Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sposób na kleszcza


  • Zaloguj siÄ™, aby dodać odpowiedź
51 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   raf65

raf65

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 21 postów

Napisano 20 kwiecień 2012 - 08:21

Po ukÄ…szeniu przez kleszcza zaraÅźonego boreliozÄ… rumieÅ„ NIE ZAWSZE wystÄ™puje (a przynajmniej tak jest napisane w ksiÄ…Åźce o boreliozie, ktÃÅ‚rÄ… czytaÅ‚em).

Jako zabezpieczenie - repelent + ciuchy z materiału o drobnym, ciasnym splocie (jeśli nie ma upału).

Jeśli po usunięciu kleszcza wystąpi rumień, w ciągu miesiąca antybiotykoterapia pozwala całkowicie wyleczyć chorobę (im wczesniej zacznie się przyjmować leki, tym większa szansa na całkowite wyleczenie).

JeÅ›li natomiast rumieÅ„ zostanie przeoczony lub nie wystÄ…pi, o tym, Åźe jesteÅ›my chorzy dowiadujemy siÄ™ po paru miesiÄ…cach/latach. Chorzy na co? No przecieÅź, Åźe nie na boreliozÄ™. Lekarze szukajÄ… chorÃÅ‚b pasujÄ…cych do konkretnego objawu, z ktÃÅ‚rym siÄ™ zgÅ‚osimy.
Na wÅ‚asnym niestety przykÅ‚adzie powiem, ze na paru lekarzy pierwszego kontaktu i ponad dziesiÄ™ciu specjalistÃÅ‚w z rÃÅ‚Åźnych dziedzin....Åźaden nie wpadÅ‚ na pomysÅ‚ zrobienia badaÅ„ pod kÄ…tem boreliozy. Btw badania nie sÄ… refundowane, a kosztujÄ… okoÅ‚o 200zÅ‚.
No a borelioza nie jest uleczalna. MoÅźna jÄ… jedynie zaleczyć.


Objawy natomiast sÄ… bardzo ale to bardzo przykre. Tak wiÄ™c uczulam - kleszczami nie ma ÅźartÃÅ‚w.

Nie chcÄ™ trolować ale zauwaÅźam w twoim poÅ›cie brak konsekwencji:
tym wiÄ™ksza szansa na caÅ‚kowite wyleczenie i No a borelioza nie jest uleczalna. MoÅźna jÄ… jedynie zaleczyć.

JeÅ›li chodzi zaÅ› o badania to jeÅ›li chodzi o osobÄ™ to naleÅźy robić badania krwi na elementy IGG i IGM. Po zaraÅźeniu i wyleczeniu/zaleczeniu jeden z typÃÅ‚w przeciwciaÅ‚ powinien siÄ™ zmniejszać z czasem, ale nie zawsze zejdzie do zera. MoÅźe być tak Åźe do koÅ„ca Åźycia badanie na przeciwciaÅ‚a bÄ™dzie wykazywać ich obecność.
Z drugiej strony moÅźna przesyÅ‚ać kleszcza do badania czy jest nosicielem.
Z ciekawostek nie zauwaÅźyÅ‚em by przy honorowym oddawaniu krwi byÅ‚y wykonywane badania na obecność boreliozy. MoÅźe przetoczona zaraÅźona krew nie jest szkodliwa dla biorcy?

#22 OFFLINE   Maciek_7

Maciek_7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1320 postów

Napisano 24 kwiecień 2012 - 19:20

Dzisiaj będąc na rybach przeraziłem się setkami kleszczy czyhających na ofiarę, po kilkanaście sztuk na jednym krzaczku :unsure:

http://i43.tinypic.com/343g5c0.jpg
http://i42.tinypic.com/qstfeu.jpg

To jest jakiÅ› sposÃÅ‚b na to cholerstwo? :angry:

#23 OFFLINE   minecjusz

minecjusz

    szogun

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1712 postów
  • LokalizacjaWRZEÅšNIA/ORZECHOWO
  • ImiÄ™:Przemo

Napisano 24 kwiecień 2012 - 19:46

Nie strasz mnie. Tyle kleszczy w jednym miejscu, aÅź strach z domu wychodzić. Pozostaje nam jedynie wiara w cudowne Å›rodki odstarczajÄ…ce takie pajÄ™czaki, ale z drugiej strony jeÅźeli ich skuteczność jest podobna do Å›rodkÃÅ‚w na komary to nie ma rewelacji.

#24 OFFLINE   Night_Walker

Night_Walker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1004 postów

Napisano 24 kwiecień 2012 - 19:49

raf65 - napisaÅ‚em, Åźe JeÅ›li po usuniÄ™ciu kleszcza wystÄ…pi rumieÅ„, w ciÄ…gu miesiÄ…ca antybiotykoterapia pozwala caÅ‚kowicie wyleczyć chorobÄ™ (im wczesniej zacznie siÄ™ przyjmować leki, tym wiÄ™ksza szansa na caÅ‚kowite wyleczenie).

BoreliozÄ™ moÅźna wyleczyć caÅ‚kowicie, ale tylko przez okoÅ‚o miesiÄ…c od zakaÅźenia. PÃłźniej tego draÅ„stwa nie da siÄ™ wyleczyć.

Co do badaÅ„ - warto wiedzieć, Åźe wiekszosc lekarzy ma wytyczne zalecać badanie ELISA w klasie igm i igg. Lekarz specjalizujÄ…cy siÄ™ w boreliozie, u ktÃÅ‚rego leczÄ™ siÄ™ obecnie uwaÅźa, Åźe test ELISA to wyrzucone pieniÄ…dze.


#25 OFFLINE   piotrrd

piotrrd

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 551 postów
  • Lokalizacjasokółka

Napisano 24 kwiecień 2012 - 20:01

Wczoraj nie mogłem sie skupić na łowieniu... sa ich setki, wystarczy 5 minut i strzepywałem je po kilkanasie z nogawek :angry:

#26 OFFLINE   Jacek_bp

Jacek_bp

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 425 postów
  • LokalizacjaBiaÅ‚a Podlaska
  • ImiÄ™:Jacek

Napisano 24 kwiecień 2012 - 20:24

AÅź mnie wszystko swÄ™dzieć zaczęło. To jakaÅ› inwazja, zauwaÅźyÅ‚em Åźe jest ich duÅźo wiÄ™cej w okolicach Å›cieÅźek bobrowych, dalej jakby mniej ich byÅ‚o. Ja chodzÄ™ w woderach, zawsze to jakaÅ› izolacja termiczne i tak szybko nie wyczujÄ…, Åźe ofiara siÄ™ zbliÅźa. A i moÅźe po gumie trudniej im siÄ™ wspinać, kto wie.

#27 OFFLINE   wsw1515

wsw1515

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 262 postów
  • LokalizacjaZielona Góra
  • ImiÄ™:Kuba

Napisano 24 kwiecień 2012 - 21:11

ja dziÅ› wrÃÅ‚ciÅ‚em z nad Odry to w domu zauwaÅźyÅ‚em jak mi po rÄ™ce chodzi kleszcz,mÃÅ‚wiÄ™ wam schizka byÅ‚a :huh:.Dziwne czemu nie wbiÅ‚ siÄ™ od razu w skÃÅ‚rÄ™?

#28 OFFLINE   Bajzi

Bajzi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 308 postów
  • ImiÄ™:Tomek

Napisano 24 kwiecień 2012 - 22:05

Zastanawia mnie dlaczego niektÃÅ‚rych te cholerstwa lubiÄ… bardziej niÅź innych. Do mnie ta maÅ‚a Å‚ajza przyczepiÅ‚a siÄ™ tylko raz w Åźyciu, a nigdy specjalnie nie chroniÅ‚em siÄ™ przed kleszczami.
Ze dwa lata temu byÅ‚em ze znajomymi nad DobrzycÄ…, przebywaliÅ›my w tych samych miejscach wszyscy Å‚apali kleszcze wiÄ™cej lub mniej, ale mnie nie ruszaÅ‚y.Ciekawe czy to krew czy moÅźe grubość skÃÅ‚ry ma tu jakieÅ› znaczenie.

#29 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6280 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • ImiÄ™:Bartek

Napisano 24 kwiecień 2012 - 22:21

JesteÅ› gruboskÃÅ‚rny i masz podÅ‚Ä… krew <_<
JakoÅ› tak jest, Åźe niektÃÅ‚rych ludzi jedzÄ… komary, meszki i kleszcze, a innych nie gryzÄ…. Czemu tak jest? Diabli wiedzÄ…. B)

#30 OFFLINE   anpart

anpart

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 2077 postów

Napisano 24 kwiecień 2012 - 22:22

W Åźyciu trzeba mieć trochÄ™ szczęścia, to tak jak z panienkami jeden wali co popadnie i nic nie zÅ‚apie, drugi pÃÅ‚jdzie raz i przez dÅ‚uÅźszy czas siÄ™ drapie. <_<

#31 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6280 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • ImiÄ™:Bartek

Napisano 24 kwiecień 2012 - 22:29

Panienki do pajÄ™czakÃÅ‚w i innych krwiopijcÃÅ‚w porÃÅ‚wnujesz? :angry: Nie Å‚adnie, oj, nie Å‚adnie. :wacko:
CzyÅźby zÅ‚e doÅ›wiadczenia? <_< :unsure:
PowaÅźniej podchodzÄ…c do tematu, nie zapominajmy o repelentach, te z duÅźą zawartoÅ›ciÄ… DEET odstraszajÄ… teÅź kleszcze, uÅźywajmy ich.

#32 OFFLINE   anpart

anpart

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 2077 postów

Napisano 24 kwiecień 2012 - 22:35

No nie ktÃÅ‚re to potrafiÄ… krwi pociÄ…gnąć,i siÄ™ przyssać, tak Åźe porÃÅ‚wnanie do kleszcza bardzo tu pasuje. A uÅźywanie gumek i innych Å›rodkÃÅ‚w ochronnych teÅź nie zaszkodzi. Jak w tym starym kawale:gdzie byÅ‚eÅ›? na rybach-- zÅ‚apaÅ‚eÅ› coÅ›? mam nadziejÄ™ Åźe nie. <_<

#33 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznaÅ„

Napisano 24 kwiecień 2012 - 23:11

Koledzy Maciek_7 oraz piotrrd, powiedzcie czy Wasze doÅ›wiadczenia dotyczÄ… biaÅ‚ostocczyzny? To powaÅźnie budzi obawy, bo Å‚owienie w takich warunkach, mimo ekstremalnych Å›rodkÃÅ‚w ostroÅźnoÅ›ci, prosi siÄ™ aÅź o coÅ› niedobrego.. Ciekawi mnie jak duÅźy moÅźe być obszar takiego zagÄ™szczenia kleszczy, jak po kilka na jednej gaÅ‚Ä…zce, kilkanaÅ›cie na jednej nogawce... :wacko: WspÃÅ‚Å‚czujÄ™. Ja uÅźywam 34% deet na odsÅ‚oniÄ™tÄ… skÃÅ‚rÄ™, i zawsze dÅ‚ugi dÃÅ‚Å‚, najczęściej z woderami na wierzch. GÃÅ‚ra jak siÄ™ da teÅź dÅ‚uga, a jak upaÅ‚, to smarujÄ™ siÄ™ deetem mocno i bardzo dokÅ‚adnie oglÄ…dam siÄ™ po powrocie. Albo to wystarczy u mnie, albo mam szczęście i mnie nie lubiÄ…. DuÅźo bardziej lubiÄ… mnie za to komary, ktÃÅ‚re moÅźe mniej groźne, ale Å‚owienie potrafiÄ… uprzykrzyć bardziej niÅź bobry w rzece i dziki na brzegu razem wziÄ™te <_<

Pozdrawiam
Grzesiek

#34 OFFLINE   asp

asp

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 410 postów
  • LokalizacjaW-wa Bielany
  • ImiÄ™:Bartek

Napisano 25 kwiecień 2012 - 06:52

Zastanawia mnie dlaczego niektÃÅ‚rych te cholerstwa lubiÄ… bardziej niÅź innych. Do mnie ta maÅ‚a Å‚ajza przyczepiÅ‚a siÄ™ tylko raz w Åźyciu, a nigdy specjalnie nie chroniÅ‚em siÄ™ przed kleszczami.
Ze dwa lata temu byÅ‚em ze znajomymi nad DobrzycÄ…, przebywaliÅ›my w tych samych miejscach wszyscy Å‚apali kleszcze wiÄ™cej lub mniej, ale mnie nie ruszaÅ‚y.Ciekawe czy to krew czy moÅźe grubość skÃÅ‚ry ma tu jakieÅ› znaczenie.


Chodzi o sÅ‚odkość krwi i inne kwestie. KaÅźdy czÅ‚owiek inaczej pachnie, bo np. inaczej je itp... i tym samym jest bardziej lub mniej atrakcyjny dla tych robali.

#35 OFFLINE   Maciek_7

Maciek_7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1320 postów

Napisano 25 kwiecień 2012 - 07:34

Koledzy Maciek_7 oraz piotrrd, powiedzcie czy Wasze doświadczenia dotyczą białostocczyzny?


DokÅ‚adnie tak jak mÃÅ‚wisz. Podczas wczeÅ›niejszych wyjazdÃÅ‚w zdejmowaÅ‚em z nogawek po 2 lub 3szt, ale to co wczoraj przeÅźyÅ‚em i zobaczyÅ‚em to po prostu koszmar. Gdy juÅź zorientowaÅ‚em siÄ™ o gdzie te skubaÅ„ce siedzÄ… to szedÅ‚em jak labiryntem a i tak je czepiaÅ‚em ( a ile ominÄ…Å‚em na gaÅ‚Ä…zkach...) W pewnym momencie miaÅ‚em ochotÄ™ wracać po prostu rzekÄ…, bo Å‚Ä…ka to byÅ‚a jedna wielka kleszczowa bomba :unsure:

Miejsca, rzeka piÄ™kna, ale niestety zdrowie jest waÅźniejsze i w owe rejony juÅź nie zagoszczÄ™ :wacko: PomijajÄ…c nawet fakt, Åźe Å‚owienie w takich warunkach do najprzyjemniejszych nie naleÅźy...

#36 OFFLINE   asp

asp

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 410 postów
  • LokalizacjaW-wa Bielany
  • ImiÄ™:Bartek

Napisano 25 kwiecień 2012 - 07:43

Powiem Wam, Åźe najgorsze jest to, Åźe takie dziadostwo moÅźe Åźyć nawet kilka lat bez poÅźywienia. Ciekawe, czy jest jakiÅ› skuteczny sposÃÅ‚b na ich zwalczanie...

#37 OFFLINE   Voldemort

Voldemort

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1305 postów
  • LokalizacjaMaÅ‚opolska
  • ImiÄ™:Jacek

Napisano 25 kwiecień 2012 - 07:54

[quote]
Koledzy Maciek_7 oraz piotrrd, powiedzcie czy Wasze doświadczenia dotyczą białostocczyzny?
[/quote]



Miejsca, rzeka piÄ™kna, ale niestety zdrowie jest waÅźniejsze i w owe rejony juÅź nie zagoszczÄ™ :wacko: PomijajÄ…c nawet fakt, Åźe Å‚owienie w takich warunkach do najprzyjemniejszych nie naleÅźy...
[/quote]

I choć bym miaÅ‚ gwarancjÄ™, Åźe zÅ‚owiÄ™ w takiej okolicy niejednÄ… rybÄ™ Åźycia, noga moja by tam nie postaÅ‚a !!!
JuÅź wolaÅ‚bym gÅ‚odnego wilka spotkać :lol:

#38 OFFLINE   benjam87

benjam87

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 239 postów
  • Lokalizacjacentralna WisÅ‚a

Napisano 25 kwiecień 2012 - 08:19

trochÄ™ kontrowersyjny sposÃÅ‚b ale skuteczny to wypalanie Å‚Ä…k. U mnie na rewirze co roku wszystkie okoliczne Å‚Ä…ki sÄ… wypalane przez miejscowych i odpukać kleszczy nie ma.
SposÃÅ‚b moÅźe i skuteczny ale z innego punktu widzenia niebezpieczny i na pewno maÅ‚o ekologiczny. Zaznaczam, Åźe sam nie podpalam Å‚Ä…k i nikogo do tego nie zachÄ™cam.


#39 OFFLINE   RedruM

RedruM

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 69 postów

Napisano 25 kwiecień 2012 - 14:38

Ja w zeszlym tyg. zaliczylem pierwszego kleszcza w tym roku. Malutki jak lepek szpilki... Zona usunela go fachowo, kiedy wrocilem do domu :D

Niby zachowane wszystkie srodki ostroznosci.. a jednak. Do konca nie da sie tego kontrolowac. Sa tak male...

W zeszlym roku tez zaliczylem sztuke, ale w lipcu. 2 tyg. po usunieciu kleszcza mialem maraton 4 dni 38-40 stopni goraczki. Srodki przeciwgoraczkowe nie pomagaly. Prawdopodobnie przeszedlem pierwsza faze KZM. Szczesliwie nie przeszedlem do drugiej fazy, bo to juz nie sa zarty...

#40 OFFLINE   Kajtelek2

Kajtelek2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1334 postów
  • LokalizacjaAluminiowe Miasto

Napisano 25 kwiecień 2012 - 17:21

Witam,jak ma się sprawa z kleszczami na podkarpaciu?.Lepiej się chyba niezapuszczać w tereny leśne i dzikie rzeczki,mimo dobrego ubrania mają sposoby na ludzi.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych