Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Rozmiary szpuli stałoszpulowca a wielkość ryb


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   explorator73

explorator73

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 571 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 luty 2007 - 23:23

Mam prośbę o pomoc w rozwiązaniu pewniej zagadki.
Producenci kołowrotków oferuję zwykle całą rodzinę w różnych rozmiarach. Zwykle rodzina składa się 4 do 6 rozmiarów.
Szczególnie interesuje mnie oferta i rozmiarówka Daiwy ponieważ ich kołowrotki o szpuli stałej uważam za najlepsze.
A teraz w/w zagadka (zadanie):
Przypisz rozmiar kołowrotka (szpuli) do metody i gatunku ryby poławianej metodą spiningową.
Poniżej rozmiary i pojemność szpuli.
- 1500 - 0,20mm - 140m
- 2000 - 0,25mm - 125m
- 2500 - 0,25mm - 190m
- 3000 - 0,25mm - 250m
- 3500 - 0,35mm - 155m
- 4000 - 0,40mm - 155m
Będę wdzięczny za odpowiedzi.
Pozdrawiam,
P.


#2 OFFLINE   Yeah

Yeah

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 760 postów
  • LokalizacjaDar es Salaam

Napisano 23 luty 2007 - 01:00

ja mam akurat Shimano 2500 i w zupelnosci wystarcza :unsure:
na mniejsze rybki cieńsza żyłka i wiecej podkładu,
na większą odwrotnie

#3 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 23 luty 2007 - 08:19

explorator73@

Jest pewne przekłamanie w twoim pytaniu, a przynajmniej nieścisłość. Nie ma na świecie jednej normy określającej w sposób stały moc linki względem jej średnicy. Czyli dana średnica może oznaczać żyłkę o różnej wytrzymałości, a tym samym taki podział jest co najwyżej ogólny.
Należałoby przypisywać jakąś statystyczną rybę do określonej mocy żyłki na zrywanie. Ale nawet tak zdefiniowany problem będzie co najwyżej ogólny. Jeden wyholuje dużego szczupaka na żyłkę 0,20mm czyli o mocy powiedzmy 6-8 lbs, a inny potrzebuje do swojego Slidera 50 lbs. Ryba ta sama, wędki różne, kołowrotki od jednego producenta.
I już jest trudno zdefiniować uczciwy kompromis, żeby obaj łowcy byłi zadowoleni.
Tak to widzę.
Dlatego podoba mi się odpowiedz kol. Yeah@.

pozdrawiam

#4 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 luty 2007 - 12:43

Ja na Penna Slammera w wielkosci 260 podejmuje sie wyjac suma do 1,5m...(byle sie trafil) :D
Mniejszych nie robia (Slammerow)
Gumo


#5 OFFLINE   explorator73

explorator73

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 571 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 luty 2007 - 12:46

ja mam akurat Shimano 2500 i w zupelnosci wystarcza :unsure:
na mniejsze rybki cieńsza żyłka i wiecej podkładu,
na większą odwrotnie


Rozmiarem 2500 jesteś w stanie łowić klenie, jazie, okonie i pstrągi z jednej strony skali a z drugiej sumy, głowacice, trocie i szczupaki (nie mylić ze szczupaczkami)??
P.

#6 OFFLINE   explorator73

explorator73

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 571 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 luty 2007 - 12:48

Ja na Penna Slammera w wielkosci 260 podejmuje sie wyjac suma do 1,5m...(byle sie trafil) :D
Mniejszych nie robia (Slammerow)
Gumo


Gumo,
Łowiłeś najlżejszym Slammerem klenie i jazie ?
Pytałem o rozmiary jakie stosujecie do połowu poszczególnych gatunków ryb, najlepiej na przykładzie Daiwy.
P.

#7 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4456 postów

Napisano 23 luty 2007 - 12:49

Eksplorator73@

Musisz wziac pod uwage ze rozmiary kolowrotkow czesto roznia sie tylko wielkoscia szpuli. Reszta pozostaje bez zmian.Robi tak zarowno Shimano jak i Daiwa np. wielkosci 1500 i 2000 czy 3000 i 3500. Tez jestem fanem Daiwy i posiadam kilka modeli od starych Emblemow do Certate. Dla mnie wyborem wielkosci kolowrotka jest moc wedki do jakiej zamierzam go przypiac. Nie ma sensu uzywanie powiedzmy Daiwy 2500 z 30 funtowa plecionka i kijem do np. 42 gramow. Producenci podaja jeszcze jedna wartosc na ktora niewiele osob patrzy czyli wytrzymalosc hamulca, ktora Ci powie ze np 2500 wytrzymuje ok 5 kg i takie obciazenia sa dla niego optymalne. Przy wiekszych skroci sie jego zywotnosc.

Dla przykladu kolowrotki jakich uzywam:
- Emblem S 2500 do wedek w granicach 14-21 gramow
- Certate 3000 do wedki 28 gramow
- Emblem S 3012 do wedki 42 gramy ( kolowrotek wyraznie wiekszy od Certate)

Pozdrowienia

Bujo

#8 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 23 luty 2007 - 12:50

z danwgo doswiadczenia pamietam ze taka 2500 daiwy to cos a'la 3000 shimano :mellow:

dla mnie to taka dosc uniwersalna wielkosc- o ile mozna mowic tu o jakiejs uniwersalnosci.. :D

#9 OFFLINE   Yeah

Yeah

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 760 postów
  • LokalizacjaDar es Salaam

Napisano 23 luty 2007 - 15:18

[quote]
ja mam akurat Shimano 2500 i w zupelnosci wystarcza :unsure:
na mniejsze rybki cieńsza żyłka i wiecej podkładu,
na większą odwrotnie
[/quote]

Rozmiarem 2500 jesteś w stanie łowić klenie, jazie, okonie i pstrągi z jednej strony skali a z drugiej sumy, głowacice, trocie i szczupaki (nie mylić ze szczupaczkami)??
P.
[/quote]

no tak jak piszesz, jak do tej pory łowiłem mniejsze rybki, ale także zdarzały się i szczupaki po 80-90 cm.
z sumem czy głowacicą nie walczyłem, ale tu chyba nie chodzi tylko o kołowrotek a w dużej mierze o odpowiednie dobranie go do kija.

Przecież nikt nie będzie szukał suma z wędką o c.w. do ok 20gr i żyłką 0.20

#10 OFFLINE   explorator73

explorator73

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 571 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 luty 2007 - 16:26

Ale ja poruszam temat doboru kołowrotka a nie kija...a plecionka 0,20mm dałaby radę średniej wielkości wąsatemu, pod warunkiem nawinięcia jej na kołowrotek z odpowiednio mocnym hamulcem.
Istenieje moim zdaniem ścisły związek pomiędzy wielkością kołowrotka a mocą hamulca.
Moje pytanie jest wciąż aktualne.
Pozdrawiam,
P.

#11 OFFLINE   Yeah

Yeah

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 760 postów
  • LokalizacjaDar es Salaam

Napisano 23 luty 2007 - 19:02

Ale ja poruszam temat doboru kołowrotka a nie kija...a plecionka 0,20mm dałaby radę średniej wielkości wąsatemu, pod warunkiem nawinięcia jej na kołowrotek z odpowiednio mocnym hamulcem.
Istenieje moim zdaniem ścisły związek pomiędzy wielkością kołowrotka a mocą hamulca.
Moje pytanie jest wciąż aktualne.
Pozdrawiam,
P.



na pewno, wieksze tarcze hamulca = wieksza jego siła (więcej powierzchni trącej)
taka sama róznica będzie pomiędzy tymi samymi kołowrotkami z hamulcem przednim i tylnym. przedni jest raczej większy i bardziej precyzyjny.
ale wracając do mojego 2500, zdarzało sie tak, że podczas zaczepu ustawiałem wędkę równolegle do żyłki i szedłem w kierunku przeciwnym do zaczepu na maksymalnie dokręconym hamulcu. na grubszej żyłce mogłem się podeprzeć a i tak hamulec wytrzymywał

#12 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 23 luty 2007 - 19:08

sorry, ale co ma wielkosc mlynka do ryby? :D

ja zakladam taki kolowrotek, na ktory wchodzi zamierzona ilosc odpowiedniej linki, ktora ma z kolei pasowac do pewnego asortymentu przynet a to cale zestawienie ma mi pozwalac komfortowo lowic taka a nie inna wedka docelowy gatunek ryby ...
pewnie, ze jak ide na szczupaki, to nie nawijam zylki 0.14, albo kiedy wieczorem chce dac kleniom w kly, to nie biore ze soba szpulek z 15 funtowa plecionka

widze to tak a nie inaczej :D

#13 OFFLINE   Yeah

Yeah

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 760 postów
  • LokalizacjaDar es Salaam

Napisano 23 luty 2007 - 19:15

tez tak uwazam B)


#14 OFFLINE   explorator73

explorator73

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 571 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 luty 2007 - 23:43

sorry, ale co ma wielkosc mlynka do ryby? :D

ja zakladam taki kolowrotek, na ktory wchodzi zamierzona ilosc odpowiedniej linki, ktora ma z kolei pasowac do pewnego asortymentu przynet a to cale zestawienie ma mi pozwalac komfortowo lowic taka a nie inna wedka docelowy gatunek ryby ...
pewnie, ze jak ide na szczupaki, to nie nawijam zylki 0.14, albo kiedy wieczorem chce dac kleniom w kly, to nie biore ze soba szpulek z 15 funtowa plecionka

widze to tak a nie inaczej :D


Pitt,
Opędzasz wszystko jednym rozmiarem kołowrotka? I kleniki i duże szczupaki?
Jeśli jednak jest inaczej to powiedz jak zorganizowałeś sobie sprzęt.
P.

#15 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 luty 2007 - 00:48

...rozmiary jakie stosujecie do połowu poszczególnych gatunków ryb...
Staralem sie w swojej poprzedniej wypowiedzi wykazac, ze tego rodzaju rozwazania nie maja glebszego sensu...
Gumo

#16 OFFLINE   phalacrocorax

phalacrocorax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 794 postów
  • LokalizacjaDziekanów Leśny

Napisano 24 luty 2007 - 01:12

Ja to na początku myślałem, że to taki żarcik to pytanie, ale widze że się temat ciągnie. Chyba oczywiste jest, że nie będę ganiał za jaziami z kilkugramowymi wobkami używając morskiego kołowrota. A na dorsze nie wezmę jakiegoś malutkiego kołowroteczka w rozmiarze 1000. Sprzęt ma być odpowiedni i tyle. A jakieś dokładne przypisywanie że 3000 to na szczupaki a 2500 to już na bolenie jest bez sensu. Tak uważam.

#17 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3529 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 24 luty 2007 - 01:14

Ja zazwyczaj jak idę na rybki ze stałą szpulą to biore ze soba kilka szpulek, zabieram Twin Powera 4000F jest dosyć lekki 320gr wagowo a mocny technicznie,jesli mamy dobrze wywarzone wędki to taki kołowrotek nie bedzie sprawiał kłopotu i przu 14 gr kiju przy 28 i 42gramowym,na szpulach mam odpowiednio,żyłkę 0,18-klonki okonie bolki itp,0,22 bolenie szczupakiw klatkach ,plecionkę20lbs sandały w warkoczu,i plećke 30lbs ale to na wypadek gdy ryby porwą wszystkie linki i bedzie trzeba załorzyć coś mocniejszego,czy też gdy zobaczę coś wielkiego spłąwiajacego sie nieopodal i chcę zaryzykować to wole załorzyć 30lb plećkę nawet na 1oz kiju jeśli nie moca kija to zapasem linki mozna powalczyć z czymś wiekszym :D lub poprostu na zaczepowe łowisko.

generalnie nad rzeka np .jak Wisełka staram się ograniczyć ilośc sprzetu jesli nie łowię z łodzi,nie raz widuję wedkarzy z 3 kijami ,lekki ,sredni i ciężki,ale maja mękę przedzierajac się przez krzaki ,o brodzeniu juz nie wspomnę,dlatego zabierając kołowrotek 4000 i kij 1 oz jako pewne uniwersum(choć sprzęt uniwersalny nie istnieje)to ja wole wziąć kolowrotek większy o wiekszej poj. linki,co daje mi wiekszy procent szans na wycholowanie okazu niz kołowrotek 2500 z pewnymi ogrsaniczeniami w lince.
choć tak naprawdę nie mozna sie sugerować napisami, tylko poj szpuli jak wiadomo Daiwa ma większe szpule niz shimano w tej samej wielkości korpusu.

reasumojąc napisałęm o sprzecie któru w większości sytuacji powinien się sprawdzić,jesli chodzi o dużą rzekę gdzie nie przeszkadza w łowieniu małych ryb a pomoże w konfrontacji z czymś większym,dając sobie szansę wygrania walki z czymś, co moze wyciągnąć duuuuuuużo linki.( i nie myślę tu o spływających z nurtem rzeki konarach drzew)
:lol: :lol: :lol:
pozdro hasior :D

#18 OFFLINE   Trout

Trout

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 643 postów
  • LokalizacjaTrzcianka,tymczasowo Manchester,UK
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Kolatorski

Napisano 24 luty 2007 - 02:09

Ja dobierając kręciol do kija staram się zakladać taki by dobrze wyważal caly zestaw i tyle.Dla mnie bowiem rozmiarem kolowrotka jest rozmiar szpuli i ilość wchodzącej tam żylki o konkretnych srednicach a nie calego kolowrotka.Wiele kolowrotków przy rozmiarze szpuli 2000/3000 ma jedynie poszerzony rotor z zachowaniem identycznych pozostalych rozmiarów.I tak myśląc że większy kolowrotek (bo wedle opisu tak powinno być)bedzie mocniejszy jesteśmy w blędzie.Bo na ten z jedynie większym rotorem będą przypadaly wieksze sily,a mechamizm musi poruszać większy ciężar.Jedyną zaletą większego rotora i szpuli to że większe można zastosować podkladki w hamulcu.Jeżeli wielkośc kolowrotka wzrosla w szpuli, rotorze i korpusie to moim zdaniem wtedy można powiedzieć że jest mocniejszy.Inną sprawą jest to że wyroby poszczególnych firm w zakresie rozmiaru bardzo sie różnią,średnica szpuli daiwy 2500 będzie podobna do wielkości okumy 4000.Zwracam uwagę na to co producent napisal o pojemności,jeżeli przykladowo na szpuli o rozmiarze 3000 pisze że wchodzi tam 300/18,250/20 i 200/22 to nie nawijam 100 metrów 35 no bo wejdzie na szpule bo kręciol wytrzyma tylko pare wyjazdów.Zostal tak skonstruowany by wytrzymywać takie wlaśnie przeciążenia z tą maksymalną srednicą zylki.Prawdą jest że też należy brać w tym przypadku poprawkę bo żylka żylce nierówna pod wzgledem wytrzymalości a do tego jeszcze pleconki dochodza gdzie zwiększa się się wytrzymalośc zestawu ale również zwsiększa wszelkie udary na rotor.Co też może go oslabiać.

#19 OFFLINE   explorator73

explorator73

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 571 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 luty 2007 - 12:24

http://www.japantack...iwa_certate.htm
Zobaczcie, że istnieje zależność pomiędzy mocą hamulca a wielkością szpuli. 1500/2000, 2500/3000, 3500/4000 mają tą samą mechanikę a różnią się wyłącznie rozmiarem szpuli.
Dziękuję za odpowiedzi - zwłaszcza osobom, które zrozumiały moje pytanie
Pozdrawiam,
P.

#20 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 24 luty 2007 - 12:45

[quote]
sorry, ale co ma wielkosc mlynka do ryby? :D

ja zakladam taki kolowrotek, na ktory wchodzi zamierzona ilosc odpowiedniej linki, ktora ma z kolei pasowac do pewnego asortymentu przynet a to cale zestawienie ma mi pozwalac komfortowo lowic taka a nie inna wedka docelowy gatunek ryby ...
pewnie, ze jak ide na szczupaki, to nie nawijam zylki 0.14, albo kiedy wieczorem chce dac kleniom w kly, to nie biore ze soba szpulek z 15 funtowa plecionka

widze to tak a nie inaczej :D
[/quote]

Pitt,
Opędzasz wszystko jednym rozmiarem kołowrotka? I kleniki i duże szczupaki?
Jeśli jednak jest inaczej to powiedz jak zorganizowałeś sobie sprzęt.
P.
[/quote]
ja zakladam taki kolowrotek, na ktory wchodzi zamierzona ilosc odpowiedniej linki, ktora ma z kolei pasowac do pewnego asortymentu przynet a to cale zestawienie ma mi pozwalac komfortowo lowic taka a nie inna wedka docelowy gatunek ryby ...

hallo?!
B)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych