Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jerki jesienią?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   HM80

HM80

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 59 postów

Napisano 08 październik 2012 - 14:48

Witam. Czy łowicie skutecznie na jerki o tej porze roku i później? Moją ulubioną przynętą jest Slider 12, na drugim miejscu jest 10, Jednak ostatnio nic nie mogę na nie złowić, no nawet puknięcia, a na średnie gumy - Lunatic 10cm i kopyto 4 Relaxa jakieś brania szczupaków (sandaczy też, ale to inny temat) się trafiają. Warto jeszcze próbować na jerki próbując złowić dużego szczupaka, czy już przerzucić się na inne przynęty i spinning?

#2 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 08 październik 2012 - 15:37

Spróbuj warriorem i fatso
Slidery też robią, ale wolne prowadzenie, jak w opadzie, brania często są jakby szczupak "wziewnął" w pysk jerka.
  • HM80 lubi to

#3 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1753 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 08 październik 2012 - 18:29

Zależy od głębokości wody. Lepiej tonące na głębszej wodzie i pozwolić im opaść w pobliże dna.
  • HM80 lubi to

#4 OFFLINE   woblerwz

woblerwz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaBrzeg
  • Imię:Wojtek

Napisano 08 październik 2012 - 18:54

Jak są na żarciu to wychodzą z 3 metrów do góry, śpiące łowiłem na tonące i spokojniejsze wachlowanie. Ale potrafiły podejśc, obejrzeć i zostawić. Bardziej w takiej sytuacji pasowała mi spora guma.
  • HM80 lubi to

#5 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 09 październik 2012 - 07:12

Pojerkuj sobie gumą. Najlepiej długą, wąską i lekką. Jesienią sprawdza sie zdecydowanie lepiej. Ja też bardzo lubię łowić na "wypływające" Karasie Jaxona.
  • HM80 lubi to

#6 OFFLINE   HM80

HM80

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 59 postów

Napisano 09 październik 2012 - 10:02

Dzięki za rady. Akwen jest płytki, 0.5 do 1.2 metra, paskudne, torfowe dno, zero roślin, z wyjątkiem jakichś nielicznych kępek na płyciznach, mętna woda. Ryba jest - sanacz, szczupak, sum - ale jest wszędzie i nigdzie. 150 metrów od brzegu jest kanał, gdzie ponoć głębokość wynosi 180cm, dalej jest wyspa, pod którą nawrzucano gałęzi, ale z łódki łowić nie wolno, więc macham sliderami, bo marzy mi się sum, a gnom czy odpowiednio obciążona guma to mało komfortowe łowienie na metrowej wodzie...

#7 OFFLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2537 postów
  • LokalizacjaGdynia / Tobołowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 09 październik 2012 - 14:56

Możesz popróbować tez swimbaitów, np popularnych ostatnio Soft4Play. Ja na wodzie o takich głębokościach ostatnimi czasy sięgam przeważnie po takie przynęty.
  • HM80 lubi to

#8 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 październik 2012 - 15:26

Długi kij 3 metry . Plecionka max. 20 Lb i nawet Algę trójkę która leci naprawdę można poprowadzić wysoko uniesionym kijem tuż pod powierzchnią. SoftPlayem tak daleko nie rzucisz.

Użytkownik godski edytował ten post 09 październik 2012 - 15:27


#9 OFFLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2537 postów
  • LokalizacjaGdynia / Tobołowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 09 październik 2012 - 15:40

Długi kij 3 metry . Plecionka max. 20 Lb i nawet Algę trójkę która leci naprawdę można poprowadzić wysoko uniesionym kijem tuż pod powierzchnią. SoftPlayem tak daleko nie rzucisz.

Tym bardziej, że lubi dziad zaczepić się kotwiczką o przypon w trakcie lotu. Ale ogólnie polecam tą przynętę na taką wodę, skuteczna, łatwa w obsłudze i widowiskowe brania.

#10 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 09 październik 2012 - 17:30

polecam fatso w spokojnym równomiernym prowadzeniu z podszarpnięciem co 2-3m.powinno zadziałać.

#11 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 10 październik 2012 - 06:45

Na łowisku o zbliżonej głębokości używam Lunker City Shakera 6" z główką 5g. Ale ta mętna woda jakoś mi do niego nie pasuje. A próbowałeś dużych, lekkich obrotówek? Są dni, kiedy przebijają skutecznością wszystkie inne przynęty.

#12 OFFLINE   Zander Hunter

Zander Hunter

    Zandero-matic

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 809 postów
  • LokalizacjaNorthern Light

Napisano 10 październik 2012 - 07:14

Ja tam osobiście proponowałbym jednak nie rezygnować z jerków i pobawić się z kolorami.
A może spróbuj sweepera 14 , on to potrafi zbajerować nawet leciwą MAMUŚKĘ :D

pzdr,
ZH

#13 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 10 październik 2012 - 09:09

http://jerkbait.pl/p...est-pytanie-r16

Remking
Technika jest prosta i dlatego genialna. Po wyrzucie czekam aż Slider osiągnie oczekiwaną głębokość i zaczynam ściąganie przynęty. Ale nie jerkuję! Unoszę szczytówkę pomału o jakieś 20 cm i pozwalam Sliderowi znów się zatopić i tak dalej, i tak dalej... Fazy opadu powinny trwać kilka sekund i właśnie te fazy staram się urozmaicać – raz dłuższe a raz krótsze. Pomiędzy opadami, ale tylko sporadycznie, lekkie szarpnięcia szczytówką, praktycznie z nadgarstka. Potem opad i znów prowadzenie jak powyżej.



Zapewne zapytacie, co w tym takiego genialnego? Przypomina to do złudzenia jiggowanie. Tak, to się częściowo zgadza. Jednak przynęta pracuje całkowicie inaczej niż zwykła guma. Aby zobrazować, o czym myślę zróbcie łatwy eksperyment. Wrzućcie Slidera do czystej wody, zaraz przed waszymi stopami i dajcie mu opaść na dno. Już po chwili zobaczycie jego ruchy, to niepowtarzalne migotanie brzuchem. Jestem pewien, że to właśnie ten „taniec brzucha” doprowadza szczupaki do obłędu i wyzwala w nich agresję. One po prostu nie mogą wytrzymać i gryzą! Widzą przecież chorą i słabą rybę. Tą metodą możecie obłowić duże obszary nie tylko w poziomie, ale też w pionie. Należy się uzbroić w cierpliwość, aby właśnie tak łowić typowym gliderem, ale obiecuję Wam, że wasza cierpliwość się opłaci.



Gdzie i kiedy?
Najlepiej nadają się głębokie i bardzo głębokie łowiska. Wszędzie tam, gdzie przypuszczamy stanowiska szczupaków. Jest to naturalnie technika jeziorowa, ale uważam, że w bardzo powolnie płynących rzekach będzie także super dobrze funkcjonowała – sam tego jeszcze nie wypróbowałem. Pozostawię to pole dla Was. Roślinność podwodna będzie z cała pewnością utrudniać pracę, ale nie poddawajcie się. Na cierpliwych czekają dobre wyniki i piękne szczupaki.



Remking jest skuteczny, w pierwszej linii, na leniwe i mało aktywne ryby. Ja łowię w ten sposób przez cały rok. Wiosną i latem – przede wszystkim w bardzo upalne dni, kiedy temperatury powietrza i wody są nie do wytrzymania – ale też jesienią i zimą. Podczas mrozów preferuję Slidera 12-kę, ponieważ szczupaki rozglądają się za dużymi porcjami. 10-ta jest natomiast bardzo uniwersalna.
Jerki są wprawdzie okrzyknięte mianem przynęt letnich, ale dzięki remkingowi możecie je używać, z sukcesem, przez cały rok. Spróbujcie!

#14 OFFLINE   karolmax

karolmax

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 128 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 12 październik 2012 - 16:31

Ja bym sprobowal sliderem 10 lub 12 w kolorze TSK lub RT. 1 energiczne podciagniecie i przerwa, nawet do 5s. Niech sie wynurzy i zatanczy na wodzie. Do tego sweeper, takze wolno, no i oczywiscie 6 calowe kopyta relaxa. I na pewno da rade.

#15 OFFLINE   PLECIONA

PLECIONA

    Zaawansowany

  • Forumowicz+ bez giełdy
  • PipPipPip
  • 835 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz

Napisano 15 październik 2012 - 20:12

Mam takie samo bajoro i dwa sposoby jakie stosuję. Sugeruję poprowadzić przynętę samym kołowrotkiem (w tym sekret ;) )
Długi kij jak zasugerował @godski i Slider 10S. Niczym tak daleko nie dorzucisz.
Unieś kij w górę i po prostu zwijaj linkę. Banał? Zapewne, ale na płytkiej wodzie skuteczny (bez haczenia itp.) lub dwa/trzy szybkie obroty korbą, sekunda pauzy i powtórka. Szybki zryw, pauza (przynęta staje bokiem), szybki zryw. Zapewniam, że łowiąc Sliderem to udana technika ;). Próbowałem łowić tak także Fatso(S), lecz jego kształt powoduje, że grzęźnie w mule i też lata znacznie bliżej co ma w tym przypadku duże znaczenie. Powodzenia!
Pozd.

#16 OFFLINE   HM80

HM80

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 59 postów

Napisano 15 październik 2012 - 22:36

Ponownie dzięki Wszystkim za rady. To, że nie odnoszę się do każdej nie oznacza, że nie czytam, albo nie biorę pod uwagę :)

#17 OFFLINE   Taps

Taps

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1190 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Osiński

Napisano 16 październik 2012 - 06:09

Czy łowicie skutecznie na jerki o tej porze roku i później?


Ja dopiero teraz w pełni otwieram sezon na jerki.
Na szczupaki nie używam szybkich,agresywnych jerków.
strike pro(baster),deviator(savager) lub swojego Trapera.freestyler prologioc też może być

i pomalutku,bez zbednego szarpania kijem.Taka zabawa dla cierpliwych.

Jak to jeden jegomość powiedział łowiący sielawowce na Drawsku: tak "aby aby"

#18 OFFLINE   HM80

HM80

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 59 postów

Napisano 30 październik 2012 - 06:27

Ja odpuściłem jerki, bo właśnie tak trzeba "aby aby" - nie mam cierpliwości, irytuje mnie to, a efekty żadne w przeciwienstwie do gum i obrotówek, ale dzieki.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych