Postanowilem sobie kupic rekawiczki do podbierania szczupakow, gdyz nie nosze ze soba podbieraka, a za kazdym razem jak robie to gola reka, to lize rane przez nastepnych kilka dni Czy mozecie polecic mi cos sprawdzonego?
Pozdrawiam
Podbieranie (catch and release)
#1 OFFLINE
Napisano 24 wrzesie艅 2006 - 11:58
#2 OFFLINE
Napisano 24 wrzesie艅 2006 - 14:09
JA NA ODWR脫T POSZUKUJE PODBIERAKA Z WIELKIMI OCZKAMI Z GDUBEJ SIATY BYM M脫G艁 PODBIERA膯 RYBY Z 艁ODZI MNIEJ SPRAWNYM W臉DKARZOM, MOZE KTO艢 NA TEN TEMAT CO艢
poni偶ej masz link z u偶ywan膮 przezemnie r臋kawic膮 sprawdzony modej jest extra
MA TYLKO JEDN膭 WAD臉 PO PODBIERANIU WYSUSZ J膭 NA WOLNYM POWIETRZU BO NAWET LU殴NO PO艁O呕ONA W BAGA呕NIKU POTRAFI ZASMRODZI膯 CA艁E AUTO
http://www.basspro.com/servlet/catalog.TextId?hvarTextId=387 05&hvarTarget=search&cmCat=SearchResults
#3 OFFLINE
Napisano 24 wrzesie艅 2006 - 17:39
#4 OFFLINE
Napisano 24 wrzesie艅 2006 - 19:41
Od niedawna firma Cupido ma w swojej ofercie r臋kawiczki do podbierania ryb, s膮 one nawet chyba pokryte tytanem. Niestety nie mam zdj臋cia 偶eby por贸wna膰 je z tymi co zaproponowa艂 Hunter ale je艣li dobrze poszukasz to znajdziesz na internecie. Z tego co pami臋tam s膮 stosunkowo tanie.
Pozdrawiam
#5 OFFLINE
Napisano 24 wrzesie艅 2006 - 20:26
#6 Guest__*
Napisano 24 wrzesie艅 2006 - 20:33
.
U偶ytkownik J_J edytowa艂 ten post 25 czerwiec 2014 - 22:22
#7 OFFLINE
Napisano 25 wrzesie艅 2006 - 07:44
ja od kilku lat podbieram szczupaki go艂膮 r臋k膮, podobnie czyni wielu koleg贸w. Na ostatnim fimiku @Phali te偶 wida膰 jak wprawnie mo偶na podebra膰 metrowego szczupaka. Co wi臋cej skaleczenia przy poprawnym podebraniu zdarzaj膮 si臋 bardzo rzadko. Ryzyko wbicia kotwiczki zawsze jest, ale po prostu trzeba najpierw zobaczy膰 gdzie jest przyn臋ta itp.
R臋kawica owszem jest rozwi膮zaniem, ale wed艂ug mnie nie najlepszym. Chyba bardziej sk艂ania艂 bym si臋 do podbieraka z bezw臋ze艂kow膮, impregnowan膮 siatk膮.
@Lukomat s膮 takie obszerne muchowe, kt贸re mozna przypi膮c nawet do kamizelki na plecach i nie b臋d膮 zawadza膰, a s膮 na tyle du偶e, 偶e zmieszcz膮 oko艂o metrowego szczup艂aka.
- arturbukowski lubi to
#8 OFFLINE
Napisano 25 wrzesie艅 2006 - 17:59
@Jozek, przeszukalem oferte Cupido, ale nie znalazlem rekawic do podbierania
#9 OFFLINE
Napisano 25 wrzesie艅 2006 - 19:09
#10 Guest__*
Napisano 25 wrzesie艅 2006 - 19:36
.
U偶ytkownik J_J edytowa艂 ten post 25 czerwiec 2014 - 22:22
#11 OFFLINE
Napisano 26 wrzesie艅 2006 - 07:30
sumy podbieram za szcz臋k臋
#12 OFFLINE
Napisano 26 wrzesie艅 2006 - 08:38
trzeba by mie膰 ogromn膮 艂ap臋!
Pytanie do uzytkownik贸w takich r臋kawic. Sam nigdy nie u偶ywa艂em wi臋c wszystkiego nie wiem. czy one s膮 g艂adkie czy szorstkie? Czy chwytaj膮c ryb臋 nie zdzieramy z niej 艣luzu, nie szorujemy po sk贸rze?!? Go艂a r臋ka jest raczej g艂adka i je艣li jest nawil偶ona nie pozbawia ryby ochronnego 艣luzu, a drobne ubytki s膮 stosunkowo szybko uzupe艂niane. Jak jest w przypadku r臋kawicy?
Niekt贸rzy w obawie przed wyrwaniem si臋 ryby chwytaj膮 je przez szmatk臋. Nie jest to najlepsze rozwi膮zanie, bo poza 艣luzem, mo偶emy na ryb臋 przenie艣c r贸偶nego rodzaju choroby, zaka偶enia (na szmatce rozwijaj膮 si臋 r贸znego rodzaju bakterie, grzyby itp).
Hunter wspomina艂 co艣 o nieprzyjemnym zapachu takich niedosuszonych r臋kawic, wi臋c mam wra偶enie, 偶e i tam zachodz膮 podobne procesy.
Pozdrawiam
#13 OFFLINE
Napisano 26 wrzesie艅 2006 - 09:14
- AndrzejT lubi to
#14 OFFLINE
Napisano 26 wrzesie艅 2006 - 09:22
Ka偶dy materia艂 tkany ma jak膮艣 chropowato艣膰 i dlatego mo偶e dochodzi膰 do podra偶nie艅 sk贸ry. Dlatego zada艂em to pytanie u偶ytkownikom. Czy kto艣 mo偶e mi obiektywnie odpowiedzie膰?!?
Nikogo nie pot臋piam za stosowanie r臋kawic, tylko chcia艂bym pozna膰 prawd臋.
A na stronie nie ma artyku艂u o r臋kawicach, bo nikt takiego jeszcze nie napisa艂. Jest jednak kilka zda艅 o tym, 偶e brak czucia mo偶e powodowa膰 pewne ryzyko dla ryby podczas podbierania pod skrzela.
#15 OFFLINE
Napisano 26 wrzesie艅 2006 - 09:27
Bo sucha zdejmuje 艣luz ochronny- to co jest w przypadku r臋kawicy?
#16 OFFLINE
Napisano 26 wrzesie艅 2006 - 09:45
Go艂a r臋ka jest raczej g艂adka i je艣li jest nawil偶ona nie pozbawia ryby ochronnego 艣luzu...
#17 OFFLINE
Napisano 26 wrzesie艅 2006 - 09:57
Nie lapie ani za oczy ani skrzela tylko za kark.
Teraz mialem taki numer, ze niewielki szczupak jak zblizylem reke u..艂 mnie w palec..
Potwierdzam, smrod jest obojetnie czym sie ja umyje po lowieniu.
Mam jeszcze inne rekawice (Seal Skin), ktore w zalozeniu mialy sluzyc jako ochrona przed zimnem. Zrobili je za bardzo dopasowane i sie do tego nie nadaja ale na palcach maja powtapiane dziesiatki gumowych wypustek wielkosci lebka zapalki.
Zauwazylem, ze ta guma daje bardzo dobry chwyt..
Mam jednak obiekcje co do stosowania rekawicy i podbierania reka w ogole, w przypadku wiekszych ryb o grubym karku trudno jest dobrze zlapac, zwlaszcza jak plywa sie na lodowatym wietrze caly dzien a fala jest znaczna. Pod skrzela jakos nie za bardzo to do mnie przemawia. Wsadzanie do mordy odpada bo zwlaszcza grube sztuki dostaja szczekoscisku przy lodce.
Wychodzi mi, ze njalepsze jest to i jak trafi sie okazja to ja to bede mial.
Gumo
#18 OFFLINE
Napisano 26 wrzesie艅 2006 - 10:58
@Gumo - o to chodzi!
#19 OFFLINE
Napisano 26 wrzesie艅 2006 - 11:04
Wiadomo, 偶e priorytetem jest by rybie wyrz膮dzi膰 jak najmniej szkody.Wychodz膮c z tego za艂o偶enia:
1)ryby kt贸rych nie planuje obmierza膰 i fotografowa膰(mo偶na w wodzie) staram si臋 odhacza膰 bez dotykania r臋k膮 艂api膮c hak lub kotwice d艂ugimi mocnymi szczypcami w wodzie.Je偶eli sytuacja jest trudniejsza przytrzymuje ryb臋,mniejsz膮 za kark ,wi臋ksz膮 za podgardle.Szczupak ma tam takie najmniej ura藕liwe miejsce i dla siebie i dla w臋dkarza.Im wi臋kszy szczupak tym wi臋ksza odleg艂o艣膰 palc贸w od z膮bk贸w.Baloo ty masz to moje zdj臋cie uchwytu,mo偶e je wrzucisz,ja mog臋 je wrzucic dopiero wieczorem po powrocie do domu.
2)ryby kt贸re planuje wyj膮膰 z wody do wiadomych cel贸w chwytam ww podgard艂owym oczywi艣cie go艂膮 mokr膮 r臋ka,a drug膮 podtrzymuje pod brzuchem mo偶liwie jak najwi臋ksz膮 powierzchni膮,czasami ca艂ym przedramieniem,i tylko bezpo艣rednio do zdj臋cia.Oczywi艣cie mam te偶 mniej poprawne zdj臋cia ryby wisz膮cej ale staam si臋 skr贸cic t膮 chwil臋 tylko na czas wyj臋cia i z艂apania r贸wnowagi w 艂贸dce.Te偶 wtedy podpieram drug膮 d艂oni膮 by ca艂y ci臋偶ar nie przypada艂 na szcz臋k臋.
3) ile偶 to szczupak贸w przeznaczonych do zdj臋膰 艂owimy ,pomijaj膮c np. Szwecj臋, w ci膮gu roku czy dnia.Oczywi艣cie gdy ryba rzuca si臋 w czasie trzymania to zdarzaj膮 si臋 skaleczenia d艂oni bo palce ze艣lizguj膮 sie g艂臋biej.Przy opisanym uchwycie ,na szcz臋艣cie dla ryby, ze艣lizguj膮 si臋 wkieruku pyska gdzie na 艂ukach jest mniej wyrostk贸w skrzelowych.
Rany na d艂oniach najgorzej goj膮 si臋 bo:zanieczyszczone s膮 艣luzem ryby i przemyte s艂on膮 wod膮(na szkierach).Obra偶enia nale偶y od razu przemy膰 s艂odk膮 wod膮 dok艂adnie, i pola膰 po wysuszeniu d艂oni wod膮 utlenion膮.Na szkierach gdzie niestety 艂owi臋 99% moich szczupak贸w (i to w kr贸tkim czasie) bardzo pomaga.Dodatkowo oczywi艣cie polecam ka偶dego wieczora kremik na d艂onie
Aha ,polecam haki bezzadziorowe,b膮d藕 chocia偶 zgniecenie zadzior贸w szczypcami.Du偶o ryb mo偶na wtedy odhaczy膰 luzuj膮c przy 艂贸dce 偶eby same pozby艂y si臋 przyn臋ty.
#20 OFFLINE
Napisano 26 wrzesie艅 2006 - 11:29
Niektore pomysly, ktore maja zapobiec niepotrzebnemu meczeniu ryb sa zbyt daleko idace. Jezeli ktos ma takie ortodoksyjne poglady, ze rozwazany jest stopien zawilgocenia reki albo wspolczynniki tarcia to zdecydowanie powinien zrezygnowac z lowienia w ogole.
(gdyby nie tarcie nie moglibysmy nawet chodzic, czyli przy chwycie ryby musi ono byc, a jezeli jest to jakas czesc sluzu zejdzie, nic sie na to nie poradzi. Czy bedzie to mokra reka bez zmarszczek czy kawalek asfaltu sluz w tym m-cu zostanie zdjety)
Ja po paru przygodach nie bede juz kombinowal zanadto przy tym elemencie - mniejsze reka za kark, wieksze w duzy podbierak.
Troche mi szkoda rak, zwlaszcza ze pociete przez rybe goja sie dlugo, co nieraz wplywa na dalsze lowienie (w dniach nastepnych).
Dlugo pamietalem sporego szczupaka, z ktorych za bardzo sie bawilem przy podbieraniu...reka zeslizgnala mi sie z karku w strone paszczy i pieknie nabila na 3 groty, cale szczescie, ze byla kiepska i zdazylem wyrwac zanim szczupak sie targnal, z Ownerkiem to juz tylko do hirurga bym trafil...
Gumo
R贸wnie偶 z jednym lub wi臋ksz膮 ilo艣ci膮 s艂贸w kluczowych: catch and release, catch&release
U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten temat: 3
0 u偶ytkownik贸w, 3 go艣ci, 0 anonimowych