Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Silnik elektryczny (w tym dziobowy) a zakłócenia echosondy

garmin minnkota motorguide riverfox zakłócenia

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
268 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   marviz

marviz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 171 postów
  • LokalizacjaAugsutów

Napisano 28 marzec 2012 - 20:29

Porównania sprawności przetwarzania mocy nie robiłem. Nie mam czasu na zabawę. W moim modelu (nie pamiętam producenta) zobaczyłem tylko jakie zastosowano tam MOSy i dalej nie chciało się mi już tego oglądać. Jak ktoś stosuje tranzystory o sumarycznej rezystancji RDSon ~11mohm w obwodach gdzie płyną prądy rzędu 50A to nie dziwie się dlaczego jest to duże i drogie urządzenie (radiatory).
Nie znam Twojego kolegi więc nie wiem czy da radę to zrobić. Ale jeśli jest konstruktorem to nie będzie miał problemu, bo to proste urządzenie.
W sumie można z tego maxymizera można by zrobić fajny sprzęt, z wbudowanym woltomierzem oraz ilością zużytych amperogodzin itd. Kto wie może jak znajdę chwilę to zrobię sobie nowy z jakimiś bajerami.
Ale to już chyba nie na temat...



Dzięki za odpowiedź :D

Oczywiście, kończymy Offtopic.

#22 OFFLINE   daras

daras

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 24 postów
  • LokalizacjaLeszno

Napisano 28 marzec 2012 - 21:56

Maxymizer był montowany przy kupnie silnika w sklepie Multi-Com,a z tego co czytałem na forum nikt kto korzystał z ich usług nie miał tego problemu.

#23 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 29 marzec 2012 - 12:48

Maxymizer był montowany przy kupnie silnika w sklepie Multi-Com,a z tego co czytałem na forum nikt kto korzystał z ich usług nie miał tego problemu.


Darek to tylko moje przypuszenie. Nie twierdze, że masz identyczny problem co ja. Czy Twoje echo jest zasilane z niezależnej baterii?
Jeśli tak to jest to bardzo prawdopodobne, że zakłócenia są idnukowane przez powietrze. Jeśli nie chesz niczego zmieniać, postaraj się przetwornik echa i jego kable oddalić jak najdalej
od obwodów silnika. Innych pomysłów nie mam...

#24 OFFLINE   daras

daras

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 24 postów
  • LokalizacjaLeszno

Napisano 29 marzec 2012 - 21:59

Dziękuję za zainteresowanie tematem,wszystkie uwagi są cenne.Jeśli nie sprawdzą się u mnie to może kto inny skorzysta.Narazie sonda jest podpięta do aku silnika gdyż uczę się dopiero pływania na elektryku i chcę mieć podgląd ile jeszcze mam prądu.Docelowo będzie niezależny akumulator do sondy,ale narazie jest na jednym.Jak tylko pogoda pozwoli popływać wykorzystam wszystkie wskazówki i mam nadzieje że uda się rozwiązać mój problem.

#25 OFFLINE   dadex

dadex

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaGolub-Dobrzyń

Napisano 31 marzec 2012 - 15:07

Mialem podobny problem , po dluzszym czasie okazalo sie ze musze wymienic czujnik.Rad na przyszlosc osobny aku do echa i sprawa zalatwiona :D

#26 OFFLINE   maras5

maras5

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 126 postów

Napisano 01 kwiecień 2012 - 07:55

Mam podobny problem z echem Eagla. Kupiłem MotorGuide z max i jak załącze silnik to echo nie pokazuje kształtu dna i ryb (głębokość OK). Myślałem, że śruba ale po oddaleniu przetwornika też zakłóca. Myślałem, że powodem jest zasilanie z jednego akumulatora - ten jest stary i nadaje się na złom. Zobaczę jakie efekty będą z nowym i wtedy będzie trzeba spróbować osobnego zasilania.

#27 OFFLINE   piotr zamiara

piotr zamiara

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 138 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 kwiecień 2012 - 21:51

Mam już trzecią echosondę i ZAWSZE były zakłócenia, tak że ZAWSZE mam oddzielny akumulatorek pod echo. Może wtedy wszystko stać koło siebie i jest bez zakłóceń.

taki los..

#28 OFFLINE   Cezary

Cezary

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 139 postów

Napisano 19 kwiecień 2012 - 20:28

Ja też potwierdzam, że najlepsze rozwiązanie to osobny akumulator do echosondy. Możesz ewentualnie zrobic eksperyment i podłączyć echosondę do małego akumulatora i do takiego układu podłączyć duży akumulator od silnika. Jeśli masz zestaw przenośny Covver to podłączenie jest w zasadzie proste można wykorzystać kabelek do lądowania (jest taki w zestawie).
A tak ogólnie też miałem taki przypadek że przy wspólnym akumulatorze do silnika i do echa, echosonda wariowała i pokazywała pionowe bloki.

#29 OFFLINE   newrom

newrom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1017 postów
  • LokalizacjaKraków... czasami

Napisano 19 kwiecień 2012 - 20:59

Możesz ewentualnie zrobic eksperyment i podłączyć echosondę do małego akumulatora i do takiego układu podłączyć duży akumulator od silnika.


To nie powinno zadziałać. W praktyce będzie to taki sam układ jak z wpięcie do głownego akumulatora.

#30 OFFLINE   marviz

marviz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 171 postów
  • LokalizacjaAugsutów

Napisano 19 kwiecień 2012 - 21:09

Dodatkowo mały akumulator będzie równolegle obciążany dużym prądem który pobierał by silnik.

Akumulatory żelowe nie są przystosowane do obciążeń prądami powyżej 3x ich pojemność co przy małym akumulatorze do echosondy 7Ah daje nam lekko ponad 20A.

Do takich obciążeń są przystosowane za to akumulatory AGM, ze względu na budowę ich ogniw.

#31 OFFLINE   daras

daras

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 24 postów
  • LokalizacjaLeszno

Napisano 19 kwiecień 2012 - 21:48

Sprawdziłem z filtrem,bez zmian.dokupiłem teraz zestaw do echosondy z akumulatorem,ale niestety pogoda i praca nie pozwala narazie wyskoczyć nad wodę aby sprawdzić.Jak tylko się wyrwę to dam znać co i jak.

#32 OFFLINE   daras

daras

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 24 postów
  • LokalizacjaLeszno

Napisano 23 kwiecień 2012 - 16:23

Zakup osobnego akumulatora załatwił sprawę i teraz wszystko jest OK,dziękuję wszystkim za pomoc.

#33 OFFLINE   maras5

maras5

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 126 postów

Napisano 27 kwiecień 2012 - 19:13

Ja również dziś sprawdziłem osobne zasilanie i jest OK. Czyli zakłóca maxymizer, jak miałem silnik bez tego ustrojstwa to pływałem na jednym aku i nie było problemów.
  • Snejczan lubi to

#34 OFFLINE   norbert_stolarczyk

norbert_stolarczyk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów
  • Lokalizacjaokolice Warszawy
  • Imię:Norbert

Napisano 28 kwiecień 2012 - 13:21

Nie posiadam jeszcze takie problemu, jak kolega, który założył temat. jednak chciałbym się wcześniej przygotować aby w przyszłości wykluczyć tego typu zjawiska. Na początek planuję użyć pierścienia ferrytowego nawijając na niego kilkakrotnie przewód zasileniowy lub kupić gotowca z obudową.

http://www.sq8mxs.cbradio.pl/pliki/dipol/1.JPG

http://obrazki.elektroda.net/11_1257019058.jpg


Jeśli to nie pomoże choć już powinno, nabędę filtr antyzakłuceniowy. Jedyny minus to taki (jeśli można tak określić), że przewód uziemiający trzeba przymocować chociażby do ramienia przetwornika lub w jakikolwiek inny sposób umożliwić ujście powstałym zakłóceniom.

http://www.swiatakcesoriow.pl/sklep/Hama/Akcesoria-do-zasilania/m00045680abx.jpg


#35 OFFLINE   maras5

maras5

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 126 postów

Napisano 30 kwiecień 2012 - 13:17

Kolega powyżej już napisał, że filtr nie działa. Warto się męczyć z pierścieniami jak nie wiadomo czy zadziała. Osobne aku do echa kosztuje z 60 zł i po sprawie.

#36 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 maj 2012 - 10:07

Potwierdzam, uzywalem roznych silnikow (lacznie z ruskim wyprodukowanym za czasow glebokiej komuny). Zawsze stosowalem osobny aku żelowy do sondy i nie bylo zadnych problemow.

Dodatkowo uklad taki ma ta zalete, ze praktycznie w takim zamknietym ukł. sonda-aku do minimum ogranicza sie ryzyko wystapienia przepięć.

Pewnie, ze fajnie byloby miec na lodce centralny system zasilania ale lepiej takie rozwiazanie zastosowac w wiekszych jednostkach, gdzie jest specjalnie zaprojektowany taki system. Mam na mysli zwlaszcza obecnosc skrzynki z bezpiecznikami...

Gumo

#37 OFFLINE   SzymonK

SzymonK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 261 postów
  • LokalizacjaTomaszów Maz.
  • Imię:Szymon

Napisano 20 październik 2013 - 19:20

Mam podłączone echo do tego samego akumulatora co silnik z maksymizerem. Podejrzewam, że niestabilność źródła zasilania (impulsowy pobór przez silnik) zakłóca obraz na echosondzie.

Jak wyłącze silnik to obraz jest czysty.

 

Ale istnieje też możliwość, że zakłócenia spowodowane są dzwiękami, które silnik emituje do wody, a wtedy zakup dodatkowego akumulatorka do echosondy i ładowarki do niego wcale nie musi rozwiązać problemu.

 

Czy miał ktoś podobną sytuację i czy dołożenie drugiego akumulatorka pomogło?

 

Silnik to Osapian 55 Max, a echo to Eagle Cuda 168 - ustawienie filtra zakłóceń w echu nie za bardzo pomaga.


Użytkownik SzymonK edytował ten post 20 październik 2013 - 19:21


#38 OFFLINE   Wojciech_B

Wojciech_B

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 960 postów

Napisano 20 październik 2013 - 19:50

Podłącz drugi akumulator i od razu będziesz wiedział czy to wina zasilania czy silnika. Jak zasilania to może spróbuj zamontować diody kierunkowe.



#39 OFFLINE   SzymonK

SzymonK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 261 postów
  • LokalizacjaTomaszów Maz.
  • Imię:Szymon

Napisano 20 październik 2013 - 20:06

Podłącz drugi akumulator i od razu będziesz wiedział czy to wina zasilania czy silnika. Jak zasilania to może spróbuj zamontować diody kierunkowe.

 

Wpadłem już na to ;) , tyle, że najpierw 2 akumulator musze kupić - a jesli nie pomoże to na co mi on.



#40 OFFLINE   Wojciech_B

Wojciech_B

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 960 postów

Napisano 20 październik 2013 - 20:10

najprościej pożyczyć od kumpla :D albo na chwile z samochodu wyciągnąć B)







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: garmin, minnkota, motorguide, riverfox, zakłócenia

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych