Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

GÓRNY WYMIAR OCHRONNY


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   abarth7

abarth7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 588 postów
  • LokalizacjaWołomin

Napisano 08 marzec 2007 - 01:35

Witam

Ciekaw jestem co myślicie o tym,aby wprowadzić w Polsce górny wymiar ochronny szczupaka np.80 cm.Temat był poruszony w Wędkarskim Swiecie przez red.Jacka Kolendowicza.Wiem,a raczej mam nadzieje,że wiekszość z Nas i tak wypuszcza złowione ryby niezależnie od długości,ale niejednokrotnie przekonałem się jak wielu jest w naszym kraju mięsiarzy.Czekam na wypowiedzi w tej kwestii.

#2 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9641 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 08 marzec 2007 - 07:03

W irlandii mimo mnóstwa szczupaków wprowadzono wymiar max 50cm, czyli w zasadzie no kill. Przy polskim spadku pogłowia tej pieknej ryby należało by chyba rozważyć wprowadzenie na kilka sezonów nokill (podobnie jak zrobiono na Dunajcu z lipieniem), może to dałoby im szansę na powrót do liczebności, którą mozna by uznać za normalną?? Tylko jak to egzekwować??
Chyba trzeba by robić ciężką prace u podstaw, żeby ogół zrozumiał dlaczego taki limit i że to tylko chwilowe zaciskanie pasa, żeby za kilka sezonów było lepiej.
Bardzo podba sie mi nowy irlandzki pomysł tagowania zabieranych ryb wędrownych - może u nas by to działało?? Każdy wędkarz dostaje jedną samozaciskową opaskę z numerem, wpisuje sie do rejestru rybę zarówno wypuszczoną jak i zabraną. Od tego roku sa ścisłe limity dla każdej rzeki - np dla Corrib 375sztuk w ciągu sezonu, później no kill only. Może u nas by to działało z drapieżnikami? Np dwa szczupaki rocznie czy coś takiego.
A i kary za posiadanie ryby bez taga są ponoć .... kosmiczne. Nie ma rzadnych usprawiedliwień, działa to zero-jedynkowo.

#3 OFFLINE   cezorator

cezorator

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 950 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Pacocha

Napisano 08 marzec 2007 - 07:14

Witam

Ciekaw jestem co myślicie o tym,aby wprowadzić w Polsce górny wymiar ochronny szczupaka np.80 cm.

Jestem jak najbardziej za :D :D :D

Nie mam nic przeciwko temu by można było zabierać wyłącznie Szczupaki od 50 do 80 cm.
Wyjątek: wody górskie oraz takie gdzie jest nadmiar szczupaka.



#4 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9515 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 08 marzec 2007 - 07:20

A dlaczego wyjatkiem miałyby być wody górskie?.
Czy nie lepiej, jak przyroda sam poradzi sobie z problemem?
Za widełkami oczywiście, jestem.
Myślę, że o sensownym przedziale widełek ochronnych, powinni wypowiadać się ichtiolodzy.

#5 OFFLINE   cezorator

cezorator

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 950 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Pacocha

Napisano 08 marzec 2007 - 07:34

Myślę, że o sensownym przedziale widełek ochronnych, powinni wypowiadać się ichtiolodzy.

W zupełności się z Tobą zagadzam, ale jak to u polaków bywa jestem dla siebie swoim lekarzem i ichtiologiem :D :D :D :D
Nie wiem ilu jest na tym forów ludzi z wykształceniem ichtologicznym.
Może sie ktoś przyzna ?

Informację o potrzebie eliminowania szczupaka z krainy pstrąga i lipienia zasłyszałem od ich użytkowników rybackich. Z powodu szczupaka mają duże straty w pogłowiu pstrąga i lipienia.
Na przykład na Dunajcu powyżej zbiornika Czorsztyn-Niedzica.
Szczupak wędruje ze zbiornika w górę rzeki.



#6 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 08 marzec 2007 - 08:26

A dlaczego wyjatkiem miałyby być wody górskie?.
Czy nie lepiej, jak przyroda sam poradzi sobie z problemem?
Za widełkami oczywiście, jestem.
Myślę, że o sensownym przedziale widełek ochronnych, powinni wypowiadać się ichtiolodzy.


Zgadzam się, że przyroda radzi sobie sama lepiej. :D

Jedno pytanie.
Skoro w całym kraju, to kto położy wniosek we właściwym ministerstwie? Kto niby tym się zajmie? :huh:


#7 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 08 marzec 2007 - 09:26

widze, ze komus sie budzik wlaczyl :mellow:
http://www.szczupak.org/

#8 OFFLINE   klon

klon

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 415 postów
  • LokalizacjaPruszków/Piastów

Napisano 08 marzec 2007 - 10:42

Moim zdaniem 50-70 byłoby ok. To i tak rozmiary zdecydowanej większości szczupaków jakie łowię. Ponadto dla wybranych zbiorników po badaniach przez ichtiologa całkowity no kill na kilka sezonów aby odbudować populację.

#9 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3529 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 08 marzec 2007 - 11:48

[quote title=cezorator napisał(a) dnia Thu, 08 March 2007 07:14][quote]

Wyjątek: wody górskie oraz takie gdzie jest nadmiar szczupaka.


[/quote]

chętnie poznam takie wody gdzie jest nadmiar szczupaka :)bo jeszcze o takich nie słyszałem :D(w Polsce)
a co do górnego wymiaru jestem za ,choć wolałbym zeby wszystko wracało do wody :D
pozdro hasior

#10 OFFLINE   cezorator

cezorator

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 950 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Pacocha

Napisano 08 marzec 2007 - 12:08

chętnie poznam takie wody gdzie jest nadmiar szczupaka :)bo jeszcze o takich nie słyszałem :D(w Polsce)
pozdro hasior


Dlatego jest go nadmiar bo mało kto o tym wie :D :D
W województwie Śląskim jest jedno łowisko :D


#11 OFFLINE   cezorator

cezorator

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 950 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Pacocha

Napisano 08 marzec 2007 - 14:35

[quote]
A dlaczego wyjatkiem miałyby być wody górskie?.
Czy nie lepiej, jak przyroda sam poradzi sobie z problemem?
Za widełkami oczywiście, jestem.
Myślę, że o sensownym przedziale widełek ochronnych, powinni wypowiadać się ichtiolodzy.
[/quote]

Zgadzam się, że przyroda radzi sobie sama lepiej. :D


[/quote]

A co w takim razie z zarybianiem ?
Czy tu także przyroda poradzi sobie lepiej ?

#12 OFFLINE   Czez

Czez

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 281 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 marzec 2007 - 14:39

[quote]
chętnie poznam takie wody gdzie jest nadmiar szczupaka :)bo jeszcze o takich nie słyszałem :D(w Polsce)
pozdro hasior
[/quote]

Dlatego jest go nadmiar bo mało kto o tym wie :D :D
W województwie Śląskim jest jedno łowisko :D

[/quote]
Słowa nadmiar szczupaka to ja w ogóle nie rozumiem :wacko: Ale ponieważ mam we wspomnianym województwie troszkę kolegów wędkarzy,a także kolegów, którzy tam właśnie jeżdżą na ryby, to powiem, że na brak szczupłego nie narzekają. Z pewnością to nie Szwecja, ale 200 szt. w sezonie to nie żaden wyczyn na tych wodach :D I nie jest to jedno łowisko :D

#13 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 marzec 2007 - 15:26

Dokładnie tak jak napisał Pitt.
Prowadzimy akcję informacyjno-edukacyjną Ratuj Szczupaka już od 3 lat. http://www.szczupak.org
Już wiele razy rozmawialiśmy na temat górnych wymiarów ochronnych.

Osobiście jestem za tym aby każdy gatunek ryb w Polsce miał swój górny oraz dolny wymiar ochronny. Powinniśmy chronić wszystkie ryby, nawet te miej zagrożone wyginięciem.



#14 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 marzec 2007 - 15:33

@Cezorator,

...gdzie jest nadmiar szczupaka....

- co to znaczy nadmiar szczupaka?
Po co pisać takie niedorzeczności? Chyba żyjesz w jakimś innym, pozaziemskim świecie...
Osobiście NIE ZNAM NA CAŁYM ŚWIECIE ŁOWISKA GDZIE JEST NADMIAR SZCZUPAKA!



#15 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9641 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 08 marzec 2007 - 16:08

[quote]
A dlaczego wyjatkiem miałyby być wody górskie?.
Czy nie lepiej, jak przyroda sam poradzi sobie z problemem?
Za widełkami oczywiście, jestem.
Myślę, że o sensownym przedziale widełek ochronnych, powinni wypowiadać się ichtiolodzy.
[/quote]

Zgadzam się, że przyroda radzi sobie sama lepiej. :D


[/quote]

A co w takim razie z zarybianiem ?
Czy tu także przyroda poradzi sobie lepiej ?
[/quote]

Czytałem kiedyś bardzo ciekawy artykuł o river-kiperze gdzieś ze Szkocji lub Walii, który wprowadził małą rewolucję nad rzeką (niestety nie pamiętam nazwy) i całą kasę na zarybienia przeznaczył na ochronę i renaturalizację/utarlenie dopływów, jednocześnie wprowadzając no kill. Po 4 latach osiągnięto liczebność która była zawsze marzeniem w czasie intensywnego zarybiania, była to populacja trwała i zdrowa. Chyba dało by się bez zarybień.

A zabieranie ryb 50-80cm - to są chyba właśnie jedne z cenniejszych szczupaków - rozpłodowce :D , więc chyba lepiej je zostawiać.
Ciekaw jestem jak z dużymi samicami - po za wypuszczaniem sportowym na ile jest to korzystne dla populacji?? Logika podpowiada że wrast ze wzrostem wieku powinna rosnąć ilość kumulowanych mutacji DNA, które mogą być niekorzystne dla całej populacji, znowu gdzieś mi dzwoni że czytałem artykuł o tym że ryby jako chyba jedyne z kręgowców posiadają niedegenerujące z wiekiem DNA?? Ktoś coś słyszał??

#16 OFFLINE   cezorator

cezorator

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 950 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Pacocha

Napisano 08 marzec 2007 - 18:46

@Cezorator,

...gdzie jest nadmiar szczupaka....

- co to znaczy nadmiar szczupaka?
Po co pisać takie niedorzeczności? Chyba żyjesz w jakimś innym, pozaziemskim świecie...
Osobiście NIE ZNAM NA CAŁYM ŚWIECIE ŁOWISKA GDZIE JEST NADMIAR SZCZUPAKA!


Pisząc nadmiar szczupaka miałem na myśli zdanie użytkownika rybackiego, a nie wędkarzy.
A to jest duża różnica.
Wędkarze czasami mają inne zdanie niż ichtiolog z Gospodarstwa Rybackiego.
A nazwę łowiska podałem Ci na priv.


#17 OFFLINE   TERMOS

TERMOS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1900 postów
  • LokalizacjaDyslektyk ze Sztokcholmu.
  • Imię:Rafal
  • Nazwisko:K.L

Napisano 08 marzec 2007 - 19:19

http://www.szczupak.org/
Zegar stanal dwa lata temu na tej stronie. :( Zapomniano o zebaczu .Brak jakich kolwiek informacji na dzien dzisiejszy.Nie pytam kto sie pod tym podpisze.Serce sie kraja . :(

#18 OFFLINE   Czez

Czez

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 281 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 marzec 2007 - 19:25

A zabieranie ryb 50-80cm - to są chyba właśnie jedne z cenniejszych szczupaków - rozpłodowce :D , więc chyba lepiej je zostawiać.

Skąd ta liczba? Tudzież inne ? Z doświadczeń własnych, opinii ichtiologów, dyskusji nt. danego łowiska? Tyle widełek ilu dyskutantów, więc ja uważam, że najbardziej racjonalne będą 51,32 cm - 69,99 cm i ani milimetra więcej :angry:


#19 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9641 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 08 marzec 2007 - 20:15

O ile rozumiem to C&R i P&T to chyba przeciwieństwa - czyli różnicajak między łowiskiem na Rabie u p.Jeleńskiego a łowiskiem na górnym Sanie (przynajmniej w teorii :mellow: ).
Z tego co wiem to ideą łowiska Put and Take jest właśnie zarybianie a potem zabieranie ryb.
Po za tym nie wiem czy zauważyłeś że napisałem dało by się a nie da się - warto chyba dostrzec różnicę między przypuszczaniem (nie jest to sprawdzone, mam w tym temacie mało wiedzy, rzadnej praktyki) a stwierdzeniem faktu (co sugerujesz) :D A że da się - czyli istnieją łowiska o limitowanej presji, z całkowitym no kill i w dodatku rybami w wodzie to jest to opisane w artykule o którym pisałem wyżej - jeden z jesiennych numerów miesięcznika Trout and Salmon.

A widełki wziąłem z prostu z treści posta otwierającego ten temat, gdzie autor napisał właśnie o max 80cm.

#20 OFFLINE   michalm

michalm

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 36 postów
  • LokalizacjaŚląskie

Napisano 08 marzec 2007 - 21:12

Koledzy powołujecie się na wynalazek wymiaru widełkowego i na stronie
http://www.dnr.state...jun03/pike.html

znajduje się coś takiego
New Rules. Beginning in May 2003, special regulations will take effect on 66 lakes and one stream to limit the harvest of medium-sized pike in hopes of growing real trophies. The new rules include:

* 24-inch to 36-inch protected slot, daily and possession limit of three outside this protected slot, with only one pike larger than 36 inches. The slot affects lakes with abundant spawning where keeping small pike might aid the growth of larger pike.
* 30-inch minimum on some lakes, daily and possession limit of one fish. This minimum applies to lakes with low to medium populations of pike that can grow fairly large.
* 40-inch minimum on nine lakes with the greatest potential to grow large fish. (A 40-inch fish weighs 15 pounds or more.)


Czyli wolno wziąć rybę poniżej wymiaru widełkowego i powyżej. Chroniony jest środek, który ma być liczny i różnorodny
mało która woda jest w stanie wyżywić stado metrówek, ale 3 lub 4 kilowców o wiele więcej. I to te ryby mają sie co wiosnę trzeć aż się będzie gotowało. <_<
A co do tego co pisał Kuba (Standerus) to rewelacyjną inwestycją jest umożliwienie rybom naturalnego tarła.
Skąd się wzięła eksplozja ryb na tym jeziorze (klasyczna zaporówa)? Stąd, że na skutek remontu przez kilka lat był obniżony poziom wody. W związku z tym bardzo zarosły brzegi wierzbą, trzciną i innym dziadowstwem. Po podniesieniu powiomu wody nastąpiła ponowna młodość jeziora, ponieważ litoral stał się jedną wielką dyskoteką (tarliskiem).
Bo co jest charakterystyczną cechą większości zaporówek z funkcją przeciwpowodziową? Właśnie brak roślinności w strefie przybrzeżnej na skutek wahań poziomu wody.
Szczęśliwie w ostatnich latach być może dzięki protestom obrońców ptaków nie ma gwałtownego zrzutu wody w okresie lęgów ptaków (i tarła) więc do połowy lata w zalanych łąkach kwitnie życie i narybek się rozwija.
A o konieczności ochrony tarła powinien powiedzieć fakt, że jedna samica składa 40-45000 jaj na 1 kg masy ciała.
I śmiesznie w tych okolicznościach brzmi informacja o zarybieniu 100 000 szt. wylegu? Nawet przy założeniu, bardzo niewielkiej przeżywalności ikry.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych