Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

"Naprawa" kołowrotka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 10 kwiecień 2012 - 12:29

A było tak:

Jako, że miałem 5młynków to jeden najgorszy - shimano catanę - chciałem odsprzedać kumplowi za 40zł z plecionką. Służyła mi z 2latka z przerwami na inne młynki, stan dobry-nie rewelacja- ale kręciła tak jak trzeba było i dało się nią łowić.
Przedwczoraj dałem go kumplowi - mówi, że nie ma pieniędzy - dobra weź go dasz jak będziesz miał... Na następny dzień sms - że kręcioł nie chce kręcić, że się zacina :blush::blush::blush:Głupio mi się zrobiło, bo wyszło na to, że jakiś szajs wciskam.

Dziś go odebrałem i rozkręciłem :lol: :lol: :lol: :lol:

W środku zastałem to co na poniższych zdjęciach - proszę o odp. od fachowców jak to jest możliwe? :lol: :lol: :lol: Dla mnie są 3 wyjścia:
1. Spadł na podłogę lub rzucił nim o ścianę? :blush::lol:
2. Rozkręcał i sam próbował coś z nim robić?
3. Miał już kiedyś Catanę i właśnie spadła mu na ziemię i przestała działać - bo się coś zacinało... Podmienił moją na swoją? :huh:

http://img543.imageshack.us/img543/9076/img2237h.jpg

Uploaded with ImageShack.us

http://img220.imageshack.us/img220/5794/img2241ji.jpg

Uploaded with ImageShack.us

#2 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3529 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 10 kwiecień 2012 - 15:18

on jest źle złożony na kole zębatym tym z trzpieniem powinien być założony wodzik napędu napędu który jest przymocowany do oski.
cos pokombinowane jest

#3 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 10 kwiecień 2012 - 15:23

on jest źle złożony na kole zębatym tym z trzpieniem powinien być założony wodzik napędu napędu który jest przymocowany do oski.
cos pokombinowane jest


No ja wiem, że to koło powinno być pod tą metalową częścią :lol: Tylko nie wiem jaka jest tego przyczyna, że wyleciało ze swojego toru. Czyli musiał grzebać w nim? :D

#4 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3529 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 10 kwiecień 2012 - 15:29

e no jasne samo to raczej nie wyskoczyło,coś na pewno było grzebane
może coś się z części przydało?

#5 OFFLINE   Arek X

Arek X

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 820 postów
  • Imię:Arek

Napisano 10 kwiecień 2012 - 15:30

dokładnie tak jak pisze kolega Hasior... Nie jestem ekspertem, ale po mojemu ktoś go rozłożył i zapomniał przy składaniu trafić trzpieniem koła w wodzik napędu. Samo się to nie rozlazło.

#6 OFFLINE   Arek X

Arek X

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 820 postów
  • Imię:Arek

Napisano 10 kwiecień 2012 - 15:32

może coś się z części przydało?


też tak mogło być Przemku :lol:

#7 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 10 kwiecień 2012 - 15:46

Z części napewno nic, bo kolega nigdy nie rozkręcał kołowrotków tylko zawsze mi je oddawał :lol:

I jak tu być dobrym.... W żywe oczy zapewniał, że nie grzebał w nim :blush::blush:Embarassed

#8 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 10 kwiecień 2012 - 17:47

Z części napewno nic, bo kolega nigdy nie rozkręcał kołowrotków tylko zawsze mi je oddawał :lol:

I jak tu być dobrym.... W żywe oczy zapewniał, że nie grzebał w nim :blush::blush:Embarassed

A TY dalej mówisz o nim kolega, chyba nie zasługuje na to miano :( .Przygrał w pewną część ciała aż miło :mellow: .
Następnym razem jak będzie chciał kołowrotek to zaproponuj mu taki od starej studni ;) .

#9 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 10 kwiecień 2012 - 19:15

Jozi ale ja tu w mojej wiosce nikogo innego nie mam :( I z nim tylko trzymam wędkarsko bo nie ma nikogo innego.... :(

#10 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9507 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 10 kwiecień 2012 - 19:19

Jozi ale ja tu w mojej wiosce nikogo innego nie mam :( I z nim tylko trzymam wędkarsko bo nie ma nikogo innego.... :(

Skoro tak, to zapomnij o zdarzeniu albo... o (byłym) koledze <_<

PS.
Sorki, że tak ale miałem kiedyś kolegę który mnie okradł.
Już od dawna nie jest moim kolegą :wacko:

#11 OFFLINE   Marcel

Marcel

    pasjonaci

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1391 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Leloch

Napisano 10 kwiecień 2012 - 23:34

Macku
Kolega sie wkurzył, bo mu...najgorszy oddałaes :lol: :lol:
Przepraszam. Przemilcz sprawe, a nastepnym razem daj mu ,, podpuche ,, nastepna. Tylko sprawdz wszystko dobrze wczesniej.
Chyba ze ,, kolega ,, własnie czyta ten watek... :D

#12 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 11 kwiecień 2012 - 05:39

Znaczenie przekładni bezsens.Jestem za tym aby często-przynajmniej raz w sezonie kołowrotek serwisować i przekładnia ma się wycierać równo i nie ma znaczenia czy będziesz znaczył czy nie.Jak o niego nie zadbasz to nic znaczenie nie pomoże.

#13 OFFLINE   Arek X

Arek X

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 820 postów
  • Imię:Arek

Napisano 11 kwiecień 2012 - 05:45

Jozi ale ja tu w mojej wiosce nikogo innego nie mam :( I z nim tylko trzymam wędkarsko bo nie ma nikogo innego.... :(




Na mój gust nie ma nic lepszego jak samotne wyprawy nad wode z kijkiem ręku... ;) Przynajmniej ja to tak odczuwam bo nie mam kolegi po kiju za płotem. Oczywiście nie namawiam Cię do wyalienowania się od kolegi.
Czasem trzeba się pointegrować z kolegami podczas wypraw na rybki :mellow:
A kwestie młynka i tej akcji z nim związaną musisz sam przemyśleć... Lepiej znasz kolege niż My tu na forum :D


#14 OFFLINE   megajozek

megajozek

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 42 postów
  • LokalizacjaWarszawa Gocław

Napisano 11 kwiecień 2012 - 09:17

Na 100% bylo w nim grzebane !! A przy składaniu patrz na strzałki bo shimano ma jajowate tryby i musisz trafić przekładnią dokładnie dolna zębatką !! bo inaczej go zniszczysz całkiem a jak źle się zazębia to będzie się zacinał raz nie poznaczyłem nexave 2500 i z 30 minut ząbek po ząbku aż się udało :D

#15 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 11 kwiecień 2012 - 11:01

Na 100% bylo w nim grzebane !! A przy składaniu patrz na strzałki bo shimano ma jajowate tryby i musisz trafić przekładnią dokładnie dolna zębatką !! bo inaczej go zniszczysz całkiem a jak źle się zazębia to będzie się zacinał raz nie poznaczyłem nexave 2500 i z 30 minut ząbek po ząbku aż się udało :D

dawaj fotę takiego jaja! :huh: :huh: :huh: :huh: :huh:

#16 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 11 kwiecień 2012 - 12:05

No właśnie nie wiedziałem o co chodzi z tymi strzałkami - i ząbek bo ząbku przesuwałem aż działało super :blush:Do teraz dokładnie nie łapię tych strzałek - jak idealnie powinno być to ustawione?

#17 OFFLINE   benjam87

benjam87

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 239 postów
  • Lokalizacjacentralna Wisła

Napisano 11 kwiecień 2012 - 12:26

pamiętam jak jakieś 3 lata temu rozebrałem okumę Avangera z system posuwu szpuli EOS. Wyglądało to mniej więcej jak w tej catanie,
czyli eliptyczna zębatka. Serwis skończył się tak, że młynek rozkompletowany wylądował w torebce w szafie z myślą, że będzie na części. Za cholerę nie mogłem spasować zębatek.
W zeszłym roku trochę mądrzejszy o serwisowanie młynków (przewinęło mi się kilka swoich i znajomych przez łapki), stwierdziłem , że spróbuję jeszcze raz.
Przejrzałem dokładnie schemat i uwagę dotyczącą systemu EOS. U mnie wyglądało to tak, że w tym okrągłym kole zębatym była dziurka, która pomagała trafić ząbkiem w ząbek zaznaczonym tak jak u Ciebie trójkątem.
Zauważ, że zarówno na eliptycznym jak i okrągłym kole masz te trójkąty, wg. mnie one muszą się pokryć gdy rotor/wodzik jest w najniższym położeniu.

#18 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 11 kwiecień 2012 - 12:58

pamiętam jak jakieś 3 lata temu rozebrałem okumę Avangera z system posuwu szpuli EOS. Wyglądało to mniej więcej jak w tej catanie,
czyli eliptyczna zębatka. Serwis skończył się tak, że młynek rozkompletowany wylądował w torebce w szafie z myślą, że będzie na części. Za cholerę nie mogłem spasować zębatek.
W zeszłym roku trochę mądrzejszy o serwisowanie młynków (przewinęło mi się kilka swoich i znajomych przez łapki), stwierdziłem , że spróbuję jeszcze raz.
Przejrzałem dokładnie schemat i uwagę dotyczącą systemu EOS. U mnie wyglądało to tak, że w tym okrągłym kole zębatym była dziurka, która pomagała trafić ząbkiem w ząbek zaznaczonym tak jak u Ciebie trójkątem.
Zauważ, że zarówno na eliptycznym jak i okrągłym kole masz te trójkąty, wg. mnie one muszą się pokryć gdy rotor/wodzik jest w najniższym położeniu.

Wobler mas sedno przekładni eliptycznej :D.
Po złożeniu ma lekko bez oporów kręcić.

#19 OFFLINE   megajozek

megajozek

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 42 postów
  • LokalizacjaWarszawa Gocław

Napisano 11 kwiecień 2012 - 14:29

Nie mam zdjęcia abo nie będę kołowrotka rozkręcał !! Tak dokladnie jest wiekszosc shimano ma te tryby elipsowate tylko po co to zrobili nie wiem jak ktos sie nie zna to na serwis !!

#20 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 11 kwiecień 2012 - 14:57

Rozkręciłem - wcześniej metodą prób i błędów - ząbek po ząbku - i jest zrobione dobrze, strzałka jest na strzałce. Tylko na głównej osi są 2 strzałki a na kółku zębatym 4 :mellow: Ale działa dobrze, bezblędnie, bez bicia. Bicie występuje w przypadku jeśli strzałka nie jest na strzałce.

Przycisnąłem dziś lekko kolegę, stwierdził, że może wujek próbował rozkręcać, bo na widoku był kręcioł. Czyli było grzebane na 100 :lol: