Skocz do zawarto艣ci

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj si臋 lub Zarejestruj by otrzyma膰 pe艂en dost臋p do naszego forum.

Zdj臋cie

Przyn臋ty i osprz臋t dla nowicjusza


  • Zaloguj si臋, aby doda膰 odpowied藕
65 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Norbas7

Norbas7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 post贸w

Napisano 14 pa藕dziernik 2019 - 22:30

Na dniach b臋d臋 zamawia艂 swoje pierwsze w臋dzisko spinningowe (najprawdowpdobniej kijek w okolicy 270cm i cw 5-25g ale mo偶liwe r贸wnie偶 偶e nab臋d臋 tak偶e drugi kijek w okolicy 2-12g.) oraz ko艂owrotek ( jeszcze decyzja nie zapad艂a bo si臋 miotam :-) )

Musz臋 jednak do tego kupi膰 jeszcze jak膮艣 plecionk臋 oraz 偶y艂k臋 by popr贸bowa膰 na tym i na tym, przyn臋ty, przypony, agrafki, kr臋tliki itd.

Czy jaka艣 dobra dusza wskaza艂a by mi co kupi膰 niedrogo i w miar臋 dobrze na pocz膮tek? Zamawia膰 b臋d臋 przez internet wi臋c mile widziane linki.

Miejsce po艂owu - wody stoj膮ce

Planowane ryby: okonie od ma艂ych po du偶e , analogicznie ze szczupakiem. Inne ryby przyjd膮 z czasem albo przy艂owem :-)

Z racji tego, 偶e mam sporo czasu do momentu a偶 pierwszy raz u偶yj臋 zakupionych w臋dzisk mog膮 by膰 r贸wnie偶 sprawdzone przez Was towary z Aliexpress przyk艂adowo je艣li jako艣膰 ok a cena konkurencyjna wzgl臋dem naszego rynku.

PS. Czy mo偶ecie poleci膰 jakie艣 przyst臋pne dla nowicjusza opracowania lub filmiki w tej tematyce gdzie si臋 do edukuj臋 zgodnie "ze sztuk膮" co z czym si臋 jje ?

Z g贸ry dzi臋kuj臋 za pomoc.

Pozdrawiam.

 



#2 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1168 post贸w
  • Imi臋:Maciej

Napisano 14 pa藕dziernik 2019 - 23:14

Proponuj臋 poczyta膰 w膮tki na forum dotycz膮ce nurtuj膮cych Ciebie pyta艅. Jak dobrze poszperasz, znajdziesz dobre propozycje zar贸wno pod okonia, jak i szczupaka, a tak偶e kompromis oko艅 na ci臋偶ko, szczupak na lekko. Przy okazji szukania i czytania dowiesz si臋 kilku nowych rzeczy, o kt贸rych teraz mo偶esz nie mie膰 poj臋cia ;). Pzdr


  • smokwelski i Alexspin lubi膮 to

#3 OFFLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1465 post贸w
  • LokalizacjaKrak贸w
  • Imi臋:Sergiusz

Napisano 14 pa藕dziernik 2019 - 23:17

Hmmm...... :rolleyes: Ca艂e to forum w艂a艣nie o tym jest :D :D :D


  • Alexspin lubi to

#4 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 post贸w
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imi臋:J贸zek

Napisano 15 pa藕dziernik 2019 - 05:46

W prawym g贸rnym rogu jest lupa z opcj膮 wyszukiwanie. Tam wpisuj pytania i szukaj.


  • Alexspin i S.N. lubi膮 to

#5 OFFLINE   Norbas7

Norbas7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 post贸w

Napisano 15 pa藕dziernik 2019 - 06:18

My艣la艂em 偶e jest jaka艣 "pigu艂ka" dla poczatkujacego... Czytam w膮tki ale ju偶 dosta艂em pomieszania z popl膮taniem. Gumy, obrot贸wki, g艂贸wki... I nie znalaz艂em jeszcze w膮tku gdzie jest jak krowie na rowie z jakimi艣 linkami.
No nic. Jak si臋 nie da to jeszcze troche pob艂膮dze.

#6 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6232 post贸w
  • LokalizacjaPu艂tusk
  • Imi臋:Piotr
  • Nazwisko:Pra偶mowski

Napisano 15 pa藕dziernik 2019 - 06:34

Wynik zalewu informacji, nie ma informacji niedobrze, s膮 informacje te偶 niedobrze. Spinning na pewno bra艂bym od Shimano, Alivio/Catana je艣li chcesz bud偶etowo, plecionka Daiwa Jbraid 8X, Ko艂owriotek co艣 od ryobi, daiwa fuego/lexa, a z aliexpress lurekiller saltist. 


  • szczupak1 lubi to

#7 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4582 post贸w
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imi臋:S艂awek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 15 pa藕dziernik 2019 - 07:39

Jak sko艅czysz czyta膰 o plecionkach i wybierzesz cho膰 jakie艣 typy: jerkbait.pl-plecionka-ale-kt贸ra,

daj zna膰 to podrzuc臋 ci linki do kolejnych temat贸w, kt贸re warto zg艂臋bi膰 chyba, 偶e w mi臋dzyczasie ogarniesz korzystanie z wyszukiwarki to ju偶 sam sobie doskonale poradzisz :D


U偶ytkownik S艂awek Nikt edytowa艂 ten post 15 pa藕dziernik 2019 - 07:39

  • Alexspin lubi to

#8 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5357 post贸w
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imi臋:Arek
  • Nazwisko:Wa艂臋ga

Napisano 15 pa藕dziernik 2019 - 09:07

My艣la艂em 偶e jest jaka艣 "pigu艂ka" dla poczatkujacego... Czytam w膮tki ale ju偶 dosta艂em pomieszania z popl膮taniem. Gumy, obrot贸wki, g艂贸wki... I nie znalaz艂em jeszcze w膮tku gdzie jest jak krowie na rowie z jakimi艣 linkami.
No nic. Jak si臋 nie da to jeszcze troche pob艂膮dze.

Pigulki nie ma, a sugerujac sie watkami z jakiegokolwiek forum ,- tego rowniez,  szybciej dostaniesz malpiego rozumu i zaciagniesz kredyty w sprzet, ktory po pierwszym wyjsciu nad wode bedzie zbieral kurz za tzw szafa. Proponuje rozwazyc taktyke odwrotna do zbierania wiedzy w miejscu gdzie jest ona wymieszana z niewiedza, marketingiem i czym tam jeszcze, czyli tym czego jeszcze dlugo nie bedziesz w stanie odsortowac.

Po pierwsze przeanalizuj miejsce w ktorym chcesz lowic gatunki o ktorych juz wspomniales. Popros ewentualnie o pomoc w dobraniu podstawowego zestawu przynet do lowiska na ktorym zamierzasz stawiac pierwsze kroki. Jak bedziesz sie szczerze dzielil wlasnymi odczuciami i ewentualnymi problemami otrzymasz wskazowki co i jak poprawic...

Po trzech miesiacach lowienia bedziesz wiedzial mniej wiecej tyle ile wie 50% userow z forum.

 

PS

Nie celuj w absolutna tanioche bo jej jakosc cie zniecheci ale wysoka polke takze odpusc bo cie zruinuje nim bedziesz wiedzial o co chodzi. 


U偶ytkownik Rheinangler edytowa艂 ten post 15 pa藕dziernik 2019 - 09:13


#9 OFFLINE   Norbas7

Norbas7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 post贸w

Napisano 15 pa藕dziernik 2019 - 17:36

Dzi臋ki za porady.
Kijek na 99.9% Dragon Black Rock II 275cm 5-25g.
Kr臋cio艂..albo u偶yj臋 ecusimy 4000 lub ninja 4000A bo te mam do feedera i sp艂awika albo dokupi臋 kolejny by nie dekompletowa膰 sprz臋tu i mie膰 ka偶dy zestaw w gotowo艣ci. Przyznam 偶e troszk臋 po damsku ale upatrzy艂 mi si臋 kolorystycznie do w臋dziska daiwa epixor ten z艂oto czarny...decyzja nie zapad艂a jeszcze.
艁owiska do g艂贸wnie dwa stawy o g艂臋boko艣ci oko艂o 2metr贸w i ryb sporo ale nastawiam si臋 najpierw na okonie z przy艂owem szczupak贸w i potem szczupaki.
Chcia艂em po prostu kupi膰 po kilka gum, obrot贸wek...by zacz膮膰. Raczej na pocz膮tku na lekko.
Wspominaj膮c o niedrogich z ali sugerowa艂em si臋 filmikami na yt 偶e te偶 mo偶na dosta膰 fajne i taniej ni偶 w PL, ale nie dodano 偶adnych link贸w kt贸re konkretnie.
Zakup w krajowych sklepach te偶 jak najbardziej. Tylko na razie nie wiem nawet jak膮 g艂贸wk臋 do jakiej gumy nawet. Ot...czuje si臋 jak bym chidzi艂 po ciemku 馃榿
Niebwykluczam te偶 zakupu dodatkowo kijka do ultra lekkiego 艂owienia 1-7 lub 2-12g. Woad艂 mi w oko microflex ale stwierdzi艂em 偶e jako drugi kijek to na start za drogo skoro s膮 w razie co jaxon grey stream a i mikado na 2020 ma co艣 w podobnej cenie wypu艣ci膰...

#10 OFFLINE   wojtyna51

wojtyna51

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 85 post贸w
  • Lokalizacjawroc艂aw
  • Imi臋:DAMIAN

Napisano 15 pa藕dziernik 2019 - 19:48

Do tego kija 5-25 raczej celowa艂 bym z ko艂owrotkiem 3000 i na pewno nie sugerowa艂 bym si臋 nigdy kolorem.Na pocz膮tek tylko 偶y艂ka na plecionk臋 przyjdzie czas.Gumy najlepiej kupuj w sklepie stacjonarnnie,dobierzesz wielko艣膰 gumy i g艂贸wki tak jak chcesz.Nie kupuj na pocz膮tek drogich bo na pewno du偶o b臋dziesz rwa艂 i straty b臋d膮(polecam nasz膮 forumow膮 gie艂d臋,kupisz taniej ).I tak na koniec dobierz sobie taki 艣redni kij kt贸ry obs艂u偶y i okonia i ma艂ego szczupaka po艂贸w troch臋 i wtedy zdecyduj czy wolisz na lekko czy raczej ci臋偶ko.

#11 OFFLINE   Norbas7

Norbas7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 post贸w

Napisano 15 pa藕dziernik 2019 - 20:12

Nie no z tym kolorem to by艂o 偶artobliwie. Poza tym chyba Revros nie jest ko艂owrotkiem z艂ym... a 偶e kolorystycznie pasuje... tak mi po prostu wesz艂o w g艂ow臋 jak 偶ona powiedzia艂a 偶e kolorki pasuj膮 hehe.

Gumy stacjonarnie kupi臋 z czasem. Ale na razie musz臋 kupi膰 wysy艂kowo. A 偶e nawet jak kij kupi臋 teraz to dotkn臋 go w grudniu dopiero to i chcia艂em ju偶 jak wr贸c臋 do domu mie膰 wszystko co potrzebne na start.

Mam zamiar kupi膰 i 偶y艂k臋 i plecionk臋. Plecionk臋 by te偶 ju偶 by艂a je艣li na przyk艂ad kupi臋 kr臋cio艂ek z dwoma szpulami to akurat b臋d臋 m贸g艂 te偶 na 艂owisku szybko zmieni膰 i por贸wna膰 jak mi si臋 艂owi na 偶y艂ce a jak na plecionce.

Do kompletu wspomniany 5-25 dragon ok, ale te偶 coraz bardziej si臋 przekonuj臋, 偶e kupi臋 te偶 drugi... 1-7g lub 2-12g ( nie wiem czy lepszym uzupe艂nieniem kija 5-25 b臋dzie pierwszy czy drugi)

I do tych dw贸ch kt贸re kupi臋 chc臋 kupi膰 gumy, obrot贸wki i g艂贸wki jigowe kt贸re b臋d膮 pasowa膰.

Przewija si臋 nazwa "kanibal"... ale jaki itp...

呕e czasu mam w br贸d i mog臋 czeka膰 na przesy艂k臋 to pomy艣la艂em z tymi gumami i obrot贸wkami rownie偶 o Aliexpress. Ale... nikt nie poleci艂 mi jeszcze nic konkretnego ani z PL ani od sko艣nookich a ja nie wiem czy kupi膰 co艣 co ma 3cm, czy 5cm czy 10cm....zwyczajnie nie wiem. Staram si臋 szuka膰 w sieci, ale czasem nowicjuszowi ci臋偶ko zrozumie膰 slang i skr贸ty my艣lowe co dla do艣wiadczonych w臋dkarzy nie stanowi problemu.


U偶ytkownik Norbas7 edytowa艂 ten post 15 pa藕dziernik 2019 - 20:14


#12 OFFLINE   cinn

cinn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 613 post贸w
  • LokalizacjaDolny 艢l膮sk
  • Imi臋:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 15 pa藕dziernik 2019 - 20:52

Takich zapyta艅 jak twoje jest na forum bardzo du偶o.
Odpowiedzi jeszcze wi臋cej.
Og贸lnie to zasypa艂e艣 pytaniami du偶o temat贸w.

My艣l臋 偶e jak poczytasz tematy na forum to na pewno b臋dziesz wiedzia艂 z czym wystartowa膰 nad wod臋.
S膮 jeszcze artyku艂y w kt贸rych to s膮 opisane w臋dki, przyn臋ty, techniki.
Na tym forum jeste艣 w stanie doczyta膰 si臋 wszystkiego co interesuj膮ce z dan膮 ryb膮, w臋dk膮, ko艂owrotkiem, przyn臋tami.

Wiem 偶e 艣wiat p臋dzi strasznie szybko, mi te偶 szybko dni uciekaj膮, ale warto czasami zwolni膰 chocia偶by przy kawie czy wieczornej herbatce lub przy czym艣 mocniejszym poczyta膰 tematy na forum.
To forum naprawd臋 bardzo pomocne jest.

U偶ytkownik cinn edytowa艂 ten post 15 pa藕dziernik 2019 - 20:53


#13 OFFLINE   wojtyna51

wojtyna51

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 85 post贸w
  • Lokalizacjawroc艂aw
  • Imi臋:DAMIAN

Napisano 15 pa藕dziernik 2019 - 21:16

Dok艂adnie tak jak pisze kolega powy偶ej,polecam t膮 forumow膮 skarbnice wiedzy.Co do kija drugiego tego na lekko to polecam dam microflex 1-7 gr,

#14 OFFLINE   Norbas7

Norbas7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 post贸w

Napisano 15 pa藕dziernik 2019 - 23:58

Microflex 1-7 kijek super. Mia艂em w r臋ku. Jednak na razie finansowo w sprawie drugiego kijka kieruje si臋 do Grey Stream , na microflexa przyjdzie czas. W sklepie gdzie go ogl膮da艂em powiedziano mi, 偶e je艣li dopiero zaczynam to lepiej co艣 ta艅szego z tak delikatnych kijk贸w bo mog臋 go "popsu膰" (microflexa). A jak popsuj臋 co艣 za 100z艂 b臋dzie mniejszy 偶al ni偶 za 300 :-)


U偶ytkownik Norbas7 edytowa艂 ten post 15 pa藕dziernik 2019 - 23:59


#15 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3708 post贸w
  • Lokalizacja艁贸d藕 (艂owiska O/Sieradz, O/Piotrk贸w).
  • Imi臋:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 16 pa藕dziernik 2019 - 06:17

@Norbas7, UL to ju偶 na pewno nie 2-12g. Poza tym UL, to ju偶 troch臋 wy偶sza szko艂a jazdy, wi臋c nie staraj si臋 zaczyna膰 od niego. Je艣li chcesz spr贸bowa膰, to raczej od ta艅szego - ale nie od bazarowego - zestawu.

Przeczytaj sobie https://wedkuje.pl/n...taw-ultra/95238 mo偶e Ci臋 to naprowadzi.


  • wilczybilet lubi to

#16 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1168 post贸w
  • Imi臋:Maciej

Napisano 16 pa藕dziernik 2019 - 06:23

Microflex 1-7 kijek super. Mia艂em w r臋ku. Jednak na razie finansowo w sprawie drugiego kijka kieruje si臋 do Grey Stream , na microflexa przyjdzie czas. W sklepie gdzie go ogl膮da艂em powiedziano mi, 偶e je艣li dopiero zaczynam to lepiej co艣 ta艅szego z tak delikatnych kijk贸w bo mog臋 go "popsu膰" (microflexa). A jak popsuj臋 co艣 za 100z艂 b臋dzie mniejszy 偶al ni偶 za 300 :-)

Kwestia, czy go popsujesz zale偶y od tego jak dbasz o sprz臋t i rzeczy, kt贸re u偶ytkujesz. Nie pr贸buj 艣cina膰 nim trzcin lub ga艂臋zi, nie k艂ad藕 na ziemi, piachu itp. tylko u偶ywaj do tego, do czego zosta艂 zrobiony, a nie powinno mu si臋 nic z艂ego sta膰. Link臋 tylko dobierz do wytrzyma艂o艣ci blanku. Przy wspomnianym kiju plecionka max 6lb. 


  • Alexspin lubi to

#17 OFFLINE   Norbas7

Norbas7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 post贸w

Napisano 16 pa藕dziernik 2019 - 21:07

No mo偶e wychodzi brak wiedzy. My艣la艂em 偶e kijek 2-12 艂apie si臋 w t膮 kategori臋.

Mia艂em na my艣li po prostu do Dragona 5-25g dokupi膰 z czasem jaki艣 tani kijek typu Grey Stream. I laicka g艂owa wykombinowa艂a 偶e skoro "mam" kijek 5-25g to 偶eby nie dublowa膰 to kupi臋 1-7, a 偶e mi odradzono to pomy艣la艂em o 2-12g. Ot... na przyk艂ad na czas kiedy b臋d膮 bra艂y tylko ma艂e okonki.

To ju偶 nie wiem jaki "tani" ( ale chyba nie bazarowy jest Grey Stream) wybra膰 jako uzupe艂nienie mojego kijka podstawowego. Jak wspomnia艂em nie dam rady teraz jeszcze microflexa cho膰 nie ukrywam, 偶e docelowo kiedy艣 zapewne go nab臋d臋. Teraz kieruj臋 si臋 w kierunku Jaxona bo zbiera sporo dobrych opinii jak na kijek za "st贸wk臋" i chyba nada si臋 na "szlify" w speeningu na rybki mniejsze.

Co do dbania o sprz臋t... hehe... ja jestem wr臋cz pedantyczny. Na glebie nie po艂o偶臋 bo si臋 ziemia dostanie do kr臋cio艂a lub korek na dolniku pobrudzi. Wszystkie korkowe dolniki potraktowa艂em CorkSeal40, po wypadzie na rybki jak pokropi艂o lub woda by艂a zamulona to przecieram szmatk膮...ot...takiego mam fio艂a 偶e dbam, przesadnie :-)

Co do dobierania 偶y艂ki / plecionki to z tego co do tej pory si臋 naumia艂em, to raczej pod ryby si臋 dobiera grubo艣膰/wytrzyma艂o艣膰 no i do metody jak膮 i co si臋 chce z艂owi膰. A tu do kijka te偶???

No ok, odleg艂o艣ci贸wka 0,12-0,18 , feeder 0,22-026... oczywi艣ci mowa o 偶y艂ce, tam mi m贸wiono....i tak stosuj臋.

Do spina chc臋 kupi膰 i 偶y艂k臋 i plecionk臋 bo je艣li kupi臋 te偶 ko艂owrotek z dwoma szpulami to b臋dzie wygodna mozliwo艣膰 szybkiej zmiany i por贸wnania.

Ale...kilki kijkami..ja nadal nie wiem jakie kupi膰 gumy , obrot贸wki na pocz膮tek ma艂e, bez szale艅stw :-)

Uciekam czyta膰 dalej i szuka膰 informacji. Trzecia nocka z rz臋du zarwana i zaspa艂em dzi艣 do roboty wi臋c mam nadziej臋 偶e co艣 znajd臋 :-)



#18 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3708 post贸w
  • Lokalizacja艁贸d藕 (艂owiska O/Sieradz, O/Piotrk贸w).
  • Imi臋:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 17 pa藕dziernik 2019 - 05:31

Podstawowe wyposa偶enie w przyn臋ty:

- woblery SALMO Hornet, Executor, Sting;

- wir贸wki MEPPS Aglia, Comet (srebro, mied藕);

- wahad艂贸wki POLSPING Alga, Gnom, Mors (srebro, mied藕);

- gumy DRAGON Jumper, Maggot, Lunatic, Jerky.

Oczywi艣cie nie musisz od razu kupowa膰 wszystkich, wybierz sobie po dwie, kt贸re b臋d膮 Ci si臋 najbardziej podoba膰, na pewno spodobaj膮 si臋 te偶 rybom. Ja zaczyna艂em od wir贸wek i wahad艂贸wek i teraz gdy wi臋kszo艣膰 spinningist贸w u偶ywa wobler贸w i gum, s膮 skuteczne, bo ma艂o znane rybom.



#19 OFFLINE   Norbas7

Norbas7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 post贸w

Napisano 17 pa藕dziernik 2019 - 06:00

Dzi臋ki. Obadam po pracy. Czy polecasz jakie艣 rozmiary? Jakiej wagi/rozmiaru haka g艂贸wki do gum poecasz by mie膰 i na okonka i na szczupaka?
Czy w tym co wymieni艂e艣 mie艣ci si臋 s艂awny kanibal?

U偶ytkownik Norbas7 edytowa艂 ten post 17 pa藕dziernik 2019 - 06:22


#20 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1168 post贸w
  • Imi臋:Maciej

Napisano 17 pa藕dziernik 2019 - 06:45

Opr贸cz tego co Aleks napisa艂 wy偶ej, z gum, godny polecenia jest relax king shad. 艢wietnie pracuje w opadzie nawet przy lekkich g艂贸wkach lusterkuj膮c i zamiataj膮c ogonem. Jak spotkasz w sklepie we藕 na pr贸b臋 rozmiar 4", uzbr贸j to w g艂贸wk臋 7g, hak nr 4/0, max 5/0 i popr贸buj.