Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Whisky, moja żono


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
837 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   cabage

cabage

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1516 postów
  • LokalizacjaOpole
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Tohatsu/Mercury/Lowrance/MG/Ram Mounts

Napisano 05 wrzesień 2017 - 20:28

U mnie na półeczce z trunkami zawsze jakaś whisky się znajdzie... z wiekiem whisky wolę coraz starszą, a dziewczyny coraz młodsze :lol: metodą organoleptyczną za optymalny wiek uznałem... osiemnaście :clappinghands:

Dobra Łącka nigdy nie jest zła . :) Szczególnie kiedy na drugi dzień jest niedziela , Na zdrowie :)


Użytkownik cabage edytował ten post 05 wrzesień 2017 - 20:29


#22 OFFLINE   Dano.

Dano.

    Wyprawy wędkarskie do Laponii

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 2315 postów
  • LokalizacjaBaza wędkarska w Laponii
  • Imię:Daniel

Napisano 05 wrzesień 2017 - 20:29

Zawsze chętnie służę pomocą Kolegom, ale w tym wypadku BOB nie licz na mnie, nawet za dopłatą

 

P.S.: gdzieś pod koniec lat 60-tych pierwszy raz spróbowałem czerwonego Jasia ( z PEWEXU całe 4 $) ! Ten pierwszy był ostatnim. Na całe dziesięciolecia zraziłem sie do whisky ! Dopiero  stosunkowo niewiele lat temu odkryłem uroki singli  Zresztą Niebieski Jaś jest całkiem całkiem, choć to tez blend, tylko ta cena !

Nie wiem czy piłeś w ten sposób niebieskiego, ale dla mnie dopiero wtedy pokazał prawdziwe oblicze.

Johnnie Walker Blue - temperatura pokojowa. Nie mylić z tą, która jest w pokoju :) Powinna mieć 18 stopni. 

Wlewamy porcję niebieskiego do whiskaczówki, a do drugiej kruszony lód, ale w takich proporcjach z wodą, żeby lód pływał na gęsto.

Pierwszy spory łyk ze szklanki z kruszonym lodem i trzymamy w ustach, aż zmrozi kubki smakowe. Połykamy tenże lód i bierzemy od razu średni łyk niebieskiego.... 

Sporo smaku przybędzie i zdecydowanie wypity w taki sposób dla mnie uwolnił najwięcej ciekawych aromatów, bez przewagi Caol Ila, która mnie męczy trochę. Jak Ardbeg Ten zresztą.

Jak masz otwartego  i lód - polecam :) Rasowo się robi

Załączony plik  20160119210420.jpg   11,05 KB   52 Ilość pobrań


Użytkownik Dano^ edytował ten post 05 wrzesień 2017 - 20:30

  • BOB i cabage lubią to

#23 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15588 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 wrzesień 2017 - 20:29

Teraz to na wyjazdach strach się z gorzałą pokazać. Wszyscy tylko ruda i ruda. Jaśniepaństwo ;) .

Sam przez to zacząłem spożywać.


  • Marcelino i BOB lubią to

#24 OFFLINE   Dano.

Dano.

    Wyprawy wędkarskie do Laponii

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 2315 postów
  • LokalizacjaBaza wędkarska w Laponii
  • Imię:Daniel

Napisano 05 wrzesień 2017 - 20:32

Teraz to na wyjazdach strach się z gorzałą pokazać. Wszyscy tylko ruda i ruda. Jaśniepaństwo ;) .

Sam przez to zacząłem spożywać.

Spada od wielu lat spożycie wódki w Polsce, a rośnie średnio rocznie około 30% spożycie wina i ponad 30% spożycie whisky. 

Ludzię się uczą kultury pica i tego, że należy pić tak jak komu smakuje, a nie jak inni mówią.



#25 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 05 wrzesień 2017 - 20:32

Andrzej, ależ są też inne "jaśniepanieńskie" alkohole

najważniejsze w tym wszystkim jest... duuuużo próbować i się nie poddawać! :D

 

Jak mawia mój przyjaciel "Dobry alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużej ilości..."


Użytkownik Jano edytował ten post 05 wrzesień 2017 - 20:34


#26 OFFLINE   Dano.

Dano.

    Wyprawy wędkarskie do Laponii

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 2315 postów
  • LokalizacjaBaza wędkarska w Laponii
  • Imię:Daniel

Napisano 05 wrzesień 2017 - 20:34

 

Jak mawia mój przyjaciel "Dobry alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużej ilości..."

To powiedzenie pochodzi ze Szkocji :) Obstawiam zatem, że Twój przyjaciel zetknął się z niejedną whisky :)



#27 OFFLINE   covent

covent

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 267 postów

Napisano 05 wrzesień 2017 - 20:34

Ja zaś dla odmiany po dekadzie wlewania w siebie rudej ( ale raczej tylko blended i z cola) doceniam obecnie nasza rodzimą czystą. .. ale tylko beglutenowa :)

Co do lodu jak kolega wyżej pisze to jaki ma być? Ze zwykłej kranówy czy jakaś mineralna? Bo przecież woda musi mieć wpływ na smak whisky jeśli jest z lodem.
  • cabage i coma lubią to

#28 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 05 wrzesień 2017 - 20:35

Dobra Łącka nigdy nie jest zła . :) Szczególnie kiedy na drugi dzień jest niedziela , Na zdrowie :)

A tak, Łącka czeka na specjalną okazję... miała być na troć ale teraz to poczeka chyba do następnego sezonu.

Chyba że ktoś chce pomóc? :lol:



#29 OFFLINE   Dano.

Dano.

    Wyprawy wędkarskie do Laponii

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 2315 postów
  • LokalizacjaBaza wędkarska w Laponii
  • Imię:Daniel

Napisano 05 wrzesień 2017 - 20:37

Co do lodu jak kolega wyżej pisze to jaki ma być? Ze zwykłej kranówy czy jakaś mineralna? Bo przecież woda musi mieć wpływ na smak whisky jeśli jest z lodem.

No aby nie taki co z grzybami dwa lata w zamrażarce leżał :) Czysty, świeży, może być kranówa. Chyba, że ktoś ma ewidentnie złą wodę w kranie, to lepiej nie  :D


Użytkownik Dano^ edytował ten post 05 wrzesień 2017 - 20:37


#30 OFFLINE   cabage

cabage

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1516 postów
  • LokalizacjaOpole
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Tohatsu/Mercury/Lowrance/MG/Ram Mounts

Napisano 05 wrzesień 2017 - 20:39

Spada od wielu lat spożycie wódki w Polsce, a rośnie średnio rocznie około 30% spożycie wina i ponad 30% spożycie whisky. 

Ludzię się uczą kultury pica i tego, że należy pić tak jak komu smakuje, a nie jak inni mówią.

Chyba dlatego że Polacy wyjechali zbierać ogórki za granicą :) A tak na poważnie to 10 lat wstecz nie było tyle rudej dostępnej w sklepach. Teraz w pierwszej lepszej "ropousze czy stonce" wybór że hej. Choć tych do picia jak na lekarstwo.

 

Obyśmy tylko nie skończyli jak nasi zachodni sąsiedzi... Pewnego razu na weselu posadzili mnie koło jednego, tylko wino i piwo... Ani chłopa spić ani doprowadzić do takiego stopnia żeby zaczął rozumieć po Polsku :)...


  • nalewator lubi to

#31 OFFLINE   covent

covent

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 267 postów

Napisano 05 wrzesień 2017 - 20:40

Musze spróbować choć nigdy nie potrafiłem przekonać się do smaku czystej whisky. Nawet tej nalepszej. Może mam chłopskie podniebienie :)

#32 OFFLINE   cabage

cabage

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1516 postów
  • LokalizacjaOpole
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Tohatsu/Mercury/Lowrance/MG/Ram Mounts

Napisano 05 wrzesień 2017 - 20:41

A tak, Łącka czeka na specjalną okazję... miała być na troć ale teraz to poczeka chyba do następnego sezonu.

Chyba że ktoś chce pomóc? :lol:

Dawno nie piłem i nie pogardzę :) Niestety czasu na regenerację za mało... Ryby,ryby,ryby  - praca :/......... :)

Przez tą dyskusję to mnie smaki naszły :)


  • Marcyś lubi to

#33 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15588 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 wrzesień 2017 - 20:42

Musze spróbować choć nigdy nie potrafiłem przekonać się do smaku czystej whisky. Nawet tej nalepszej. Może mam chłopskie podniebienie :)

Ja powoli się przekonuję ale tylko czysta bez żadnej coli i takich tam. Ewentualnie wodą można popić.

Bez lodu bo dla mnie to ma pachnieć a schłodzona to mniejszy aromat.


Użytkownik godski edytował ten post 05 wrzesień 2017 - 20:46

  • Byniek i grzesiekp. lubią to

#34 OFFLINE   Dano.

Dano.

    Wyprawy wędkarskie do Laponii

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 2315 postów
  • LokalizacjaBaza wędkarska w Laponii
  • Imię:Daniel

Napisano 05 wrzesień 2017 - 20:42

Musze spróbować choć nigdy nie potrafiłem przekonać się do smaku czystej whisky. Nawet tej nalepszej. Może mam chłopskie podniebienie :)

To zacznij od delikatnych smaków. NIektóre single malty łamią nawet zatwardziałcyh spożywaczy :)

Pamiętaj, że to jak ze sprzętem wędkarskim - wsiąkasz coraz bardziej...

Jak około 200 zł za butelkę cię nie męczy, to na początek polecm Cardhu 12Y. Bardzo fajnie delikatna whisky.

Jak ci nie podejdzie - dzwoń :)


  • puszek7 lubi to

#35 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 05 wrzesień 2017 - 20:43

Musze spróbować choć nigdy nie potrafiłem przekonać się do smaku czystej whisky. Nawet tej nalepszej. Może mam chłopskie podniebienie :)

spróbuj tak... kup dobra niegazowaną wodę, mało mineralną (obojętną w smaku) i spróbuj whisky z wodą tak 50/50 potem możesz podnosić poprzeczkę ;)  ewentualnie z lodem... od czegoś trzeba w końcu zacząć

 

Aaa, i polecam irlandzką zamiast szkockiej... moim zdaniem delikatniejsza, omijaj amerykańskie - chyba są robione w beczkach po napalmie :lol: :lol: :lol:

 

Może Bushmills Black Bush?


Użytkownik Jano edytował ten post 05 wrzesień 2017 - 20:46


#36 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6254 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 05 wrzesień 2017 - 20:43

Na początek proponuję bardzo łagodną w smaku i dla kieszeni whisky Black & White. Smakuje większości osób, szczególnie zrażonych do zbyt ostrych trunków. Często kupuję na koleżeńskie spotkania i przekonuję do próbowania i testowania.

Ja preferuję bardziej zdecydowane smaki. Na temat ludu nie będę dyskutował, to trochę jak "szkoła falenicka i otwocka" :D  Nawet szkoccy i irlandzcy kiperzy whisky nie mają jednolitego poglądu na ten temat.

Ja lubię dobrą rudą w temperaturze ok. 20 C z odrobiną wody gazowanej. Nauczyłem się tego od Szkotów z wyspy "wyspy", czyli island "Island". Ich łycha jest bardzo "dymna", wynika to z wypalania beczek torfem, na wyspie nie ma drzew, ale są destylarnie. :)


  • malinabar i Dano. lubią to

#37 OFFLINE   Dano.

Dano.

    Wyprawy wędkarskie do Laponii

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 2315 postów
  • LokalizacjaBaza wędkarska w Laponii
  • Imię:Daniel

Napisano 05 wrzesień 2017 - 20:46

Na początek proponuję bardzo łagodną w smaku i dla kieszeni whisky Black & White. Smakuje większości osób, szczególnie zrażonych do zbyt ostrych trunków. Często kupuję na koleżeńskie spotkania i przekonuję do próbowania i testowania.

Potwierdzam - hektolitry tego wypiłem swego czasu :)

 

Na początki picia w ogóle - łycha ze spritem. Cola wzmacnia smak i aromat,  a nie każdy lubi.

Tymczasem sprite zabija wiele z tego, co ludziom nie odpowiada...



#38 OFFLINE   Marcin Rafalski

Marcin Rafalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 749 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 05 wrzesień 2017 - 20:49

Nie wiem czy piłeś w ten sposób niebieskiego, ale dla mnie dopiero wtedy pokazał prawdziwe oblicze.

Johnnie Walker Blue - temperatura pokojowa. Nie mylić z tą, która jest w pokoju :) Powinna mieć 18 stopni. 

Wlewamy porcję niebieskiego do whiskaczówki, a do drugiej kruszony lód, ale w takich proporcjach z wodą, żeby lód pływał na gęsto.

Pierwszy spory łyk ze szklanki z kruszonym lodem i trzymamy w ustach, aż zmrozi kubki smakowe. Połykamy tenże lód i bierzemy od razu średni łyk niebieskiego.... 

Sporo smaku przybędzie i zdecydowanie wypity w taki sposób dla mnie uwolnił najwięcej ciekawych aromatów, bez przewagi Caol Ila, która mnie męczy trochę. Jak Ardbeg Ten zresztą.

Jak masz otwartego  i lód - polecam :) Rasowo się robi

attachicon.gif20160119210420.jpg

Whisky piję wyłącznie czystą bez wody, lodu o coli nie wspominając. Mam na myśli dobrą whisky  :) Kiepską mozna pić jak komu pasuje :P

 

Musze spróbować choć nigdy nie potrafiłem przekonać się do smaku czystej whisky. Nawet tej nalepszej. Może mam chłopskie podniebienie :)

Polecam zacząć od maltow z rejonu speyside, w żadny wpadku nie od destylatow z wyspy Islay. Z blendów można solo "poruszyć" Dimple


Użytkownik Marcin Rafalski edytował ten post 05 wrzesień 2017 - 20:50

  • bartsiedlce i Marcyś lubią to

#39 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6254 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 05 wrzesień 2017 - 20:51

Ja bym jednak omijał smakowe dodatki.

Marcin, 100% racji. :)


  • Marcin Rafalski lubi to

#40 OFFLINE   Dano.

Dano.

    Wyprawy wędkarskie do Laponii

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 2315 postów
  • LokalizacjaBaza wędkarska w Laponii
  • Imię:Daniel

Napisano 05 wrzesień 2017 - 20:54

Whisky piję wyłącznie czystą bez wody, lodu o coli nie wspominając. Mam na myśli dobrą whisky  :) Kiepską mozna pić jak komu pasuje :P

 

Polecam zacząć od maltow z rejonu speyside, w żadny wpadku nie od destylatow z wyspy Islay. Z blendów można solo "poruszyć" Dimple

Nosz w tym przepisie pijesz czystą :)

Jedynie lód kruszony do zmrożenia kubków smakowych - możesz wypluć :)

Dimple na początek to chyba bym nie polecał jednak - jest dosyć ostra, choć smaczna. Wiesz skąd nazwa, kształt butelki i oplot ze złotej siatki?


Użytkownik Dano^ edytował ten post 05 wrzesień 2017 - 20:55

  • Marcin Rafalski lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych