Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Łożyska ceramiczne - czy warto?


  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1 OFFLINE   mafer

mafer

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 posts
  • LokalizacjaSzprotawa

Posted 06 May 2013 - 09:59

Witam

 

Panowie czy jest sens wymieniać łożyska S A-RB na ceramiczne (całoceramiczne lub hybrydowe)? Z tego co wyczytałem to ceramicznych nie trzeba smarować i mają baaardzo małe opory toczenia. Kołowrotek to Shimano Stella 3000FD. Czy ktoś już zakładał takie łożyska w swoich kręciołkach ?



#2 OFFLINE   blackabyss

blackabyss

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 posts

Posted 06 May 2013 - 10:08

Napewno hybrydowe zakladal Guzu, jak pamietam do stelli sw 2001r.  Moze cos wiecej On sam napisze ?

Ja bylem troche zainteresowany takim tuningiem, ale jakos odpuscilem.



#3 OFFLINE   mafer

mafer

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 posts
  • LokalizacjaSzprotawa

Posted 06 May 2013 - 10:41

W takim razie Guzu proszony do tablicy :) Domyślam się że odpuściłeś ze względu na cenę tych łożysk?



#4 OFFLINE   Wilk_

Wilk_

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 451 posts
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Wilk

Posted 06 May 2013 - 11:02

Już przed wymianą ten Curadziak kręcił się i kręcił, ale po wymianie to po prostu szok.
Niżej, pod filmem, jest link do sklepu z tymi łożyskami:


 


Edited by Wilk_, 06 May 2013 - 11:22.


#5 OFFLINE   Voldemort

Voldemort

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,304 posts
  • LokalizacjaMałopolska
  • Imię:Jacek

Posted 06 May 2013 - 11:55

Witam

 

Panowie czy jest sens wymieniać łożyska S A-RB na ceramiczne

Jeśli Kolega wygrał 6 w Lotto i ma nadmiar wolnego czasu, to może i sens jest, ale w innych przypadkach jakoś go nie widzę.



#6 OFFLINE   Wilk_

Wilk_

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 451 posts
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Wilk

Posted 06 May 2013 - 12:00

Do Curado:

http://www.bocabeari...an_Curado201_E7



#7 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,558 posts

Posted 06 May 2013 - 12:24

A co chciałbyś uzyskać? Jeszcze bardziej maślaną pracę?



#8 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,529 posts
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Posted 06 May 2013 - 14:36

Tu facet wymieniał wszystko na boca zapytaj,z tego co mówi efekt  jeszcze więcej masła w maśle  :D



#9 OFFLINE   mafer

mafer

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 posts
  • LokalizacjaSzprotawa

Posted 06 May 2013 - 16:39

6stki nie trafiłem ale kilka złotówek mógłbym wysupłać gdyby było warto. Co chciałbym uzyskać ? Ano właśnie jeszcze więcej masła w maśle, lepsze usztywnienie konstrukcji i bezobsługowość łożysk :)


  • Wilk_ likes this

#10 OFFLINE   stugrzeg

stugrzeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 347 posts
  • LokalizacjaKosmos
  • Imię:mów mi Zenek

Posted 06 May 2013 - 17:25

A ja myślałem że to forum dla fanów nietylko łowienia ale przedewszystkim sprzętu do łowienia, a coraz więcej widzę krytyki pod adresem nowości, tuningu itp.

A ja do mojego nowego 10'TP c2000S zamawiam na dniach w Boca cztery łożyska główne + jedno do rolki, oczywiście ceramiki - hybrydy, bo się lepiej kręcą i są kilkukrotnie wytrzymalsze.

Ten pomysł wypróbowałem juz na BlueArc z tanimi hybrydami i kręci jak perpetum cośtam... :D

i tyle :P


Edited by stugrzeg, 06 May 2013 - 17:35.

  • Wilk_ likes this

#11 OFFLINE   Wilk_

Wilk_

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 451 posts
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Wilk

Posted 06 May 2013 - 17:25

Nie stać mnie na takie uzyskiwanie większej ilości masła w maśle, ale rozumiem Mafera i gdyby to nie była aż tak droga impreza, to patrząc jak to Curado kręci się i kręci, sprawiłbym sobie te cacuszka.


Edited by Wilk_, 06 May 2013 - 17:26.


#12 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,353 posts

Posted 06 May 2013 - 19:42

bezobslugowosc lozysk w wilgotnym srodowisku, jakim z cala pewnoscia jest kolowrotek wedkarski, to raczej marzenie scietej glowy, powodzenia zycze :)


  • zorro and haja1978 like this

#13 OFFLINE   didi

didi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 924 posts
  • Lokalizacjatarnobrzeg/madrid

Posted 06 May 2013 - 19:54

bezobslugowosc tia,nawet jakby tam z wykrzyknikiem tak napisali to i tak bedzie gmeral,oliwil,paluchami popychal,tak juz jest i ja tak tez zaczynam miec :D



#14 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 589 posts
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Posted 06 May 2013 - 20:24

To niestety dość ogólnie panująca gorączka. Co do łożysk bezobsługowych - sprawdzam takowe od kilku lat (w postaci 2RS) i działa. Na dodatek w multikach! Ale niestety trudniej dotrzeć do świadomości forumowiczów. Bo chcą płacić za marzenia...

Filmik z Curado tak naprawdę niczego nie dowodzi. Podobne czasy obrotów można osiągnąć na suchych łożyskach za dwa zeta. W multikach główne opory toczenia (łożysk) biorą się z lepkości środków smarnych, stąd tak polecany powzechnie jest lekki olej. Ale ten nie utrzyma się długo w łożyskach typu ZZ, więc co chwila trzeba aplikować nowe porcje. Z takim uszczelnieniem i smarowaniem łożysko jest ponadto podatne na zanieczyszczenie. To co ujmiemy w lepkości środków smarnych musimy zazwyczaj dodać w hamulcu, zwłaszcza dla przynęt lekkich i nielotnych. Oczywiście nieco inna charakterystyka tego ostatniego zawsze da jakieś korzyści, lecz w praktyce są one pomijalne małe. Ja smaruję łożyska (lub mam napełnione fabrycznie) smarem plastycznym klasy NLGI 2 lub 1 i nie zamierzam tego zmieniać. Tyle o multikach. W kołowrotkach ze stałą szpulą zamiana łożysk nie przyniesie żadnych wymiernych korzyści, poza lepszym samopoczuciem, przynajmniej do czasu kiedy stwierdzimy, że niepotrzebnie  sie wykosztowaliśmy...


Edited by RBTS, 06 May 2013 - 20:31.


#15 OFFLINE   didi

didi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 924 posts
  • Lokalizacjatarnobrzeg/madrid

Posted 06 May 2013 - 20:48

w wielu przypadkach ta( panujaca goraczka) pomaga,od tego w zasadzie zaczyna sie przygode z konserwacja swojego sprzetu,bo co chwila mozna sie natknac na posty typu( oddam w dobre rece do przesmarowania),wiec mysle ze to raczej na plus,wielu z nas wlasnie z takich porad ,od tych z ta goraczka kozysta,zreszta warto zagladnac w dzial naprawy,tuning,majsterkowanie,zeby sie przekonac.O nastepnej czesci postu nie bede sie wypowiadal ,juz kiedys toczylismy ta rozmowe,szanuje ale mam odmienne zdanie.pozdro!!!



#16 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 589 posts
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Posted 06 May 2013 - 21:06

Masz rację. Dobrze jest zgłębiać wiedzę na temat swojego sprzętu, gorzej jeśli gorączka przerodzi się w pogoń za nieosiągalną perfekcją i przesłoni istotę oraz radość z uprawiania wędkarstwa.

Co do łożysk i ich smarowania - oczywiście każdy szuka rozwiązań dla siebie najlepszych czy najwygodniejszych. Ja po wielu latach przeróżnych kombinacji i prób stosuję sposoby opisane powyżej. Po prostu dla mnie (nie łowiącego paproszkami) są z wielu powodów najlepsze. Przedstawiam jedynie moje spostrzeżenia, nie narzucając ich wszakże nikomu.



#17 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4,086 posts
  • LokalizacjaŚLĄSK

Posted 06 May 2013 - 21:10

Używam ZPI SIC jak z linku, mała Ryoga dalej rzuca... :D

http://www.japantack...ng_bearings.htm



#18 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,676 posts
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Posted 06 May 2013 - 21:14

Używam ZPI SIC jak z linku, mała Ryoga dalej rzuca... :D

http://www.japantack...ng_bearings.htm

I pewnie prawda najszczersza ale stałoszpulowcowi, to rodzaj łożysk na odległości rzutowe nie rzutuje... :lol: :lol: :lol:



#19 OFFLINE   didi

didi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 924 posts
  • Lokalizacjatarnobrzeg/madrid

Posted 06 May 2013 - 21:17

Masz rację. Dobrze jest zgłębiać wiedzę na temat swojego sprzętu, gorzej jeśli gorączka przerodzi się w pogoń za nieosiągalną perfekcją i przesłoni istotę oraz radość z uprawiania wędkarstwa.

Co do łożysk i ich smarowania - oczywiście każdy szuka rozwiązań dla siebie najlepszych czy najwygodniejszych. Ja po wielu latach przeróżnych kombinacji i prób stosuję sposoby opisane powyżej. Po prostu dla mnie (nie łowiącego paproszkami) są z wielu powodów najlepsze. Przedstawiam jedynie moje spostrzeżenia, nie narzucając ich wszakże nikomu.

czy nie serwuja nam tego firmy produkujace wszelakiej masci sprzet wedkarski?



#20 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4,086 posts
  • LokalizacjaŚLĄSK

Posted 06 May 2013 - 21:18

Panie ZORRO

 

A to zależy, przy dobrym smarowaniu - czemu nie... :D