Skocz do zawarto艣ci

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj si臋 lub Zarejestruj by otrzyma膰 pe艂en dost臋p do naszego forum.

Zdj臋cie

Odlewy z 偶ywicy - pocz膮tki i m贸j pierwszy raz


  • Zaloguj si臋, aby doda膰 odpowied藕
293 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   lysy69

lysy69

    Zaawansowany

  • Tw贸rcy
  • PipPipPip
  • 611 post贸w
  • LokalizacjaTarn贸w
  • Imi臋:Pawe艂

Napisano 28 luty 2016 - 17:57

Witam Panie i Panowie. Po wnikliwym przestudiowaniu forum podj膮艂em decyzje 偶e i ja spr贸buje co艣 odla膰  :) . Nie oby艂o si臋 bez pewnych komplikacji przy robieniu zam贸wienia potrzebnych materia艂贸w. Przy wydatnej pomocy mojej gl臋dz膮cej 偶ony,nastoletniej c贸rki i nadpobudliwego 3 letniego syna pope艂ni艂em b艂膮d przy zam贸wieniu. Zam贸wi艂em nie ten wype艂niacz co zamierza艂em.

To zaczynam od samego pocz膮tku: 1)przygotowanie kszta艂tek z ugotowanej modeliny. 1a) wyrze藕bione kszta艂ty za pomoc膮 mini szlifierki 1b) przygotowanie do zalania.

2) przygotowanie sylikonu i jego wa偶enie.

3)zalewanie (bez 偶adnych ceregieli i byle jak  :D )

4)umieszczenie zalanych kszta艂tek w mojej komorze pr贸偶niowej ( z komory jestem bardzo zadowolony tylko moja 偶ona chodzi jaka艣 naburmuszona  :D  :D  :D ). Tak zwana "pompa pr贸偶niowa" to agregat z du偶ej sklepowej zamra偶arki. Daje rad臋.

4a) odsysanie powietrza, pierwsze minuty odpowietrzania przebiegaj膮 gwa艂townie.Pojemnik z modelami powinien by膰 o wiele wy偶szy ni偶 poziom sylikonu. 

CDN .  ;)

Za艂膮czone pliki

  • Za艂膮czony plik  1.JPG   22,48 KB   112 Ilo艣膰 pobra艅
  • Za艂膮czony plik  4a.JPG   34,28 KB   109 Ilo艣膰 pobra艅
  • Za艂膮czony plik  4.JPG   42,58 KB   106 Ilo艣膰 pobra艅
  • Za艂膮czony plik  3.JPG   32,31 KB   103 Ilo艣膰 pobra艅
  • Za艂膮czony plik  1a.JPG   30,89 KB   94 Ilo艣膰 pobra艅
  • Za艂膮czony plik  2.JPG   32,16 KB   92 Ilo艣膰 pobra艅
  • Za艂膮czony plik  1b.JPG   20,02 KB   92 Ilo艣膰 pobra艅


#2 OFFLINE   atb69

atb69

    Zaawansowany

  • Tw贸rcy
  • PipPipPip
  • 1159 post贸w
  • Lokalizacjamazowieckie

Napisano 28 luty 2016 - 18:46

Niez艂e, dawaj dalej. 



#3 OFFLINE   obcy91

obcy91

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1649 post贸w
  • Lokalizacja呕abno
  • Imi臋:Marek

Napisano 28 luty 2016 - 18:54

Moglbys przy okazji napisac czego uzywasz? Silikon, wypelniacz itd. 



#4 OFFLINE   Harjer

Harjer

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 1502 post贸w
  • LokalizacjaWroc艂aw
  • Imi臋:Jerzy
  • Nazwisko:Har艂ukowicz

Napisano 28 luty 2016 - 20:25

Witaj Pawle z w艂asnym w膮tkiem. :) Jednak jak zauwa偶y艂em to z czasem b臋dziesz go musia艂 zmieni膰 w nazwie, bo zaczynasz rewelacyjnie :) To wida膰, 偶e zapozna艂e艣 si臋 z technik膮 wykonywania odlew贸w, a jako 偶e ja uwielbiam robienie owad贸w i 艂owienia na nie - podziwiam Ci臋 z uporem techniki ich wykonania.

呕ycz膮c powodzenia oczekuj臋 efektu ko艅cowego :)


U偶ytkownik Harjer edytowa艂 ten post 28 luty 2016 - 20:26

  • 艁ukasz 24 lubi to

#5 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak co艣 ci臋 przerasta - doro艣nij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 post贸w
  • LokalizacjaBielsko
  • Imi臋:Janusz

Napisano 28 luty 2016 - 21:05

Pocz膮tki odlewania? Taki poradnikowy w膮tek jest bardzo potrzebny. Z informacjami o sukcesach i pope艂nianych b艂臋dach. Jaki wype艂niacz chcia艂e艣 zakupi膰, a jaki kupi艂e艣?



#6 OFFLINE   lysy69

lysy69

    Zaawansowany

  • Tw贸rcy
  • PipPipPip
  • 611 post贸w
  • LokalizacjaTarn贸w
  • Imi臋:Pawe艂

Napisano 28 luty 2016 - 21:43

Tak ,to s膮 pocz膮tki odlewania. To nie jest "w膮tek autorski ". Tak jak Janusz pisze, to jest taki poradnik  :) .Operacja na 偶ywym organizmie  :) . Chcia艂bym 偶eby czytelnicy na "偶ywo" zobaczyli jak i co.Jakie b艂臋dy pope艂niam,jakie mam pomys艂 i co z tego wszystkiego wyjdzie. Ten w膮tek b臋d臋 prowadzi艂 tylko do uzyskania efektu ko艅cowego, woblera (robala) w pe艂ni uko艅czonego. Staram si臋 tak robi膰 foty 偶eby by艂o wida膰 czego u偶ywam. Jaki silikon ? To wida膰 na fotkach , a co do wype艂niacza to w drugiej cz臋艣ci moich wypocin (w膮tku) :P .


  • joker i woblery z Bielska lubi膮 to

#7 OFFLINE   lysy69

lysy69

    Zaawansowany

  • Tw贸rcy
  • PipPipPip
  • 611 post贸w
  • LokalizacjaTarn贸w
  • Imi臋:Pawe艂

Napisano 01 marzec 2016 - 11:07

Witam ponownie,ale mnie ponios艂o z tym odlewaniem  :) . Zaczn臋 od pocz膮tku. Dorobi艂em jeszcze dwie formy, jedna na robala a druga na denata (oko艅).

1)rozcinanie formy. Najlepiej zrobi膰 to jednym ci臋ciem, jest to trudne ale mo偶liwe.

2)przygotowanie do zalewania. Na dwa robaki d艂ugo艣ci 2,5cm mieszam 2ml 偶ywicy ,1,8 ml utwardzacza i 3ml wype艂niacza. No i ten pomylony wype艂niacz. Mia艂 by膰 DT-84 (mikrobalon) bardzo lekki wype艂niacz a jest DT-81 . Na DT-81 robaki wychodz膮 ton膮ce.

3)zalana forma. Lepiej nala膰 wi臋cej ni偶 za ma艂o. Te nadlania b臋d膮 pomocne przy wyci膮ganiu robali. Nie wolno si臋 spieszy膰 przy rozformowaniu bo wyjdzie nam co艣 takiego (4). Czasem zdarzy si臋 p臋cherzyk powietrza (5) .mo偶na temu zapobiec delikatnie rozchylaj膮c zalan膮 form臋 kilka razy. Proces "schni臋cia" 偶ywicy mo偶na przyspieszy膰 w piekarniku nagrzanym do 80 st. To trzeba dobra膰 do艣wiadczalnie  :P .

7) odwzorowanie denata bardzo dobre.

8)gotowe odlewy .

Za艂膮czone pliki

  • Za艂膮czony plik  1.JPG   28,11 KB   79 Ilo艣膰 pobra艅
  • Za艂膮czony plik  2.JPG   37,15 KB   79 Ilo艣膰 pobra艅
  • Za艂膮czony plik  3.JPG   33,71 KB   76 Ilo艣膰 pobra艅
  • Za艂膮czony plik  4.JPG   24,2 KB   75 Ilo艣膰 pobra艅
  • Za艂膮czony plik  5.JPG   23,59 KB   73 Ilo艣膰 pobra艅
  • Za艂膮czony plik  6.JPG   23,17 KB   74 Ilo艣膰 pobra艅
  • Za艂膮czony plik  7.JPG   57,28 KB   74 Ilo艣膰 pobra艅

U偶ytkownik lysy69 edytowa艂 ten post 01 marzec 2016 - 11:10


#8 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6209 post贸w
  • LokalizacjaPu艂tusk
  • Imi臋:Piotr
  • Nazwisko:Pra偶mowski

Napisano 01 marzec 2016 - 11:51

Kilka praktycznych rad od Wujka Dobrej Rady ;)

1. Najlepiej 偶eby艣 do rozcinania form zostawi艂 sobie jedno dedykowane tylko do tego ostrze- zaoszcz臋dzi Ci nerw贸w zanim porwiesz form臋 jakim艣 zardzewia艂ym szrotem, szczeg贸lnie przy takich drobnych odlewach.

2. Wype艂niacza chyba nie zmieni艂e艣 na lekki bo czytam, 偶e op贸r go sypiesz do 偶ywicy- jak zmienisz to zmieni膮 si臋 te偶 radykalnie proporcje. Nie pami臋tam ju偶 jak to by艂o dok艂adnie z DT 84 ale chyba max 20% wagi sk艂adnika A mo偶na by艂o doda膰 do mieszanki, zmieni si臋 tez oczywi艣cie lejno艣膰 samej mieszanki- na niekorzy艣膰.

3. Pami臋taj, jak ju偶 chcesz u偶ywa膰 DT 84 (Baj de 艂ej- to nie mikrobalon), 偶eby trzyma膰 go szczelnie zamkni臋tego bo ch艂onie wilgo膰 z otoczenia. Je偶eli zakupi艂e艣/zakupisz w woreczku strunowym to przesyp do jakiego艣 wiaderka bo struna zamykaj膮ca si臋 zapycha po kilku otwarciach i mieszanka 艂apie wilgo膰.

4. Niedolewki po p臋cherzykach powietrza na spokojnie sobie zalejesz reszt膮 mieszanki z kolejnej odlewanej partii- i tutaj te偶 trzeba troch臋 pomi膮cha膰 w miejscu niedolewki ig艂膮/kawa艂kiem drucika 偶eby nie zostawi膰 pod 艣wie偶膮 warstw膮 kolejnego powietrza. Przy tego rozmiaru konstrukcjach lepiej 偶eby sk艂ad mieszanki by艂 w obu przypadkach (modelu 艂atanego i "艂aty") taki sam.



#9 OFFLINE   lysy69

lysy69

    Zaawansowany

  • Tw贸rcy
  • PipPipPip
  • 611 post贸w
  • LokalizacjaTarn贸w
  • Imi臋:Pawe艂

Napisano 06 marzec 2016 - 20:04

Witam. Przepraszam 偶e to tak d艂ugo trwa艂o ale ten chroniczny brak czasu. To s膮 efekty ko艅cowe mojego pierwszego kontaktu z 偶ywic膮 odlewnicz膮. Jestem zadowolony z tego co wysz艂o. Moim zdaniem jest to do艣膰 艂atwy spos贸b produkcji przyn臋t. Przede wszystkim trzeba zachowa膰 staranno艣膰 i dok艂adno艣膰 w wykonaniu ka偶dego szczeg贸艂u modelu. Je艣li b臋dziemy nie dok艂adni to si臋 zem艣ci przy odlewaniu z 偶ywicy.

Za艂膮czone pliki

  • Za艂膮czony plik  1.JPG   28,31 KB   74 Ilo艣膰 pobra艅
  • Za艂膮czony plik  1b.JPG   25,92 KB   74 Ilo艣膰 pobra艅
  • Za艂膮czony plik  2.JPG   24,59 KB   71 Ilo艣膰 pobra艅
  • Za艂膮czony plik  2b.JPG   24,43 KB   71 Ilo艣膰 pobra艅
  • Za艂膮czony plik  3.JPG   29,13 KB   71 Ilo艣膰 pobra艅
  • Za艂膮czony plik  3b.JPG   22,54 KB   72 Ilo艣膰 pobra艅
  • Za艂膮czony plik  4b.JPG   26,99 KB   73 Ilo艣膰 pobra艅


#10 OFFLINE   Sambor

Sambor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 805 post贸w
  • LokalizacjaSmo艂dzino
  • Imi臋:Przemek

Napisano 06 marzec 2016 - 20:33

艢ledz臋 twoje poczynania :) i co mog臋 powiedzie膰 艣wietne :D czekam na kolejn膮 relacj臋 :) 


  • SIRIUS lubi to

#11 OFFLINE   spinnerman

spinnerman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4607 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 marzec 2016 - 20:43

lysy69, on 06 Mar 2016 - 20:04, said:

Witam. Przepraszam 偶e to tak d艂ugo trwa艂o ale ten chroniczny brak czasu. To s膮 efekty ko艅cowe mojego pierwszego kontaktu z 偶ywic膮 odlewnicz膮. Jestem zadowolony z tego co wysz艂o. Moim zdaniem jest to do艣膰 艂atwy sposób produkcji przyn臋t. Przede wszystkim trzeba zachowa膰 staranno艣膰 i dok艂adno艣膰 w wykonaniu ka偶dego szczegó艂u modelu. Je艣li b臋dziemy nie dok艂adni to si臋 zem艣ci przy odlewaniu z 偶ywicy.

Bardzo 艂adny Hrabi wyszed艂 :good:
Jednak najbardziej ubawi艂e艣 mnie nazw膮 odlanego okonia "Real Denat" :D :D :D Trafione w samo sedno :clappinghands:
  • Simon lubi to

#12 OFFLINE   Maciej1979

Maciej1979

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 357 post贸w
  • LokalizacjaPolska
  • Imi臋:Maciej

Napisano 06 marzec 2016 - 21:09

Kolego ,twoim poradnikiem umocni艂e艣 mnie w przekonaniu 偶e musz臋 spr贸bowa膰 swoich si艂 w odlewaniu przyn臋t.Mo偶e co艣 z tego wyjdzie.

Pozdrawiam.
  • Mariusz 1973 lubi to

#13 OFFLINE   艁ukasz 24

艁ukasz 24

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 124 post贸w
  • Lokalizacjaz nad Wis艂y
  • Imi臋:艁ukasz

Napisano 06 marzec 2016 - 21:44

Jak odla艂e艣 tego 'real denata'? Zala艂e艣 go silikonem poprostu i zrobi艂e艣 form臋? ;)

#14 OFFLINE   lysy69

lysy69

    Zaawansowany

  • Tw贸rcy
  • PipPipPip
  • 611 post贸w
  • LokalizacjaTarn贸w
  • Imi臋:Pawe艂

Napisano 06 marzec 2016 - 21:52

Kolego ,twoim poradnikiem umocni艂e艣 mnie w przekonaniu 偶e musz臋 spr贸bowa膰 swoich si艂 w odlewaniu przyn臋t.Mo偶e co艣 z tego wyjdzie.

Pozdrawiam.

Zanim cokolwiek zaczo艂em robi膰 by艂em pe艂en obaw i rosterek,czy warto ,czy dam rade..To tak jak w 偶yciu ,jak nie zaczniesz co艣 robi膰  to si臋 nie dowiesz niczego. Na zako艅czenie dodam 偶e warto by艂o  :)  :)  :) .


  • Maciej1979 lubi to

#15 OFFLINE   lysy69

lysy69

    Zaawansowany

  • Tw贸rcy
  • PipPipPip
  • 611 post贸w
  • LokalizacjaTarn贸w
  • Imi臋:Pawe艂

Napisano 06 marzec 2016 - 21:59

Jak odla艂e艣 tego 'real denata'? Zala艂e艣 go silikonem poprostu i zrobi艂e艣 form臋? ;)

Nabi艂em go na wyka艂aczke,od pyska do ogona.Da艂em do pude艂ka i zala艂m silkonem, no i oczywi艣cie " komora " do wysysania powietrza jest niezbedna.



#16 OFFLINE   艁ukasz 24

艁ukasz 24

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 124 post贸w
  • Lokalizacjaz nad Wis艂y
  • Imi臋:艁ukasz

Napisano 07 marzec 2016 - 14:41

Nabi艂em go na wyka艂aczke,od pyska do ogona.Da艂em do pude艂ka i zala艂m silkonem, no i oczywi艣cie " komora " do wysysania powietrza jest niezbedna.

 

Robi艂e艣 na nim form臋 zamkni臋t膮 czy dwucz臋艣ciow膮?



#17 OFFLINE   lysy69

lysy69

    Zaawansowany

  • Tw贸rcy
  • PipPipPip
  • 611 post贸w
  • LokalizacjaTarn贸w
  • Imi臋:Pawe艂

Napisano 07 marzec 2016 - 21:20

Robi艂e艣 na nim form臋 zamkni臋t膮 czy dwucz臋艣ciow膮?

Witam.Tego nie mo偶na nazwa膰 form膮. To raczej przed forma :) .Jest jednocz臋艣ciowa . W tej przed formie robisz pierwszy odlew 偶ywiczny, poprawiasz niedoskona艂o艣ci,robisz wg艂臋bienia  pod  oczy.To wszystko musi by膰 wykonane bardzo dok艂adnie wr臋cz perfekcyjnie, jeszcze raz  PERFEKCYJNIE !!! Dopiero z tego modelu robisz form臋 w艂a艣ciw膮 a czy jednocz臋艣ciowa czy dwu, nie wiem, po prostu si臋 nie znam :)  :)  ;)  . Osobi艣cie jak bym si臋 za to zabra艂 pr贸bowa艂 bym na pocz膮tku jednocz臋艣ciow膮. 



#18 OFFLINE   Santiago

Santiago

    Zaawansowany

  • Tw贸rcy
  • PipPipPip
  • 1037 post贸w
  • LokalizacjaKrosno/Rzesz贸w

Napisano 08 marzec 2016 - 21:53

Robal wyszed艂 Ci miodzio!  :wub:

a jakiego lakieru u偶ywasz do robali? :)



#19 OFFLINE   lysy69

lysy69

    Zaawansowany

  • Tw贸rcy
  • PipPipPip
  • 611 post贸w
  • LokalizacjaTarn贸w
  • Imi臋:Pawe艂

Napisano 08 marzec 2016 - 22:19

U偶ywam dwa radzaje lakier贸w. Pierwszy to lakier wodny bezbarwny ( niemam orginalnej puszki,nie pami臋tam nazwy,jaki艣 do parkietu) .W nim rozrabiam barwniki. Drugi to domaluks, ale b臋de musia艂 go zmieni膰 na inny.



#20 OFFLINE   obcy91

obcy91

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1649 post贸w
  • Lokalizacja呕abno
  • Imi臋:Marek

Napisano 08 marzec 2016 - 23:26

z jakiego powodu chcesz zmienic Domalux? 






U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten temat: 0

0 u偶ytkownik贸w, 0 go艣ci, 0 anonimowych