Skocz do zawarto艣ci

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj si臋 lub Zarejestruj by otrzyma膰 pe艂en dost臋p do naszego forum.

Zdj臋cie

Dzi艣 mija kolejna rocznica .........


  • Zaloguj si臋, aby doda膰 odpowied藕
31 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   vako

vako

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1399 post贸w
  • LokalizacjaLo偶a Szyderc贸w
  • Imi臋:Mariusz

Napisano 25 luty 2021 - 20:19

Witam.

Przekartkowa艂em za 20 stron wstecz i nie znalaz艂em odpowiedniego tematu na poni偶szy wpis.

 

Dzi艣 mija 79 rocznica utworzenia w Wielkiej Brytanii 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez genera艂a legend臋 Stanis艂awa Maczka. ,,Czarne diab艂y" jedna z najbardziej elitarnych polskich jednostek wojskowych walcz膮cych podczas II wojny 艣wiatowej.

https://pl.wikipedia..._Pancerna_(PSZ)

Za艂膮czone pliki


U偶ytkownik vako edytowa艂 ten post 25 luty 2021 - 20:26

  • Guzu, S艂awek Oppeln Bronikowski, Marcin Rafalski i 24 innych os贸b lubi膮 to

#2 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10162 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imi臋:Robert

Napisano 25 luty 2021 - 20:24

Super, 偶e s膮 ludzie, kt贸rzy przypominaj膮 mi/nam o takich faktach.

Super, 偶e mamy takie fakty, o kt贸rych trzeba pami臋ta膰.


U偶ytkownik BOB edytowa艂 ten post 25 luty 2021 - 20:24


#3 OFFLINE   vako

vako

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1399 post贸w
  • LokalizacjaLo偶a Szyderc贸w
  • Imi臋:Mariusz

Napisano 25 luty 2021 - 20:28

Marzy mi si臋, by kiedy艣 powsta艂 film/serial o dokonaniach tej jednostki. Naprawd臋 jest co opowiada膰....


U偶ytkownik vako edytowa艂 ten post 25 luty 2021 - 20:39


#4 Guest_Drac_*

Guest_Drac_*
  • Guests

Napisano 25 luty 2021 - 21:05

Dzi臋ki!!!
Mamy wspania艂ych Bohater贸w.
Jestem dumny z pochodzenia.

#5 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 976 post贸w
  • LokalizacjaOstro艂臋ka

Napisano 25 luty 2021 - 21:06

Za czas贸w p贸藕nej podstaw贸wki przeczyta艂em ksi膮偶k臋 o 10 P.S.K. i jako艣 tak w tym samym czasie rodzice wys艂ali mnie na zimowisko do Kra艣nika. Jedyne co z niego pami臋tam to spotkanie z weteranem tej jednostki. Zadawa艂em mu pytania o Falaise.

#6 OFFLINE   vako

vako

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1399 post贸w
  • LokalizacjaLo偶a Szyderc贸w
  • Imi臋:Mariusz

Napisano 26 luty 2021 - 12:05

Za czas贸w p贸藕nej podstaw贸wki przeczyta艂em ksi膮偶k臋 o 10 P.S.K. i jako艣 tak w tym samym czasie rodzice wys艂ali mnie na zimowisko do Kra艣nika. Jedyne co z niego pami臋tam to spotkanie z weteranem tej jednostki. Zadawa艂em mu pytania o Falaise.

Tu masz schemat przebiegu bitwy pod Falaise. W ca艂ej tej operacji dupy dali tradycyjnie Francuzi, bo zachcia艂o si臋 Leclerc'owi wyzwoli膰 Pary偶. Tym samym doprowadzili na prawym skrzydle do ucieczki sporych si艂 niemieckich i koncentracji natarcia na polskim kierunku. P贸藕niej z tymi samymi dywizjami  musia艂 si臋 u偶era膰 gen. Sosabowski. A mo偶na by艂o to za艂atwi膰 raz i porz膮dnie.

Za艂膮czone pliki


  • coma lubi to

#7 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 976 post贸w
  • LokalizacjaOstro艂臋ka

Napisano 26 luty 2021 - 13:08

Tu masz schemat przebiegu bitwy pod Falaise. W ca艂ej tej operacji dupy dali tradycyjnie Francuzi, bo zachcia艂o si臋 Leclerc'owi wyzwoli膰 Pary偶. Tym samym doprowadzili na prawym skrzydle do ucieczki sporych si艂 niemieckich i koncentracji natarcia na polskim kierunku. P贸藕niej z tymi samymi dywizjami  musia艂 si臋 u偶era膰 gen. Sosabowski. A mo偶na by艂o to za艂atwi膰 raz i porz膮dnie.

 

Dzi臋kuj臋. Kilka r贸偶nych mapek mam.  II wojna to troch臋 m贸j konik. Pogadamy wieczorem jak wr贸c臋 z roboty. Z tymi Francuzami zawsze daj膮cymi dupy to do艣膰 dyskusyjna teza  :D .



#8 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 976 post贸w
  • LokalizacjaOstro艂臋ka

Napisano 26 luty 2021 - 18:17

OK. Z tym tradycyjnym daniem dupy to tak 艣rednio. Generalnie Anglicy i Patton oskar偶aj膮 Bradleya(wstrzyma艂 atak), a Amerykanie- Montiego(trzyma艂 si臋 sztywno swoich pozycji, nie pchn膮艂 rezerw). A ja, gdybym by艂 Francuzem, to podj膮艂bym te偶 tak膮 decyzj臋 jak Leclerc. Moje zdanie jest takie, 偶e pan Montgomery po Afryce powinien i艣膰 na emerytur臋. Za艣 druga sprawa to to, 偶e dowodzenie "koalicyjne" (jak u aliant贸w) sprawdza艂o si臋 s艂abo.

 

Co za艣 do Francuz贸w. 2 dywizja pancerna bi艂a si臋 dobrze. Niemcy nie lubili z nimi walczy膰, bali si臋 im te偶 poddawa膰 (tak samo jak i Polakom). W bitwach o Narwik (strzelcy alpejscy, Legia Cudzoziemska) i Monte Cassino (Francuski Korpus Ekspedycyjny) walczyli razem z Polakami i na pewno nie dali cia艂a.



#9 OFFLINE   vako

vako

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1399 post贸w
  • LokalizacjaLo偶a Szyderc贸w
  • Imi臋:Mariusz

Napisano 26 luty 2021 - 19:33

Nie ma co zamienia膰 tego tematu w forum dyskusji historycznych. To co napisa艂em nie jest moj膮 prywatn膮 opini膮 tylko ocen膮 dokonan膮 przez osoby bior膮ce udzia艂 w tych zmaganiach. Czyta艂em o tym zupe艂nie niedawno ale w tej chwili nie mog臋 dotrze膰 (lub sobie przypomnie膰) 藕r贸d艂a tej oceny. Czy by艂y to wspomnienia kt贸rego艣 z polskich dow贸dc贸w czy te偶 alianckich teraz sobie tego nie przypomn臋. A jak odnajd臋 藕r贸d艂o to wstawi臋 je tutaj.

   Co do powy偶szego pe艂na zgoda za wyj膮tkiem oceny Francuz贸w, do kt贸rych mam do艣膰 pow艣ci膮gliwy stosunek(lata 1939-40, kapitulacja i powstanie Vichy). Dywizja Leclerc'a mia艂a zupe艂nie inne rozkazy i je zignorowa艂a lub zaniecha艂a ich wykonania albo tak je wykonywa艂a by ich nie wykona膰. Samowola Leclerc'a(odprawienie znacz膮cych si艂 na kierunek dzia艂a艅 paryskich) prawie doprowadzi艂a do unicestwienia polskich jednostek. Nale偶y te偶 zauwa偶y膰, 偶e jednostki niemieckie to by艂y doborowe oddzia艂y pocz膮wszy od spadochroniarzy, a sko艅czywszy na dywizjach pancernych SS. Wstawiam jeszcze kilka mapek, kt贸re to obrazuj膮 lepiej przebieg tych zmaga艅.

Za艂膮czone pliki


  • coma i bob74 lubi膮 to

#10 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 976 post贸w
  • LokalizacjaOstro艂臋ka

Napisano 26 luty 2021 - 20:57

@vako a czemu nie dyskutowa膰? To偶 to dzia艂 "Cafe".

Z tego co wiem to decyzj臋 o skierowaniu 2 DPanc. na Pary偶 podj膮艂 Eisenhower pod wp艂ywem nacisk贸w de Gaulle'a.

Tym co m贸wili poszczeg贸lni uczestnicy/dow贸dcy to tak bym si臋 niespecjalnie przejmowa艂. Kanadyjczycy mieli pretensje do Polak贸w, 偶e byli bierni podczas gdy Niemcy zniszczyli grup臋 pp艂k. Worthingtona na wzg贸rzu 140. Brytyjczycy s艂abo oceniali zar贸wno kanadyjsk膮 4 DPanc. jak i nasz膮 1 DPanc. podczas operacji Totalize. Polacy i Kanadyjczycy zgodnie przeklinali lotnictwo strategiczne. Patton kl膮艂 na Montgomerego, Bradley na Pattona, a wszyscy nie cierpieli de Gaulle'a. Ca艂e szcz臋艣cie, 偶e w dowodzenie wojskami niemieckimi ingerowa艂 Hitler, kt贸ry by艂 wojskowym kretynem.

A 2 DPanc Leclerca by艂a ciekaw膮 jednostk膮. W Afryce Leclerc dowodzi艂 w g艂贸wnej mierze jednostk膮 sk艂adaj膮c膮 sie z czarnosk贸rych wojsk kolonialnych. Sprawowali si臋 bardzo dobrze. Gdy postanowiono by utworzy膰 dywizj臋 pancern膮 na wz贸r ameryka艅ski to pod wp艂ywem Amerykan贸w zast膮piono czarnosk贸rych 偶o艂nierzy bia艂ymi. Francuzami, Arabami i np. Hiszpanami, kt贸rzy uciekli z frankistowskiej Hiszpanii. To w艂a艣nie patrol "hiszpa艅skich" Francuz贸w wszed艂 jako pierwszy do Pary偶a. Pod Leclerkiem s艂u偶y艂 te偶 syn de Gaulle'a. W batalionie niszczyciel czo艂g贸w, kt贸rego 偶o艂nierze nosili czapki marynarki wojennej bo wywodzili si臋 z piechoty morskiej 馃榿.
  • korol, Woytec i bob74 lubi膮 to

#11 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1111 post贸w

Napisano 09 lipiec 2023 - 18:39

80 rocznica.

U偶ytkownik mepps edytowa艂 ten post 09 lipiec 2023 - 18:54

  • Fatso lubi to

#12 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1111 post贸w

Napisano 09 lipiec 2023 - 19:05

Edit.
80 rocznica zosta艂a zmoderowana.

U偶ytkownik mepps edytowa艂 ten post 09 lipiec 2023 - 19:17


#13 OFFLINE   Lepton

Lepton

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 824 post贸w
  • Imi臋:Andrzej

Napisano 09 lipiec 2023 - 20:19

Edit.
80 rocznica zosta艂a zmoderowana.

 

? ? ?  :maybeban:



#14 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1111 post贸w

Napisano 09 lipiec 2023 - 20:28

Za co, za zdj臋cie z Instytutu Pami臋ci Narodowej wyrzucone na forum? Nie chc臋 nawet tego komentowa膰. Pozdrawiam

#15 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4573 post贸w
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imi臋:S艂awek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 09 lipiec 2023 - 21:07

Czy si臋 komu艣 podoba czy nie rze藕 wo艂y艅ska by艂a i jest faktem i nie ma co do tego 偶adnych w膮tpliwo艣ci. Podobna tragedia wydarzy艂a si臋 na terenie Galicji/Ma艂opolski Wschodniej w 1944 r.

U偶ytkownik S.N. edytowa艂 ten post 09 lipiec 2023 - 21:12


#16 OFFLINE   Lepton

Lepton

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 824 post贸w
  • Imi臋:Andrzej

Napisano 09 lipiec 2023 - 23:26

Czy si臋 komu艣 podoba czy nie rze藕 wo艂y艅ska by艂a i jest faktem i nie ma co do tego 偶adnych w膮tpliwo艣ci. 

 

Rze藕 w j臋zyku Polskim znaczy tyle co ub贸j zwierz膮t. Przesta艅cie prosz臋 powiela膰 narracj臋 ludzi nienawidz膮cych Polak贸w. Ludob贸jstwo jest jedynym okre艣leniem adekwatnym do tego co si臋 wydarzy艂o  osiemdziesi膮t lat temu. ( niech ka偶dy w swoim sumieniu sam oceni, czy czarne jest faktycznie czarnym).


  • Biesan i oldziu lubi膮 to

#17 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1111 post贸w

Napisano 09 lipiec 2023 - 23:44

Dla jednego to rze藕, dla drugiego ludob贸jstwo a dla trzeciego to dwa patyki udaj膮ce krzy偶 wbite w ziemi臋 w szczerym polu.

#18 OFFLINE   korol

korol

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2202 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imi臋:Piotr
  • Nazwisko:K

Napisano 10 lipiec 2023 - 08:37

Tutaj nie ma co si臋 spiera膰.
Wiadomo o co chodzi. Rze藕 Wo艂y艅ska to potworne ludob贸jstwo.

Nie wiem nawet, czy sprawc贸w mo偶na traktowa膰 w charakterze ludzi, bo przecie偶 aby by膰 cz艂owiekiem trzeba posiada膰 dusz臋.
Dra偶ni mnie brak rozwi膮zania tej kwestii, w zesz艂ym roku by艂a ku temu sposobno艣膰.



#19 OFFLINE   uvex

uvex

    Forumowicz

  • PATRON
  • PipPip
  • 285 post贸w
  • LokalizacjaSkar偶ycho
  • Imi臋:Robert

Napisano 10 lipiec 2023 - 11:00

Ja tylko tak poprostu chcia艂bym powiedzie膰 szanownym forumowicz膮, 偶e histori臋 dobrze jest zna膰, pami臋ta膰 o niej, ale nie mo偶na ni膮 偶y膰, bo to do niczego dobrego nie prowadzi.
Pozdrowionka

#20 OFFLINE   mav3rick

mav3rick

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 69 post贸w
  • LokalizacjaPrzew贸z
  • Imi臋:Emil

Napisano 10 lipiec 2023 - 11:24

Ja tylko tak poprostu chcia艂bym powiedzie膰 szanownym forumowicz膮, 偶e histori臋 dobrze jest zna膰, pami臋ta膰 o niej, ale nie mo偶na ni膮 偶y膰, bo to do niczego dobrego nie prowadzi.
Pozdrowionka

Bardzo m膮dre s艂owa, te偶 si臋 tego trzymam
  • uvex lubi to