Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Co wplywa na moc blanku ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14826 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 04 grudzień 2011 - 23:03

Witam,

Kieruje to zapytanie, bo przyznam sie szczerze moje pojmowanie regul rzadzacych budowa blankow grafitowych zostalo wystawione na probe.

Otoz :

2 modele blanku tego samego producenta, z grafitu tej samej generacji.

Ponizej parametry siejacych watpliwosci.


Blanku A:
7 stop
8-14 lb
1 piece
fast
0.510 butt
5.5 top
2.1 oz weight


a teraz blank B:
7 stop
10-17 lb
1 piece
fast
0.470 butt
5 top
2 oz weight

Czyli blank A jest ciezszy (wiec ma wiecej materialu - bo material jest ten sam) jest grubszy...i opisany jest jako slabszy z tej parki ? :unsure:

Dziekuje za pomoc i wyjasnienie ;)

Pozdrawiam

Guzu




#2 OFFLINE   Marvin

Marvin

    mogul

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • LokalizacjaLempäälä

Napisano 04 grudzień 2011 - 23:44

Pierwszy jest Spinning, a drugi Casting, co nie?

#3 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14826 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 04 grudzień 2011 - 23:47

Pierwszy jest Spinning, a drugi Casting, co nie?


i ? :D

czy cienszy i lzejszy cast jest mocniejszy niz ciezszy i grubszy spinn ? :unsure:

#4 OFFLINE   Marvin

Marvin

    mogul

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • LokalizacjaLempäälä

Napisano 04 grudzień 2011 - 23:50

Nie wiem.
Ale ciekawi mnie (tylko ciekawi i nic nie podejrzewam!), czy producent może, szacując moc blanku, uwzględniać to, jak będzie on uzbrojony?

Np. - czysto teoretyzując: producent odrzuca roszczenie gwarancyjne co do blanku castingowego, bo został uzbrojony jako spinning; czy też na odwrót. Tak to może działać?

#5 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14826 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 04 grudzień 2011 - 23:59

A jesli oba zbuduje pod spinna, to ktory bedzie mocniejszy ?
Uzytkowo, nie na papierze ;)



#6 OFFLINE   Marvin

Marvin

    mogul

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • LokalizacjaLempäälä

Napisano 05 grudzień 2011 - 00:04

Oczywiście, że użytkowo to ten 14 lb.
Bo 17 lb jest casting, nie przetestujesz go zatem wystarczająco dosadnie, w obawie przed odrzuceniem gwarancji :lol:

#7 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 05 grudzień 2011 - 06:24

A nie wziąłeś pod uwagę jak mają inne średnice a wagę podobną to jeden będzie bardziej mięsisty a drugi mniej, więc i moc będzie inna? :D

#8 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14826 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 05 grudzień 2011 - 07:15

A nie wziąłeś pod uwagę jak mają inne średnice a wagę podobną to jeden będzie bardziej mięsisty a drugi mniej, więc i moc będzie inna? :D


Wzialem. Dlatego moje zdziwienie. Bo ten mniej miesisty jest mocniejszy (na papierze)...



#9 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 05 grudzień 2011 - 08:00

No nie do końca. Blank o mniejszej średnicy przy niewielkiej różnicy w masie może być teoretycznie bardziej mięsisty. Poza tym grubość ścianki na różnych odcinkach blanku może być różna. Myślę, że bez testów tudzież dokładnej specyfikacji blanku trudno udzielić odpowiedzi na pytanie – dlaczego taka różnica. Poza tym moc blanku to chyba nie jest wartość, którą można zmierzyć mikrometrem i wagą szalkową – tzn. nie jest to wartość do końca obiektywna.

Podam Ci bardzo przerysowany przykład: IMB785 i CB70H Batsona. Jak się je weźmie do ręki, to trudno uwierzyć, że oba mają 25lb. IMB785 jest bardziej szczytowy, grubszy cięższy, wygląda i pracuje jak wędka o 1-2 oczka mocniejsza od CB.

EDIT: właściwie powinienem porównać CB i IMB845 - to ta sama długość.



#10 OFFLINE   pepe_79

pepe_79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 671 postów
  • LokalizacjaBełchatów
  • Imię:Paweł

Napisano 05 grudzień 2011 - 09:06

Pozwlę sobie też pogbybać...

Przeliczając na bardziej zrozumiałe dla mnie jednostki to:
Blank A (spinn):
moc: 8-14lb
waga: 59,53gr
średnica dolnika: 12,9mm

Blank B (cast):
moc: 10-17lb
waga: 56,69gr
średnica dolnika: 11,9mm

Różnica w wadze: 2,84gr a w dolniku: 1mm

Średnica szczytówki... co to za jednostki i jak je przeliczyć na mm?

Faktycznie wygląda to dziwnie... a jakie są c.w. tych blanków? Podejrzewam, że A będzie miał mniejsze a B większe...

O ile mi wiadomo to moc zawsze tkwi w dolniku... Jeśli zatem B pomimo, że jest lżejszy i mniej zbieżny (a ma większą moc) to musi mieć grubszą ściankę właśnie w dolniku.
Poza tym, z tego co mi wiadomo to blanki typu cast mają troszkę głębsze ugięcie (aby dobrze się ładować i oddawać energię przy rzucie). O ile mam rację, to idąc tym tropem można pokusić się o stwierdzenie, że blank B w części środkowej może mieć mniej materiału niż A.

Należałoby przede wszystkim zobaczyć, w którym miejscu te blanki mają środek ciężkości. Zapewne blank B (jako mocniejszy) będzie miał bliżej dolnika niż blank A. Jeśli będą miały na odwrót lub w tym samym miejscu to moje gdybanie można spuścić rurami kanalizacyjnymi :D


#11 OFFLINE   ark70

ark70

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1159 postów
  • LokalizacjaStarogard Gdański
  • Imię:Artur

Napisano 05 grudzień 2011 - 09:34

Średnica szczytówki... co to za jednostki i jak je przeliczyć na mm?


@pepe. to nie jednostki, to rozmiar tuby przelotki szczytowej. np Fst 5(5)-tuba=2.0mm
5(5.5) =2.2mm
http://www.mudhole.com/Shop-Our-Catalog/Silicon-Carbide-Tops /FST-Concept-Spin-Cast-Fly-Top -tu cała rozmiarówka.
pozdro A.

#12 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 05 grudzień 2011 - 13:09

Poza tym grubość ścianki na różnych odcinkach blanku może być różna.

mialem napisac ale widze, ze krzysiek byl szybszy ... powodem roznicy moze byc ilosc mat z ktorych zbudowano blank, sposob ich nakladania na siebie a takze ilosc zywicy zawartej w blanku ... nawet jezeli nominalnie to ten sam material i ten sam producent to jednak moga to byc (i pewnie sa) dwa rozne blanki

#13 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 05 grudzień 2011 - 13:48

Chyba, trzeba rozróżnić teoretyczną i badaną moc, którą podaje producent. Zakładając, że moduł gotowego produktu jest ten sam, to liczy się tylko wskaźnik wytrzymałości przekroju, czyli geometria przekroju. Może być przekrój o mniejszej średnicy ale z grubszymi ściankami i wtedy jego wskaźnik wytrzymałości może będzie większy od analogicznego o większej średnicy ale cieńszych ściankach. Niestety z uwagi na to, że we wzorze na moment bezwładności okręgu (rury) promień jest w kwadracie, to najczęściej decyduje jednak promień, choć dla każdego przekroju można by szybko wykonać proste obliczenie. Tyle teorii. Pytanie, co podaje producent. Czy górna wartość, to uśredniona wytrzymałość która niszczyła blank podczas testów? Raczej nie, chyba nie ryzykują aż tak bardzo. Ponadto, jak oni to badają? Czy zakładają podobną liczbę przelotek czy o wiele więcej.



:D

#14 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisano 05 grudzień 2011 - 18:39

Witam,
siła z opisu blanku to dopuszczalna jej wartość dla której zależność naprężeń od odkształceń jest liniowa. Metoda obliczeń odkształcanych sprężyście przekrojów ma już kilka wieków. Faktycznie dla jednorodnych przekrojów kołowych teoria potwierdza intuicję. Gruba rura i ściana daje moc. Do tego wysoki współczynnik spręzystości materiału.
Rzeczywisty zapas bezpieczeństwa względem dopuszczalnej siły (dopuszczalnej średnicy żyłki) określa krytyczny test jak na filmie.
Właściwe rozmieszczenie przelotek wykorzystuje ww zapas bezpieczeństwa.
Wytyczne do montażu przelotek nie są objęte Umową o poufności. ;)

Pozdrawiam


#15 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 05 grudzień 2011 - 18:52

Witam,
siła z opisu blanku to dopuszczalna jej wartość dla której zależność naprężeń od odkształceń jest liniowa.



Tego nie wiemy. To by znaczyło, że producent podał dla danego blanku siłę (jakąś uśrednioną po pewnej ilości próB) jaką łamał blanki. Ryzykowne to byłoby dla producenta.


#16 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 05 grudzień 2011 - 22:58

Witam,

Kieruje to zapytanie, bo przyznam sie szczerze moje pojmowanie regul rzadzacych budowa blankow grafitowych zostalo wystawione na probe.

Otoz :

2 modele blanku tego samego producenta, z grafitu tej samej generacji.

Ponizej parametry siejacych watpliwosci.
(...)


Witaj @Guzu, przyznam że w podobną konfuzję wprawia mnie szereg porównywanych ze sobą blanków i informacje przekazywane przez producentów wielu kwestii nie wyjaśniają. Bardzo przydają się w tej mierze doświadczeni koledzy. Gdzie nie chodzi nawet o nominalną moc, a zwykłe zastosowania blanku i ocenę jego przydatności do zamysłu na podstawie parametrów, bez wdawania się w rozliczenia co do funta mocy. Aż dziw, że wątek jeszcze nie zablokowany, ponieważ stricte teoretyczny ;)
Myślę, że zgodnie z intuicją należałoby blank poplastrować i pomierzyć super dokładnie na całej długości, uwzględnić wszelkie wymiary, jakąś poprawkę na niejednorodność materiału, czy widełki dla odchyleń od wzorca i już, policzone. Ale bez prób łamania określonej próbki kontrolnej z każdego modelu, odpowiedzieć się nie da ile to jest funt mocy w blanku X, a ile w blanku Y i jak do tego doszedł producent, który jakiś też margines dla mniej roztropnych użytkowników, zapewne zostawił. Ponieważ ja szeregu takich niszczycielskich testów nie wykonałem, przepraszam za OT.

Pozdrawiam
Grzesiek


#17 OFFLINE   kwiat

kwiat

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 121 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 06 grudzień 2011 - 11:10

@pepe. to nie jednostki, to rozmiar tuby przelotki szczytowej. np Fst 5(5)-tuba=2.0mm
5(5.5) =2.2mm

To są jednostki. Amerykanie mierzą średnicę wewnętrzną tub przelotek w 1/64.
To znaczy:
5/64 x 2,54cm = 0,1984375cm = 2mm

pozdrawiam
kwiat

#18 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisano 07 grudzień 2011 - 15:44

Witam,
oczywiście dopuszczalna siła (dopuszczalna średnica napinanej żyłki) z opisu blanku jest mniejsza od krytycznej jak na filmie. Wędkarze mogą domyślać się jaki jest zapas bezpieczeństwa, tj. różnica pomiędzy siła krytyczną i dopuszczalną. Dokładne obliczenia siły krytycznej potwierdzają testy. Ostatecznie właściciel F-my sprzedającej blanki czy wędki określa zapas bezpieczeństwa. Dobre wędki w odróżnieniu od złych, między innymi mają właściwie policzoną siłę dopuszczalną lub duży zapas bezpieczeństwa. Można powiedzieć maja więcej „mocy”.
Blank i jego zbrojenie są nierozłączne. Nieprawidłowo uzbrojony może złamać się pod obciążeniem mniejszym od siły dopuszczalnej. Omotki nawija się, a rękojeść mocuje zgodnie z wytycznymi montażu przelotek żyłki i uchwytu kołowrotka. Dostawca blanków podaje zbrojmistrzom odległości wzajemne przelotek, ich średnicę oraz odległość największej przelotki do początku uchwytu kołowrotka. To podstawy.
W branżach gdzie mówi się o bezpieczeństwie nie ma Umowy o poufności.

Pozdrawiam


#19 OFFLINE   fish28

fish28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2672 postów
  • Imię:Darek

Napisano 13 grudzień 2011 - 19:45

Witam.
Panowie a ja jeśli można chciałbym zapytać jak to jest z tą mocą blanku.Rozumiem że jeśli mam kija o mocy 10-20lb to oznacza że do takich linek jest przystosowany.Jeśli linka nie przekracza dopuszczalnej mocy blanku to nie powinno się nic stać.Czyli na takim kiju teoretycznie moge podnieść w pionie 20lb ?Powiem szczeże że nie wyobrażam sobie żebym na kiju mógł podnieść taki ciężar.Jeśli się myle to wyprowadzcie mnie z błędu :D

#20 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14826 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 13 grudzień 2011 - 20:03

Juz wyprowadzam.
Oznacza to ze przy zastosowaniu linki 20 lb pierwsza powinna peknac linka a nie zlamac sie wedka.
O podnoszeniu nie ma mowy.