Przeglad po sezonie 2015.
Czesc 1.
Witam,
W poprzednim wpisie podzielilem sie czescia moich przygod nad woda w sezonie 2015.
Wedkowanie w moim wykonaniu, w zeszłym roku, rozlozylo się na 3, niewiele majace ze sobą wspólnego, obszary.
Spacery za pstrążkiem, to najbardziej intensywnie praktykowana forma wedkowania . W tym roku będzie podobnie.
Wielkorzeczne pontonowanie. Kilka eskapad w sezonie z glownym, tygodniowym wyjazdem w sierpniu. Cel to karpiowate – jaz, klen i bolen. Raz przyfuksilem brzane – w końcu tez karpiowata. Szczupaki, sandacze, sumy to przylow. Wogole się na nie nastawiam i nie przygotowuje. Trafiaja się.
Trollingowy maraton w poszukiwaniu szczupaków i brzan na ogromnych zbiornikach zaporowych zachodniej Hiszpanii.
Jak widać, sumowanie w Ebro wypadlo z programu w 2015. Już w 2014 ograniczylo się do jednego, przedluzonego weekendu. Także 2015 był bezsumowy. 2016 zapowiada się podobnie. Kompletny sprzet sumowy lezy i czeka na bardziej wąsate czasy…
Te trzy pola aktywności, to w pewnym stopniu 3 swiaty jak chodzi o stosowany przeze mnie sprzet.
Ze względu na rozleglosc zagadnienia, zaczne od końca. Czyli od trollingu…
Dotychczasowe doświadczenie w tej materii sklonilo mnie do zastosowania długich (260 cm) wędzisk o mocy 25 lbs. Moc wynika w linii prostej z zastosowanych przynęt. A tylko pośrednio z kalibru spotykanych ryb.
Mistrz @yglo przed sezonem 2015 przygotowal 3 wedki :
- StC SC2 260 cm 25 lb
- Batson RX7 260 cm 25 lb
- Lamiglas Ron Arra 260 cm 25 lb (SW)
Najlepiej sprawdzila sie ta pierwsza wedka. Jest to tez wedka KOT. Ma wiele zyc. Uczestniczyla w mojej pierwszej wyprawie (2005) na szwedzkie szczupaki. Wtedy była spinem zbudowanym w Fishing Center.
Potem była castem. Potem była spinnem. Potem miał ja forumowicz @szpiegu. Potem do mnie wrocila.Teraz jest spinn castem. Można zastosować kołowrotek spinningowy, lub multika. Zastosowany uchwyt to klasyczny Fuji DPS. Bez pazura.
O szczegoly tych konstrukcji, ich uwarunkowania i ograniczenia to najlepiej pytac @yglo.
Batsona uzywal mój Tata, wiec nie miałem okazji go sprawdzić własnoręcznie. Ale lowione ryby jasno pokazaly, ze Batsonik daje rade.
Lamiglas, najmocniejszy z tej trojki. W końcu SaltWater 25 lbs. Wydawal się najlepiej przygotowany do pracy z lopatami sterow perczy. Jednak super dynamiczne brania brzan amortyzowal niedoskonale. Dlatego po kilku spadach wrocilem do StC.
StC pracuje na granicy komfortu, bo jednak ten percz to straszny mieszacz. Ale amortyzuje bez zarzutu. Ilosc spadow jest znikoma. Także wedka, w swoim kolejnym wcieleniu znow jest moim faworytem. Jak na pierwszych wyprawach do Szwecji. Swoja droga, ze ja dawałem rade taka lusnia spiningowac caly tydzień intensywnie. Eh – mlodosc !
Zestaw dopelnia multiplikator. Jakos trolling przy uzyciu kołowrotka z kabłąkiem to dla mnie meczarnia. Wyciaganie tych przynęt z odmetow przypomina mi każdorazowo hol małego szczupaka.
Wole multiki.
Poza tym mam kontrole nad dlugoscia wypuszczanej link, wedka może lezec na udzie, bo kołowrotek jest w gorze itd. Itp.
W skrocie – pelen komfort.
Poczatkowo planowałem zestawy ( podstawowy i zapas, trollinguje 1 wedka) z multikami ABU REVO TORO. Kupilem kilka w Japonii i czekaly na swoja szanse. Na ich nieszczęście forumowy @Tomy zaproponowal mi Daiwe Ryoga Shrapnel 3000 HL. Wzialem z ciekawości. Ze względu na czarny kolor i nazwe. A jak raz polowilem, to do Abu nie miałem serca wracac. Inna planeta.
Sztywnosc kontrukcji, moc, porecznosc…ta Daiwa do takich zastosowan, jak powyżej opisany trolling srodladowy, po prostu wymiata.
Caly tydzień łowienia bez zadnego dzwieku, zgrzytniecia, wibracji czy czegokolwiek ograniczającego komort i poczucie mocy. Najwiekszego percza zwija bez najmniejszego oporu. Po prostu wczasy w siodle.Same pochwaly.
Po sezonie sprzedałem wszystkie te ABU i zakupiłem w Japonii drugiego Shrapnela. Na zapas.
Fotka ponizej : za kierownica lodzi, z ulubionym zestawem trollingowym w garsci
To tyle w części pierwszej.
W kolejnych nakresle pokrótce zestawy, jakie sprawdzily mi się na wielkorzecznym pontonowaniu …no i na pstrążkach. Z zastrzeżeniem, ze ewolucja jest permanentna J
Pozdrawiam
- remek, marcinesz, tpe i 24 innych osób lubią to