Skocz do zawarto艣ci

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj si臋 lub Zarejestruj by otrzyma膰 pe艂en dost臋p do naszego forum.

Zdj臋cie

Wyb贸r linki ton膮cej


  • Zaloguj si臋, aby doda膰 odpowied藕
28 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   fedx

fedx

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 348 post贸w
  • Lokalizacjawwa

Napisano 15 stycze艅 2010 - 14:08

Witam,

niedawno rozpocz膮艂em na powa偶nie przygod臋 z much贸wk膮, do tej pory 艂owi艂em g艂ownie na sucha, troch臋 nimfa przy u偶yciu jednej w臋dki i jednego p艂ywaj膮cego sznura. Metoda ta jednak wci膮ga mnie coraz bardziej i w zwi膮zku z tym zakupi艂em sobie drugi kijek do ci臋偶szego 艂owienia w klasie 6/7 10’, z opisem 14 gr (wg producenta to chyba oznacza optymaln膮 waga pierwszych 9m sznura).
W zwi膮zku z tym mam kilka pyta艅 w kwestii doboru sznur贸w do nowego kijka – z p艂ywaj膮cym my艣l臋 偶e sobie poradz臋, niestety gorzej je偶eli chodzi o sznury ton膮ce bo trudno o uniwersalne rozwi膮zanie z uwagi na r贸偶ne klasy toni臋cia zale偶ne od 艂owiska i ryb kt贸re 艂owimy. W zwi膮zku z tym mam w膮tpliwo艣ci jakiego zakupu dokona膰 偶eby by膰 przygotowanym do 艂owienia w mo偶liwie r贸偶nych warunkach. Co s膮dzicie o rozwi膮zaniach z tzw g艂owic膮 gdzie do wyboru jest kilka wymiennych odcink贸w w r贸偶nej klasie toni臋cia – jest to do艣膰 kosztowne rozwi膮zanie, ale czy si臋 sprawdza ? W jakich warunkach tak, a w jakich warunkach nie ? Czy mo偶e lepiej kupi膰 2 lub 3 sznury w r贸偶nej skali toni臋cia ? Co si臋 bardziej kalkuluje finansowo ?

Dodam 偶e zale偶y mi na produktach cechuj膮cych si臋 dobr膮 relacj膮 cena/jako艣膰, jestem pocz膮tkuj膮cy i nie szukam rozwi膮za艅 w klasie hi-end, ale chce te偶 unikn膮膰 badziewia. Jestem ciekaw jakie marki sznur贸w polecacie , co np. s膮dzicie o sznurach Taimen –maj膮 chyba niez艂膮 cene ?

Je艣li nie napisa艂em czego艣 wa偶nego co pozwala lepiej okre艣li膰 moje docelowe potrzeby to dlatego ze jestem pocz膮tkujacy ...

Z g贸ry dzi臋ki za dobr膮 rad臋

#2 OFFLINE   kwiat

kwiat

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 121 post贸w
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 15 stycze艅 2010 - 14:26

cze艣膰
Moim zdaniem na pocz膮tek wystarcz膮 Ci dwa sznurki:
- WF7S w klasie VI (szybkoton膮cy) - w zale偶no艣ci od szybko艣ci nurtu mo偶na tym 艂owi膰 w p艂yn膮cych wodach o g艂臋boko艣ci 1-2m w okolicach dna.
-WF7F/S - sznurek typu sink tip (ton膮ca ko艅c贸wka) w III klasie
Polecam tak偶e lektur臋 ksi膮偶ki Adama Sikory W臋dkarstwo muchowe - jest tam dobrze opisany temat sznur贸w...
kwiat
p.s.
Jak troch臋 tym po艂owisz b臋dziesz wiedzia艂 co dalej...
Wiele zale偶y od typu 艂owiska, rodzaju much, sposobu podawania/prowadzenia much itd

#3 OFFLINE   kwiat

kwiat

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 121 post贸w
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 15 stycze艅 2010 - 14:28

zapomnia艂em,
kup na pocz膮tek jakiego艣 taniego Cortlanda 333, spokojnie pos艂u偶y Ci par臋 lat (sprawdzone)
o Taimieniach nic nie wiem
kwiat

#4 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z g艂upota nie ma wygranych, s膮 tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 post贸w
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 15 stycze艅 2010 - 17:47

Kwiat Ci 艣wietnie odpowiedzia艂 - dok艂adnie czego艣 takiego poszukaj. z tego co widzia艂em to sznury tajmienia s膮 wi臋cej ni偶 przyzwoite, a w relacji do ceny jest chyba nawet bardzo dobrze. Ale to z obserwacji na sucho i z relacji kilku os贸b kt贸re kupi艂y takie sznury u kolegi i jemu chwali艂y ze pasuj膮 im. Wiadomo - cena jest czym艣 spowodowana, ale dla pocz膮tkuj膮cego my艣l臋 偶e b臋dzie ok.
Co do masy w opisie kija - to okre艣la ona mas臋 g艂owicy sznura. Wi臋kszo艣膰 kij贸w marki Vision ma teraz takie oznaczenia, co bardzo u艂atwia dobranie g艂owicy rzutowej. Co do multitipa - nie s膮dz臋 aby 艂atwo mo偶na by艂o co艣 dobrego w tak niskiej klasie - masie znale藕膰, dodatkowo w臋dka jednor臋czna, troch臋 inne 艂owienie. Ja bym si臋 w multitipa nie pcha艂, nie do w miar臋 lekkiej w臋dki 1 r臋cznej.

#5 OFFLINE   Pawe艂 nizinny

Pawe艂 nizinny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 612 post贸w
  • LokalizacjaOstro艂臋ka
  • Imi臋:Pawe艂
  • Nazwisko:Stypi艅ski

Napisano 15 stycze艅 2010 - 18:45

Zr贸b tak jak Kwiatek pisze.
Co do sznurk贸w Taimen, kumpel kupi艂 i rzuca艂em nim, by艂 to WF p艂ywaj膮cy. Powiem szczerze 偶e sztywny jak dla mnie, ale to by艂o 2 lata temu, mo偶e co艣 si臋 zmieni艂o. Lepiej kup jak pisze wy偶ej kolega, Cortlanda 333, adekwatna jako艣膰 do ceny.
pozdrawiam


#6 OFFLINE   fedx

fedx

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 348 post贸w
  • Lokalizacjawwa

Napisano 15 stycze艅 2010 - 21:38

Kwiat Ci 艣wietnie odpowiedzia艂 - dok艂adnie czego艣 takiego poszukaj. z tego co widzia艂em to sznury tajmienia s膮 wi臋cej ni偶 przyzwoite, a w relacji do ceny jest chyba nawet bardzo dobrze. Ale to z obserwacji na sucho i z relacji kilku os贸b kt贸re kupi艂y takie sznury u kolegi i jemu chwali艂y ze pasuj膮 im. Wiadomo - cena jest czym艣 spowodowana, ale dla pocz膮tkuj膮cego my艣l臋 偶e b臋dzie ok.
Co do masy w opisie kija - to okre艣la ona mas臋 g艂owicy sznura. Wi臋kszo艣膰 kij贸w marki Vision ma teraz takie oznaczenia, co bardzo u艂atwia dobranie g艂owicy rzutowej. Co do multitipa - nie s膮dz臋 aby 艂atwo mo偶na by艂o co艣 dobrego w tak niskiej klasie - masie znale藕膰, dodatkowo w臋dka jednor臋czna, troch臋 inne 艂owienie. Ja bym si臋 w multitipa nie pcha艂, nie do w miar臋 lekkiej w臋dki 1 r臋cznej.


ja mam kijek scierry,
je艣li chodzi o multitipa to jestem got贸w zaiwestwa膰 w niego wi臋ksz膮 kas臋 jako 偶e mia艂 by mi zast膮pi膰 3 inne sznury, znajomy mi bardzo poleca艂 w艂a艣nie taki wyb贸r ze wzgl臋du na doskona艂e w艂a艣ciwo艣ci rzutowe i 艂atwo艣膰 dostosowania sie do r贸偶nych warunk贸w - od rzeki pomorskiej, przez nizinne, az po wody typu san ...

#7 OFFLINE   Herman

Herman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 post贸w
  • LokalizacjaW艂odawa

Napisano 16 stycze艅 2010 - 09:55

Cze艣膰. No fachowcem muchowych to ja nie jestem :D Ale mam jakie艣 tam przemy艣lenia w temacie. Najbardziej uniwersaln膮 link膮 ton膮c膮 jest linka intemediate. My艣l臋, 偶e powinno si臋 mie膰 tak膮. Drug膮 to np. p艂ywaj膮ca z ton膮c膮 w klasie III (toni臋cia) ko艅c贸wk膮. B臋dziesz mia艂 dwie uniwersalne ton膮ce linki. Mo偶e dwie wystarcz膮? Mo偶e. Bo jest rzeka i rzeka :D Trzeci膮 mog艂aby by膰 jaka艣 g艂臋biej penetruj膮ca, np. F/S z ko艅c贸wk膮 w VI klasie. Albo ca艂kowicie ton膮ca w wy偶szej klasie.
U偶ywam linek Cortland 444 i linek Orvisa. Za SA specjalnie nie przepadam.
System贸w multi-tip mi nie polecali, kiedy podpytywa艂em fachowc贸w. Jednolitymi linkami, t艂umaczyli mi, 艂atwiej i bardziej elegancko si臋 rzuca. Cho膰 trzeba wiedzie膰, 偶e linka F/S te偶 nie nale偶y do 艂atwych w obs艂udze (ale nie przejmujmy si臋 tym, to fajne linki).


#8 OFFLINE   krys

krys

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 post贸w

Napisano 16 stycze艅 2010 - 14:10

hej,
multi - tipa nie polecam.
Kup sobie na pocz膮tek sink tipa w III i jakis intermediate. Ja 艂owie i na nizinach i w g贸rach, i na poczatek ci to w zupe艂no艣ci wystarczy. Nie kupowa艂bym ca艂ego ton膮cego sznura ...

pozd Krys

p.s. Co do firm nie bede bed臋 Ci podpowiada艂, ale generalnie jest tak, 偶e im lepsza linka tym dro偶sza...

#9 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z g艂upota nie ma wygranych, s膮 tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 post贸w
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 16 stycze艅 2010 - 14:20

Cze艣膰. No fachowcem muchowych to ja nie jestem :D Ale mam jakie艣 tam przemy艣lenia w temacie. Najbardziej uniwersaln膮 link膮 ton膮c膮 jest linka intemediate. My艣l臋, 偶e powinno si臋 mie膰 tak膮. Drug膮 to np. p艂ywaj膮ca z ton膮c膮 w klasie III (toni臋cia) ko艅c贸wk膮. B臋dziesz mia艂 dwie uniwersalne ton膮ce linki. Mo偶e dwie wystarcz膮? Mo偶e. Bo jest rzeka i rzeka :D Trzeci膮 mog艂aby by膰 jaka艣 g艂臋biej penetruj膮ca, np. F/S z ko艅c贸wk膮 w VI klasie. Albo ca艂kowicie ton膮ca w wy偶szej klasie.
U偶ywam linek Cortland 444 i linek Orvisa. Za SA specjalnie nie przepadam.
System贸w multi-tip mi nie polecali, kiedy podpytywa艂em fachowc贸w. Jednolitymi linkami, t艂umaczyli mi, 艂atwiej i bardziej elegancko si臋 rzuca. Cho膰 trzeba wiedzie膰, 偶e linka F/S te偶 nie nale偶y do 艂atwych w obs艂udze (ale nie przejmujmy si臋 tym, to fajne linki).

Herman wspomnia艂 o chyba najcz臋艣ciej przeze mnie u偶ywanej lince - intermedium. Jako 偶e dla mnie to osobna bajka to nawet nie napisa艂em s艂owa - ale rzeczywi艣cie to podstawowa linka - pstr膮g, oko艅, szczupak, g艂owatka, trotki. Nie wyobra偶am sobie wyjazdu nad wod臋 bez tej super uniwersalnej linki.

#10 OFFLINE   Herman

Herman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 post贸w
  • LokalizacjaW艂odawa

Napisano 16 stycze艅 2010 - 15:57

Decyduj膮c si臋 na link臋 intermediate staniemy zn贸w na rozdro偶u- wybra膰 typu clear czy normaln膮? :D Jest jeszcze hybryda (fajny pomys艂)- tylko ko艅c贸wka jest clear, reszta ma kolor.
Zalet膮 linki clear jest to, 偶e jest ewidentnie mniej widoczna w wodzie dla ryb. 呕e niby wtedy mniej si臋 p艂osz膮.
Znowu inni m贸wi膮, 偶e ta widoczno艣膰 linki dla ryby to ma艂o istotny problem i 偶e nie jest udowodnione obiektywnie, 偶e ryby bardziej si臋 boj膮 linek normalnych a mniej linek typu clear.
Linka clear ma inn膮 konstrukcj臋 i pewnie materia艂y, cho膰by dlatego, 偶e nie posiada rdzenia.
Linka clear ma te偶 wad臋. Paradoks- ta wada wynika w艂a艣nie z przezroczysto艣ci linki. Wad膮 linki clear jest to, 偶e jest s艂abo lub wr臋cz wcale niewidoczna dla w臋dkarza, zar贸wno w wodzie (nie wiadomo czasem jak si臋 uk艂ada) jak i na brzegu(nie wida膰 zwoj贸w linki le偶膮cych pod stopami w臋dkarza, 艂atwo jest t膮 link臋 podepta膰.
Mam jedn膮 link臋 clear (Cortland 333 w klasie 6) i dwie intermediate kolorowe (Orvis w klasie 5, Tenny Line w klasie 9)). Powiem, 偶e jest mi wszystko jedno jakiej u偶ywam- czy clear, czy normalnej.

#11 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 976 post贸w
  • LokalizacjaOstro艂臋ka

Napisano 16 stycze艅 2010 - 16:07

Mo偶e po pierwsze odpowiedz sobie na pytanie gdzie bedziesz najcz臋艣ciej u偶ywa艂 streamera? Jak b臋dziesz tam najcz臋siej 艂owi艂? Czy np. rollcastem czy klasycznie? Wtedy mo偶na co艣 pom贸c.

Ja najcz臋艣ciej u偶ywam linki F/S z ko艅c贸wk膮 w V stopniu toni臋cia (SA czyli najszybciej ton膮ca). P贸藕niej w kolejno艣ci:
- ca艂ej ton膮cej linki w VI stopniu(Cortland),
- IV stopie艅 toni臋cia (Cortland),
- F/S z ko艅c贸wk膮 intermedialn膮 (Airflo).
艁owi臋 na rzekach p艂n-wsch. Polski... a za najbardziej uniwersaln膮 uwa偶am pe艂n膮 link臋 ton膮c膮 w III lub IV stopniu.

#12 OFFLINE   Jerzy Kowalski

Jerzy Kowalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 672 post贸w

Napisano 18 stycze艅 2010 - 17:46

Ciekawy temat, bardzo obszerny, wbrew pozorom. O ile linka p艂ywajaca albo p艂ywa, albo nie (najwy偶ej mo偶na si臋 spiera膰 czy p艂ywa wy偶ej czy ni偶ej w wodzie, co zazwyczaj zmienia si臋 i cz臋sto bywa chwytem marketingowym), to z ton膮cymi jest rozmaito艣膰 i brak jednoznaczno艣ci. R贸zne firmy r贸znie oznaczaj膮 klas臋 toniecia i szybko艣膰 toni臋cia linki. Jak wida膰 ni偶ej, linka w II klasie toni臋cia Cortland, tonie wolniej ni偶 linka w II lasie SA czy Teeny, a to z kolei taka szybko艣c toni臋cia jak linki w klasie III wytwarzane przez Airflo.
http://globalflyfisher.com/fishbetter/shootingheads/rates.ht ml

Z przyzwyczajenia pos艂ugiwa艂em si臋 zazwyczaj klasyfikacj膮 wprowadzon膮 przez SA i uwa偶am, moim skromnym zdaniem, 偶e linka ton膮ca to co艣 takiego jak linka w klasie II wg SA. Zastosowanie klasy III toni臋cia wg SA wyra藕nie zwi臋ksza szybko艣膰 toni臋cia i g艂臋boko艣膰 na jak膮 sie dociera zestawem. Ten przeskok z 2,5-3/s do 4-5/s jest istotny. Podobnie istotny jest przeskok z III do VI klasy toni臋cia, do 6,5-7,5/s.
Te trzy typy linek ton膮cych stosuj臋 w r贸znych warunkach i sprawdzaj膮 si臋. Im bardziej ton膮ca linka ton膮ca tym bardziej trzeba j膮 wybra膰 do po艂膮czenia z przyponem z wody, 偶eby wykona膰 kolejny rzut, oraz tym wcze艣niej trzeba wykonac wszystkei manewry w rodzaju mendingu, nierzadko ju偶 w powietrzu .....

Opr贸cz samej klasy i szybko艣ci toni臋cia liczy si臋 profil toni臋cia linki. Bo c贸偶 z tego, 偶e belly zatonie do艣膰 szybko, kiedy ko艅cowa cz臋艣膰 tonie wolniej, a wraz z ni膮 - przypon z muchami? Mo偶na natkn膮膰 si臋 na opracowania dotycz膮ce r贸wnomierno艣ci toni臋cia, niekt贸re linki maj膮 te偶 wskazanie w nazwie, jak uniform sink ... cho膰 zdarza si臋, 偶e to te偶 tylko ch艂yt martetindowy ...

Osobnym zagadnieniem jest d艂ugo艣c przyponu, kt贸rym mozna regulowac szybko艣膰 i g艂臋boko艣c toni臋cia much, bo w ko艅cu na muchy si臋 艂owi, a nie na link臋 ... one maj膮 dotrze膰 na zadan膮 g艂eboko艣膰 ...

Jako odr臋bn膮 kategori臋 traktuj臋 linki intermediate, w艣r贸d kt贸rych tez mozna znale藕膰 slow intermediate, intermediate i fast intermediate ... 艁owienie rzeczne rzadko pozwala wychwyci膰 r贸znice, ale 艂owienie w stoj膮cej wodzie pozwala na wykorzystanie tych r贸znych g臋sto艣ci.... W zasadzie linka intermediate ma pozwala膰 na 艂owienie tuz pod powierzchn膮, bez rzucania wielkiego cienia przez link臋, jak to ma miejsce w przypadku linek dobrze p艂ywaj膮cych. Linka slow intermediate utrzymuje sie tu偶 pod powierzchni膮, a nie tworzy rodzaju menisku, kt贸ry rzuca cie艅 o zwielokrotnionej grubo艣ci... to samo dotyczy p艂ywaj膮cego przyponu przy suchej muszce ... ale to dygresja ...

Na koniec kilka s艂贸w o sinktipach czy innych wynalazkach ... Ciekawe narz臋dzia, cho膰 trudne do rzucania tym bardziej im wi臋kszy konrast g臋sto艣ci i srednicy cz臋艣ci p艂ywaj膮cej i ton膮cej ... rzucanie linkami F/S na wi臋ksz膮 odleg艂o艣c jest ma艂o wygodne .... poza szczeg贸lnmymi sytuacjami, jak 艂owienie w jeziorze z 艂odzi, w warunkach kiedy nie ma konieczno艣ci oddawania dalekich rzut贸w, kiedy to staj膮 si臋 bardzo przydatnymi narzedziami ...
Jednak w sytuacjach rzecznych wol臋 linki w ca艂o艣ci ton膮ce, ewentualnie .... obci膮偶enie much z odpowiednio ci臋偶kim zestawem z link膮 p艂ywaj膮c膮, kt贸ra mog艂aby to unie艣膰 w powietrzu, oraz zmienn膮 d艂ugo艣ci膮 przyponu w zalezno艣ci od tego, co sie chce osi膮gn膮膰 ... ewentualnie, ale zdecydowanie rzadko, ton膮cy przypon o odpowiedniej klasie toni臋cia do艂o偶ony do linki p艂ywaj膮cej, oraz zmienna d艂ugo艣膰 przyponu z 偶y艂ki ...

Podsumowuj膮c, na pocz膮tek 艂owienia z zastosowaniem ton膮cej linki sugerowa艂bym linki w II i III klasie toni臋cia, z ewentualnym uzupe艂nieniem link膮 w kalsie VI, co pokry艂oby potrzeby w wiekszo艣ci sytuacji. Uwa偶am, ze nie da si臋 zapewni膰 komfortu 艂owienia w r贸偶nych warunkach i w r贸偶nych typach w贸d jedn膮 link膮 ... chyba, 偶e 艂owienie dotyczy jednego, zdecydowanego rodzaju rzeki, na przyk艂ad g艂eboko wci臋tej, stosunkowo w膮skiej i trudnej technicznie wody, zmuszaj膮cej do stosunkowo kr贸tkich rzut贸w, w kt贸rej najlepiej sprawdzi si臋 bardzo szybko ton膮ca linka (nawet w VI klasie), z kr贸tkim przyponem, gdzie g艂eboko艣c prowadzenia much mo偶na regulowa膰 d艂ugo艣ci膮 rzutu i d艂ugo艣ci膮 przyponu ....

Du偶o na ten temat mo偶na napisa膰, bo 艂owienie na mokr膮 we wszystkich jej odmianach to niezmierzone bogactwo ....

Pozdrawiam serdecznie

Jerzy Kowalski


#13 OFFLINE   fedx

fedx

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 348 post贸w
  • Lokalizacjawwa

Napisano 18 stycze艅 2010 - 20:01

uffff, im dalej w las tym wiecej drzew ...

Dzi臋kuje za wszystkie uwagi i rady.

Jasnym jest 偶e aby by膰 w pe艂ni przygotowanym na r贸偶ne 艂owiska i warunki niezb臋dnym jest posiadanie co najmniej 3/4 linek, do tego najlepiej 3/4 szpule zapasowe na ktorych linki te b臋d膮 nawini臋te.

Dlaczego wi臋c rozwi膮zanie z systemem wymiennych g艂owic od p艂ywaj膮cej przez intermediate, poprzez kilka klas toni臋cia (oczywi艣cie taka linka odpowiednio kosztuje) uwa偶acie za nie praktyczny, bo jak na razie nikt nie 偶adnych argument贸w nie przywo艂a艂 ? (w szczeg贸lno艣ci 偶e m贸j kijek dok艂adnie jest opisany co
do optymalnej masy g艂owicy)

pozdrawiam

#14 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 976 post贸w
  • LokalizacjaOstro艂臋ka

Napisano 18 stycze艅 2010 - 20:47

Ju偶 Ci to z grubsza opisa艂 J.Kowalski. System z wymiennymi ko艅c贸wkami to taka linka F/S tylko jeszcze dodatkowo z p臋tlami. Rzuca膰 si臋 tym da, ale na pewno nie tak komfortowo jak pe艂n膮 link膮, a rollcast to ju偶 trzeba umie膰 tym zrobi膰. Nie pak贸j si臋 w to tylko kup sobie link臋 w III stopniu toni臋cia(skala Cortlanda) + przypony ton膮ce (bodaj偶e Airflo Polyfuse circa about 20-30 pln). B臋dziesz mia艂 prawdziw膮 link臋 ton膮c膮,a jak nie si臋gniesz nisko to obci膮偶ysz streamera, jak to b臋dzie za ma艂o do艂o偶ysz przypon lub np. ci臋偶k膮 nimf臋. Je艣li b臋dziesz chcia艂 po艂owi膰 p艂ycej to wyd艂u偶ysz przypon lub do p艂ynacej linki do艂o偶ysz sobie przypon Airflo. Zawsze te偶 mo偶esz kombinow膰, 偶e zamiast rzuci膰 pod k膮tem 90 stopni, to rzucisz pod k膮tem 120 i zatonie g艂臋biej lub 60 i p贸jdzie p艂ycej.

Ja najcz臋sciej 艂owi臋 link膮 F/S bo 艂owi臋 na rzece niezbyt szerokiej( do 15 m), ale z g艂臋bokimi rynnami. Mi si臋 tam ona sprawdza, ale nie jest to linka uniwersalna.

#15 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybo艂ap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 post贸w

Napisano 18 stycze艅 2010 - 21:00

Widzisz Mateusz, ostatecznie stan臋艂o na tym co Ci pisa艂em ju偶 dawno.
Ja na pocz膮tek kupi艂em Cortlanda w skali toni臋cia 3 i obskakuj臋 nim wi臋kszo艣膰 rzek

#16 OFFLINE   Jerzy Kowalski

Jerzy Kowalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 672 post贸w

Napisano 18 stycze艅 2010 - 21:30

Ju偶 Ci to z grubsza opisa艂 J.Kowalski. System z wymiennymi ko艅c贸wkami to taka linka F/S tylko jeszcze dodatkowo z p臋tlami. Rzuca膰 si臋 tym da, ale na pewno nie tak komfortowo jak pe艂n膮 link膮, a rollcast to ju偶 trzeba umie膰 tym zrobi膰. Nie pak贸j si臋 w to tylko kup sobie link臋 w III stopniu toni臋cia(skala Cortlanda) + przypony ton膮ce (bodaj偶e Airflo Polyfuse circa about 20-30 pln). B臋dziesz mia艂 prawdziw膮 link臋 ton膮c膮,a jak nie si臋gniesz nisko to obci膮偶ysz streamera, jak to b臋dzie za ma艂o do艂o偶ysz przypon lub np. ci臋偶k膮 nimf臋. Je艣li b臋dziesz chcia艂 po艂owi膰 p艂ycej to wyd艂u偶ysz przypon lub do p艂ynacej linki do艂o偶ysz sobie przypon Airflo. Zawsze te偶 mo偶esz kombinow膰, 偶e zamiast rzuci膰 pod k膮tem 90 stopni, to rzucisz pod k膮tem 120 i zatonie g艂臋biej lub 60 i p贸jdzie p艂ycej.

Ja najcz臋sciej 艂owi臋 link膮 F/S bo 艂owi臋 na rzece niezbyt szerokiej( do 15 m), ale z g艂臋bokimi rynnami. Mi si臋 tam ona sprawdza, ale nie jest to linka uniwersalna.



Bardzo trafne rady. Je偶eli miabym si臋 zdecydowa膰 na jedn膮 link臋, do 艂owienia w rzece, to taki spos贸b rozumowania najbardziej by mi odpowiada艂. Link膮 w III klasie toni臋cia mo偶na 艂owi膰 i w du偶ej rzece, je艣li trzeba si臋gn膮c daleko i wygodnie, rz臋du 25m czy nawet dalej, jak i w mniejszej rzece, gdzie linka b臋dzie bardziej pod kontrol膮.
Co do linek F/S, to, trzymaj膮c si臋 przyk艂adu, w rzece o szeroko艣ci do 15 m i tak 艂owi si臋 cz臋sto sam膮 tonac膮 ko艅c贸wk膮, bo jak dobrze policzy膰, to 3 m w臋dziska, 2 m przyponu zostawia 10 m do si臋gni臋cia do przeciwnego brzegu, a to niewiele wi臋cej ni偶 30', czyli 9 m jakie ma ton膮ca cz臋艣膰 ... Oczywi艣cie, s膮 te偶 linki F/S z ko艅c贸wkami ton膮cymi 10'. :D Rzuty 15-metrowe to mo偶na ka偶dym zestawem wykonywa膰 ....
Nie zamierzam odwodzi膰 nikogo od pomys艂u wykorzystania tego, co jest dostepne, ale maj膮c nieco do艣wiadczenia wol臋 bardziej komfortowe rozwi膮zania ni偶 艂amana linka ...
Warto te偶 odnie艣膰 si臋 do ci臋偶aru g艂owicy wyra偶ony w gr (grainach), a nie g (gramach. Zazwyczaj tak oznaczane s膮 linki lead core, cechowane w gr/foot. Masa 30' linki, kt贸ra decyduje o klasie obci膮偶enia wg AFTMA powinna by膰 dla #6/7 ponad 12 razy wi臋ksza ... jak opisano np. tutaj:
http://www.aussiefly...ine_weights.htm

Pozdrawiam serdecznie

Jerzy Kowalski



#17 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 976 post贸w
  • LokalizacjaOstro艂臋ka

Napisano 18 stycze艅 2010 - 21:43

Oczywi艣cie, s膮 te偶 linki F/S z ko艅c贸wkami ton膮cymi 10'. :D



Moja ma 12' :D. Pod jedn膮 burt膮 rynna, a na 艣rodku mulda z piachu lub zielsko. Da si臋 i pe艂n膮 link膮, ale to taka moja fanaberia :mellow: .


#18 OFFLINE   Jerzy Kowalski

Jerzy Kowalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 672 post贸w

Napisano 18 stycze艅 2010 - 21:57

[quote]
Oczywi艣cie, s膮 te偶 linki F/S z ko艅c贸wkami ton膮cymi 10'. :D


[/quote]

Moja ma 12' :D. Pod jedn膮 burt膮 rynna, a na 艣rodku mulda z piachu lub zielsko. Da si臋 i pe艂n膮 link膮, ale to taka moja fanaberia :mellow: .

[/quote]

Ale te 10' ko艅c贸wki super fast sink mo偶na uzyska膰 na ko艅cu p艂ywaj膮cej linki takim czym艣:;-)
http://www.airflofishing.com/productdetailinfowithoptions.cf m/polyleaders/salmon-polyleader-super-fast-sink/75/no/47148

Faster sinking than any fly line and near your fly - that is what is needed to get fly depth and this model offers just that.

Pozdrawiam serdecznie

Jerzy Kowalski




#19 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 976 post贸w
  • LokalizacjaOstro艂臋ka

Napisano 19 stycze艅 2010 - 09:05

Ale te 10' ko艅c贸wki super fast sink mo偶na uzyska膰 na ko艅cu p艂ywaj膮cej linki takim czym艣:;-)
http://www.airflofishing.com/productdetailinfowithoptions.cf m/polyleaders/salmon-polyleader-super-fast-sink/75/no/47148


Jasne, 偶e tak. Ale to juz obydwaj napisali艣my :D. Link臋 F/S kupi艂em jako 5 lub 6 z kolei. Nie by艂a to ani moja pierwsza, ani najbardziej uniwersalna linka o jakiej tu dyskutujemy. A 偶e 艂owi臋 na ni膮 najcz臋艣ciej to chyba dobrze. Znaczy to, 偶e nie wyrzuci艂em kasy w b艂oto :mellow:.

Pozdrawiam.


#20 OFFLINE   Jerzy Kowalski

Jerzy Kowalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 672 post贸w

Napisano 19 stycze艅 2010 - 20:29

[quote]


Ale te 10' ko艅c贸wki super fast sink mo偶na uzyska膰 na ko艅cu p艂ywaj膮cej linki takim czym艣:;-)
http://www.airflofishing.com/productdetailinfowithoptions.cf m/polyleaders/salmon-polyleader-super-fast-sink/75/no/47148

[/quote]

Jasne, 偶e tak. Ale to juz obydwaj napisali艣my :D. Link臋 F/S kupi艂em jako 5 lub 6 z kolei. Nie by艂a to ani moja pierwsza, ani najbardziej uniwersalna linka o jakiej tu dyskutujemy. A 偶e 艂owi臋 na ni膮 najcz臋艣ciej to chyba dobrze. Znaczy to, 偶e nie wyrzuci艂em kasy w b艂oto :mellow:.

Pozdrawiam.

[/quote]

:mellow: :mellow: :mellow: