Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wszystko na temat brzan na spinning...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   obcy91

obcy91

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1649 postów
  • LokalizacjaŻabno
  • Imię:Marek

Napisano 07 październik 2012 - 15:10

Witajcie, zastanawiam się jak to jest z brzaną, czy można ją łowić z premetydacją? Słyszałem iż na żerowanie brzany trzeba trafić inaczej nie będzie reagowała na woblera, często brzana jest przyłowem w wędrówkach za kleniem, szczególnie w okresie letnim, gdzie kleń i brzana wychodzi na płycizny.

Jakich używacie woblerów na tą rybę (model,producent)? (głęboko schodzące).
Jaką żyłkę stosować?

W wielu rzekach na dzień dzisiejszy występuje ogrom glonów, jak sobie z tym radzić (wydaje mi się że nie ma na to sposobu).


Piszcie wszystko na temat brzany, wasze spostrzeżenia, przygody z tymi rybami.

#2 OFFLINE   rekin175

rekin175

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 242 postów
  • LokalizacjaZgorzelec

Napisano 07 październik 2012 - 15:50

Sam jestem ciekaw tematu , kiedyś pamiętam łowiłem w dość upalny dzień i tak podczas prowadzenia wabika rozglądam się po całej rzece spoglądam w dół a tu prawie ze pod nogami płynie sobie piękna wielka brzana dosłownie przepłynęła metr od moich stóp zamarłem ładny duży okaz , w ruch od razu poszły woblerki coś kleniowe w dużym rozmiarze 4cm oraz blaszki , starając sprowokować i prowadząc pod nosem niestety bez rezultatu .

#3 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 07 październik 2012 - 17:48

http://jerkbait.pl/t...age__hl__brzany
http://jerkbait.pl/t...age__hl__brzany
http://jerkbait.pl/t...age__hl__brzana
http://jerkbait.pl/t...age__hl__brzana

ja jak jestem ciekawy, to najpierw korzystam z wyszukiwarki :huh:

#4 OFFLINE   obcy91

obcy91

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1649 postów
  • LokalizacjaŻabno
  • Imię:Marek

Napisano 07 październik 2012 - 17:52

Z podanych linków dwa odpowiadają temu tematowi. Ok, a więc jeśli moderator zdecyduje się zamknąć, wyrzucić temat - śmiało :)

#5 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 08 październik 2012 - 19:20

Na ostatniej wyprawie muchowej mialem brzane na nimfe zlotoglowke. Brzana mala, wiec nie ma sie czym chwalic. Istotne jest to, ze bylo tam cale stado brzan, ale duze sztuki nie chcialy zassac nimfy. Wydaje mi sie ze powodem bylo to, ze nie potrafilem puszczac nimfy dostatecznie gleboko. Nimfa szla w pol wody, a powinna isc przy dnie.

Z woblerkami jest latwiej a jednoczesnie trudniej. Bardzo male w naturalnych kolorach. Chodzace przy dnie, pukajace w skaly. Tylko problemem zwlaszcza na Sanie sa czeste zaczepy. Brzany nie sa tam plochliwe, mozna je zobaczyc ale z prawidlowym prowadzeniem przynety jest trudniej. Zwykle zaczepiaja sie w brzanowym dolku a wtedy ratowanie woblera nad glowa ryby je ploszy. Nie jestem zadnym brzanowym fachowcem, wrzucam tylko swoje spostrzezenia.

W czystej wodzie latwo je namierzyc. Gdy pobieraja pokarm przy dnie to byskaja bokami. Trzeba pochodzic i poszukac ich w glebokich rynnach. W Sanie przy niskim stanie wody glebokie to takie kolo 1m ;) najlepiej jak rynna jest kamienista lub z twardym dnem. Prad w brzanowych miejscach jest
mocny. Latem widac ich pletwy, ale teraz nie widzialem ich przy powierzchni. Ja bym ich szukal w polaroidach bo nie sa bardzo plochliwe.

Użytkownik ictus edytował ten post 08 październik 2012 - 19:37


#6 OFFLINE   obcy91

obcy91

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1649 postów
  • LokalizacjaŻabno
  • Imię:Marek

Napisano 08 październik 2012 - 20:44

ictus - bardzo fajnie że udzieliłeś się w temacie.

Ja mam upatrzone miejsce, jest tam silny,szybki nurt, jest także rynna, brzana (jedną widziałem) z pewnością tam stoi, tylko największym probleme jest teraz glon, który uniemożliwia prowadzenie przynęty przy dnie, pierwsze kilka sekund bez glona lecz po chwili wobler wychodzi na powierzchnię z kłębkiem roślin.

#7 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 08 październik 2012 - 23:31

jesli glony sie czepiaja to trzeba kombinowac z plywajacym wobkiem. Na malego wobka z glonami nigdy mi nic nie wzielo. Tam gdzie lowie, glony to standart. Plywajacego wobka mozesz sprobowac sprowadzic do dna w poprzek nurtu. W moich rynnach mozna to zrobic malymi jugolkami jak jest niska woda. Niestety wymaga to poznania dokladnie wszystkich kamieni i zaczepow. Mozesz tez sprobowac na bardzo malego twisterka z mala glowka. Pol grama czasem robi roznice. Trzeba kombinowac, urwac twisterowi ogonek etc. Brzany to chyba leniuchy i trzeba sie napracowac zeby dokladnie podac przynete. Kiedys spedzilem caly dzien nad jedna rynna i jak juz skusilem ogromna brzane to skonczylo sie na tym ze urwala mi sie i to na bardzo mocnym sprzecie.

Niech doswiadczeni koledzy skoryguja moja wypowiedz. Pewnie sa jakies triki :)

Użytkownik ictus edytował ten post 08 październik 2012 - 23:35


#8 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5361 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 10 październik 2012 - 13:29

Tu gdzie łowię, zauważyłem pewne prawidłowosci dotyczące sposobu łowienia brzan dzieki temu że są inne okresy ochronne (15.05 do 15 czerwca) i tak w okresie przedtarłowym praktycznie już od kwietnia brzany znacznie lepiej reagują na wobler niż na nimfy, podobnie sie ma ok dwuch tygodni po okresie ochronnym (jeśli tarło faktycznie przypadnie na ten krótki okres czasu)
Potem praktycznie do końca lata czyli cały lipiec sierpień i połowę września nimfa jest dużo lepsza od woblera ale prowadzenie z prądem i trochę w poprzek nurtu twisterów 3-5cm na 6-8g główce turlając je po dnie przynosi podobne wyniki co nimfa, przy czym hol jest o wiele łatwiejszy na spinningu niz na muchówce nawet w klasie 6, co powodujeże ryby wracają w znacznie lepszej kondycji do wody. Pażdziernik i listopad to znów bardzo dobry czas na wobler. W grudniu nie zlowiłem brzany więc nie powiem...
w styczniu lutym i marcu woda w mojej rzeczce jest zbyt wysoka by dotrzeć do brzanowisk więc także doświadczeń z tego okresu nie mam...

#9 OFFLINE   Negra

Negra

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3372 postów
  • LokalizacjaNiebo

Napisano 21 grudzień 2012 - 22:10

Szkoda ze majac takie rzeki u nas w kraju nie mozemy polapac brzan jak tu 



#10 OFFLINE   michcio

michcio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 966 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 21 grudzień 2012 - 23:27

Całą ławicę chyba wytargał :) Co do łowienia brzan, dodam może swoje doświadczenia z ta rybką. Ostatnimi czasy udało się złowić ich kilka a na przestrzeni lat było ich troszkę. Brzany na ogól były przyłowem, chociaż kilka razy zdarzało się je złowić z premedytacją. Wiosną ( kwiecień - maj) brały na kleniowe wabiki, ale walczyły bardzo słabo - tarło - więc trzeba było obejść dane miejsce by nie przeszkadzać reszcie. W okresie wakacyjnym zdarzały mi się brzany na wobki 3-6 cm, które mocno lusterkowały, ale nie miały mocnych wychyleń na boki w rynnach żwirowych z mocnym nurtem - czyli książkowy standard.

W grudniu tego roku miałem łącznie 6 ryb, 3 na małe twistery turlane po dnie oraz 3 na woblery takie jak wiosną.


  • Negra lubi to