Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Starzenie się plecionki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Czez

Czez

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 281 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 wrzesień 2006 - 14:04

Postów o zleżałych żyłkach było na różnych forach co niemiara. Ciekawi mnie jak jest z plecionkami? Jakie macie w tym temacie doświadczenia? Kupiliście kiedyś zleżałą Powr Pro lub inne? Ile czasu nowa plecionka może leżeć w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu? Czy można porównać procesy starzenia się żyłki i plecionki, czy też może ze względu na większe wytrzymałości plecionek tych procesów po prostu nie zauważamy? Waszym zadniem oczywiście :D

#2 OFFLINE   petrus33

petrus33

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 209 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marek

Napisano 14 wrzesień 2006 - 14:14

W 2002r nawinąłem po 300yds plecionki Whiplash Pro na dwa trollingowe młynki i do dzisiaj wszystko jest jak nowe, a na rybach jestem 3/4 razy w tygodniu.....ta plecionka jest dla mnie sporym zaskoczeniem.....tajemnica wytrzymałości i trwałości leży chyba po stronie lużnego splotu jaki w tej lince jest zastosowany.

#3 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 14 wrzesień 2006 - 14:27

Na moich młynkach zauważyłem, że największym wrogiem i szkodnikiem nawiniętej tam plecionki to jestem ja sam. Różne zaczepy, czasami splątania, czy odstrzelenia wabika z powodu n.p. zakleszczenia się wychodzącej linki w zwojach i.t.p. Oprócz tego źle wpływają na nie krajowe kanały ściekowe jak Warta, Odra i inne. To już zależy od tego gdzie kto łowi. Plecionka czy linka pompozytowa stosowana w czystych jeziorach Wielkopolski jest praktycznie niezniszczalna z pominięciem tej szkodliwej roboty, którą ja robię na niej.

#4 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 wrzesień 2006 - 14:41

Nie wiem jak jest z przetrzymywaniem plecionek w domu przez długi czas ale podczas użytkowania można wyciągnąć jakieś wnioski.
Stosuję tylko plecionki Power Pro i Stren. Podczas stosowania na jeziorach, ich trwałość jest ogromna. Zupełnie inaczej jest podczas stosowania tych samych plecionek na rzekach, czy np. na szkierach. Moje plecionki zużywają się głównie przez zetknięcie z podwodnymi zaczepami, a głównie z kamieniami.
Na łowiskach gdzie jest dużo kamieni i linka ma z nimi kontakt, staram się często przewiązywać agrafki na nowo lub nawet odcinam kawałek zużytej linki i przynętę dowiązuję do mniej zniszczonego odcinka linki.
Według mnie plecionki nie zużywają się leżąc i pewnie nie starzeją się, chociaż mogę się mylić, ponieważ sam staram się wymieniać linki raz na sezon. :D



#5 OFFLINE   Czez

Czez

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 281 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 wrzesień 2006 - 14:51

@Thymallus
@Rognis

Pytania staram się zadawać precyzyjnie, by nie narażać odpowiadających na pisaninę po próżnicy, ale cholera niekoniecznie mi się to tu udało :( Przepraszam.

Nie chodziło mi tu o urazy spowodowane działaniem własnym tudzież natury podczas łowienia. Tu jestem czujny jak ważka, tnę, przewiązuję, macam, przeciągam palcami zarówno plecionki, jak i żyłki, choć plecionki w Wiśle oglądam ze zdwojoną uwagą bo łapią taki syf, że ho ho.

O bierne przechowywanie mi chodzi :D
Jeszcze raz przepraszam.

Pozdr
CS

#6 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 14 wrzesień 2006 - 15:00

@czez, ja lowie na ta sama plecionke co najmniej cztery sezony(!), na zime ja przewijam na duze szpule, lezy sobie, ja czyszcze mlynki i wiosna nawijam ja odwortnie
mysle, ze nawet po pieciu latach w szafie nic sie jej strasznego nie stanie

#7 OFFLINE   petrus33

petrus33

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 209 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marek

Napisano 14 wrzesień 2006 - 15:29

Dyneema, z którego to robi się większość plecionek jest włóknem polietylenowym, a te są praktycznie niezniszczalne.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych