Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Echosonda na pontonie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
55 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   adiz1

adiz1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 217 postów
  • Lokalizacjawoj. śląskie

Napisano 14 luty 2023 - 22:11

Chciałem zainicjować temat optymalnego sposobu mocowania i umiejscowienia echosondy, w tej dość specyficznej, pneumatycznej łódce jaką jest ponton. O montażu przetwornika już trochę napisano. Jakie są Wasze doświadczenia jeżeli chodzi o ekran echosondy? Mam tu na myśli podstwowe echa z ekranami od 4 do 7, góra 9 cali, nie zaś jakieś potężne monitory. Posiadam małego, Garmina Strikera 4+. Rozważam dwa różne sposoby jego przechowywania/użytkowania. Pierwszy to zakup torby/covera gdzie w dolnej części pokrowca jest plastikowa skrzynka na akumulator a na jej wierzchu montuje się podstawę pod ekran. Dużym plusem jest mobilność takiego zestawu. Wyciągamy torbę z bagażnika podpinamy przewód od przetwornika i wszystko. Gdzie to jednak wygodnie i bezpiecznie trzymać podczas pływania/łowienia? Na komorach/balonach chyba ryzykowne - proszenie się o strącenie do wody. Na wąskiej ławce? (też może spaść, no i robi się ciasno). Na podłodze? Na drugiej szali jest zakup uniwersalnego uchwytu-stolika, który mocuje się gdzieś na rurze/komorze pontonu, z boku np. pomiędzy ławkami. Firma Kolibri takie coś oferuje - ot deseczka z dwoma uchwytami na wędki po bokach, a na dole miejsce na mocowanie niedużego akumulatora. Użytkował ktoś z Koleżeństwa coś takiego? Jak wrażenia, ma to jakieś minusy? 



#2 OFFLINE   piter v

piter v

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 201 postów
  • Imię:piotr

Napisano 14 luty 2023 - 23:13

Cover jest dobrą opcją.
  • sero1975 lubi to

#3 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 15 luty 2023 - 01:52

Ja zrobilem uchwyt w ksztalcie L odwroconego do gory nogami. Na dole przetwornik na polaczeniu zamocowane do pawezy na krotszej "nodze" ekran. Zrobilem tez mocowanie do tych pasow do mocowania lawek bo siedzialem na balonach.

#4 ONLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1461 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 15 luty 2023 - 08:15

cover wygrywa . Jak nie pływasz na spalinie to z ławeczki nie spadnie a jak będzie bardzo bujało to możesz go postawić na podłodze .



#5 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 892 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 15 luty 2023 - 09:13

cover ma sens jedynie jeśli pływasz wynajmowaną łódka i nie możesz mieć stałego mocowania... po prostu zajmuje sporo bardzo cennego miejsca... do pontonu to rozwiązanie zdecydowanie kiepskie, chyba najgorsze z możliwych - już lepiej echo przykręcić do kawałka sklejki (dla stabilności) i postawic na podłodze... 

 

ja osobiście polecam zamontować na pawęży lub ławeczce na stałe kulę uchwytu ram i przykręcac echo wraz z resztą uchwytu... szybko, bardzo stabilne, nie zawadza przy składaniu pontonu i zajmuje tyle miejsca co akumulator:) same zalety, tylko cena wyższa x2-3



#6 OFFLINE   Gadget

Gadget

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 708 postów
  • LokalizacjaRumia

Napisano 15 luty 2023 - 09:17

Ja sobie wymyśliłem takie rozwiązanie. Zrobione kiedyś na szybko. I jak w życiu bywa prowizorka działa do dziś, i super się sprawdza.
Kawałek sklejki, 2 obejmy co trzymają wiosło. Mocnym klejem przyklejony rzep, druga część rzepu przyklejona do covera. Dzięki temu rozwiązaniu jest zaoszczędzone miejsce w środku pontonu. 75d9650b713a1482fd4d20098d7fe9ff.jpg

Wysłane z mojego 2201117PG przy użyciu Tapatalka

#7 OFFLINE   piter v

piter v

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 201 postów
  • Imię:piotr

Napisano 15 luty 2023 - 10:14

Załączony plik  IMG-20221015-WA0013.jpg   35,38 KB   43 Ilość pobrań
Jak widać miejsca jest.

Użytkownik piter v edytował ten post 15 luty 2023 - 10:15


#8 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 892 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 15 luty 2023 - 13:25

attachicon.gif IMG-20221015-WA0013.jpg
Jak widać miejsca jest.

teraz zadaj sobie pytanie czy nie lepiej jakby było tego miejsca odrobinę więcej? zwłaszcza, że wyraźnie wzrasta komfort użycia echa?



#9 OFFLINE   piter v

piter v

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 201 postów
  • Imię:piotr

Napisano 15 luty 2023 - 17:10

Na pontonie 330cm miejsca nie jest za dużo.Niebardzo jest jak poszaleć, gdybym jeszcze nie musiał składać za każdym razem.

#10 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 892 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 15 luty 2023 - 17:39

to pomyśl o tym rozwiązaniu które podałem... naprawdę działa:) też mam 330 i też go składam:)



#11 OFFLINE   piter v

piter v

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 201 postów
  • Imię:piotr

Napisano 15 luty 2023 - 17:59

Zapodaj fotę.

#12 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 892 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 15 luty 2023 - 19:14

coś takiego znalazłem... na fotce brakuje aku, chyba go wtedy rozładowałem...

Załączony plik  IMG_20220804_1833514.jpg   75,26 KB   40 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_20220804_183351.jpg   54,03 KB   38 Ilość pobrań

ten element mam montowany na stałe: https://allegro.pl/o...02u-10620085955

przykręcasz tam gdzie Ci wygodnie i nie będzie przeszkadzać, ja mam na pawęży po lewej stronie... aku na podłodze pod spodem a nadmiar kabli wciskam między ramię a pawęż...

dodatkowo przy echu zostaje uchwyt ram do TWOJEGO  echa i ramię o wybranej długości

przykładowe ramię: https://allegro.pl/o...u-a-11519133812 i podstawa https://allegro.pl/oferta/ram-mount-podstawa-montazowa-ram-111bu-11044119059 lub https://allegro.pl/oferta/ram-mount-adapter-kulkowy-do-urzadzen-humminbird-13174150318

 

powodzenia:)

 

ps. jest tak nisko żeby nie zaczepiać silnikiem, często go podnoszę...


Użytkownik czarny1 edytował ten post 15 luty 2023 - 19:15


#13 OFFLINE   piter v

piter v

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 201 postów
  • Imię:piotr

Napisano 15 luty 2023 - 19:20

Ale jak płyniesz,to jak patrzysz na echo? Pomysł z uchwytem jest ok.Faktycznie,na ławeczce mógłbym zamontować.

#14 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 892 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 15 luty 2023 - 19:54

nie patrze - w ślizgu i tak niewiele widać:) na ławeczce bym co chwilę wędką zaczepiał... ewentualnie może by przykręcić od spodu?



#15 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 16 luty 2023 - 01:22

Załączony plik  20160821_185303.jpg   70,09 KB   32 Ilość pobrań

Załączony plik  20150419_084221.jpg   70,47 KB   31 Ilość pobrań


  • michcio lubi to

#16 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1110 postów

Napisano 16 luty 2023 - 20:49

Nie mam jak zrobić zdjęcia bo ponton w garażu złożony zimuje ale moim zdaniem najlepsze rozwiązanie na systemie borika. Miałem wcześniej echo w coverze ale teraz służy tylko do transportu.

Załączone pliki



#17 OFFLINE   piter v

piter v

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 201 postów
  • Imię:piotr

Napisano 16 luty 2023 - 21:32

Jak cenowo taki komplet?

#18 OFFLINE   adiz1

adiz1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 217 postów
  • Lokalizacjawoj. śląskie

Napisano 16 luty 2023 - 22:30

Sama podstawka tej firmy (klejona) to około 80 zł na znanym aukcyjnym portalu. Identycznego ramienia nie znalazłem, jednak raczej "100 plus" w zależności od skomplikowania. Bardzo proste , ale podobne w działaniu, klejone podstawy z uchwytem (wschodnia produkcja) do małych moinitorów to kosz 5 dyszek (też na alle..).

Sama idea takich uchwytów jest ciekawa, ale co z akumulatorkiem zasilającym sonar? Ma się gdzieś przewracać pod nogami?



#19 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 892 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 17 luty 2023 - 00:32

na allegro jest wersja 1,5' - zaledwie 500pln...



#20 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1110 postów

Napisano 17 luty 2023 - 14:25

Baterię można trzymać gdzie chcesz, kwestia długości kabla. Łowiłem z echo w coverze ale spiningując na stojąco musiałem kombinować jak ustawić żeby coś widzieć, do tego padające promienie słońca i znowu przestawianie. Co do ceny to nie będę się wypowiadał bo każdy może sobie sprawdzić a czy drogo czy tanio to już kwestia indywidualna. Wrzuciłem moim zdaniem najlepsze rozwiązanie. Plus taki że mając kilka takich podstaw borika można wymieniać z innymi akcesoriami jak uchwyt na wędkę, przetwornik, uchwyt trollinngowy,kotwica itd. Jak komuś nie pasuje klejenie do balona można zamontować na ławeczce lub pawęży na uchwycie zaciskowym takim jak poniżej. Możliwości i kombinacji jest wiele. W sezonie wrzucę jak to wygląda na pontonie.

Załączone pliki






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych