Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Dlugość pontonu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Jarek Ciesielski

Jarek Ciesielski

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 16 postów
  • LokalizacjaInowrocław

Napisano 17 marzec 2012 - 18:53

Witam!!!!
Posiadam ponton 3,60 z silnikiem 6 konnym Yamahy.Na Wisle daje radę,a w pojedynkę wchodzę nawet w slizg.Problemy zaczynają się gdy we dwójke wyruszmy na wyprawę dajmy na to calo dniową.Ilosc tzw gratów w znacznym stopniu ogranicza komfortowe lowienie.Nigdy nie spotkałem sie z opiniami na temat uzytkowania pontonów dłuzszych 4 -4,5m.Chodzi mi wlasnie po glowie powiekszenie gabarytów mego plywadelka do w/w rozmiarów.Wiem wiekszy ciezar.wiecej klopotów z rozkładaniem i demontazem ale cos za coś.I jeszcze jedno czy diametralnie potrzebuję zwiekszenie mocy silnika?Czy jak juz to 4 czy moze 4,5m to tylko 3 stówki różnicy.
Pozdrawiam

#2 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5421 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 17 marzec 2012 - 23:46

Przy tej długości w dostępnym dla normalnego człowieka zakresie cenowym występuje bardzo często już problem ze sztywnością podłużną.

Niestety będziesz potrzebował diametralnie większej mocy silnika

W pontonie 4,20 mieści się tyle co w przemyślanej łódce 3,20, więc nie wiem czy to dobry kierunek.

Sam mam łódkę 3,60 i ponton 3,20 (nie zamierzam z niego rezygnować) i uważam, że łódka jest lepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o pakowność i komfort wędkowania nawet mniejsza, a ponton, gdy jest problem np. z wodowaniem lub transportem (jedna osoba). Przy pontonie 4,2-4,5m nie bardzo już widzę argumenty ZA.

#3 OFFLINE   paawelek83

paawelek83

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1300 postów
  • LokalizacjaOżarów Mazowiecki

Napisano 22 marzec 2012 - 23:06

jak dla mnie to kupno pontonu w takim rozmiarze może tłumaczyć tylko brak miejsca do przechowywani np. mieszkanie w bloku. każdy inny argument bije łódka.

#4 OFFLINE   newrom

newrom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1017 postów
  • LokalizacjaKraków... czasami

Napisano 23 marzec 2012 - 10:33

Mieszkanie w bloku powoduje że można sobie łódkę trzymać na przystani (stosuję). Główną zaletą pontonu jest mobilność, ale tyczy to pontonów które da się stosunkowo łatwo przetransportować w samochodzie (to jest powód dla którego planuję zmianę łódki na ponton). Lodź 3,6m ma dużo więcej miejsca w środku (balony mają przeważnie jakieś 40-45cm średnicy, czyli odpada jakieś 70-80cm szerokości w pontonie!).
Przy pontonie 4-4,5m myślę że trzeba by zastosować silnik minimum 15-20KM co przekłada się na masę (40-50kg)i ew koszt zrobienia patentu (rok temu płaciłem jakieś 850 z egzaminem). Kwestie sztywności załatwiają RIBy, te są jednak drogie, nie da się ich upchnąć w piwnicy, a do transportu wymagają przyczepy. Ew. dobra podłoga - czyli dodatkowe kg.
Pływałem kiedyś pontonem 6m (z demobilu), był pancerny i tani więc po prostu wleliśmy go do kamieniach i zsunęliśmy ze skarpy do wody. W druga stronę było dużo gorzej no i nie wiem czy ponton cywilny by to wytrzymał. A tam gdzie się da zwodować delikatnie ponton, da się zwodować łódź (nawet w pojedynke, uzywając kółek przy pawęży czy wózka slipowego).
IMVHO 3,6-3,8 to rozsądne maximum dla pontonu na ryby, dłuższe tracą zalety, nie pozbywając się wad. Przynajmniej tak mi wyszło po poszukiwaniach dmuchanego pływadełka dla siebie :D
Ale jakbyś jednak chciał sprzedać swoje pływadełko to daj znać, rozglądam się za czymś +- tej długości (musi mieć klasę C) :D





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych