Skocz do zawarto艣ci

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj si臋 lub Zarejestruj by otrzyma膰 pe艂en dost臋p do naszego forum.

Zdj臋cie

[Artyku艂] Szczupaki, Pstr膮gi I Salmo - Wywiad Z Piotrem Piskorskim


  • Zaloguj si臋, aby doda膰 odpowied藕
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imi臋:Remek

Napisano 01 pa藕dziernik 2012 - 20:07

 

Dla wi臋kszo艣ci z nas Piotrek Piskorski (Pepe) to znana osoba. Mieli艣my okazj臋 pozna膰 go podczas wielu zlot贸w, czy warsztat贸w, kt贸re organizowa艂o dla nas, w臋dkarzy, Salmo – firma, kt贸rej Piotrek jest wsp贸艂w艂a艣cicielem. Siedzieli艣my wtedy do bia艂ego rana i rozmawiali艣my o wszystkim – rybach, w臋dkarstwie, przygodach, biznesie i o zwyk艂ym codziennym 偶yciu. Rozmowy trwa艂yby pewnie bez ko艅ca jednak zawsze nadchodzi艂 koniec, kiedy trzeba by艂o pojecha膰 do domu do swoich codziennych zaj臋膰. Po powrocie, pojawia艂y si臋 kolejne pytania, kolejne niewyja艣nione kwestie, o kt贸re chcia艂em zapyta膰. Teraz ponownie mia艂em okazj臋 zada膰 kilka pyta艅 tej niezwykle ciekawej osobie, a wynikami rozmowy chcia艂em podzieli膰 si臋 z Wami.

Piotrek, s艂ysza艂em o Tobie stwierdzenie, kt贸re trwale utkwi艂o w mojej pami臋ci „艂owi jak maszyna, my艣li jak szczupak”. Tak膮 odpowied藕 otrzyma艂em na pytanie, dlaczego masz zdecydowanie lepsze rezultaty od innych. Co to znaczy 艂owi膰 jak „maszyna”, my艣le膰 jak szczupak? Twoje rady by sta膰 si臋 lepszym, bardziej 艣wiadomym w臋dkarzem.

Dzi臋ki za uznanie. Nie jestem pewien, czy „my艣lenie” jak szczupak to dobry pomys艂 – po偶eranie wszystkiego co si臋 rusza 艂膮cznie z nieco mniejszymi kolegami, tar艂o raz w roku ... nie – dzi臋kuje! ;o)

 


 

Trudno m贸wi膰, 偶e szczupak rzeczywi艣cie my艣li. Jest to raczej zesp贸艂 nabytych do艣wiadcze艅 偶yciowych, kt贸re owocuj膮 takimi czy innymi zachowaniami odruchowymi. Tak naprawd臋 szczupak jest jedn膮 z najwolniej ucz膮cych si臋 ryb. St膮d wielu w臋dkarzy na 艣wiecie uwa偶a 艂owienie szczupak贸w za niegodne ich talent贸w zaj臋cie. 艁owienie jednak du偶ych sztuk i do tego w miar臋 regularne to nie to samo.  Sukces w臋dkarski, szczeg贸lnie, je艣li chodzi o 艂owienie okaz贸w (niezale偶nie od gatunku) jest wypadkow膮 kilku wa偶nych czynnik贸w. Polecam „wz贸r” na sukces w臋dkarski om贸wiony na stronie Salmo. Tak wi臋c jest to wypadkowa – wiedzy o rybach i ich zwyczajach, lokalizacji 艂owionych ryb oraz prezentacji przyn臋ty (F+L+P). Proste?! W praktyce nie do ko艅ca. Kto ma najwi臋ksz膮 szanse zosta膰 kr贸lem wyprawy? Ten, kto analizuje swoje i koleg贸w do艣wiadczenia w臋dkarskie, wyci膮ga z nich wnioski a potem bardzo ci臋偶ko pracuje na sukces. Niestety trzeba przyzna膰, 偶e nie ma sprawiedliwo艣ci na 艣wiecie i w tej dziedzinie! ;o) Ka偶dy z nas by艂 艣wiadkiem sukces贸w farciarzy, kt贸rzy w 偶aden spos贸b nie „zas艂u偶yli” na nie. Statystyka jest jednak nieub艂agana. Na d艂u偶sz膮 met臋 farciarz nie ma szans z dobrym, pracowitym w臋dkarzem. Rzeczywi艣cie zdarza艂o mi si臋 par臋 razy z艂owi膰 wi臋cej du偶ych ryb ni偶 inni. W臋dkarstwo od wielu lat traktuj臋 bardzo powa偶nie. Jest ono 艣ci艣le zwi膮zane z moj膮 prac膮 i zdaj臋 sobie spraw臋, 偶e odpowiadaj膮c za promocj臋 musz臋 si臋 bardzo stara膰 i ci臋偶ko pracowa膰, aby firma by艂a kojarzona z fachowo艣ci膮 i profesjonalizmem. Oczywi艣cie do艣wiadczenia nie da si臋 zdoby膰 przesiaduj膮c nawet 24 godzin na dob臋 nad jakim艣 polskim jeziorem. W zdobyciu wiedzy og贸lnej bardzo pomog艂y mi studia rybackie, kiedy to spotka艂em wielu m膮drych ludzi. Reszta to praktyka, kt贸ra oczywi艣cie jest wa偶niejsza od teorii. Mia艂em, wi臋c mo偶liwo艣膰, szcz臋艣cie i zaszczyt 艂owi膰 z najlepszymi w臋dkarzami w Polsce i na 艣wiecie. Wiedza praktyczna, kt贸r膮 w ten najprzyjemniejszy spos贸b zdoby艂em jest bezcenna. A co do „艂owienia jak maszyna” to wielokrotnie zauwa偶y艂em, 偶e z tych, czy innych powod贸w rzucam cz臋sto dwa razy wi臋cej od koleg贸w z 艂odzi. Czasami jest to kwestia opanowania sprz臋tu, czasami braku ich zdecydowania co do najw艂a艣ciwszej w danych warunkach przyn臋ty a innym razem s艂abszej kondycji lub zwyk艂ego lenistwa. Pozostaje rzecz jasna niewielki wp艂yw talentu. Niekt贸rzy do podobnego poziomu dochodz膮 bardzo szybko a inni musz膮 pracowa膰 latami. To tak jak z muzyk膮, ta艅cem czy inn膮 dziedzin膮 sztuki … nigdy jednak nie uwa偶a艂em siebie za specjalnie utalentowanego. Musz臋 pracowa膰, aby moja firma nie straci艂a renomy. Staram si臋 wi臋c i tyle.

 


 

Twoje historie o po艂owie szczupak贸w fascynuj膮. Jestem ciekawy czy pami臋tasz liczb臋 ryb ponad metr, kt贸re do dnia dzisiejszego z艂owi艂e艣? Kt贸rej z艂owienie by艂o najtrudniejsze lub odby艂o si臋 w ciekawych lub niezwyk艂ych warunkach?

No tak. Wiele razy zastanawia艂em si臋 nad prowadzeniem listy du偶ych szczupak贸w. Teraz zmusi艂e艣 mnie do chwili zastanowienia. Je艣li mnie pami臋膰 nie myli to jest to 24 lub 25 sztuk. Najwi臋cej metr贸wek z艂owi艂em oczywi艣cie w Szwecji, potem Irlandia, Holandia, Kanada i USA. W Polsce niestety nie uda艂o mi si臋 dokona膰 tej sztuki. Mo偶e dlatego, 偶e 艂owi臋 tu 艣rednio 2-4 dni w roku. Najbardziej emocjonuj膮cy by艂 z pewno艣ci膮 hol mojego 偶yciowego okazu – 123 cm. Ryb臋 t膮 z艂owi艂em w 2001 roku na jez. Wetter w Szwecji na wobler Salmo Whitefish 13JDR na skraju g臋stego trzcinowiska o g艂臋boko艣ci ok. 1 metr i do艣膰 „delikatny” zestaw z plecionk膮 0,18 mm. Poniewa偶 zdecydowa艂em wtedy, 偶eby kolega z 艂odzi uwieczni艂 wszystko na ta艣mie kamery, musia艂em sam radzi膰 sobie z wyprowadzaniem ryby z g臋stwiny trzcin bez mo偶liwo艣ci manewrowania 艂odzi膮. Teraz my艣l臋, 偶e by艂o to bardzo nierozs膮dne. Walka trwa艂a ponad 15 minut a w jej trakcie par臋 razy o ma艂o nie dosta艂em zawa艂u!

M贸wi膮c o du偶ych szczupakach warto te偶 wspomnie膰 o muskie – ich kuzynach zza oceanu i mojej nowej mi艂o艣ci. W trakcie ostatnich dw贸ch wypraw wyj膮艂em 4 sztuki ponad metr.

 


 

Szczerze m贸wi膮c, kiedy kto艣 m贸wi: Piotr Piskorski, my艣l臋 o dw贸ch gatunkach ryb: pstr膮gach i szczupakach. Obalmy ten mit. Kt贸re z ryb, poza wy偶ej wymienionymi, lubisz dodatkowo 艂owi膰 i dlaczego?

Dobrze, 偶e nie wspomnia艂e艣 o muskie! ;o)) Tak wi臋c oczywi艣cie jest jeszcze ten gatunek. Kiedy艣, mieszkaj膮c w P艂ocku, gdzie nad Wis艂膮 i okolicznymi jeziorami zdobywa艂em pierwsze spinnigowe do艣wiadczenia, sporo ugania艂em si臋 (bo nie mo偶na tego nazwa膰 艂owieniem) za boleniami, jaziami i sandaczami. Wtedy, maj膮c ca艂kiem dobre w por贸wnaniu do koleg贸w wyniki, uwa偶a艂em si臋 za niez艂ego fachowca. Teraz, kiedy sobie przypominam te niezdarne pr贸by ogarnia mnie 艣miech. Inna sprawa, 偶e i sprz臋t by艂 zupe艂nie nie ten i wiedza teoretyczna nie do zdobycia. Bardzo jednak zazdroszcz臋 kolegom mieszkaj膮cym nad du偶ymi rzekami, bo np. bole艅 zawsze budzi艂 we mnie spore emocje i ch臋tnie by cz臋艣ciej zapolowa艂 na okaz tego gatunku.

 


 


Zawarto艣膰 偶o艂膮dka powy偶szego pstr膮ga - 14 sztuk 偶ab + 4 wyplu艂 w czasie fotografowania (do tego szcz膮tki ryby i ma艂a gar艣膰 skrzeku)

 

Korzystaj膮c z okazji zr贸bmy reklam臋 Twoich ulubionych przyn臋t. Kt贸re przyn臋ty Salmo wg Ciebie s膮 najlepsze na poszczeg贸lne gatunki ryb: szczupaka, pstr膮ga, klenia, sandacza oraz … barrakud臋?

W艂a艣ciwie trudno by艂oby mi wymieni膰 nawet trzy ulubione nie m贸wi膮c o jednej! W zale偶no艣ci od miejsca i okoliczno艣ci u偶ywam Slidera i Fatso, ale te偶 Jacka i Whitefisha.

Je艣li ju偶 jednak musia艂bym wybra膰 te jedn膮 jedyna to by艂by to oczywi艣cie Slider i raczej 12 cm. Co do pstr膮ga sprawa jest podobna. 艁owi臋 ostatnio najwi臋cej na Executora 7SR, ale zawsze mam w pude艂ku Bullheada 6SDR i Horneta 4S. Co do barrakudy to niestety nie mam do艣wiadcze艅. Je艣li jednak m贸wimy o uniwersalnej, mi臋dzykontynentalnej przyn臋cie na ryby od 1 do 100 kg to chyba nale偶y wspomnie膰 o Minnow 9.

 

Skoro Slider jest Twoj膮 ulubion膮 przyn臋t膮 na szczupaka podaj prosz臋 nam kilka wskaz贸wek jak si臋 ni膮/nim pos艂ugiwa膰. Prowadzenie, miejsc贸wki, w kt贸rych j膮 stosujesz, idealny sprz臋t do jej zastosowa艅 oraz dodatkowe tricki, kt贸re pozostaj膮 niedostrzegane przez wielu z nas.

Nie wiem czy pisa膰 o Sliderze i technikach 艂owienia t膮 przyn臋t膮. Napisano i powiedziano ju偶 na ten temat bardzo du偶o. Jak wiecie mo偶na z ta przyn臋t膮 zrobi膰 prawie wszystko i 艂owi膰 skutecznie zar贸wno w g臋stych trzcinach jak i na 4-5 metrowym stoku. Podstawa sukcesu to 艣wiadomo艣膰 tego, co dzieje si臋 z przyn臋t膮 w ka偶dej sekundzie prowadzenia. Jest to zabawka nieprawdopodobnie wr臋cz plastyczna i wielozadaniowa! Jej najwi臋ksz膮 si艂臋 rynkow膮 jednak stanowi fakt, 偶e praktycznie nie da si臋 ni膮 艂owi膰 „藕le” ... Dlatego te偶 tak wiele os贸b na ca艂ym 艣wiecie pobi艂o dzi臋ki Sliderowi swoje rekordy 偶yciowe.

 


 

Czy mo偶esz opisa膰 swoje ulubione albo najcz臋艣ciej stosowane przez Ciebie zestawy: castingowy i spinningowy? Dlaczego u偶ywasz akurat takiego sprz臋tu? Jakie cechy spowodowa艂y jego wyb贸r?

Od dawna stosuj臋 w艂a艣ciwie kije dw贸ch marek – Rozemeijer i Dragon. Je艣li chodzi o casting to mam zwykle na 艂odzi 2-3 zestawy dwucz臋艣ciowych w臋dzisk Jerk –2it i Jerk Cast z multiplikatorami Daiwa i Ambassadeur. Testujemy ostatnio z powodzeniem nowe plecionki rozprowadzane przez Dragona i musz臋 przyzna膰, 偶e s膮 coraz lepsze.

 


 

Co do sprz臋tu spinnigowego to w艂a艣ciwie od lat 艂owi臋 wy艂膮cznie na zestaw w臋dka Dragon i ko艂owrotek Daiwa lub ostatnio Okuma, kt贸ra wprowadza co roku coraz lepsze rozwiazania. Moj膮 ulubion膮 w臋dk膮 jest Dragon HM62 Wobbler, bez kt贸rej czuje si臋 na 艂odzi jak bez r臋ki!

 

Pstr膮g by艂, mo偶e jest Twoj膮 ulubion膮 ryb膮. Zreszt膮 w ksi膮偶ce „Sekrety mistrz贸w spinningu” Darka Duszy zosta艂e艣 wybrany jako ekspert w tej dziedzinie. Powiedz mi prosz臋 gdzie tkwi pi臋kno po艂owu pstr膮g贸w. Dlaczego tak wielu decyduje si臋 jedynie na pstr膮gi latami szlifuj膮c technik臋, zg艂臋biaj膮c wiedz臋 i podr贸偶uj膮c po ca艂ej Polsce?

Tak – pstr膮gi to moja pierwsza wielka mi艂o艣膰. Szczerze m贸wi膮c troch臋 czasami 偶a艂uj臋, 偶e nie da si臋 zbudowa膰 du偶ej firmy produkuj膮cej wy艂膮cznie przyn臋ty pstr膮gowe. S膮 na 艣wiecie takie fajne miejsca do test贸w - USA, Patagonia, Chile, Nowa Zelandia. Do ko艅ca 藕r贸de艂 fascynacji pstr膮gowych fanatyk贸w nie da si臋 wyt艂umaczy膰. Mo偶e to zrozumie膰 tylko ten, kto spr贸bowa艂 sowich si艂 na niez艂ej rzece. Najlepiej w towarzystwie dobrego pstr膮garza. Skuteczne 艂owienie du偶ych ryb tego gatunku to najwy偶szej klasy wyzwanie dla w臋dkarza, jego wiedzy o biologii gatunku, umiej臋tno艣ci praktycznych, doskona艂ego opanowania sprz臋tu i cierpliwo艣ci. Pstr膮gi jak 偶aden chyba nasz gatunek potrafi膮 nauczy膰 pokory. Moim zdaniem ka偶dy, kto potrafi 艂owi膰 skutecznie potokowce jest w stanie w kr贸tkim czasie nauczy膰 si臋 艂owi膰 dowolny gatunek. Tak wi臋c finezja i najwy偶szy stopie艅 wtajemniczenia – to kusi i wabi. Poza tym niepowtarzalne sceneria pstr膮gowych 艂owisk i pi臋kno samego obiektu po艂ow贸w! Ka偶demu radz臋 spr贸bowa膰!

 


 


 

We wspomnianej ksi膮偶ce Darka Duszy dowiadujemy si臋, 偶e mia艂e艣 niez艂膮 chrapk臋 na rekord Polski w pstr膮gu. Sprawa jest ca艂y czas otwarta. Czy my艣lisz, 偶e jest to jeszcze mo偶liwe zwa偶ywszy na spadaj膮ce pog艂owie ryb, rabunkow膮 dzia艂alno艣膰 ludzi oraz Twoje obecne, poch艂aniaj膮ce Ciebie doszcz臋tnie zaj臋cia?

Tak rekord Polski by艂 kiedy艣 dla mnie obsesj膮. Nad rzekami pstr膮gowymi, g艂贸wnie nad nasz膮 Pas艂臋k膮 sp臋dza艂em wtedy kilkaset godzin rocznie. Niestety nie mia艂em wystarczaj膮co du偶o wiedzy i szcz臋艣cia. Uda艂o mi si臋 z艂owi膰 sporo okaz贸w, ale oczywi艣cie najwi臋ksze, w tym jeden z pewno艣ci膮 bliski rekordu, spad艂y. Pocieszam si臋, 偶e wraz ze mn膮 ta sztuka nie uda艂a si臋 wielu kolegom, od kt贸rych wszystkiego niemal si臋 o pstr膮gach dowiedzia艂em. Wraz z gronem przyjaci贸艂, z kt贸rymi w 1989 roku za艂o偶yli艣my Klub „Passaria” mocno staramy si臋 aby sytuacja tego gatunku polepszy艂a si臋 na naszej ukochanej Pas艂臋ce. Wiele dzia艂a艅 i wysi艂k贸w oraz b艂臋d贸w za nami. Ostatnie lata jednak napawaj膮 nas jednak nieco wi臋kszym optymizmem. Tak wi臋c przede wszystkim uda艂o si臋 uzgodni膰 status i warunki istnienia Klubu i Stowarzyszenia Mi艂o艣nik贸w Pas艂臋ki z ZO PZW w Olsztynie – jestem pewien, 偶e z korzy艣ci膮 dla wszystkich. Uda艂o nam si臋 stworzy膰 w Olsztynie odpowiedni klimat do poszukiwania 艣rodk贸w na ochron臋 i zarybienia. Cz艂onkowie Klubu r贸wnie偶 przeszli swoist膮 metamorfoz臋. Kiedy wiele lat temu proponowa艂em zmniejszenie limitu dziennego i zwi臋kszenie wymiaru ochronnego, dyskusje trwa艂y kilka godzin a zdania do ko艅ca by艂y podzielone. Ograniczenia wprowadzamy jednak sukcesywnie a gdy w ub. roku zarz膮d zaproponowa艂 limit dzienny 1 sztuka i wymiar 40 cm decyzja zapad艂a w 5 minut i by艂a przeg艂osowana jednomy艣lnie!

Efekty mamy co sezon w postaci wielu okaz贸w 艂owionych w Pas艂臋ce. Jestem te偶 pewien w 100%, 偶e w mojej rzece wci膮偶 p艂ywa ten rekordowy okaz.

 


 


 

Wyobra藕 sobie, 偶e nie musisz ju偶 pracowa膰. Wiesz, 偶e pieni膮dze na koncie zaspokoj膮 potrzeby zar贸wno Twojej rodziny jak i potomk贸w. Gdzie, konkretnie, w jakiej okolicy, nieopodal, jakiego jeziora, rzeki lub innego typu wody postanowi艂by艣 si臋 osiedli膰 i dlaczego?

Trudne pytanie. Nie s膮dz臋 jednak abym si臋 chcia艂 gdziekolwiek rusza膰 z Olsztyna. W艂a艣nie przeprowadzili艣my si臋 do nowego domu wi臋c pewnie chcia艂bym tu troch臋 pomieszka膰.

A miejsce z marze艅? Mo偶e Nowa Zelandia? 艢wietny klimat no i pstr膮gi.

 

W swoich wspomnieniach m贸wisz, 偶e dwie osoby wywar艂y wp艂yw na Tw贸j w臋dkarski 艣wiat. Pierwsza, to T.Andrzejczyk, znany ka偶demu w臋dkarzowi autor znanej ksi膮偶ki „W臋dkarstwo jeziorowe”. Druga natomiast, to Berus Rozemeijer. Nazywasz go cz臋sto mistrzem. W jaki spos贸b te dwie znajomo艣ci zmieni艂y Twoje podej艣cie do po艂owu ryb?

Kr贸tko m贸wi膮c by艂o tak, 偶e s艂ynne „W臋dkarstwo Jeziorowe” Pana Tadeusza by艂o, jak teraz to oceniam, moim elementarzem. Nadal uwa偶am, 偶e ka偶dy m艂ody adept sztuki spinningowania powinien przeczyta膰 wszystkie rozdzia艂y jej ksi膮偶ki i to nie jeden raz. Spotkanie z Bertusem i jego niezapomniane lekcje – zar贸wno te przy piwie jak i te na wodzie, to jak studia wy偶sze po podstaw贸wce! Bertus nauczy艂 mnie nowego sposobu patrzenia na 艂owisko i podej艣cia do taktyki 艂owienia szczupak贸w. Nagle wszystkie pytania i w膮tpliwo艣ci, jakie zrodzi艂y si臋 w mojej g艂owie podczas lat spinningowania znalaz艂y proste odpowiedzi! W wielu przypadkach przeczucia mnie nie myli艂y, z czego by艂em niezmiernie dumny. W r贸wnie wielu Mistrz jednak zmieni艂 m贸j spos贸b widzenia problemu o 180 stopni!

 


 

Co to konkretnie znaczy „nowy spos贸b patrzenia na 艂owisko i podej艣cie do taktyki 艂owienia szczupak贸w”? Jakie konkretnie „proste odpowiedzi” i na jakie pytania udzieli艂 Bertus? Poprosimy o kilka wskaz贸wek jak podnie艣膰 swoj膮 efektywno艣膰 w 艂owieniu szczupak贸w.

Trudno b臋dzie to wszystko opisa膰 w kilku s艂owach. My艣l臋, 偶e warto by艂oby opublikowa膰 ksi膮偶k臋 Bertusa „na szczupaki” . Niestety nie uda艂o mi si臋 przekona膰 na razie 偶adnego wydawcy. Podobno nie znajdzie si臋 w Polsce 5000 ch臋tnych do kupienia tego cudownego albumu. Mo偶e i tak ...

Chodzi z grubsza o taktyk臋 – ustawianie 艂odzi w stosunku do kierunku wiatru, g艂臋boko艣ci i typu 艂owiska (pas trzcin, wzniesienie podwodne, rozleg艂a p艂ycizna, itp.) i o艣wietlenia (kotwiczenie czy dryf). Poza tym „czytanie” brzegu, ilo艣膰 rzut贸w, kt贸re w danych warunkach warto odda膰 w danym miejscu, jakie przyn臋ty, kiedy i gdzie stosowa膰, jak cz臋sto zmienia膰 przyn臋t臋 (wersja, kolor). Mn贸stwo wskaz贸wek technicznych – od niego nauczy艂em si臋 prawie wszystkiego o prowadzeniu jerk贸w (i nadal si臋 ucz臋). Jasne sta艂o si臋, dlaczego tyle razy w przesz艂o艣ci wraca艂em z wypraw organizowanych g艂贸wnie pod katem okaz贸w o kiju a 艂owi艂em sporo, ale bardzo ma艂ych ryb. A偶 mnie skr臋ca na my艣l o prostych b艂臋dach, jakie wtedy pope艂nia艂em odbieraj膮c sobie w艂a艣ciwie szans臋 na porz膮dne branie.

 


 

Sam rozumiesz, 偶e nie da si臋 przy tej okazji om贸wi膰 tylu zagadnie艅 cho膰by „po 艂ebkach”. Je艣li dobrze pami臋tam zamie艣ci艂em sporo „elementarnych” uwag w moim artykule o szczupakach pt. „Z czym do szczupaka” opublikowanym par臋 lat temu w WW. W艂a艣ciwie to nie wiem dlaczego nie ma go na naszej stronie. Z racji ograniczonej ilo艣ci miejsca (i tak tekst ukaza艂 si臋 nieco okrojony) zaj膮艂em si臋 w nim jedynie komentarzem do kilku szczupakowych „mit贸w”, kt贸re mocno utrudniaj膮 w臋dkarzom z艂owienie upragnionego okazu.

 

O jakich prostych b艂臋dach m贸wisz? Czy mo偶esz poda膰 cho膰 kilka? W jakich miejscach proponowa艂by艣 wykona膰 wi臋cej rzut贸w, a z jakie odpu艣ci膰 (kr贸tka charakterystyka)?

 


 

Trzeba kotwiczy膰 艂贸d藕, bo tylko tak mo偶na dok艂adnie ob艂owi膰 miejsc贸wk臋.

W klasycznych miejscach (pas trzcin lub tzw. "points" ) du偶o lepiej jest  dryfowa膰 dokonuj膮c drobnych korekt silnikiem elektrycznym (mo偶e by膰 na rufie chocia偶 oczywi艣cie lepiej gdy sterujemy z dziobu). Nie tracimy czasu na kotwiczenie, ob艂awiamy miejsce szybciej (dw贸ch sprawnych w臋dkarzy robi to naprawd臋 szybko) sprawdzaj膮c czy si臋 co艣 w tym miejscu dzieje i zdejmuj膮c aktywne ryby nie tracimy czasu na mozolne m臋czenie tych niezdecydowanych. W przypadku zarejestrowania bra艅 wracamy nawet kilka razy wykonuj膮c ten sam dryf. Przydaje si臋 marker, kt贸rym oznaczamy centrum dobrych bra艅. Statystyka wskazuje wielokrotnie wi臋ksz膮 skuteczno艣膰 takiej taktyki.


Wiatr i s艂o艅ce.

Wielokrotnie lepsze s膮 brzegi nawietrzne i os艂oni臋te od s艂o艅ca (艂owimy mniej wygodnie ze s艂o艅cem "w twarz"). Zwykle instynktownie wybiera si臋 miejsca spokojniejsze, gdzie nie trzeba walczy膰 z wiatrem i takie gdzie dobrze wida膰 przyn臋t臋, czyli maj膮c s艂o艅ce w plecy.


"Points"

S膮 to miejsca, kt贸rym nale偶y po艣wi臋ci膰 na jeziorze nawet nieznanym najwi臋cej uwagi. Takie typowe to cyple (najlepiej przechodz膮ce w podwody garb), przesmyki mi臋dzy wyspami lub brzegiem i wysp膮 czy kra艅ce g贸rek podwodnych. Zwykle w臋dkarze traktuj膮 takie miejsca jak ka偶de inne po艣wi臋caj膮c im tyle samo czasu co innym. Tymczasem, je艣li s膮 okazy na danym zbiorniku to w艂a艣nie w takich miejscach najpr臋dzej znajdziemy aktywne ryby.


Odleg艂o艣膰 艂odzi od brzegu

Wi臋kszo艣膰 w臋dkarzy 艂owi zbyt blisko brzegu. Ustawiaj膮 艂贸d藕 na odleg艂o艣膰 rzutu cz臋sto staj膮 dok艂adnie nad g艂ow膮 偶eruj膮cego okazu w praktyce uniemo偶liwiaj膮c sobie jego z艂owienie. Do "points" podp艂ywa si臋 po uprzednim poznaniu struktury dna na echosondzie i ob艂awia si臋 je wykonuj膮c rzuty nawet na wod臋 pozornie zbyt g艂臋bok膮 - 5 - 8 metr贸w! Du偶e szczupaki stoj膮 w takich miejscach "w p贸艂 wody" obserwuj膮c szczyt stoku, wi臋c nie nale偶y si臋 stara膰 艂owi膰 zbyt g艂臋boko. Cz臋sto najwa偶niejsze s膮 te pierwsze rzuty wykonywane z g艂臋bokiej wody. Szczeg贸lnie na mocno eksploatowanych zbiornikach.


G艂臋boko艣膰 prowadzenia przyn臋ty.

Ci膮g dalszy poprzedniego punktu. Nadal pokutuje opcja, 偶e nale偶y 艂owi膰 nad dnem podczas gdy na 4 metrach w zupe艂no艣ci wystarczy prowadzi膰 przyn臋t臋 1,5 - 2 m pod powierzchni膮. Dobrze jest wyobrazi膰 sobie metrow膮 ryb臋, kt贸ra ogon ma ok. metra nad dnem i "stoi" uko艣nie w g贸r臋 obserwuj膮c powierzchni臋. G艂owa jej znajduje si臋 w贸wczas oko艂o 2 m nad dnem. M贸wi臋 oczywi艣cie o "hot Fish", kt贸ra powinna zainteresowa膰 si臋 przyn臋t膮. Ten nie 偶eruj膮ce najcz臋艣ciej le偶膮  na dnie i maj膮 w .... wszystkie przyn臋ty (nawet Salmo).


Tempo prowadzenia przyn臋ty

Wi臋kszo艣膰 w臋dkarzy ci膮gle uwa偶a, 偶e im wolniej tym lepiej. Wielokrotnie przekona艂em si臋, 偶e czasem szybkie i bardzo szybkie prowadzenie (kt贸re jest konsekwencj膮 szybkiego dryfu) jest o wiele bardziej skuteczne od mozolnego "czesania" wody.


Nie ba膰 si臋 stosowa膰 du偶ych przyn臋t.

Najcz臋艣ciej w臋dkarze szybko rezygnuj膮 z du偶ych przyn臋t poniewa偶 nie maj膮 do nich odpowiednich zestaw贸w. Koleg贸w maniak贸w jerkowania nie musz臋 do takiego sprz臋tu przekonywa膰, ale wci膮偶 wielu w臋dkarzy nie rozumie, 偶e w praktyce u偶ywanie d艂u偶szych ni偶 2,1 m kij贸w wyklucza skuteczne 艂owienie du偶ymi przyn臋tami przez wiele godzin dziennie.


K艂ania si臋 dobre przygotowanie teoretyczne wyprawy

Plan dzia艂ania wykonany poprzedniego dnia z map膮 - najlepiej batymetryczn膮 zbiornika. Nawet zwyk艂a mapa potrafi wskaza膰 potencjalne stanowiska okaz贸w (patrz "points").


 


 

To tylko podstawowe uwagi, kt贸re na gor膮co przychodz膮 mi do g艂owy. Tak naprawd臋 nale偶a艂oby napisa膰 ma艂y podr臋cznik z ilustracjami. Przyjemne jest jednak r贸wnie偶 samodzielne odkrywanie pewnych prawd, nieprawda偶 ?   ;o)

 

Mia艂e艣 okazj臋 poznania wielu 艣wiatowych w臋dkarzy. Salmo reklamuj膮 najwi臋ksi zar贸wno w Europie jak i w Stanach. Podr贸偶owa艂e艣 niemal po ca艂ym 艣wiecie widz膮c r贸偶ne zwyczaje w臋dkarskie, techniki jak i nastawienie do naszej pasji. Czym r贸偶ni膮 si臋 w臋dkarze Polscy od np. Amerykan贸w?

R贸偶ni nas od nich przede wszystkim ogromne parcie do sukcesu, wytrwa艂o艣膰 i ch臋膰 doskonalenia si臋 w sztuce w臋dkarskiej. Oczywi艣cie wiadomo sk膮d si臋 to bierze. W wi臋kszo艣ci w贸d na kontynencie pn. ameryka艅skim nawet, je艣li jest s艂aby dzie艅, to i tak 艂owi si臋 jakie艣 ryby. Je艣li za艣 bior膮 to 艂owi praktycznie ka偶dy – wnuczek, ojciec, babcia i matka.

 


Jim Moynagh i Piotrek Piskorski

 

Tak, wi臋c przeci臋tny ameryka艅ski w臋dkarz nie ma najmniejszych szans z przeci臋tnym polskim w臋dkarzem. Ma艂o tego – wielu utytu艂owanych zawodnik贸w zadziwi艂oby was swoj膮 bezradno艣ci膮 w konfrontacji z prostymi w臋dkarskimi trudno艣ciami. Bierze si臋 to z nies艂ychanej specjalizacji, z kt贸rej ca艂e USA s艂yn膮. Tak, wi臋c wi臋kszo艣膰 zawodnik贸w specjalizuje si臋 w po艂owach tylko jednego gatunku, inne 艂owi膮c zupe艂nie bez przekonania a wi臋c cz臋sto po prostu 藕le. S膮 oczywi艣cie wyj膮tki, ale je艣li ju偶 poznacie takiego mistrza w USA to jest to naprawd臋 Super Mistrz! Salmo USA ma dw贸ch takich w swoich szeregach – Toma Zenanko i Jima Moynagh. Od ka偶dego z nich nauczy艂em si臋 bardzo du偶o. Tom przed uko艅czeniem 20 lat wygra艂 zawody spinningowe w po艂owie WSZYSTKICH gatunk贸w ryb w Minnesocie i w wieku 21 lat dosta艂 si臋 do Hall of Fame. Od tego czasu rzadko startowa艂 po艣wi臋caj膮c si臋 raczej biznesowi. Jim natomiast to jeden z najlepszych 艂owc贸w bass贸w w USA. Zaczyna艂 jednak od muskie. Nie bez przyczyny jego posta膰 z okaza艂ym muskie zdobi ok艂adk臋 jednej z popularniejszych ksi膮偶ek o tym gatunku. Ju偶 pierwsza wyprawa z Jimem by艂a dla mnie niesamowitym prze偶yciem. To jest dopiero maszyna do 艂owienia! C贸偶 – 250 dni w roku na wodzie robi膮 swoje. Ka偶dy kolejny dzie艅 z nim na wodzie to nowe spostrze偶enia i ciekawe wnioski. No i z najlepszymi si臋 艂owi. W艂a艣nie z Jimem z艂owi艂em swojego rekordowego muskie w ub. roku.

 


 

Kiedy nast膮pi艂 prze艂om w dzia艂alno艣ci firmy Salmo? Moment, w kt贸rym stwierdzi艂e艣, 偶e firma ma przed sob膮 przysz艂o艣膰.

Mo偶e to zabrzmi g艂upio, ale w historii Salmo by艂y dos艂ownie chwile, kiedy nieco tylko w膮tpi艂em w przysz艂o艣膰 firmy. Patrz膮c na s艂ab膮 w贸wczas konkurencj臋 i nasze mo偶liwo艣ci by艂em w pewnym momencie nawet zdziwiony, 偶e idzie tak wolno. Oczywi艣cie lekcji pokory te偶 dostali艣my wiele, ale w sumie mieli艣my bardzo du偶o szcz臋艣cia.

 

Czy my艣la艂e艣 kiedykolwiek, 偶e staniesz si臋 艣wiatowym potentatem w produkcji przyn臋t w臋dkarskich? Pami臋tasz swoje pocz膮tki, czasy akademickiego strugania wobler贸w pstr膮gowych? Kiedy postanowi艂e艣 uruchomi膰 firm臋 i jak do tego dosz艂o?

Od momentu podj臋cia decyzji o powo艂aniu firmy do 偶ycia chcia艂em, aby kiedy艣 by艂 to 艣wiatowy potentat. Pewnie gdybym wiedzia艂 cho膰 troch臋 jakie przed nami trudno艣ci, nie by艂bym taki pewien. Dobre jest jednak moim zdaniem to, 偶e po 15 latach wci膮偶 jeste艣my w czo艂贸wce i nie mamy zamiaru zatrzyma膰 si臋 w rozwoju.

 


 

Do za艂o偶enia firmy namawia艂o mnie wielu w臋dkarzy, kt贸rym sprzedawa艂em, zwykle na zawodach w臋dkarskich, swoje r臋kodzie艂a. Prze艂om nast膮pi艂 jednak kilka lat p贸藕niej, kiedy pozna艂em Radka, kt贸ry nawet w Stanach ma pseudonim „McGywer of Poland”. Od pocz膮tku wiedzia艂em, 偶e nasz team mo偶e zdzia艂a膰 wiele.

 

W Twojej firmie mo偶na zobaczy膰 replik臋 rekordowego muskie? My艣lisz, 偶e takie esoxy p艂ywaj膮 jeszcze na 艣wiecie? Jaki by艂 najwi臋kszy okaz, kt贸rego mia艂e艣 okazj臋 holowa膰 lub widzie膰?

Muskie, kt贸ry wisi u mnie to replika mojego rekordowego okazu – tylko 130 cm! Je艣li chodzi o ten gatunek to spora ryba, ale nie 偶aden super okaz. Co roku w USA i Kanadzie 艂owi si臋 wiele wi臋kszych okaz贸w – takich do 57” czyli oko艂o 145 cm. Sami tylko go艣cie Pipestone Point Resort gdzie byli艣my w tym roku z艂owili przed nami 3 wi臋ksze sztuki! A przecie偶 by艂 to dopiero sierpie艅. Najwi臋kszy muskie jakiego widzia艂em wyszed艂 do Skinnera 20RT naszemu testerowi Garemu Iskierka w 2004 roku tez na Lake of the Woods. Nie podejmuj臋 si臋 ocenia膰, ale z pewno艣ci膮 mia艂o to ko艂o 1,5 metra! W Ameryce Pn. jest teraz tak dobra atmosfera dla muskie (zarybienia, ochrona i moda na catch&release), 偶e to raczej kwestia czasu, kiedy pobity zostanie rekord 艣wiata (161 cm). Je艣li za艣 chodzi o szczupaki to ju偶 nie jest tak dobrze. Najwi臋kszy, jakiego widzia艂em wzi膮艂 Radkowi na Whitefisha 18F Salmo w jednej z zatok ko艂o Vastervik. My艣l臋, 偶e mia艂 ponad 130 cm. Bertus co jaki艣 czas donosi o okazach powy偶ej 130 cm z Holandii. W ubieg艂ym tylko roku na jez. Volkerak jego znajomi z艂owili dwie takie ryby (ok. 135 cm!) w tym jedna na gum臋 a druga na Percha 12F Salmo! Niestety na razie nie uda艂o mi si臋 zdoby膰 zdj臋cia tego potwora. My艣l臋, 偶e zar贸wno Szwecja jak i Holandia to potencjalne miejsca z艂owienia kolejnych superszczupak贸w.

 


 

Dzia艂anie linii produkcyjnej zwykle jest bardzo skrupulatnie skrywane przed 艣wiatem zewn臋trznym. Chcia艂bym jednak by艣 uchyli艂 przed nami r膮bka tajemnicy i powiedzia艂 jak wygl膮da produkcja wobblera. Czyli od pomys艂u do p贸艂ek sklepowych.

O pomys艂ach i inspiracjach wi臋cej w kolejnym punkcie. Pierwszym etapem produkcji jest przygotowanie form i drut贸w z obci膮偶eniem. Takie „stela偶e” druciane umiejscawiane s膮 w formach i zalewane piank膮 poliuretanow膮. Pianka ta pod wp艂ywem reakcji chemicznej ro艣nie i wype艂nia form臋 tworz膮c kszta艂t przyn臋ty. Taka kszta艂tka jest nast臋pnie poddana odpowiedniej obr贸bce, kt贸ra ma na celu spowodowanie lepszej przyczepno艣ci farb. Malowanie odbywa si臋 wielostopniowo przez zanurzenie, natrysk oraz wyka艅czanie r臋czne. Potem nak艂adane s膮 dekory. Tu r贸wnie偶 stosujemy kilka technik, w kt贸rych jest bardzo du偶o pracy r臋cznej wykwalifikowanych pracownic. Ostatnie stadium to czyszczenie z nadlewek farby i lakieru zewn臋trznego, nacinanie „sterowc贸w”, wklejanie ster贸w i testowanie. WSZYSTKIE przyn臋ty Salmo s膮 indywidualnie testowane w wannach z wod膮, kt贸re do tego celu zrobili艣my. W miar臋 potrzeby przy testowaniu pracuje 4 osoby na dwie zmiany. Potem wystarczy tylko zapakowa膰 przyn臋t臋 i wys艂a膰 w odpowiednie miejsce.

 


 

Dla dociekliwych koleg贸w z wyobra藕ni膮 podam jednak jeszcze tylko kilka liczb, kt贸re powinny uzmys艂owi膰 ile w tym wszystkim ukrytej, ale niesamowitej pracy logistycznej. Ot贸偶 ka偶da przyn臋ta sk艂ada si臋 z kilkudziesi臋ciu sta艂ych element贸w. W czasie produkcji ma j膮 w r臋kach nie mniej ni偶 15 os贸b. Aktualnie mamy w ofercie, 艂膮cznie z kolorami i wersjami „pozakatalogowymi” – produkowanymi w kr贸tkich seriach, ponad 1200 modeli. Przyn臋ty wysy艂amy do kilkudziesi臋ciu kraj贸w i czasem w produkcji s膮 zam贸wienia dla 15 odbiorc贸w jednocze艣nie.

 

Sk膮d czerpiesz inspiracje do tworzenia kolejnych przyn臋t. Czy m贸g艂by艣 przy okazji opisa膰 histori臋 powstania mojej ulubionej przyn臋ty slider’a?

Kiedy艣 pomys艂y rodzi艂y si臋 w naszych g艂owach w spos贸b do艣膰 chaotyczny i ma艂o zwi膮zany z wiedz膮 na temat rynku. Zamiast zacz膮膰 od przyn臋t szczupakowych zacz臋li艣my od pstr膮gowych. Potem wprowadzili艣my, co prawda przyn臋ty na szczupaki, ale za to od razu na okazy. B艂臋d贸w by艂o wiele, ale rynek by艂 wtedy tak ch艂onny, 偶e „艂yka艂” wszystko. Od czasu jednak, kiedy zacz臋li艣my si臋 nieco liczy膰 w Europie musieli艣my zacz膮膰 bardzo uwa偶nie s艂ucha膰 podpowiedzi i sugestii naszych klient贸w. Tak wi臋c od wielu lat wsp贸艂pracujemy z dystrybutorami w kwestii „potrzeb” i czo艂owymi w臋dkarzami w kwestii testowania pomys艂贸w. Projekty powstaj膮 w naszej pracowni. Wyj膮tkiem by艂 jak do tej pory Chubby Darter, kt贸rego pomys艂odawc膮 jest Jeff Simpson – doskona艂y w臋dkarz i dziennikarz pisma In Fisherman.

Po decyzji o rozpocz臋ciu produkcji nast臋puje faza druga – projektowanie. Najpierw powstaje superprototyp, kt贸ry musi spe艂nia膰 okre艣lone funkcje. Je艣li jeste艣my zadowoleni z jego pracy planujemy szczeg贸艂y dotycz膮ce wersji i rozmiar贸w. Na podstawie tych za艂o偶e艅 ja wykonuj臋 szkice, nad kt贸rymi dyskutujemy z kolegami z produkcji. Potem rze藕bi臋 prototyp w wi臋kszej skali w celu lepszego oddania szczeg贸艂贸w. Nast臋pnie Radek skanuje moje dzie艂o w skanerze 3D i w jego pracowni, w tajemniczy spos贸b powstaje preforma. Na temat szczeg贸艂贸w  prosz臋 do niego ... ;o) Z tej preformy rodz膮 si臋 nast臋pnie pierwsze prototypy z pianki na kt贸rych nasi specjali艣ci dokonuj膮 pr贸b z najlepszym wywa偶eniem, wielko艣ci膮 i kszta艂tem steru i umiejscowieniem oczek. Prototyp, kt贸ry przejdzie pierwsze sito jest z grubsza wyka艅czany i cz臋sto trafia jeszcze do zainteresowanych – tj, do tester贸w pracuj膮cych dla naszych dystrybutor贸w, kt贸rzy maj膮 podpowiedzie膰 ew. poprawki. Czasami takie testy trwaj膮 kilka lat, czasami sami wiemy, 偶e jest OK. Zwykle pracujemy jednocze艣nie nad wieloma pomys艂ami. Je艣li testy przebiegn膮 pomy艣lnie ja rozpoczynam prac臋 nad kolorami. Nie ukrywam, 偶e bardzo lubi臋 t臋 cz臋艣膰 moich zada艅. Kolory r贸wnie偶 s膮 cz臋sto poprawiane wiele razy, a偶 jestem z nich zadowolony. Poza tym konstrukcje, kt贸re ju偶 istniej膮 na rynku wiele lat, ci膮gle ulegaj膮 drobnym poprawkom i modyfikacjom. Celem jest oddanie klientowi przyn臋ty, kt贸ra pracuje poprawnie w ka偶dych warunkach i jest mo偶liwie trwa艂a w swojej klasie. Uwa偶ni koledzy z pewno艣ci膮 dostrzegli jakim przemianom uleg艂y takie modele Salmo jak np. Minnow. Dla u艂atwienia dodam, 偶e NIE MA we naszej ofercie modelu, kt贸ry nie zmienia艂by si臋 lekko co 2-3 lata.

 


 

Du偶y prze艂om w naszej historii stanowi艂y jerkbaity. Powsta艂y one z inspiracji Bertusa oczywi艣cie. Dwa pierwsze jednak – Fatso i Jacka zrobi艂em instynktownie i trafi艂em od razu w 10. By艂 to jednak troch臋 fart. Kolejnym etapem musia艂y by膰 glidery. Tu znowu zainspirowa艂 nas Bertus. Glidery zrobione przez holenderskich mistrz贸w, kt贸re od niego dostali艣my wygl膮da艂y co prawda okropnie – jak z grubsza ociosane siekierk膮 deski w dziwacznych kolorach. Ich praca jednak po prostu zwa艂a z n贸g! Postanowili艣my wprowadzi膰 do produkcji co艣 pracuj膮cego podobnie, ale 艂adniejszego. Jak s膮dz臋 uda艂o si臋 ale bez w膮tpienia uk艂on i wielkie s艂owa uznania nale偶膮 si臋 wielkim mistrzom przyn臋t na szczupaki z Holandii.

 


 

Piotrze czy mo偶esz uchyli膰 r膮bka tajemnicy i powiedzie膰 o planach produkcyjnych Salmo na najbli偶sze sezony? Jakimi nowymi modelami przyn臋t firma zamierza nas zaskoczy膰? Co to b臋dzie - jerki czy mo偶e jakie艣 specjalizowane woblery?

W planach jak pisa艂em jest wiele konstrukcji. Nied艂ugo zamykamy list臋 nowo艣ci na 2007 rok wi臋c mog臋 z do艣膰 du偶ym prawdopodobie艅stwem zdradzi膰 co ma du偶e szanse si臋 na niej znale藕膰. Mo偶e to by膰 jeden wobbler boleniowy i jeden jaziowo/kleniowy. Poza tym nowe wersje znanych modeli – Perch 14 cm, Whitefish 18 Jointed i Pike 16 Jointed. Wiosn膮 (w marcu i kwietniu) odb臋d膮 si臋 te偶 ostateczne testy nowych przyn臋t dalekiego zasi臋gu na bassa morskiego (wobblery z ruchomym obci膮偶eniem), tro膰 morsk膮 oraz nowego jerkbaita. W USA trwaj膮 testy nowego jiga podlodowego. W najbli偶szych tygodniach czekaj膮 nas wizyty u dystrybutor贸w w Holandii i Szwecji. Tam zdecydujemy, co wprowadzamy a co „wyprowadzamy”.

 

Zdaj臋 sobie spraw臋, 偶e Twoje wyprawy „tylko by po艂owi膰” dawno posz艂y w zapomnienie. Teraz zapewne ka偶da kolejna wyprawa jest okazj膮 do przetestowania czego艣 nowego lub podstaw膮 spotkania biznesowego. Czy planujesz w obecnym roku jak膮艣 wypraw臋 ot, tak by po艂owi膰 dla przyjemno艣ci?

Bardzo chcia艂bym wr贸ci膰 raz jeszcze do Mongolii. Kusi Syberia z tajmieniami i szczupakiem amurskim, o kt贸rym marzy te偶 m贸j mistrz, wi臋c mo偶e kiedy艣 razem uda si臋 to zrobi膰. Fajnie by艂oby w ko艅cu skorzysta膰 z zaproszenia naszego dystrybutora w Chile na pstr膮gi. Niestety raczej nie uda si臋 zrealizowa膰 nic z tego w bie偶膮cym roku. Dla przyjemno艣ci mam zamiar kilkana艣cie razy wyskoczy膰 nad Pas艂臋k臋 w celu wytropienia tego potokowca na rekord Polski;o)))

 


 

A co z ostatnio coraz bardziej popularnym castingiem? Czy w najbli偶szym czasie b臋dziecie starali si臋 wykona膰 jak膮艣 seri臋 niewielkich przyn臋t specjalizowanych do tej metody?

My艣l臋 o serii ma艂ych jerk贸w na pstr膮gi i okonie, ale to raczej sprawa przysz艂o艣ci (2008/2009)

 

Porozmawiajmy o Twoim hobby, ale takim, kt贸re nie ma podtekst贸w w臋dkarskich. Co lubisz robi膰 najbardziej lub co interesuje Ciebie poza wspomnianymi tematami w臋dkarskimi?

Lubi臋 rysowa膰 i malowa膰, ale ci膮gle brak mi czasu na te przyjemno艣ci. Urz膮dzam sobie w nowym domu pracowni臋 wi臋c b臋d臋 musia艂 znale藕膰 chwil臋 aby powsta艂o tam chocia偶 jedno ... dzie艂o ... ;o)

Poza tym staram si臋 po艣wi臋ca膰 jak najwi臋cej czasu rodzinie. Mam dw贸ch syn贸w i ka偶dy kogo dotkn臋艂o podobne szcz臋艣cie wie ile przy tym roboty.

 

Piotrek, jeste艣 autorem serii wy艣mienitych rysunk贸w satyrycznych po艣wi臋conych polskiemu w臋dkarstwu. Czy zdarza Ci si臋 czasem jeszcze rysowa膰?  Je艣li tak, to czy mo偶emy liczy膰 na to, 偶e jakie艣 satyry w Twoim wykonaniu pojawi膮 si臋 na www.jerkbait.pl?

 


 

Niestety jak wspomnia艂em nie zdarza mi si臋 ostatnio rysowa膰 i bardzo nad tym ubolewam. Nie chcia艂bym sk艂ada膰 pustych obietnic, ale je艣li ju偶 co艣 skrobn臋 do b臋dziecie mogli to do siebie wrzuci膰.

 

Czy chcia艂by艣 co艣 przekaza膰 u偶ytkownikom www.jerkbait.pl?

Chcia艂bym wszystkich koleg贸w serdecznie pozdrowi膰. Wiem, 偶e z wieloma z Was spotkali艣my si臋 tu czy tam nad wod膮. Wszystkim 偶ycz臋 zdrowia, pomy艣lno艣ci dla Waszych rodzin i sukces贸w w臋dkarskich. Oby艣my mogli spotka膰 si臋 nie raz jeszcze nad wod膮 czyst膮 i pe艂n膮 ogromnych, omsza艂ych szczupak贸w.  Niech moc b臋dzie z Wami!!!

Szkoda, 偶e musimy ko艅czy膰, ale obawiam si臋, 偶e nasza sesja pyta艅 i odpowiedzi mog艂aby trwa膰 jeszcze bardzo d艂ugo a wynik wype艂ni膰 niejedn膮 publikacj臋. Piotrek bardzo dzi臋kuj臋 za odpowiedzi i czas, kt贸ry po艣wi臋ci艂e艣. 呕ycz臋 Tobie wszystkiego dobrego i do zobaczenia nad wod膮.

 

Wywiad przeprowadzi艂: Remek, 2006
Zdj臋cia: Piotr Piskorski 

 

Je艣li chcesz skomentowa膰 ten artyku艂 zapraszam na forum.

Click here to view the artyku艂