Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj si臋 lub Zarejestruj by otrzyma膰 pe艂en dost臋p do naszego forum.

Photo

Karta w臋dkarska w Niemczech, w wojew贸dztwie NRW tzn. Nordrhein Westfalen.


  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1 OFFLINE   krokop

krokop

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 557 posts
  • LokalizacjaHannover
  • Imi臋:Zbigniew

Posted 28 October 2012 - 09:46

Witam Szanownych Wedkarzy . Jestem swiezo po egzaminie. Zdalem ten egzamin . Jezeli ktos potrzebuje pomocy badz rady chetnie pomoge. Pytania i materialy wysle na maila . Pozdrawiam Zbigniew .
  • wobler129 and marekD like this

#2 OFFLINE   robert67

robert67

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 posts
  • LokalizacjaSelestat(F)

Posted 28 October 2012 - 10:10

Gdyby艣 tak m贸g艂 po krotce opisa膰 jak wygl膮da ile trwa taki egzamin. Nie ze staram si臋 o tak膮 kart臋 jednak s艂ysza艂em, i偶 taki egzamin mo偶na por贸wna膰 ze zdaniem egzaminu na prawo jazdy ;) .
By膰 mo偶e niekt贸rych z nas dopadnie refleksja ile wiedzy trzeba by zosta膰 w Niemczech w臋dkarzem ;) .

#3 OFFLINE   krokop

krokop

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 557 posts
  • LokalizacjaHannover
  • Imi臋:Zbigniew

Posted 28 October 2012 - 10:36

witam . czesc teoretyczna 480 pytan . Mamy w tescie 60 pytan , min 45 poprawnie ,czas 90 min . Czesc praktyczna. Z 70 gatunkow ryb otrzymujemy 6 kart na ktorych znajduja sie zdjecia ryb. Musimy napisac jaka to ryba ,min 4 poprawnie . Czesc techniczna polega na skomlpetowaniu konkretnie jednej wedki np na karpia (sposrod 10 rodzajow ) ;odpowiedni ; kij(dl. wg.) ,kolowrotek (wielkosc), zylka , splawik ,obciarzenie , odpowiedni przypon z odpowiednim haczykiem. Nastepnie Podbierak , tasma miernicza , narzedzie do usmiercania ryb, noz do usmiercania , narzedzie do odchaczania przynet. BARDZO WAZNA JEST KOLEJNOSC JAKA NAPISALEM . Razem 28 punktow , min 25 potrzebujemy do zaliczenia.
Czesc teoretyczna moge porownac do malej matury z biologi . Pytania dotycza zwyczajow ryb, rozmnazania( np musimy wiedziec ze jajeczka pstraga maja rotmiar 4 mm )hmm , okresu ochronnego , ochrona przyrody (ryb , ptakow ,zab , itp , itd.) Jednym slowem bardzo ciekawy material !! To tak w wielkim skrocie napisalem . Pozdrawiam

#4 OFFLINE   robert67

robert67

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 posts
  • LokalizacjaSelestat(F)

Posted 28 October 2012 - 10:46

No i to potwierdza moje informacje. Dzi臋ki za odpowied藕, my艣l臋, 偶e to 艣wietny spos贸b na wyeliminowanie czynnik贸w zubo偶aj膮cych nasze rodzime 艂owiska. Ciekaw jestem czy kto艣 podziela moj膮 opini臋 ;) .

#5 OFFLINE   krokop

krokop

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 557 posts
  • LokalizacjaHannover
  • Imi臋:Zbigniew

Posted 28 October 2012 - 11:55

Ja podzielam , pozdrawiam

#6 OFFLINE   JASIEK522

JASIEK522

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 113 posts
  • LokalizacjaGorz贸w Wlkp
  • Imi臋:Jan
  • Nazwisko:Fijo艂ek

Posted 28 October 2012 - 13:29

Ci co zubo偶aj膮 nasze rodzime 艂owiska nie potrzebuj膮 kart w臋dkarskich.

#7 OFFLINE   robert67

robert67

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 posts
  • LokalizacjaSelestat(F)

Posted 28 October 2012 - 13:47

Ci co zubo偶aj膮 nasze rodzime 艂owiska nie potrzebuj膮 kart w臋dkarskich.



Masz na my艣li k艂usownik贸w. Moja sugestia celuje w te warstwy w臋dkarzy, kt贸rym do zakupienia karty w臋dkarskiej niepotrzebna jest 偶adna wiedza.
Podejrzewam, i偶 jest ich spory procent ;) .

#8 OFFLINE   w.d.wobler

w.d.wobler

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 546 posts

Posted 28 October 2012 - 14:21

...


Edited by w.d.wobler, 20 January 2014 - 21:41.


#9 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5,357 posts
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imi臋:Arek
  • Nazwisko:Wa艂臋ga

Posted 28 October 2012 - 15:25

Ja nie podzielam tej opini,- dlatego 偶e, jak zdawa艂em ten egzamin 3 lata tem to ponad 50% pyta艅 bylo dorabianiem ideologi do ca艂ej sprawy a tre艣膰 ich odpowiedzi nie dawa艂a wi臋kszej wiedzy o wodnym ekosystemi kt贸re by si臋 przek艂ada艂y bespo艣rednia na wedkarstwo. Wydaje mi sie poprostu i偶 jest to zbyt szeroko potraktowane....
S艂ynne pytania w sumie chyba z 10 w ro偶nych dzia艂ach o zimorodka (na punkcie k贸rego maja tu jobla) i okresy pierzenia si臋 ptactwa wodnego itp...
wiedza ichtiologiczna te偶 pozostawia wiele do rzyczenia np:
- prawid艂owa odpowied藕 w jednym z pyta艅 co nale偶y zrobic po z艂owieniu bardzo du偶ego szczupaka brzmi,- natychmiast zabi膰,- uzasadnienie - jest to szkodnik.
- wed艂ug czesci praktycznej spinningowa wedka okoniowa to kij 2,4m o cw 30g itp.

Zapewne tych przyk艂ad贸w mo偶na by poda膰 wiele ale nie o to mi chodzi.
Tu w niemczech jest to model oparty na podobnych za艂ozeniach jak my艣listwo i pewnie st膮d tak to wyglada.
Jednak wydaje mi si臋 ze to ju偶 prze偶ytek,- taka formu艂a.

#10 OFFLINE   robert67

robert67

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 posts
  • LokalizacjaSelestat(F)

Posted 28 October 2012 - 15:40

Ja nie podzielam tej opini,- dlatego 偶e, jak zdawa艂em ten egzamin 3 lata tem to ponad 50% pyta艅 bylo dorabianiem ideologi do ca艂ej sprawy a tre艣膰 ich odpowiedzi nie dawa艂a wi臋kszej wiedzy o wodnym ekosystemi kt贸re by si臋 przek艂ada艂y bespo艣rednia na wedkarstwo. Wydaje mi sie poprostu i偶 jest to zbyt szeroko potraktowane....
S艂ynne pytania w sumie chyba z 10 w ro偶nych dzia艂ach o zimorodka (na punkcie k贸rego maja tu jobla) i okresy pierzenia si臋 ptactwa wodnego itp...
wiedza ichtiologiczna te偶 pozostawia wiele do rzyczenia np:
- prawid艂owa odpowied藕 w jednym z pyta艅 co nale偶y zrobic po z艂owieniu bardzo du偶ego szczupaka brzmi,- natychmiast zabi膰,- uzasadnienie - jest to szkodnik.
- wed艂ug czesci praktycznej spinningowa wedka okoniowa to kij 2,4m o cw 30g itp.

Zapewne tych przyk艂ad贸w mo偶na by poda膰 wiele ale nie o to mi chodzi.
Tu w niemczech jest to model oparty na podobnych za艂ozeniach jak my艣listwo i pewnie st膮d tak to wyglada.
Jednak wydaje mi si臋 ze to ju偶 prze偶ytek,- taka formu艂a.


Nie optuj臋 za kopiowaniem niemieckiego schematu, my艣la艂em o egzaminie, jako formie selekcji. Gdzie "przypadkowych w臋dkarzy" egzamin eliminowa艂by b膮d藕 zmusza艂 do poszerzania wiedzy.
W przeciwnym wypadku mamy odczynienia z takimi, co sielaw臋 spinem chc膮 艂owi膰 :D .

Edited by robert67, 28 October 2012 - 15:46.


#11 OFFLINE   krokop

krokop

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 557 posts
  • LokalizacjaHannover
  • Imi臋:Zbigniew

Posted 28 October 2012 - 20:06

Panie Rheinangler na moim egzaminie mialem wedke na okonie do 2,1 m ,ciezar wyrzutu bez zmian . W kazdym Landzie maja inne kryteria. a wracaja do Pana opisu to troche mam Pana racje , niemcy przesadzaja z tym egzaminem . Ale czy na pewno ??hm dobre pytanie . Mieszka Pan w niemczech wiec odpowie Pan sobie bez problemu na to pytanie . Prosze popatrzec tylko na rybostan w wodach . Pozdrawiam

#12 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5,357 posts
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imi臋:Arek
  • Nazwisko:Wa艂臋ga

Posted 29 October 2012 - 06:55

robert67,- i nie rezuci艂o Ci si臋 w oczy to 偶e ten zestaw pyta艅 jest od nastu lat taki sam? Sprawd藕 ;) - mnie w przerwie zdaj膮cy ze mn膮 ruscy pokazali 艣ci膮gi co od koleg贸w podostawali, kt贸rzy w poprzednich latach zdawali ten egzamin... Oni nie mieli ani jednego b艂臋du ;) Tak naprawd臋 tylko dwie osoby nie zda艂y z mojej grupy, w tym jedna kobitka, kt贸ra wyku艂a na pamiec odpowiedzi z testu (typu 1-A, 2-C) i jak j膮 chcieli jeszcze dopyta膰 bo kobita i wog贸le 艂adna,- to zamiast my艣lec o pytaniu stara艂a si臋 przypomnie膰 sobie jak to by艂o.... 1-A, 2-C

krokkop,- my艣l臋 偶e to jednak farsa, ale jak wszystko tutaj, pewnie i to musi mie膰 swoj膮 mas臋 "dupochron贸w" w postaci dokument贸w i potwierdze艅,- ot taki kraj ,- ma to oczywi艣cie swoje zalety i wady.
Mnie sie nie podoba poprostu jak sie patrzy tylko przez pryzmat zalet i w ich przyt艂aczaj膮cej wi臋kszo艣ci pomija wady, kt贸re cz臋sto wyj膮 jak wilk w pokrzywach...

Co do ilosci ryb,- hmm te偶 si臋 ciesz臋 偶e jest ich tyle, ale szcz臋ka mi opada jak spotykam najcz臋艣ciej: ruskich, polak贸w, jugoli (kolejno艣膰 nieprzypadkowa) z pe艂nymi worami 40cm sandaczyk贸w, sumk贸w (bez limitu i wymiaru) i leszczor贸w...

#13 OFFLINE   krokop

krokop

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 557 posts
  • LokalizacjaHannover
  • Imi臋:Zbigniew

Posted 29 October 2012 - 09:54

Witam i tu Pan Pan racje , miesiarze !! Na kursie spotkalem ruskich , polakow . Z gadki to prawdziwi miesiarze !! Ale coz miejmy nadzieje ze ich dopadna !! Znam przypadek niemca ktory dostal 25 000 euro kary za to ze wzial rybe caly rok chroniona z rezerwatu przyrody ! Miejmy nadzieje ze reszte dopadna tez ! Pozdrawiam

#14 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5,357 posts
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imi臋:Arek
  • Nazwisko:Wa艂臋ga

Posted 29 October 2012 - 16:33

I szansa na to tutaj jest wielokrotnie wyzsza ni偶 u nas.
Co cieszy,- gdy偶 zaganianie do kszta艂towania postawy odmiennej od ww jest dzia艂aniem tyle偶 pracoch艂onnym co i naiwnym,- za to kary wymierne, bez "ale" i nieuchronne,- co powoduje 偶e to po prostu dzia艂a troch臋 lepiej niz u nas.

#15 ONLINE   Silesian Dream

Silesian Dream

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 132 posts
  • Lokalizacja艢l膮sk
  • Imi臋:艁ukasz

Posted 03 May 2021 - 16:13

Cze艣膰 Panowie, troch臋 odkopi臋 - nawet troch臋 bardzo. Chcia艂em zapyta膰, czy orientujecie si臋 jak to jest teraz z kart膮 w NRW? Czy przez Coron臋 jest to jako艣 uproszczone, czy idzie to jako艣 ogarn膮膰 zdalnie z domu? Troch臋 poczyta艂em - wiem, 偶e teraz jest bardzo popularny ten kurs przygotowawczy online, ale na sam test i tak trzeba jecha膰 w dane miejsce i zdawa膰?

No i macie mo偶e jakie艣 do艣wiadczenia odno艣nie tego kursu przygotowawczego online? Mo偶e jaki艣 znajomy si臋 z niego przygotowywa艂?

B臋d臋 bardzo wdzi臋czny za jakiekolwiek odpowiedzi.

Pozdrawiam, 艁ukasz.


Wys艂ane z iPhone za pomoc膮 Tapatalk

#16 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,160 posts
  • LokalizacjaTurawa
  • Imi臋:Cezary

Posted 03 May 2021 - 16:21

W NRW kilka lat temu wydano mi kar臋 w臋dkarsk膮 w urz臋dzie miejskim po przedstawieniu polskiej karty w臋dkarskiej bez egzaminu. Kart臋 mog艂em przed艂u偶a膰 na kolejne lata.



#17 ONLINE   Silesian Dream

Silesian Dream

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 132 posts
  • Lokalizacja艢l膮sk
  • Imi臋:艁ukasz

Posted 03 May 2021 - 16:26

O tym s艂ysza艂em, ale te czasy ju偶 chyba min臋艂y i w ten spos贸b nie uda si臋 tego za艂atwi膰.


Wys艂ane z iPhone za pomoc膮 Tapatalk

#18 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,160 posts
  • LokalizacjaTurawa
  • Imi臋:Cezary

Posted 03 May 2021 - 16:35

Koledzy pisz膮 o egzaminie w roku 2012. By艂em tam wtedy. Mnie egzamin nie obowi膮zywa艂. Najlepiej wys艂a膰 maila z zapytaniem do stosownego urz臋du. Ja mia艂em wtedy objazd贸wk臋 po Westfalii i zaliczy艂em kilka zapor贸wek. Najlepiej kierowa膰 zapytanie do wydzia艂u w urz臋dzie, kt贸ry zajmuje si臋 promocj膮 regionu. Tam zawsze uzyskiwa艂em szczeg贸艂owe informacje odno艣nie poszczeg贸lnych zbiornik贸w, mo偶liwo艣ci wynaj臋cia 艂odzi itp.



#19 ONLINE   Silesian Dream

Silesian Dream

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 132 posts
  • Lokalizacja艢l膮sk
  • Imi臋:艁ukasz

Posted 03 May 2021 - 17:52

Dlatego w艂a艣nie pytam, czy kto艣 si臋 orientuje jak to teraz wygl膮da. E-mail wys艂any, zobaczymy jutro.


Wys艂ane z iPhone za pomoc膮 Tapatalk

#20 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4,375 posts
  • LokalizacjaRZ
  • Imi臋:Arko

Posted 03 May 2021 - 17:56

Musisz popyta膰 o "te czasy czy min臋艂y". Kart臋 przepisywali po przedstawieniu polskiej. Inna rzecz 偶e trzeba "za艂apa膰 si臋" do ko艂a w臋dkarskiego aby zrobi膰 op艂aty a to ju偶 trudniejsza sprawa. To nie tak jak w PL 偶e "ka偶demu si臋 nale偶y" i bior膮 jak leci z ulicy. Pytaj. Powodzenia.
Oczywi艣cie nie pisze o tym regionie o kt贸rym pytasz. Pisz臋 o Rheinpfalz.




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users