Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Czy przetwornik sondy dobrze odbiera przez laminat


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 15 listopad 2011 - 01:47

No właśnie takie coś mnie interesuje. Bo wiem, że na lodzie się da. Laminat gruby ale pojedyńczy.

#2 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk

Napisano 15 listopad 2011 - 09:55

Jeden warunek że to laminat a nie pumeks, jak nie pęcherzy powietrza w strukturze to echo obiera super.Tornado

PS. Warunek klej do wklejenia to twarda żywica i nie zapowietrzona.

#3 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk

Napisano 15 listopad 2011 - 10:01

Ważne

jest to aby czujnik był wklejony w miejscu gdzie 95% pływania będzie walił idealnie prostopadle w dno.

#4 OFFLINE   Cezary

Cezary

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 139 postów

Napisano 15 listopad 2011 - 16:36

No i miejscu bez tzw kawitacji. Łódka zasysa od dziobu wzburzoną wodę z bąblami powietrza, te strugi później płyną wzdłuż dna. Jeśli przyklei się przetwornik na takiej strudze to odczyty będą do bani. Najlepiej wstępnie osłuchać przetwornikiem zanurzonym w wodzie w torebce foliowej i to najlepiej przy pełnej prędkości.

#5 OFFLINE   Cezary

Cezary

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 139 postów

Napisano 15 listopad 2011 - 17:02

A tu generalne zasady jak mocować przetwornik
http://www.e-sonar.p...zetwornika.html

#6 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 15 listopad 2011 - 18:21

Dobra chłopaki to was jeszcze pomeczę. Tornado piszesz o wklejaniu. Czyli wyobrażam sobie, że przetwornik przyłożony do laminatu i trzeba z boków obkleić(zalać żywicą)?
A do Cezarego. Jakie parametry echa(przetwornika) będą najlepsze do takiego rozwiązania. Mam zamiar wyposażyć jednostkę w Mark5X pro. Chyba tak ona się nazywa. Czyli generalnie popularna echosonda z chyba średniej półki. Mam do wydania maksymalnie powiedzmy 1200-1300zł. W tej sumie mieści się komputerek + przetwornik. Baterie już są. Dobrze wybieram? Ewentualnie jak nie to propozycje co się sprawdzi. Laminat porządny. Wykonawca to szkutnik o 40 letnim stażu. O bąblach nie ma mowy.
Nie pchałbym tematu ale.. wiem, że się znacie <_<

#7 OFFLINE   Cezary

Cezary

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 139 postów

Napisano 15 listopad 2011 - 19:19

Się napisałem, napisałem, napisałem i wywaliło :(

Generalnie nie ma sposobu oprócz sprawdzenia czy dany przetwornik echosondy da sobie rade z działaniem przez laminat za dużo zmiennych. Jeśli nie chcesz ryzykować musisz sprawdzić przeczytaj artykuł do końca jest tam taki sposób na wanienkę. Chyba najmniej inwazyjny. Wlaminowanie na stałe jest fajne ale jest to metoda raczej destrukcyjna jeśli coś pójdzie nie tak.
Jeszcze słowo o próbach niech będą i takie z pełną szybkością i na głębokiej wodzie. Czasami się zdarza że przetwornik daje rade do 5-10 metrów a potem sygnał zanika. Laminat pochłania ultradźwięki i to dwa razy w jedną i drugą stronę. Trzeba to brać pod uwagę. Nie powiem ci czy Mark da rade to zależy od grubości i jakości laminatu, od głębokości na jakiej pracuje sonar. Po za tym nawet gdy będzie pokazywała dno to z rybami już może być kłopot. Jeśli to własna łodka może lepiej pomyśleć o przetworniku przez kadłub.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych