Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Jerki o akcji Jack Salmo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_mikolaj_*

Guest_mikolaj_*
  • Guests

Napisano 07 wrzesień 2014 - 12:36

Szukam jerków o akcji Jack Salmo, czyli pullbaitów, które podczas prowadzenia nie wykonują żadnych dodatkowych ruchów. Przemieszczają się w przód z ewentualnym lekkim zjazdem w dół, bez żadnego kolebania, lusterkowania, odjazdów na boki i szybowania. Naśladujące kształtem z grubsza szczupaka. Chętnie też mniejsze i lżejsze niż Jack.

Skuteczność takich przynęt "odkryłem" ponad dwadzieścia lat temu przypadkowo, gdy jakiś niedorobiony, nie pracujący minnow podczas ciągania wzdłuż rzecznych kamiennych opasek skokami okazał się diablo skuteczny na szczupaki. Potem były własne przeróbki wykonywane przez odjęcie steru w większych modelach. Prowadzone przez poszarpywanie okazywały się skuteczne na szczupaki, gdy wszystko zawodziło. W książkach nawet znalazłem, co to za przynęty ale z pewną, charakterystyczną dla lat 90tych taką nieśmiałością do tego podszedłem, bo w skądinąd  bardzo dobrej polskiej książce napisano, że woblery bez sterów to się nie nada, że to nie na polskie ryby :)

Potem przyszedł internet, Salmo odważyło się wprowadzić na polski rynek jerki i już wszystko było jasne.

Co nie zmienia faktu, że nadal nie mogę znaleźć przynęt o podobnej akcji, poza Jackiem. Tam, za oceanem wiem że są, ale co u nas jest dostępne ? Może koledzy pomogą, bo samemu wszystkiego się nie sprawdzi, a niestety pozorne podobieństwo w budowie nic nie gwarantuje, jak choćby sympatyczny szczupaczek Dorado, który pomimo na pierwszy rzut oka odpowiedniego kształtu robi w wodzie esyfloresy.



#2 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10147 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 07 wrzesień 2014 - 12:59

"Water Scout", "Dorado" obie firmy maja takie przynęty w swoich ofertach. (i są skuteczne)



#3 OFFLINE   Sławek.Sobolewski

Sławek.Sobolewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2336 postów
  • LokalizacjaWarmia&Mazury, kraina 3000 jezior w dorzeczu Wisły i rzek pobrzeża Bałtyku

Napisano 07 wrzesień 2014 - 13:17

Szukam jerków o akcji Jack Salmo, czyli pullbaitów, które podczas prowadzenia nie wykonują żadnych dodatkowych ruchów. Przemieszczają się w przód z ewentualnym lekkim zjazdem w dół, bez żadnego kolebania, lusterkowania, odjazdów na boki i szybowania. Naśladujące kształtem z grubsza szczupaka. Chętnie też mniejsze i lżejsze niż Jack.

Skuteczność takich przynęt "odkryłem" ponad dwadzieścia lat temu 

Wszystkie Jacki którymi miałem okazję łowić wykonywały inne ruchy niż te o których piszesz. Odjazdy na boki przy dynamicznym podciąganiu to standard, również "esyfloresy" w tym lekkie kolebanie wzdłuż osi.

 

Przykład

 



#4 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 07 wrzesień 2014 - 14:19

Otóż to. Mam dwa Jacki, nowego i zabytkowego i obydwa mają "coś" w zanadrzu.

Odpowiadając na Twoje pytanie - poszukaj Hok(k)a od Corona Fishing. Mniejszy, lżejszy o zbliżonym kształcie i pracy. Są jeszcze inne rarytasy, ale ich rozmiar i cena śmiało wykraczają poza granice wytyczone przez Salmo.

Użytkownik Dienekes edytował ten post 07 wrzesień 2014 - 14:22


#5 Guest_mikolaj_*

Guest_mikolaj_*
  • Guests

Napisano 07 wrzesień 2014 - 14:32

Nigdy takich odjazdówe Jackiem nie robiłem :)
Kiedyś, na którymś forum toczyła się dyskusja jak zmusić Jacka do takich bocznych odskoków. Widać da się. Ja szukam czegoś właśnie odwrotnego.

#6 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 07 wrzesień 2014 - 16:50

To błyśnięcie brzuszkiem Jacusia... ;)



#7 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 07 wrzesień 2014 - 18:08

próbowałeś glidin rap?

#8 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 07 wrzesień 2014 - 18:12

popytaj o pullbaity slawka (bigbait), moze ktos ma na stanie i nie wie jak to ugotowac



#9 Guest_mikolaj_*

Guest_mikolaj_*
  • Guests

Napisano 07 wrzesień 2014 - 20:01

Dzięki, spróbuję.

Glidin rap mam, świetne jerki. Akcja oszczędna, choć szukam jeszcze bardziej stonowanej.



#10 OFFLINE   gaweł

gaweł

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1272 postów
  • LokalizacjaGdańsk Osowa
  • Imię:Paweł

Napisano 12 wrzesień 2014 - 20:42

Otóż to. Mam dwa Jacki, nowego i zabytkowego i obydwa mają "coś" w zanadrzu.

Odpowiadając na Twoje pytanie - poszukaj Hok(k)a od Corona Fishing. Mniejszy, lżejszy o zbliżonym kształcie i pracy. Są jeszcze inne rarytasy, ale ich rozmiar i cena śmiało wykraczają poza granice wytyczone przez Salmo.

20cm,120g tonący,cena 100pln/tyle kosztuje w CF :rolleyes: /

Bez rewelacji,Jacek Salmo skuteczniejszy :) /i dwa razy,ponad tańszy/



#11 OFFLINE   Marcin Rafalski

Marcin Rafalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 749 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 12 wrzesień 2014 - 23:27

Szukam jerków o akcji Jack Salmo, czyli pullbaitów, które podczas prowadzenia nie wykonują żadnych dodatkowych ruchów. Przemieszczają się w przód z ewentualnym lekkim zjazdem w dół, bez żadnego kolebania, lusterkowania, odjazdów na boki i szybowania. Naśladujące kształtem z grubsza szczupaka. Chętnie też mniejsze i lżejsze niż Jack.

Skuteczność takich przynęt "odkryłem" ponad dwadzieścia lat temu przypadkowo, gdy jakiś niedorobiony, nie pracujący minnow podczas ciągania wzdłuż rzecznych kamiennych opasek skokami okazał się diablo skuteczny na szczupaki. Potem były własne przeróbki wykonywane przez odjęcie steru w większych modelach. Prowadzone przez poszarpywanie okazywały się skuteczne na szczupaki, gdy wszystko zawodziło. W książkach nawet znalazłem, co to za przynęty ale z pewną, charakterystyczną dla lat 90tych taką nieśmiałością do tego podszedłem, bo w skądinąd  bardzo dobrej polskiej książce napisano, że woblery bez sterów to się nie nada, że to nie na polskie ryby :)

Potem przyszedł internet, Salmo odważyło się wprowadzić na polski rynek jerki i już wszystko było jasne.

Co nie zmienia faktu, że nadal nie mogę znaleźć przynęt o podobnej akcji, poza Jackiem. Tam, za oceanem wiem że są, ale co u nas jest dostępne ? Może koledzy pomogą, bo samemu wszystkiego się nie sprawdzi, a niestety pozorne podobieństwo w budowie nic nie gwarantuje, jak choćby sympatyczny szczupaczek Dorado, który pomimo na pierwszy rzut oka odpowiedniego kształtu robi w wodzie esyfloresy.

Hmm... A prowadzić jacka bez pociągnieć , po prostu ściągać? Był też jerk rapali nieco podoby do Sweepera, ale o zupełnie innej akcji. Wreszcie Salmo pike 16 SR prowadzony jak jack... ma podobną akcję(odjazdy) więc gdyby pozbawić go całkiem steru, lub obcinać  stopniowo po milimetrze lub dwa i próbowac jak akcja... Kiedyś mialem niezle wyniki na pike'a  11F ze sterem ścietym w trójkat.. prawie bez akcji, a jednak...,co potwierdzało by Twoje spostrzeżnia

U.


  • jR303 lubi to

#12 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 14 wrzesień 2014 - 16:02

najlepiej żebyś komuś zlecił zrobienie czegoś podobnego.z tego co wiem przynęty z ciężkiego drewna mają taką akcję np.z buku.



#13 OFFLINE   Radbraw

Radbraw

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1148 postów
  • LokalizacjaBug i bużyska

Napisano 15 wrzesień 2014 - 08:42

Ja robię podobne jerki o podobnej pracy(priv)

Użytkownik Radbraw edytował ten post 15 wrzesień 2014 - 08:43


#14 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 15 wrzesień 2014 - 09:04

20cm,120g tonący,cena 100pln/tyle kosztuje w CF :rolleyes: /
Bez rewelacji,Jacek Salmo skuteczniejszy :) /i dwa razy,ponad tańszy/


A to ciekawe, bo mój jest taki, jak napisałem. I kosztował ok. 40 zł. Skuteczność, rzecz mocno subiektywna. U mnie, na ten przykład, obydwa jerki nie łowią ;)

#15 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 17 wrzesień 2014 - 21:43

Łowi ktoś na STRIKEPRO BUSTER JERK 150 mm / 0-1,0 m. Chodzi mi o sposób prowadzenia, skuteczność, porównanie z odpowiednikami firmy Salmo. Generalnie info na temat samej firmy i jerków. SKUTECZNOŚĆ...



#16 OFFLINE   Sławek.Sobolewski

Sławek.Sobolewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2336 postów
  • LokalizacjaWarmia&Mazury, kraina 3000 jezior w dorzeczu Wisły i rzek pobrzeża Bałtyku

Napisano 18 wrzesień 2014 - 07:16

Andrzeju, ja od jakiegoś czasu łowię na bustery, kilka osób stąd również na nie łowi. Buster to bardzo uniwersalny i dość łatwy w obsłudze jerk, którego można prowadzić na wiele sposobów. W tej chwili na moich łowiskach klasyczne dość dynamiczne podszarpywanie w zmiennym tempie powoduje że jest niesamowicie skuteczny. Z mojego punktu widzenia jest skuteczniejszy niż jerki salmo, w zasadzie jedynym jerkiem salmo który mógłbym porównać jest slider 12 z racji wielkości, oraz pewnych cech wspólnych jakie wykazuje podczas prowadzenia. Slider jednak jest dla mnie za małym jerkiem, mówiąc dla mnie mam na myśli nasze przełowione i specyficzne warmińskie wody. Podczas łowienia busterami w bardzo krótkim czasie złowiłem kilka przyzwoitych ryb (przyzwoitych jak na nasze warunki) czego nie potrafiłem osiągnąć przez lata łowiąc np. sliderami.

 

Buster to jerk który wyciąga z kryjówek duże ryby, dosłownie. Wczoraj miałem kolejny ciekawy przypadek kiedy na jednej z miejscówek na niewielkim jeziorze pół dnia siedział wędkarz z żywcówką i nie wysiedział niczego. Kiedy podpłynąłem zagaiłem on akurat zwijał wędki i wybierał się do domu. Wykonałem w tym miejscu może 15-20 rzutów i miałem/widziałem 3 kontakty ze sporą rybą. 3 nie trafione, w zasadzie ostatni atak był trafiony ale źle zacięty i po chwili się spiął, sądzę że cały czas był to ten sam osobnik. Ryba za każdym razem wychodziła niemal pionowo do góry (woda ok. 2,5-3,5m głebokości)

 

Nie był to odosobniony przypadek. Sławek @Pleciona powiedział mi coś co chciałbym kontynuować ;) Zachęcam abyś zaryzykował kilka podstawowych naturalnych kolorów i spędził z nimi kilka wyjazdów na ryby. Jeśli nie przyniosą efektów chętnie odkupię :)

 

Pozdrawiam

Sławek


Użytkownik Sławek.Sobolewski edytował ten post 18 wrzesień 2014 - 07:20


#17 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 18 wrzesień 2014 - 07:22

Dzięki za odpowiedź, cenne uwagi. Wczoraj kupiłem jednego, jadę nad wodę zobaczyć jak chodzi. Wygląda bardzo dobrze, coś mi się zdaje, że je polubię... ;) Pozdrawiam!



#18 OFFLINE   PLECIONA

PLECIONA

    Zaawansowany

  • Forumowicz+ bez giełdy
  • PipPipPip
  • 835 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz

Napisano 18 wrzesień 2014 - 07:26

Łowi ktoś na STRIKEPRO BUSTER JERK 150 mm / 0-1,0 m. Chodzi mi o sposób prowadzenia, skuteczność, porównanie z odpowiednikami firmy Salmo. Generalnie info na temat samej firmy i jerków. SKUTECZNOŚĆ...

Salmo w tej chwili nie ma odpowiednika tej przynęty choć można się nie zgodzić i ja to rozumiem. Busterki generalnie łatwe i miłe w prowadzeniu. Ryby nie mogą się im oprzeć, pięknie pokazują brzuszek i mocno odbijają na boki. Wszystko czuć doskonale na kiju. Uzbrojone w dobre kotwice, mają wiele wariantów kolorystycznych- jest z czego wybrać;).
Kg8tT1.jpg

#19 OFFLINE   PLECIONA

PLECIONA

    Zaawansowany

  • Forumowicz+ bez giełdy
  • PipPipPip
  • 835 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz

Napisano 18 wrzesień 2014 - 07:33

. Jeśli nie przyniosą efektów chętnie odkupię :)

Pozdrawiam
Sławek

Drugi... ;) :)

Użytkownik PLECIONA edytował ten post 18 wrzesień 2014 - 07:35


#20 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 18 wrzesień 2014 - 07:42

Tak dobrze nie będzie. Są na tyle ładne, że mogą leżeć w towarzystwie moich wahadeł... :D

Chyba dokupię dwa kolory... ;)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych