Witam Kolegów wędkarzy,
Nie mogę znaleźć nigdzie na forum konkretnie odpowiedzi na moje pytanie dlatego zakładam ten temat. Przerobiłem w swojej 'karierze' do tej pory niewiele plecionek więc mam małe doświadczenie ale:
1. wydaje mi się że im grubsza plecionka tym wolniejsze jest jej tonięcie i dzięki temu przynęta na końcu zestawu będzie również wolniej tonąć dzięki spowolnieniu przez plecionkę i daną przynętę na płytkim łowisku możemy dzięki grubszej plecionce poprowadzić w toni wolniej niż przy użyciu chudszej. Proszę o potwierdzenie mojej obserwacji czy rzeczywiście tak jest?
2. czy przy założeniu że dwie plecionki mają identyczną średnicę, która będzie tonęła wolniej: cztero czy ośmio/dziewięciosplotowa czy ilość splotów nie ma tu znaczenia a jedynie średnica?
3. może są jeszcze inne parametry które decydują o tempie tonięcia plecionki jak np dodatkowa powłoka/jej brak czy materiał z którego jest zrobiona?
Jest to istotny dla mnie temat ponieważ łowię szczupaki w bardzo płytkim łowisku w toni i chciałbym maksymalnie spowolnić opad przynęt aby można było je prowadzić bardzo wolno nie wlokąc ich przy tym po dnie. Oczywiście opad przynęt można spowolnić wielkością przynęt, ich wypornością czy obciążeniem, ale nie o to mi chodzi w tym poście. Miałem kiedyś 0.18 czterosplotową i mogłem wtedy kręcić w zadowalająco (dla ryb) wolnym tempie, natomiast wydaje mi się, że w przypadku 0,12; 0,14 i 0,15 musiałem tempo trochę podkręcić (przy tych samych przynętach), co często skutkowało słabszymi braniami.
Proszę uprzejmie o odpowiedź jeżeli ktoś się orientuje.
Dzięki