Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

TEMAT MIESIĄCA - RZEKA NIZINNA - PRZELEWY


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
92 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 marzec 2007 - 21:45

Cześć.

Od dzisiaj, na forum chcielibyśmy rozpocząć serię tzw. Tematów miesiąca, które będą dotyczyły wędkarstwa rzecznego. Będą to głównie tematy poświęcone łowieniu ryb drapieżnych na rzece.
Mam nadzieję, że z waszą pomocą stworzymy bardzo ciekawą bibliotekę wiedzy, poświęconą łowieniu na rzekach.
Chciałbym abyśmy pisali o wszystkim, co będzie związane z głównym tematem wątku. Rozmawiajmy o różnego rodzaju łowiskach, o tym, jakich ryb można tam szukać, jak złowić w nich rybę, rozmawiajmy o technikach łowienia, o różnego rodzaju mniejszych i większych szczegółach naszego sukcesu.
Oczywiście naszą rozmowę będziemy okraszać zdjęciami związanymi z naszym tematem.
Zapraszam!


Dzisiejszym tematem przewodnim są PRZELEWY DUŻYCH RZEK.

Przelewy są bardzo charakterystycznymi miejscami na rzece i w zasadzie znajdują się na wszystkich rzekach w Polsce. Czym jest zatem przelew? :D
Przelew zazwyczaj powstaje nad przeszkodą ustawioną prostopadle do kierunku nurtu rzeki.
Przelewy tworzą się nad zniszczonymi kamiennymi ostrogami (główkami), nad zalanymi faszynowymi materacami lub nad śródrzecznymi rafami. Przelewy powstają także podczas przyboru rzeki i tworzą się nad wieloma ostrogami, nad opaskami, a także nad wszelkiego rodzaju zwaliskami, które podczas normalnego stanu rzeki znajdują się nad wodą.
Przelew składa się z części napływowej, znajdującej się przed główną przeszkodą tworzącą przelew. Kolejnym elementem przelewu jest tzw. przemiał, czyli główna przeszkoda, nad którą przelewa się woda. Następnie mamy część zapływową, czyli miejsce za przeszkodą. A ostatnim elementem przelewu jest tzw. warkocz, który tworzy się zazwyczaj na szczycie przeszkody, w miejscu zetknięcia się głównego nurtu rzeki ze spowolnionym przepływem, który znajduje się za przeszkodą.
Przelewy, które najczęściej powstają na starych zniszczonych kamienistych główkach, posiadają jeszcze, tzw. wlew. Wlew tworzy się zazwyczaj w miejscu przerwania zniszczonej ostrogi przez wdzierającą się w nią główną część nurtu.

Poniżej na zdjęciu przedstawiam bardzo typowy przelew. Oczywiście jest to tylko szablonowy przykład. Można łatwo zaobserwować wszystkie wyżej wymienione elementy przelewu, jak napływ, przemiał, zapływ, warkocz, czy wlew. Należy jednak wziąć pod uwagę, że przelewy różnią się od siebie i są bardzo urozmaicone pod względem składu przemiału (kamienie, żwir, faszyna, beton, gałęzie) oraz głębokości i prędkości nurtu na przelewie.




Oczywiście przelew, przelewowi nie jest równy. Niektóre są niespotykanie rybne i możemy złowić na nich prawie wszystkie gatunki ryb. Jednak są także takie, które są całkowicie bezrybne i próżno nam szukać tam jakichkolwiek drapieżników.
Ponadto na niektórych dużych rzekach przelewy potrafią zmienić się z roku na rok, poprzez silne oddziaływanie wody oraz piasku. Zazwyczaj przelewy, które są zbytnio zapiaszczone nie są na tyle interesujące, aby ryby mogły się przy nich zatrzymać. Takie przelewy wędkarz może ominąć.


Jak i kiedy łowić spinningiem lub castingiem na przelewach? Jak złowić na nich drapieżnika? Jakie przynęty sztuczne zastosować, aby złowić dany gatunek ryby?

ZAPRASZAM DO DYSKUSJI i WYMIANY SWOICH DOŚWIADCZEŃ ZWIĄZANYCH Z ŁOWIENIEM NA RZECZNYCH PRZELEWACH.
A mniej doświadczonych zachęcam do zadawania pytań. Chętnie odpowiemy.

Poniżej zamieszczam jeszcze kilka zdjęć, w interesującym nas temacie.

Załączone pliki



#2 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 marzec 2007 - 21:47

Typowy duży przelew wiślany.



Załączone pliki



#3 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 marzec 2007 - 21:48

Typowe przelewy na środkowym Bugu.



Załączone pliki



#4 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 marzec 2007 - 21:49

Charakterystyczny przelew na wiosenne jazie i klenie z Narwi.



Załączone pliki



#5 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 marzec 2007 - 21:50

Charakterystyczny przelew na przygranicznej Odrze. Utworzony na starej, rozmytej główce.



Załączone pliki



#6 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 marzec 2007 - 21:53

Kleń. Najbardziej charakterystyczny mieszkaniec z przelewu.



Załączone pliki



#7 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 14 marzec 2007 - 22:23

Cześć,
Świetny temat! Gratulacje dla autora - niewątpliwie bardzo wysokie walory edukacyjne. Ja mam jeszcze jedno zdjęcie, które chcę dorzucić do kolekcji. Przekrój przelewu w 3D. Widać to wszystko o czym pisał Rognis na pierwszym rysunku.



Pozdrawiam
Remek

Załączone pliki

  • Załączony plik  3d3.jpg   89,25 KB   1721 Ilość pobrań
  • Załączony plik  3d2.jpg   86,57 KB   1718 Ilość pobrań
  • Załączony plik  3D.jpg   95,49 KB   1748 Ilość pobrań


#8 OFFLINE   Trout

Trout

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 643 postów
  • LokalizacjaTrzcianka,tymczasowo Manchester,UK
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Kolatorski

Napisano 14 marzec 2007 - 22:25

Świetnie rozpoczęty temat miesiąca :D ciekawe zdjęcia i fajnie opisane pierwsze dwa zdjątka przelewu.
A że prawdopodobnie pierwszy wypad w maju przypadnie mi chyba nad odrą w górzycy :mellow: to będę ten temat na bieżąco śledzil aby móc informacje zastosować na lowisku. :D

#9 OFFLINE   maciekd07

maciekd07

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 210 postów
  • LokalizacjaGorzów Wielkopolski

Napisano 14 marzec 2007 - 22:52

Świetny temat. Otworzył mi trochę oczy na rzeczny spinning!!!
Gratulacje dla autora

#10 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 14 marzec 2007 - 23:35

Sebastian świetny temat, chętnie dowiem się czegoś na temat typowych rzecznych łowisk, również chętnie podzielę się swoją (niestety nienajwiększą jeszcze) wiedzą w tym temacie.
Ps. te odrzańskie główki jakieś takie znajome mi się wydają :mellow:

#11 OFFLINE   Radzio

Radzio

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 15 marzec 2007 - 06:58

Znakomity tekst instruktażowy dla młodych adeptów wielkorzecznego łowienia a i stare wygi mogą spojrzeć na temat z trochę innej perspektywy. Bardzo fajnie zaznaczone miejscówki przebywania poszczególnych gatunków ryb, choć oczywiście wszystko zależy od aktualnego stanu wody. Podczas przyboru wszystkie potencjalne stanowiska przesuwają się zdecydowanie w stronę brzegu i porastającej brzeg w pobliżu przelewu roślinności.Alternatywnie podczas niżówki ryby odchodzą w stronę głównego nurtu i ustawiają się na najdalszych, najlepiej natlenionych krawędziach przelewu. W przypadku skrajnej niżówki wynoszą się nawet gdzie indziej, szukając lepszych stanowisk B).

#12 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3757 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 15 marzec 2007 - 07:00

2 dni temu zrobiłem sobie długą wycieczkę rowerową wzdłuż Wisły. Rzeka wygląda pięknie bo jest mnóstwo bajecznych przelewów. Niestety to stan przejściowy dlatego łowię w takich miejscach sporadycznie. Kiedyś kiedy woda w Wiśle była wyższa średnio o 1 m, przelewy były podstawą. Najciekawsze były te które ryby wybierały na tarliska. Rekordem był pewien przelew na którym tarły się prawie wszystkie ryby Wiślane. Trafiłem tam w czasie tarła krąpi i leszczy. Oblegało je stado boleni. Dzięki temu, że woda była bardzo stabilna łowiłem tam od maja do listopada nie tylko bolenie ale i sandacze oraz klenie. Najczęściej niesyty wysoka lub niska woda kończy temat. Aktualnie przy poziomie wody sprzyjającym tworzeniu się przelewów robię szybki zwiad łódka w poszukiwaniu tych rybnych. Czasem takie rodeo trwa kilka dni i łatwo go przegapić.

#13 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 15 marzec 2007 - 07:55

Dla mnie przelewy to przedewszystkim wobler ( inne przynęty też odwiedzają takie miejsca, ale sporadycznie :mellow: ), zaczynam od napływu i sukcesywnie przemieszczam się dalej w strone zapływu. Zazwyczaj stosuje wobki płytko chodzące a nawet smużaki ze wzgędu na dużą ilość zaczepów ( nie tak bardzo szkoda mi przynęt, co ewentualnie spłoszonych ryb). Acha w miare możliwośści staram być niewidoczny dla ryb.


ps Robert akurat 13ego przejeżdzałem przez twoje włości, piękną macie rzeke, a i przelewki też ładne widziałem. Aż mnie korciło aby rozłożyć wędke,.

#14 OFFLINE   JohnnyJohn

JohnnyJohn

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 192 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 marzec 2007 - 08:35

Ja stosuję kompletnie odmienną technikę- staję na brzegu poniżej przelewu i rzucam pływającego wobka w przemiał.
Przynęta imituję rybkę porwaną przez nurt.
Po chwili zaczynam zwijać. Złowiłem w ten sposób kilka ładnych garbusów i kleni :D

#15 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 15 marzec 2007 - 08:47

No właśnie, przemiał powiedzmy przy prostce a przemiał przy ostrodze to co innego, podobny sposób prowadzenia przynęty, ale częso zupełnie inny kąt natarcja. Przytrzymanie przynęty(przez dłuższą chwile) w zwarach jest chyba łatwiejsze przy brzegu, zazwyczaj przed tamami jest niezły dołek uniemożliwjający brodzenie i podanie wabika na koniec przemiału i przytrzymanie go tam, no chyba że z łajby :mellow:, ale to znowu co innego.
obławianie

#16 OFFLINE   Assam

Assam

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Łukasz

Napisano 15 marzec 2007 - 09:37

Swietny temat, z wielką ciekawością będę go śledził bo mam na oku kilka miłych przelewów na których do tej pory za wiele nie udało mi się połowić.

#17 OFFLINE   Marcin Goralewski

Marcin Goralewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 735 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Goralewski

Napisano 15 marzec 2007 - 11:15

a to piękne, dziekuję :D

#18 OFFLINE   Yeah

Yeah

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 760 postów
  • LokalizacjaDar es Salaam

Napisano 15 marzec 2007 - 11:22

Remku rozumiem, że to zdjęcie przy niskim stanie wody?

#19 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 15 marzec 2007 - 11:29

Dokładnie nie wiem jaka jest charakterystyka tego miejsca. Z tego co pamiętam to podczas wysokiego stanu wody w Wiśle tworzą się tam przelewy.

Pozdrawiam
Remek

#20 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3757 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 15 marzec 2007 - 13:56

Remku, ja wiem :mellow: Przy stanie wody 240 w Szczucinie, to już ciąg przelewów. Zdjęcia robione przy wodzie 130. A tu http://www.hamerrobert.com/gg01.html widok przy wodzie 210.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 6

0 użytkowników, 6 gości, 0 anonimowych