Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

jezioro Blizno


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Grego

Grego

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 312 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 październik 2006 - 13:55

Witam i pytam: czy ktoś z Was jest uprzejmy posiadać mapę batymetryczną tytułowego jeziora? Nie wiem, czy ten akwen, który mam na myśli jest jedynym o tej nazwie w Polsce, ale na wszelki wypadek powiem, że chodzi o jezioro na Suwalszczyźnie, w gminie Nowinka, na wschód od trasy Augustów-Suwałki. Wielce będę wdzięczny za pomoc.

#2 OFFLINE   Efex

Efex

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 523 postów
  • LokalizacjaWarszawa / Gdańsk

Napisano 03 listopad 2006 - 22:40

W latach 91-94 spędzałem wakacje w tamtych okolicach a jezioro Blizno było moim głównym łowiskiem.. krystalicznie czysta woda, piękne leszcze i krasnopióry, nieprzebrane ilości okoni których brania na obrotówkę można było obserwować z kilkunastu metrów, piękne raki, no i oczywiście sczupaki.. było ich sporo choć wtedy ciężko było mi złowić większego niż 3 kilo..raz spotkałem się z dużym, ale zdemolował mi sprzęt w kilka sekund.. ach piękne to były czasy.. :(

niestety nie wiem jak teraz ma się ten akwen i nie posiadam jego mapy...

Pozdrawiam,



#3 OFFLINE   Grego

Grego

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 312 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 listopad 2006 - 22:50

Akwen ma się następująco:
woda nadal czysta, choć już nie tak krystaliczna, jak jeszcze przed pięcioma laty; leszcze i krasnopióry - bez zmian; okonie się widuje, ale nie złowiłem żadnego godnego uwagi (za to na Wigrach - 49 cm; jeden :lol:); raki - tak, ale nie za dużo; największy szczupak, którego przy mnie złowiono dwa lata temu - 98 cm; jezioro zarybiono sumem i trocią (dwie złowiłem, ale rozmiary wolałbym przemilczeć, więc wypuściłem je tak szybko, żeby nawet nikt nie widział, że zostały złowione Embarassed); podobno pokazuje się również sandacz. Niestety, nadal nie rozwiązuje to problemu mapy... Ale fajnie było przeczytać, że ktoś też lubi (bądź lubił) to jezioro. Dziękuję i pozdrawiam,

#4 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3199 postów

Napisano 03 listopad 2006 - 22:53

@Efex
niestety gmina Nowinka, o której wspomina @Grego bardzo sie rozwineła turystycznie. Co sie przeklada na tłumek urlopowiczow w sezonie. Nad J. Blizno byłem co prawda ostatni raz w 2003 roku latem, ale ataków okonii z kilkunastu metrów na wirowkę nie widziałem, generalnie nie połowiłem jakoś specjalnie nad tym jeziorem, może dlatego, że był duzy ruch i hałas wczasowiczów. Jednak jest to lepsze łowisko dla odwiedzającego pierwszy raz niż Wigry. Niemam co do tego, żadnych wątpliwości. Grego, jak bedziesz na suwalszczyżnie odwiedź j Kalejty, koło Augustowa, na temat tego akwenu więcej info jest w necie i pewnie też znajdzie się jakaś mapa batymetryczna. Co do J. Blizno to chyba w sklepie wędkarskim Bass w Warszawie wisi na ścianie mapa batymetryczna. Sprawdź :mellow:
powodzenia
JW



#5 OFFLINE   Grego

Grego

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 312 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 listopad 2006 - 23:04

Jerzy, niestety, z tym rozwojem turystycznym masz rację. Nawet zbudowano 3 km drogi asfaltowej, żeby łatwiej było dojechać do miejscowości Danowskie... Rzeczywiście latem jest, jak mawia młodzież, niehalo. Ale jesienią, to już inna bajka. Co do Wigier, w zupełności się zgadadzam, tyle, że pierwszy raz to ja tam byłem 25 lat temu (się, kurde, rozrzewniłem...). Bardzo Ci dziękuję za podpowiedź o Bass-ie i pytanko o Kalejty - jakiej ryby tam szukać (oprócz tego, że dużej :mellow:)? Pozdrowionka,

#6 OFFLINE   Efex

Efex

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 523 postów
  • LokalizacjaWarszawa / Gdańsk

Napisano 03 listopad 2006 - 23:08

Pan Longinus mógłby powiedzieć: słuchać hadko.. :( sumy, sandacze, trocie???? tylko nie mówcie, że są również karpie?

a na Wigry jeździłem tylko na okonie bo były o wiele większe nież na Bliźnie.. oj łza się w oku kręci...

w połowie sierpnia byłem w Głębokim Brodzie, ale nie miałem czasu odwiedzić moich jezior choć wędki leżały gotowe w bagażniku.. B)

Pozdrawiam..

#7 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3199 postów

Napisano 03 listopad 2006 - 23:16

@grego,
na Kalejtach ostatni raz bylem w 2004. Jezioro ma dzierżawcę, którego nazwiska w chwili obecnej nie pamietam. Facet dzierżawi to jezioro i chce stworzyć tam dobre łowisko wędkarskie. Samo jezioro jest dość pokrętnego kształtu i w duzym stopniu zarośnięte. Ja głównie uganiałem sie za okoniami, których tam jest napewno więcej niz w Wigrach. Samo łowisko jest dość trudne, ale może tylko latem, zewzględu na ilość zielska. Łowilem głównie przy wschodnim brzegu. Na niewielkiej głębokości do 3 m. Garbate czesto pojawialy sie przy powieszchni robiąc raban wśród stad uklei. Całkiem fajnie brały na srebrnego mepsa 3. Szczupakow tez jest przyzwoita ilość, jak na polskie warunki, choć mnie nie udało sie złowic większego niż 63 cm, ale wciągu 3 dni złowilem ich w sumie kilkanascie. Zresztą jakoś specjalnie do szczuplych sie nie przykladalem. Na temat Kalejt znalazłem coś kiedyś w necie, poszperaj w Googlu i może na stronie Wędkocholika. Wiem, ze jest strona jak dojechać do gospodarstwa, jakie są koszty lodzi i licencji, i jakoą mapa Jeziora ITD.
Acha podobno do Kalejt wpuszczono Sumy, ale teraz spotkanie z nimi pewnie nikomu już nie grozi.
pozd Jerzy
p.s acha kiedyś w którymś WW a. Zieliński cos pisał o kalejtach, poszperaj w archiwum na stronie WW, tam czytałem opis tego akwenu.

#8 OFFLINE   Grego

Grego

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 312 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 listopad 2006 - 23:46

[quote title=Efex napisał(a) dnia pią, 03 listopad 2006 11:08]Pan Longinus mógłby powiedzieć: słuchać hadko.. :( sumy, sandacze, trocie???? tylko nie mówcie, że są również karpie?
@Efex
Może Longinus tak by powiedział, ale, że zacytuję inną klasykę, u mnie słowo droższe pieniędzy - dwie trotki złowiłem własnoręcznie, a suma zdejmowanego z haczyka (przynęta - czerwone robaki)też na własne oczy widziałem i to tego lata. Natomiast o karpiu nic mi nie wiadomo :unsure:, ale rozpytam autochtonów i poinformuję Cię niezwłocznie po powrocie. O sandaczu, jak zapewne zauważyłeś, napisałem przy użyciu zwrotu podobno. Nawet bez sandaczy i (zwłaszcza) karpi jezioro jest fajne. Pozdrawiam,

#9 OFFLINE   Efex

Efex

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 523 postów
  • LokalizacjaWarszawa / Gdańsk

Napisano 04 listopad 2006 - 22:40

Grego - mam nadzieję, że źle mnie nie zrozumiałeś.. Ja wierzę w 1000%, w to co piszesz, tylko żal mnie ściska gdy słyszę, że to piękne jezioro jest zarybiane gatunkami niezwykłymi dla niego.. i to właśnie dlatego słuchać hadko... B)

pozdrawiam serdecznie



#10 OFFLINE   Grego

Grego

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 312 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 listopad 2006 - 23:33

@Efex
Aha, moja rozumieć. B) Wszystko wporzo, się z Tobą zgadzam. Jeśli będziesz przejeżdżał w okolicy Augustowa za tydzień (to bardzo modne miejsce do przejeżdżania :mellow:) to zapraszam na łódkę. A może nawet na Busznicę (pewnie wiesz, o czym mówię). Pozdrawiam,

#11 OFFLINE   michaex

michaex

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • Imię:Michał

Napisano 05 kwiecień 2016 - 09:04

Dziesięć lat minęło, a wybieram się w tym roku nad to jezioro. Czy ktoś w ostatnich latach tam bywał? Jak wygląda sprawa z drapieżnikiem?



#12 OFFLINE   michaex

michaex

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • Imię:Michał

Napisano 10 kwiecień 2016 - 08:18

Aby nikomu ryba kija nie połamała, PZW Suwałki sumiennie odławia sieciami to, co przez oczka nie przejdzie: http://www.gminanowi...d=858&Itemid=94

 

Wygląda na to, że sam sobie odpowiedziałem.

 

Sieciami podczas tarła, wspaniale po prostu.


Użytkownik michaex edytował ten post 10 kwiecień 2016 - 08:19


#13 OFFLINE   bert64

bert64

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 43 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:O

Napisano 10 kwiecień 2016 - 08:42

Widać po częstotliwości odłowów  że PZW Suwałki szybko wyrybi to jezioro.    http://www.wspolczes...ie-da,id,t.html



#14 OFFLINE   gutekjelonki

gutekjelonki

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 537 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Napisano 10 kwiecień 2016 - 16:36

Tragedia! Byłem tam 2 lata z rzędu i jedyny szczupak jaki mi się uwiesił, to 45cm. A biczowałem trochę wody od strony wsi Danowskie.



#15 OFFLINE   michaex

michaex

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • Imię:Michał

Napisano 11 kwiecień 2016 - 08:33

@gutekjelonki, rzucałeś z łodzi czy z brzegu? Jeżeli faktycznie zrobiono już z tego jeziora pustynię z pistoletami, to chyba Wigry będą lepszym rozwiązaniem.



#16 OFFLINE   gutekjelonki

gutekjelonki

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 537 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Napisano 11 kwiecień 2016 - 22:02

Rzucałem z łodzi. Co prawda nie dopłynąłem na polecane przez miejscowego gostka miejsca, ale trochę wody obłowiłem. Widziałem za to hol suma koło półtora metra. Niestety zakończony beretowaniem, a z tego co później usłyszałem, to nie pierwszy taki sumek jegomościa z Blizna. Na sąsiednim jeziorku widziałem też szczupaka w wodzie i to dobrą koło metrową mamuchę, ale tam moczyłem tylko spławiki.


  • michaex lubi to

#17 OFFLINE   Alaryk

Alaryk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 880 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Jarek

Napisano 11 kwiecień 2016 - 22:15

Rzucałem z łodzi. Co prawda nie dopłynąłem na polecane przez miejscowego gostka miejsca, ale trochę wody obłowiłem. Widziałem za to hol suma koło półtora metra. Niestety zakończony beretowaniem, a z tego co później usłyszałem, to nie pierwszy taki sumek jegomościa z Blizna. Na sąsiednim jeziorku widziałem też szczupaka w wodzie i to dobrą koło metrową mamuchę, ale tam moczyłem tylko spławiki.

Trzeba było spróbować w tych polecanych miejscach. Jeździłem ponad 10 lat nad jedno i to samo jezioro na Suwalszczyźnie (kilkadziesiąt km od Blizna), według relacji innych wędkarzy wyrybione do spółki przez PZW i kłusoli, i łowiłem piękne jak na RP szczupaki i okonie toniowe, ale tylko w kilku miejscach; w innych albo nic albo maluszki.



#18 OFFLINE   michaex

michaex

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • Imię:Michał

Napisano 12 kwiecień 2016 - 09:12

@gutekjelonki, dziękuję za informacje!