trójstożkowy jest. Czekamy na opinie po testach.

Jasne że trójstożkowy, ale poprawiał nie będę, niech zostanie dla potomnych ;)

 

Próbowałem przez lód standardowym dołączonym do FL-20 i stwierdziłem że porażka, lód musi być kryształ, bez pęcherzy powietrza i przyleganie idealne.

Szybciej dziurę zrobić niż szukać lodu i wylewać ciepłą wodę z termosu. A przy okazji można się rozgrzać :).

Także po tym rewelacji się nie spodziewam.



#51 ONLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1573 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 30 styczeń 2014 - 10:57

Witam.
A ja proponuje włożyć przetwornik do jakiejś torby foliowej i zalać go płynem do chłodnicy. I wtedy lód nie musi być super gładki.

#52 ONLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 30 styczeń 2014 - 11:09

To nawet nie chodzi o gładkość lodu ale bardziej o jego jednorodność, podobnie jak w przypadku wklejania przetwornika w kadłub łodzi. Jeżeli będą tam rozwarstwienia, pęcherze powietrza, itp. to wskazania będą błędne.



#53 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 styczeń 2014 - 15:33

Dokladnie..to nie do konca chodzi o powierzchnie lodu...torba foliowa nie pomoze...

Ja to robilem w ten sposob, ze dokladnie badalem organoleptycznie m-ce badan ultradzwiekowych, przykladalem czujnik tylko tam, gdzie nie bylo widac jakichkolwiek niejednorodnosci lodu. Jako osrodka sprzedgajacego uzywalem goracej wody, ktora przy okazji wygladzala mi ewentualna przestrzen pomiedzy czolem czujnika a powierzchnia lodu.

Sam czujnik tez bedzie mial znaczenie, i najlepszy bedzie taki, ktorego ksztalt miejsca wysylania ultradzwiekow bedzie maxymalnie "prosty". Mnie sie sprawdzil czujnik Garmina o takim wlasnie ksztalcie (walca - przy czym wysylanie wiazki ma m-ce z jego podstawy) o jakims niewiarygodnie malym kacie wiazki (chyba 8 st ), ktory przy plywaniu lodka nigdy mi sie "nie zawiesil".

 

Trzeba sobie tez powiedziec, ze jakosc tak uzyskanego odczytu moze byc duzo gorsza i w zasadzie chodzi tu o zlapanie glebokosci tylko.

 

Gumo



#54 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2310 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 30 styczeń 2014 - 23:15

12 stopni mi nie działało przez lód, ale skoro piszesz że z ośmioma może być lepiej to popróbuję. A głębokość w zimę ma znaczenie, to mogło by dużo pomóc, zwłaszcza jak się szuka góreczki, popróbuję.



#55 OFFLINE   makamba

makamba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3151 postów
  • Lokalizacjaz ortalionu
  • Imię:Bartosz

Napisano 30 styczeń 2014 - 23:24

kilka ciekawych opcji:

 

http://www.profishin...y.com/flashers/

 

Fajny ten Marcum LX-9 z kamerką.

 

http://www.youtube.c...cum LX-9 &sm=12


Użytkownik makamba edytował ten post 30 styczeń 2014 - 23:35


#56 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4663 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 31 styczeń 2014 - 10:31

Cześć. Mam flashera od dwóch sezonów, jakieś tam doświadczenia, ostatnio sprawdzałem przenikalność sygnału przez lód, owszem, dno i głębokość ok, ale inne obiekty w wodzie to już nie. Jak dla mnie do rozpoznania łowiska wystarczy zwykłe echo LCD, flasher to do samego łowienia.Co więcej, niektóre echa humminbirda można przekształcić we flasher (mają odpowiedni soft)za pomocą dokupionego przetwornika.  Więcej o sprawach elektroniki w wędkarstwie podlodowym piszę na blogu:

http://podlodowo.blo...rafia-live.html

http://podlodowo.blo...rafia-live.html



#57 OFFLINE   nemo

nemo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 125 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 luty 2014 - 09:36

Hej,

a czy ktoś w praktyce stosował kamerkę podwodną do łowienia pod lodem? Woda w zimie pewnie jest stosunkowo czysta, ale co ze światłem przy dnie? Jak wygląda sprawa światła np. na 3-5 metrach? Czy widać cokolwiek na kamerce bez dodatkowe oświetlenia, które może płoszyć ryby?

 

Pozdrawiam

Piotrek



#58 OFFLINE   buszmen

buszmen

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 341 postów

Napisano 06 styczeń 2016 - 21:06

Koledzy Macie jakies nowe spostrzeżenia co do uzywania flashera

 

Nosze sie z zamiarem zakupu elektrniki  do lowienia spod lodu ,

Lowie głównie na starorzeczach czyli male glebokosci max ok 3m

 

Czym istotym  różnią sie modele FL18 od FL20 ew hummnibird ice 55 o ktorym spomina wyzej jeden z kolegow

Czy sa na rynku jakies klasyczne echosondy ,Które mogą  zastąpić flashera .


Użytkownik robisum1 edytował ten post 06 styczeń 2016 - 21:28


#59 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4792 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 06 styczeń 2016 - 21:46

Z tego co wiem, to chyba każda echosonda uznanego producenta ma funkcję flashera.

Wysłane z mojego ONE A2003 przy użyciu Tapatalka

Użytkownik psulek edytował ten post 06 styczeń 2016 - 21:46


#60 OFFLINE   buszmen

buszmen

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 341 postów

Napisano 06 styczeń 2016 - 22:46

No ok ale ktore mogą godnie go zastąpić ew sa lepsze  , ze względów ekonomicznych wolałbym zakupić jedno urządzenie i uzywac  przez  cały rok .






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych