Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Bezpiecznik do echosondy


  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1 OFFLINE   -PYTOON-

-PYTOON-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 posts
  • Lokalizacja...

Posted 17 December 2011 - 19:47

Jaki bezpiecznik powinienem założyć na kablu zasilającym echosondę LMS-527? Z góry dziękuję za pomoc!

#2 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,703 posts
  • LokalizacjaDolny Śląsk

Posted 17 December 2011 - 22:49

Według moich danych z LMSa 480df to 5A twoja to różnica w kolorze wyświetlania więc taki sam.Tornado

#3 OFFLINE   -PYTOON-

-PYTOON-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 posts
  • Lokalizacja...

Posted 18 December 2011 - 10:18

Dzięki Tornado, nawet znajdę taki bezpiecznik w domu.
Zadam Wam jeszcze jedno pytanie związane z energią. Mam nowe aku 7ah Powerbat a na nim widnieje data/oznaczenie 111010H. Po zakupie echosondy chciałem ją wypróbować i podpiąłem do akumulatora. Napięcie spadło z 12,5 na 12,3V. Teraz ładuję prostownikiem pożyczonym od kumpla już 24h i na aku jest dopiero 13,1V a on wciąż się ładuje. Prostownik ładuje prądem 0,8mA. Czy to normalne jest w przypadku pierwszego ładowania czy coś jest nie tak z aku?

#4 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,703 posts
  • LokalizacjaDolny Śląsk

Posted 18 December 2011 - 12:06

A ładowarka do żelowych czy jakaś normalna ale coś z tym nie tak .Poza tym ja w prądach kiepski jestem :lol: :lol: :lol:Tornado

#5 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6,193 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 18 December 2011 - 13:45

Pyton, polecam prostownik specjalny do aku tej pojemnosci, sa takowe, koszt kilkadziesiat zł.
Ja tez z teori juz kiepski jestem ale taka rzecz sama sie nasowa: aku ma 7Ah, czyli zeby go naladowac to mniej wiecej trzeba ladowac pradem 1A przez 7h.
To jest rzecz jasna delikatna maszynka(tego rodzaju aku) i np nie ladowalbym pradem 7A w 1h. <_<
Wlasnie zeby nie roztrzasac takich dylematow - ile aku bedzie chcial brac jak jest calkiem rozladowany i co tam dalej bedzie z trakcie ladowania - kupilem sobie ład j.w.

Jest tylko jeden haczyk - niektore ladowarki maja takie zabezpieczenie, ze jak np. napiecie w rozladowanym aku wynosi ponizej 10V (na przyklad) to k.. nie laduja.
Mozna sobie z tym poradzic w ten sposob, ze chyba wiekszosci porzadnych sond jest taka opcja, ze jak napiecie spadnie ponizej ustawialnego kryterium to sonda sie wylacza.

Gumo
p.s. Ciekwostka - po kilku wpadkach aku kupuje wylacznie w specjalistycznym sklepie, ktory istnieje w w-wie od półwieku - tam zakupilem niedawno aku identyczny gabarytowo do tego 7Ah, z tym ze teraz upchali tam juz 9Ah. Podobno w procesie formowania rozladowywal sie ze 3 dni.. B)

#6 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,703 posts
  • LokalizacjaDolny Śląsk

Posted 18 December 2011 - 14:11

No właśnie z tą teorią to już 40lat minęło jak mi wciskali,ale wiem że żelówki są bardzo czułe na przeładowanie napięciem ponad 14 V i to właśnie nie pamiętam ile to czy 14,4 czy 14,7V sam w ten sposób załatwiłem dwie 90 Ah i to bolało więc nie doradzam. :blush:Tornado

#7 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6,193 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 18 December 2011 - 14:15

Tak...to jest ten 2gi haczyk...

Gumo

#8 OFFLINE   -PYTOON-

-PYTOON-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 posts
  • Lokalizacja...

Posted 18 December 2011 - 16:23

Pomyliłem się w opisie: ładuje prądem 0,7A lub 700mA. Z tego wynika, że 7A aku powinien w 10h naładować. Ładowarka jest ok, bo rozmawiałem z kolegą ile jemu ładuje rozładowane aku. Jeżeli w takim razie jest coś nie tak, jak to uargumentować sprzedawcy że handluje SHIT-em?!

#9 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6,193 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 18 December 2011 - 19:20

1.Kup sobie swoja ładowarke automatyczna (sa specjalnie do tego typu rzeczy) - przyda sie tak czy inaczej.

2.W nowym, swiezo formowanym aku to sie zdarza, takie dlugie ladowanie. Wazne aby nie przeladowac (patrz pkty o ład. automatycznej)

3.Jak aku jest nowy to warto po calkowitym naladowaniu, ze 2 razy wyladowac go do konca i naladowac. Czyli jak to sie mowi uformowac.

Gumo
p.s.Raczej nie ma takiej opcji, zeby zapobiec na 100% kupieniu szmelcu..

#10 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,703 posts
  • LokalizacjaDolny Śląsk

Posted 18 December 2011 - 19:26

Poszukaj na ale drogo- modelarstwo uniwersalną ładowarkę modelarską na 12V są super sterowane komputerowo zawsze w parę minut naładujesz różne typy akku do 36V z baterii samochodowej.

#11 OFFLINE   -PYTOON-

-PYTOON-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 posts
  • Lokalizacja...

Posted 18 December 2011 - 21:09

Gumo dzięki za rady!
Oczywiście kupię takową ładowarkę. Co byście polecili, jakieś konkretne modele?

#12 OFFLINE   -PYTOON-

-PYTOON-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 posts
  • Lokalizacja...

Posted 18 December 2011 - 21:15

Po rozmowie ze znajomym, dowiedziałem się że może być uszkodzona jedna cela. Jutro podjadę do gościa i powiem żeby zdiagnozował ten akumulator.

#13 OFFLINE   immortal

immortal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 226 posts
  • LokalizacjaPrzeczyce
  • Imię:Marcin

Posted 19 December 2011 - 21:11

1.Kup sobie swoja ładowarke automatyczna (sa specjalnie do tego typu rzeczy) - przyda sie tak czy inaczej.

2.W nowym, swiezo formowanym aku to sie zdarza, takie dlugie ladowanie. Wazne aby nie przeladowac (patrz pkty o ład. automatycznej)

3.Jak aku jest nowy to warto po calkowitym naladowaniu, ze 2 razy wyladowac go do konca i naladowac. Czyli jak to sie mowi uformowac.

Gumo
p.s.Raczej nie ma takiej opcji, zeby zapobiec na 100% kupieniu szmelcu..


Ładowarka @PYTOONA to sprzęt dedykowany do żelówek 7Ah - wiem do to moja ładowarka ;) Z tego co się orientuję, żelówek się nie formuje.

Chyba jednak aku jest uszkodzone.