Skocz do zawarto艣ci

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj si臋 lub Zarejestruj by otrzyma膰 pe艂en dost臋p do naszego forum.

Zdj臋cie

Kil (p艂etwa) pod ponton


  • Zaloguj si臋, aby doda膰 odpowied藕
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Pablo_NL

Pablo_NL

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 post贸w
  • LokalizacjaNL

Napisano 20 maj 2019 - 14:59

Wpad艂em w posiadanie p艂etwy dedykowanej do kajak贸w. P艂etwa jest odczepiana od podstawy z mi臋kkiego plastiku, mo偶na te偶 j膮 dowolnie przyci膮膰 i wyprofilowa膰.

Zastanawiam si臋, czy ma sens dokleja膰 j膮 do dna pontonu (kolibri 260 wios艂owy), czy wp艂ynie to pozytywnie na sterowno艣膰 p艂yni臋cia na wios艂ach i przy elektryku. Chodzi te偶 o przesuwanie pontonu przez boczny wiatr na postoju.

Kto艣 z Was dok艂ada艂 co艣 takiego do pontonu?

 

Za艂膮czony plik  Aqua-Marina-SUP-Centralny-Fin_31794_480.jpg   21,68 KB   18 Ilo艣膰 pobra艅



#2 OFFLINE   Marchisio

Marchisio

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 291 post贸w

Napisano 20 maj 2019 - 16:52

Moim zdaniem to ma zbyt ma艂a powierzchni臋 jak dla pontonu

#3 OFFLINE   Pablo_NL

Pablo_NL

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 post贸w
  • LokalizacjaNL

Napisano 20 maj 2019 - 19:16

Powierzchni臋 podstawy czy samej p艂etwy? Podstawa to 14x25 cm, p艂etwa ma wysoko艣膰 24 cm. W sumie to mi si臋 wydaje, 偶e p艂etwa to nawet troch臋 za wysoka jest.


U偶ytkownik Pablo_NL edytowa艂 ten post 20 maj 2019 - 19:18


#4 OFFLINE   lukk

lukk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 36 post贸w
  • LokalizacjaKrak贸w
  • Imi臋:艁ukasz

Napisano 20 maj 2019 - 19:17

mo偶e co艣 da膰. Na pompowanym kajaku (tanim intexie) gdy zapomnia艂em za艂o偶y膰 tak膮 p艂etw臋 to praktycznie nie da艂o si臋 p艂ywa膰 - za bardzo pracowa艂 na boki.

Za to na pontonie (bark BT330K p艂askodenny) przyklei艂em listw臋 gumow膮 o profilu T od dziobu tak do po艂owy dna. Efekt troch臋 tak jakby w w贸zku z czterema obrotowymi k贸艂kami zablokowa膰 te przednie, sterowno艣膰 na plus, mniej musia艂em macha膰 rumplem przy silniku elektrycznym.

Wydaje mi si臋, 偶e przyklejaj膮c to przy rufie odczujesz jak膮艣 popraw臋 sterowno艣ci na wios艂ach, ale nie na silniku elektrycznym (bo on ju偶 i tak ma tam p艂etw臋 i zmiana b臋dzie zbyt ma艂a by j膮 zauwa偶y膰).

A co do stabilno艣ci przy wietrze...obstawia艂bym, 偶e przy takiej p艂etwie na rufie podczas wiatru bocznego ponton b臋dzie d膮偶y艂, 偶eby si臋 ustawi膰 wzd艂u偶 kierunku wiatru (ruf膮 do wiatru).



#5 ONLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1357 post贸w
  • LokalizacjaCzerwie艅sk
  • Imi臋:艁ukasz

Napisano 20 maj 2019 - 19:27

Ci膮gle my艣l臋 nad czym艣 takim.

Ale nie wiem jak to zniesie slipowanie po betonie i targanie po kamolach. Wpad艂em nawet na pomys艂 za艂o偶enia steru ze starej kolumny od elektryka.

U mnie problem wygl膮da tak. Nap艂ywam na przelew i powoli si臋 opuszczam na linie ob艂awiaj膮c najpierw nap艂yw p贸藕niej warkocz. Wszytko jest dobrze do momentu jak zacznie wia膰 wiatr. Zaczyna mn膮 miota膰 jak szatan. :)

Spraw臋 za艂atwia spuszczenie silnika ale. Silnik bulgocze. Obraca si臋 艣ruba i b艂yska. Po podniesieniu kotwicy sp艂ywam przez przelew a tam czasem i 15cm wody. Nie chcia艂 bym przywali膰 艣rub膮 przy sp艂ywaniu ty艂em... 



#6 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 901 post贸w
  • LokalizacjaLanckorona/Przemy艣l
  • Imi臋:Micha艂

Napisano 20 maj 2019 - 19:42

Ci膮gle my艣l臋 nad czym艣 takim.

Ale nie wiem jak to zniesie slipowanie po betonie i targanie po kamolach. Wpad艂em nawet na pomys艂 za艂o偶enia steru ze starej kolumny od elektryka.

U mnie problem wygl膮da tak. Nap艂ywam na przelew i powoli si臋 opuszczam na linie ob艂awiaj膮c najpierw nap艂yw p贸藕niej warkocz. Wszytko jest dobrze do momentu jak zacznie wia膰 wiatr. Zaczyna mn膮 miota膰 jak szatan. :)

Spraw臋 za艂atwia spuszczenie silnika ale. Silnik bulgocze. Obraca si臋 艣ruba i b艂yska. Po podniesieniu kotwicy sp艂ywam przez przelew a tam czasem i 15cm wody. Nie chcia艂 bym przywali膰 艣rub膮 przy sp艂ywaniu ty艂em... 

wrzu膰 co艣 na linie od strony rufy... kawa艂ek drewna, reklam贸wka (dryfkotwa b臋dzie za du偶a i pewnie wyrwie kotwic臋:)) - po prostu co艣 co stawi op贸r nurtowi... i masz stabilny ponton na przelewie:)



#7 OFFLINE   Pablo_NL

Pablo_NL

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 post贸w
  • LokalizacjaNL

Napisano 20 maj 2019 - 20:02

Bardziej my艣la艂em wklei膰 to nie tyle na rufie, co mniej wi臋cej na 艣rodkowej listwie pod艂ogowej, czyli jakie艣 2/3 d艂ugo艣ci pontonu. Wios艂uj臋 sporadycznie, bardziej mi zale偶y na silniku. Zrobi艂bym to ju偶 wcze艣niej, ale szkoda mi klei膰 pod艂og臋 je艣li si臋 to nie sprawdzi. W艂a艣nie mam dylemat - czy bawi膰 si臋 w to na dziobie, bardziej po艣rodku, czy atakowa膰 ruf臋... ale jak piszecie, przy silniku rufa mija si臋 z celem.


U偶ytkownik Pablo_NL edytowa艂 ten post 20 maj 2019 - 20:09


#8 ONLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1357 post贸w
  • LokalizacjaCzerwie艅sk
  • Imi臋:艁ukasz

Napisano 21 maj 2019 - 05:59

wrzu膰 co艣 na linie od strony rufy... kawa艂ek drewna, reklam贸wka (dryfkotwa b臋dzie za du偶a i pewnie wyrwie kotwic臋 :)) - po prostu co艣 co stawi op贸r nurtowi... i masz stabilny ponton na przelewie:)

Zbli偶am si臋 do przelewu na odleg艂o艣膰 rzutu smurzakiem nic nie mo偶e ha艂asowa膰 ani dynda膰 za pontonem.

Ster mia艂 by jeszcze jedno zastosowanie. Nie zawsze uda si臋 idealnie zakotwiczy膰 a liczy si臋 ka偶dy metr. Stoj膮c w nurcie na d艂ugiej linie dzi臋ki sterowi b臋d臋 m贸g艂 przesuwa膰 si臋 2 metry w prawo 2 w lewo...

 

Musz臋 to sprawdzi膰. Ciekawe czy sztyca (ta gruba) od przetwornika wytrzyma ster powiedzmy 15x20cm czy lepiej szuka膰 kolumny od elektryka.



#9 OFFLINE   Pablo_NL

Pablo_NL

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 post贸w
  • LokalizacjaNL

Napisano 21 maj 2019 - 19:33

Ok, decyzja podj臋ta. Przyklejam ten stabilizator, tylko pro艣ba do Was o podpowied藕: dzi贸b pontonu czy 艣rodek? Chodzi o nap臋d silnikiem elektrycznym... Je艣li b臋dzie zbyt d艂ugi lub chybotliwy to go ciachn臋 w po艂owie i wyprofiluj臋. 


U偶ytkownik Pablo_NL edytowa艂 ten post 21 maj 2019 - 19:34


#10 OFFLINE   lukk

lukk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 36 post贸w
  • LokalizacjaKrak贸w
  • Imi臋:艁ukasz

Napisano 21 maj 2019 - 19:35

w sumie na pr贸b臋 mo偶esz to przyklei膰 nawet na butaprenie albo mocnej dwustronnej ta艣mie (jak do listw odbojowych na drzwi samochodu), jak b臋dzie ok to przykleisz porz膮dnym klejem na sta艂e, jak nie to bez 艣ladu usuniesz :)



#11 OFFLINE   Pablo_NL

Pablo_NL

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 post贸w
  • LokalizacjaNL

Napisano 21 maj 2019 - 19:41

W sumie racja, nie pomy艣la艂em o druciarstwie :)



#12 Guest_Michal Sz_*

Guest_Michal Sz_*
  • Guests

Napisano 02 sierpie艅 2019 - 20:37

I jakie efekty mocowania tych p艂etw?



#13 OFFLINE   Pablo_NL

Pablo_NL

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 post贸w
  • LokalizacjaNL

Napisano 05 sierpie艅 2019 - 17:57

C贸偶, kilka miejsc mocowania i kilka wniosk贸w. Je艣li wios艂a, to p艂etwa max pod ruf膮, wtedy ponton idzie jak po sznurku. Je艣li silnik, to p艂etwa na wysoko艣ci dulek i jest pi臋knie. Osobi艣cie skr贸ci艂em o po艂ow臋 t臋 p艂etw臋 i wymodelowa艂em jak w oryginale. Jest na sta艂e ju偶 wklejona do zastosowania z silnikiem. W sumie to same plusy: ponton nie myszkuje, 艂atwo p艂ynie zadanym kierunkiem, boczny wiatr nie spycha tak bardzo gdy p艂yn臋 lub stoj臋. Poza tym, je艣li nie chc臋 mie膰 p艂etwy, lub jest bardzo p艂ytko, to po prostu j膮 wypinam z prowadnicy i ju偶. U mnie pozytywne zaskoczenie.


  • jkos i Tresor lubi膮 to