Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Przypon na szczupaka by Godski


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 sierpień 2012 - 10:52

Wczoraj ukręciłem sobie kilka przyponów na szczupaka.
Przy okazji coś tam nagrałem. Filmik lichy i warunki takie sobie ale co nieco tam widać.


  • M a r a s lubi to

#2 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 12 sierpień 2012 - 12:35

Cześć godski :D
Przypony robię dokładnie tak jak Ty :D choć w zasadzie to trudno wymyślić inną technologię .
Jedna mała podpowiedź. Może Ci się przyda. Ja sklejam plecionkę przed cięciem bo zazwyczaj mi się rozplatała na tym etapie. Kupuję Quantum bo po prostu jest dostępna w pobliskim sklepie i do tego tulejki MAX'a. Druga sprawa to przekładanie drutu przez tulejkę - robię to dokładnie jak Ty, ale z małą modyfikacją.
1) Wkładamy drut w tulejkę - jak u Ciebie
2) Tworzymy pętelkę - jak u Ciebie
3) Wolny, krótki koniec wkładamy ponownie do tulejki - tu się różnimy.
Na filmiku widać, że się trochę męczysz, bo koniec jest krótki. Warto w tym przypadku zrobić dużą pętlę, tę na której jest krętlik/agrafka i równie dużą po drugiej stronie - tej z krótkim końcem. Kiedy koniec już znajdzie się w tulejce to ciągniemy za linkę po drugiej stronie tulejki jednocześnie powiększając pętlę na której dynda np agrafka. Jak linka się załamie i wolny koniec całkowicie schowa w tulejce zmniejszamy pętlę do pożądanych rozmiarów. Potem jak u Ciebie klej, zaciskanie. Nie trzeba tak nadwyrężać opuszków, żeby wszystko znalazło się na swoim miejscu. Poza tym po przeciwnej stronie tulejki nic nie wystaje, krótki koniec jest złożony na pół i całkowicie schowany jest w tulejce.
Nie wlewa też kleju do tulei - jak na razie rozpadł mi się tylko jeden przypon i to w rękach.. po prostu za słabo zacisnąłem, klej w tym przypadku też by nie pomógł.
Pzdr.


#3 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 sierpień 2012 - 12:47

Cześć.


Wiem, że trudno coś innego wymyślić ale myślę że paru początkującym się przyda.

Moja linka się nie rozłazi po cięciu dlatego kropelke stosuje już po ucięciu.

Wolny krótki koniec też wkładam do tulejki i w tulejce mam 3 linki.

#4 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 12 sierpień 2012 - 13:29

Ja mam taką modyfikację, że linka idzie na 4 w rękawie i się przeplata. Zaginam koniec na 2, składam i przekłądam linkę tak jak do supła, potem nasuwam tulejkę od dołu. :D

Załączone pliki



#5 OFFLINE   megajozek

megajozek

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 42 postów
  • LokalizacjaWarszawa Gocław

Napisano 12 sierpień 2012 - 13:56

Popieram na pewno sie przyda filmik :D I dla początkujących jak i starych wyjadaczy !!

#6 OFFLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2536 postów
  • LokalizacjaGdynia / Tobołowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 12 sierpień 2012 - 17:51

Obawiam się, że poprzez ten film zostanie przyhamowana trochę aktywność użytkowników, bo nie pojawi się 1256 nowych wątków pt. Jak zrobić przypon na szczupaka :D

#7 OFFLINE   tomaszek11

tomaszek11

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaNadolice Wielkie

Napisano 12 sierpień 2012 - 23:10

Najlepiej jak mała pętelka nie wystaje z tulejki. Redukuje to liczbę splątań. Trudno je całkiem wyeliminować bo zaciśnięta tulejka ma ostre krąwędzie i plecionka zawsze coś złapie ale jak nie ma pętelki to plećka nie ma gdzie się zaczepić.
Tomaszek11

#8 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 sierpień 2012 - 00:07

Dlatego można przed założeniem tulejki założyć rurkę termokurczliwą i później nasunąć to na tulejkę.
Stosuje tego typu rozwiązanie w przyponach z plecionki tytanowe która kosztuje w zakupie 100,00 zł za 3 metry.

http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=msg&goto=363521 &#msg_363521

Miałem pytanie na priva co do źródła zakupu materiałów. Cytuję pytanie i moją odpowiedź:

Powiedz mi gdzie kupić te wszystkie rzeczy do robienia własnych przyponów? Chodzi mi o te same komponenty co Ty miałeś.

Odpowiedź:

Brałem z E-Baya od tego sprzedawcy:

http://www.ebay.com/sch/m.html?_nkw=afw&_sacat=0&_od kw=&item=270650538653&pt=LH_DefaultDomain_0&_osa cat=0&hash=item3f04077a9d&_ssn=redfishmagic


Linka, krętliki,tulejki od niego. Ma też mocne agrafki np. te do 32 kg ale nie do wszystkich przynęt pasują.

http://www.ebay.com/itm/AFW-MIGHTY-MINI-100-STAINLESS-STEEL- SNAP-SWIVELS-70-lb-test-50-pack-/280838951718?pt=LH_DefaultD omain_0&hash=item41634e5326

Na opakowaniach z linką jest napisane jaki rozmiar tulejki pasuje. W filmie widać że na lince Surfstrand 27 kg bez otuliny jest zalecana tulejka o rozmiarze 2 i rzeczywiście taka pasuje idealnie żeby zmieścić 3 linki wewnątrz.
Tulejki rzeczywiście mają dobre. Po przepiłowaniu jej widać tam stop w kolorze miedz/mosiądzu a nie zwykłą stal.


Niedroga wysyłka. Jak kupisz kilka przedmiotów to napisz e-maila ile wyjdzie za najtańsza wysyłkę i później płać.

Staraj się nie przekroczyć 50,00 USD bo powyżej może się trafić cło i vat czyli + 30%

Co do narzędzi to najważniejszą rzecz, czyli zaciskacz SPRO do dwóch wielkości tulejek kupiłem w Ravenfishing.pl za 50,00 zł ale obecnie jak patrzyłem to nie mają ich w ofercie.


Policz sobie koszt wykonania 20-30 przyponów na sprawdzonych, pewnych podzespołach i zobaczysz , że wyjdzie taniej i lepiej niż zakup gotowców.


#9 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 sierpień 2012 - 00:12

Obawiam się, że poprzez ten film zostanie przyhamowana trochę aktywność użytkowników, bo nie pojawi się 1256 nowych wątków pt. Jak zrobić przypon na szczupaka :D



Dlatego też przy okazji robienia przyponów dla siebie postanowiłem coś uwiecznić. Zrobiłem 2 przypony i pobiegłem po kamerę. Dobrze że piwa i szlugów w kadrze nie widać B) . Materiał był kręcony grubo po północy.

Głupio tylko, że to prześcieradło nie jest śnieżnobiałe tylko uwalane resztkami nowych i starych smarów.

#10 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 13 sierpień 2012 - 13:16

Raven zdaje się miał wcześniej w ofercie jeszcze inne szczypce, z większą ilością rowków. Można też ebay, jest tego, tylko trzeba uważać na dwie rzeczy, nie za wąskie i powinny być raczej krępe, z krótką dźwignią z przodu i długą z tyłu. Bardziej takie:

http://www.ebay.com/itm/280421540233?ssPageName=STRK:MEWAX:I T&_trksid=p3984.m1438.l2649

lub takie:

http://www.ebay.com/itm/10-pro-Fishing-Crimpers-w-Side-Cutte r-CRIMPING-PLIER-/280421547136?pt=LH_DefaultDomain_0&has h=item414a6d3c80

niż takie:

http://www.ebay.com/itm/220939806714?ssPageName=STRK:MEWAX:I T&_trksid=p3984.m1438.l2649

:D


#11 OFFLINE   makamba

makamba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3151 postów
  • Lokalizacjaz ortalionu
  • Imię:Bartosz

Napisano 13 sierpień 2012 - 14:10

Pozwolę sobie podpiąć się pod temat z fotką szczupakowych przyponów a'la drop-shot. B)

Załączone pliki



#12 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 13 sierpień 2012 - 17:43

Ja mam taką modyfikację, że linka idzie na 4 w rękawie i się przeplata. Zaginam koniec na 2, składam i przekłądam linkę tak jak do supła, potem nasuwam tulejkę od dołu.

zawsze unikam takich chec, poniewaz skrzyzowanie lub poprzeplatanie kawalkow linki w tulejce konczy sie peknieciem

#13 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 13 sierpień 2012 - 18:20

[quote]
Ja mam taką modyfikację, że linka idzie na 4 w rękawie i się przeplata. Zaginam koniec na 2, składam i przekłądam linkę tak jak do supła, potem nasuwam tulejkę od dołu.
[/quote]
zawsze unikam takich chec, poniewaz skrzyzowanie lub poprzeplatanie kawalkow linki w tulejce konczy sie peknieciem
[/quote]

Nie. Roziwązanie zaczerpnięte z jakiegoś forum o muskie.Mam fazę na testowanie, kiedy zmieniam jakiś element w zestawie. Dlatego parę przyponów, z ciekawości porwałem. W prawidłowo zrobionym przyponie, czyli takim, gdzie linka zostaje w koszulce, zerwanie następuje tak czy siak na łączeniu, bo linka jest tam naruszona zawsze. Na 3 i 4 grubości trzyma mi tak samo. Z uwagą taką, że używam tylko linki powlekanej nylonem. :D