Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

robienie zdjec z "samozadowalaczem" ;)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3423 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 14 wrzesień 2012 - 07:59

Witam.

Panowie jak robicie takie w/w?
No bo czy nie ma problemow z faktem, iz w czasie lapania ostrosci przed odpaleniem odliczania nas na fotce nie ma?
I jak np nasza piekna postac ma sie znalezc 2m od aparatu a on sobie zlapal np ostrosc na drzewka 200m dalej lub inne okolicznosci przyrody w tle... Czy generalnie aparat ponawia probe focusa przed fota?
Pytam bo dotychczas uzywalem autowyzwalacza tylko do fotografi z dlugimi czasami ze statywu i sie nie zastanawialem.
A ostatnio chcialem focic siebie na tle laki na torfowisku i nie mialem zielonego pojecia jak tego dokonac.

#2 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 wrzesień 2012 - 08:22

Celem kadrowania najlepiej posiadac w aparacie odwracalny o 180 st ekran.
Celem zlapania ostrosci na to co trzeba wskazane miec pilota z opcja taka jak spust w aparacie - do polowy wciskany lapie ostrosc.
W przypadku lusterek obawiam sie, ze musi byc to nieprzypadkowo wybrany pilot. Moj nie bardzo sie sprawdza, musze pokombinowac.no i max czas oczekiwania na zdalne sterowanie to 15 min - pozniej trzeba znowu szukac w menu...(patrz fr. o tej nieprzypadkowosci)

Gumo

#3 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3423 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 14 wrzesień 2012 - 08:32

mowa o ft3 pilota nie stwierdzono. ja teraz robilem tak, ze wbijalem w ziemie 2 podporki (tak by soobie dac idee gdzie ;siega aparat a pozniej wbijjalem po srodku podporke z jakims farfoclem na niej zawieszonym i staralem sie by na nia ostrosc zlapac i stawalem zaraz kolo niej. Ale nie wiem czy to konieczne czy moze aparat z automatu nie ustawia najwyzszej mozliwej GO wlasnie po to bys nie musial cudowac...
Ale koniec koncow wygladam jakbym kloka walil a nie zdjecia sobie robil...

#4 OFFLINE   Zanderix

Zanderix

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1283 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Arkadiusz
  • Nazwisko:Maćkiewicz

Napisano 14 wrzesień 2012 - 08:47

Hej
Gdy miałem kompakta, ćwiczyłem wpierw na sucho w domu jakie odległości wypełnią kadr przedewszystkim rybą (tą udawał przy mniejszych wałek do ciasta, przy większych rura od odkurzacza B) ) a w następnej kolejności kawałkiem mnie (z uwzględnieniem przede wszystkim facjaty). Kompakty w sesjach typu samse maja tą przewagę nad lustrzankami, że mają bardzo dużą głębie ostrości i w momencie kiedy ostrość ustawisz np. na plecak który i tak zasłonisz ciałem te kilka centymetrów w tę czy tamtą nie gra roli. Gdy kompakt ma ustawienia manualne priorytet przesłony zawsze kończy dzieła.
Próby za gałązkami obok zawsze niezdawały egzaminu bo wykluczały ciasne kadry które przy wędkarskiej fotografii są najczęstsze.

Obecnie gdy korzystam z lustra kupiłem bezprzewodowy pilot za kilka złotych więc ustawianie ostrości mam z głowy, metodyka wypełnienia kadru pozostała z kompaktu.

PZDR
Zanderix

#5 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 wrzesień 2012 - 09:10

Ja zmienie tego pilota co mam bo nie do konca jest pewny, no i jak nadmienialem w menu trzeba grzebac.
Potrzebny jest pilot jak dla mnie taki podlaczany do gniazda w aparacie (sam pilot pozostaje bezprzewodowy)

Gumo

#6 OFFLINE   @slider@

@slider@

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2730 postów

Napisano 14 wrzesień 2012 - 10:35

Polecam używanie radiowego wyzwalania, kosztuje mało i jest niezawodny. Poza tym posiada możliwość ustawiania ostrości poprzez pilot, ustawienie trybu zdjęciowego itp. Niebo i ziemia w stosunku do pilotów IR.

http://www.ebay.com/itm/Wireless-Remote-Shutter-Release-for- Nikon-D4-D3X-D3S-D800-D700-D300s-D300-D200-/180972871246?pt= Camera_Camcorder_Remotes&hash=item2a22d2de4e#ht_2565wt_1 186


Istnieją na rynku również wyzwalacze radiowe z podglądem wizyjnym aczkolwiek dla mnie to zbędny gadżet który kosztuje 5razy drożej od zwykłej radiówki.

#7 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 wrzesień 2012 - 10:43

Ta jest, otoz to wlasnie...

Gumo

#8 OFFLINE   jbk

jbk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1282 postów
  • LokalizacjaKętrzyn , Meolo(I)
  • Imię:Jarosław
  • Nazwisko:Balik

Napisano 14 wrzesień 2012 - 17:28

@gooral ja robię zdjęcia ft3 z samowyzwalacza. Ostrość łapię przed samym cyknięciem fotki. Aparat mam zamocowany na teleskopowym ramieniu do pływadła. Nastawiam na 10 sekund i naciskam spust migawki. W ciągu tych 10 sekund wysywam ramię na którym jest aparat, przesuwam naprzeciwko mnie i wyjmuję rybę z wody do zdjęcia. Jakby aparat wcześniej ostrzył to miałbym niewyraźne zdjęcia a tak wychodzą nawet w nocy. Na początku miałem trochę problemów aby wszystko zgrać w czasie i pierwsze fotki trochę nie wyszły

Załączone pliki



#9 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3423 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 14 wrzesień 2012 - 17:50

aparat by odpalic autowyzwalacz wymaga wcisniecia spustu do polowy a to samo z siebie nastawia ostrosc... - widac to po kwadratach na ekranie w miejscach chwycenia ostrosci...


#10 OFFLINE   jbk

jbk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1282 postów
  • LokalizacjaKętrzyn , Meolo(I)
  • Imię:Jarosław
  • Nazwisko:Balik

Napisano 14 wrzesień 2012 - 17:58

nie wciskam do połowy tylko na maksa , tryb AF mam ustawiony na 1-obszar

#11 OFFLINE   @slider@

@slider@

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2730 postów

Napisano 14 wrzesień 2012 - 17:59

Jeśli mamy jedną rękę wolną, to bez problemu można użyć zwykłego wyzwalacza na kablu. Jak mamy już aparat ustawiony na np ramieniu, statywie, magic armie czy nawet gdzie stabilnie ustawiony na podłożu klikamy raz na przycisk aparat ustawia ostrość i automatycznie robi zdjęcie plus jest blokada przycisku która umożliwia zdjęcia seryjne na wyzwalaczu.

http://www.ebay.com/itm/Camera-Remote-Shutter-Release-Cord-C able-shoot-for-Nikon-D90-D5000-D7000-N3-/110940482358?pt=Cam era_Camcorder_Remotes&hash=item19d4916b36#ht_2130wt_952

#12 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9508 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 14 wrzesień 2012 - 19:23

ALBO nieco mniej możliwości.