Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Okoniówka po raz miliard pierwszy ;)


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   lesnypatataj

lesnypatataj

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 31 postów
  • LokalizacjaBytom

Napisano 07 kwiecień 2023 - 12:43

Cześć, 
Przepraszam! Wiem, że temat przerabiany...wiem że temat to ogólne zło, wiem też, że większość z Was pomyśli przeczytaj tematy na forum... (przysięgam! zrobiłem to!), ale im bardziej się wczytuje, tym większy mam bałagan w głowie...  :(
Pewnie kolejna myśl, to żebym pojechał do sklepu i "pomacał" kije, tak też zrobiłem... ale największy sklep wędkarski w moim regionie ma sprzedawcę za ladą, a nie wędkarza więc nie zna kijów w praktyce... ja sam zaś jestem amatorem (łowię od 2022) więc nie jestem w stanie wyczuć blanku z lady na "sucho"

Jak widzicie, sytuacja jest na tyle beznadziejna, że muszę się do Was jednak zwrócić, może ktoś będzie miał jeszcze na tyle cierpliwości, że mi coś doradzi, będę za to bardzo wdzięczny ;)

Do brzegu, do konkretów...
- Kij w okolicach 400 zł +/- 50 zł
- Długość 198cm mi osobiście najbardziej przypasowała i tego chciałbym się trzymać.
- Target główny to okonie, ale fajnie by było gdyby posłużył też do białorybu.
- Przynęty to głównie małe paproszki, tanty, twistery, sztuczne larwy wszystko raczej do 5 cm.
- Woda tylko stojąca.
- Mam marne doświadczenie i obycie z kijami, ale wiem, że nie lubię takich co się leją, dlatego chciałbym coś o szybszej akcji, niekoniecznie X-FAST, ale ten FAST musiałby być.
- Kołowrotek już mam, jest to NINJA LT 2000 i jeżeli jest to możliwe, to bym przy nim został.
- Plecionkę też już mam MIKADO PLECIONKA DREAMLINE ULTRALIGHT 0,058

Doświadczenie z UL a właściwie z Light, to jedynie bixlite 198 1-7, generalnie jest ok, ale przy niższych gramaturach jest problem, bo kij jest realnie 2-3 do 10g

Teraz moje propozycje na które trafiłem wertując różne tematy
- SPINNING BLACK CRYSTAL UL SPIN 198 C.W. 1-6G  -  czytałem o niej, boje się, że będzie przesztywniona
- Dragon Cxt Microspecial Ms-X Spinn. 1.90m 1-10g   -  obawiam się, że dolnik będzie bardziej w okolicach  2-3g i akcja jest med-slow, a ja nie chce kluchy
- Dragon PROGUIDE X-SERIES / SPINN X-FAST / FUJI 1.98 M 1-10 G podobnie jak wyżej, tyle że to X-FAST
- Abu Garcia Carabus Delicate 602XUL 1.80m 0.3-2.5g  - boje się kluchy, bo wolna akcja.
- Dragon Finesse Jig 1,98 / 0.5-7g też tani kijek, mało opinii
- Mistrall Lamberta Micro Jig 1.98M 0-5G inna kategoria cenowa, ale podobno przyjemny kij, podoba mi się wizualnie... ale wiadomo, że to ma najmniejsze znaczenie ;)

Biorę jeszcze pod uwagę zlecenie wykonania kija, ale kompletnie nie wiem jaki to budżet 

Nieciężko dostrzec przewagę dragona... ale to zapewne wynika mojego zamiłowania do Black Rocka II ;)


 


Użytkownik lesnypatataj edytował ten post 07 kwiecień 2023 - 12:46


#2 OFFLINE   krakus

krakus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 794 postów
  • LokalizacjaAFG...

Napisano 07 kwiecień 2023 - 13:34

Masz prv.

#3 ONLINE   selk

selk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 791 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Zbyszek

Napisano 07 kwiecień 2023 - 14:49

ale wiesz że każda nasz ocena bedzie subiektywna ?

każdy ma inne preferencje sztywnosci kija i jego pracy

jeden lubi rybki drugi woli ....

 

muszisz narazic sie na zakup kija poprubować niedobra  .. troche stracic .. sprzedać i tak po kolei

albo kupic jeden i uznać że masz najlepszy jaki potrzebujesz (zasada martwego konia)

 

żadna porada czyjaś nie odzwierciedli Twoich własnych preferencji

 

wedka dla jednego sztywna dla drugiego jest jeszcze medium .. i tak dalej

 

 

z moich odczuc

 

Dragon Cxt Microspecial Ms-X Spinn - super czuła wedeczka na okonie - dla mnie strzał w 9 - tylko ja nie łowie okoni a przynajmniej takich małych

pobawiłem sie wedka kolegi chyba deczko dłuższą łowiąc okonie w zeszłym roku w PL

 

Dragon PROGUIDE X-SERIES - sztywniejsza od cxt - mniej spolegliwa moim zdaniem za to chyba szybsza deko - ta tez ma ten sam kolega to miałem porównanie

 

na Twoim miejscu zainteresował bym sie jeszcze serią SG4 - tą zieloną. tam jest chyba lepsza wedka na okonie niz cxt - ładniej pracuje , lepsza do białorybu

i jeszcze dorzuce oliwy do ognia

 

sprawdz kije Flagmana chwalone na forum właśnie pod Białoryb i okonie

np Azura Olivia .. ale nie tylko a  moze Kenshin


Użytkownik selk edytował ten post 07 kwiecień 2023 - 14:50

  • kostom63 i lesnypatataj lubią to

#4 OFFLINE   Gnat

Gnat

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 235 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 07 kwiecień 2023 - 15:47

Odrzuć Mikado Black Crystal, realnie 3-15g. Brałbym na halibuty do Norwegii.


  • pablo23004 lubi to

#5 OFFLINE   Krzysiu

Krzysiu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 660 postów

Napisano 07 kwiecień 2023 - 19:28

Mam dragona cxt do 10 o którym myślisz i zdecydowanie nie jest to klucha fajny delikatny w miarę szybki kij jak na okoniowke czy nadaje się na bialoryb nie wiem bo tak delikatnie nie lowie .
U mnie startuje od 5 g plus 2 calowa guma a obsłuży i 10 g z 3 calolowa tak tez mi się zdarza .
Myśle ze idealnie nada się pod rozmiar kołowrotka 2000 i będzie jako zestaw fajnie wyważony bo tez mam taki rozmiar kołowrotka sparowane do niego .
Używam go już chwile i naprawdę jestem bardzo zadowolony myśle ze śmiało mogę polecić pod pasiaki a i przylowow się nie boi bo ładnie dawał sobie radę i wyjął kilka szczupaków 70+
Dodam jeszcze ze nie gubi ryb a miałem kilka szybkich okoniówek .

Użytkownik Krzysiu edytował ten post 07 kwiecień 2023 - 19:31


#6 OFFLINE   czajka711

czajka711

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 07 kwiecień 2023 - 22:32

Jak wedka ma obsługiwać małe paprochy i przynęty do 5cm, żeby ogarnąć tez białoryb to na pewno nie będą to wedki z góra 7-10g. Mam Kuyinga Superlite wklejka do 10 gram który jest uważany za czuła i w miarę szybka wędkę, ale gada to dopiero od 2g + gumka, także do takiego łowienia celowałbym w coś do 4g wyrzutu MAX. Za taka kasę można dostać Mikado Sensor X Area do 2,5 albo 4g
  • strary, Krzysiu i lesnypatataj lubią to

#7 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1170 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 08 kwiecień 2023 - 09:38

Jeśli uda ci się kupić używkę, to polecam Fenwick River Runner ERR68UL-F-2 2-6 LB  0,8g-5g.

Od kilku lat używam do przynęt około 0,5 g i sprawuje się świetnie. Brania okoni czy białorybu widać na szczycie, jak i czuć w ręce. Kij nie gubi ryb nawet małych płotek, nie jest kluchą, ale pod obciążeniem pracuje cały blank. Ugięcie możesz zobaczyć tutaj http://jerkbait.pl/t...ugięcie wędki?, post #379


Użytkownik wilczybilet edytował ten post 08 kwiecień 2023 - 09:39

  • lesnypatataj lubi to

#8 OFFLINE   lesnypatataj

lesnypatataj

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 31 postów
  • LokalizacjaBytom

Napisano 08 kwiecień 2023 - 11:42

ale wiesz że każda nasz ocena bedzie subiektywna ?

każdy ma inne preferencje sztywnosci kija i jego pracy

jeden lubi rybki drugi woli ....

 

muszisz narazic sie na zakup kija poprubować niedobra  .. troche stracic .. sprzedać i tak po kolei

albo kupic jeden i uznać że masz najlepszy jaki potrzebujesz (zasada martwego konia)

 

żadna porada czyjaś nie odzwierciedli Twoich własnych preferencji

 

wedka dla jednego sztywna dla drugiego jest jeszcze medium .. i tak dalej

 

 

z moich odczuc

 

Dragon Cxt Microspecial Ms-X Spinn - super czuła wedeczka na okonie - dla mnie strzał w 9 - tylko ja nie łowie okoni a przynajmniej takich małych

pobawiłem sie wedka kolegi chyba deczko dłuższą łowiąc okonie w zeszłym roku w PL

 

Dragon PROGUIDE X-SERIES - sztywniejsza od cxt - mniej spolegliwa moim zdaniem za to chyba szybsza deko - ta tez ma ten sam kolega to miałem porównanie

 

na Twoim miejscu zainteresował bym sie jeszcze serią SG4 - tą zieloną. tam jest chyba lepsza wedka na okonie niz cxt - ładniej pracuje , lepsza do białorybu

i jeszcze dorzuce oliwy do ognia

 

sprawdz kije Flagmana chwalone na forum właśnie pod Białoryb i okonie

np Azura Olivia .. ale nie tylko a  moze Kenshin

Niestety, ale obawiam, że masz sporo racji...musiałbym akurat trafić na kogoś, kto ma identyczne preferencje do moich... ale dzięki Twojej odpowiedzi wydaje mi się, że Cxt Microspecial Ms-X Spinn i PROGUIDE X-SERIES będą dla mnie za mało finezyjne do zabawy Okonio białorybowwe :)

 

 

Jak wedka ma obsługiwać małe paprochy i przynęty do 5cm, żeby ogarnąć tez białoryb to na pewno nie będą to wedki z góra 7-10g. Mam Kuyinga Superlite wklejka do 10 gram który jest uważany za czuła i w miarę szybka wędkę, ale gada to dopiero od 2g + gumka, także do takiego łowienia celowałbym w coś do 4g wyrzutu MAX. Za taka kasę można dostać Mikado Sensor X Area do 2,5 albo 4g

Też mi się wydawało, że ten rozrzuć CW 1-10 będzie za duży, przez co blank będzie zwyczajnie za mocny na małe przynęty... fizyki raczej tutaj nie oszukamy...

 


Wielkie dzięki chłopaki, że znaleźliście w sobie jeszcze trochę zrozumienia i cierpliwości, żeby podzielić się swoimi doświadczeniami... Bardzo mi pomogliście, co pozwoliło mi wytypować dwie pozycje, które mnie poważnie zainteresowały :))))
 

Azura Olivia  191cm  0,8-5g
i

Tsuri Emotion (by Crony) EMS 662-4  0-5g 198cm

Może mi ktoś z posiadaczy potwierdzić, czy kije rzeczywiście nie ma ją problemu z przynętami 1-1,5g? Pytam... bo wiem, że deklarowane CW czasami odbiega od rzeczywistości 
Jak Wygląda realny górny zakres? 
Może miał ktoś możliwość porównania tych kijów? 
Jeszcze pytanie odnośnie osprzętu tych dwóch kijów... niestety nie znam się na tym kompletnie, Jak oceniacie jakość blanku? przelotek? rękojeści? (wiem, że to w pewnym stopniu preferencje osobiste) może się ktoś wypowiedzieć, który kij lepiej wygląda na papierze?


Użytkownik lesnypatataj edytował ten post 08 kwiecień 2023 - 11:43


#9 ONLINE   selk

selk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 791 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Zbyszek

Napisano 08 kwiecień 2023 - 11:44

Niestety, ale obawiam, że masz sporo racji...musiałbym akurat trafić na kogoś, kto ma identyczne preferencje do moich... ale dzięki Twojej odpowiedzi wydaje mi się, że Cxt Microspecial Ms-X Spinn i PROGUIDE X-SERIES będą dla mnie za mało finezyjne do zabawy Okonio białorybowwe :)


Też mi się wydawało, że ten rozrzuć CW 1-10 będzie za duży, przez co blank będzie zwyczajnie za mocny na małe przynęty... fizyki raczej tutaj nie oszukamy...



Wielkie dzięki chłopaki, że znaleźliście w sobie jeszcze trochę zrozumienia i cierpliwości, żeby podzielić się swoimi doświadczeniami... Bardzo mi pomogliście, co pozwoliło mi wytypować dwie pozycje, które mnie poważnie zainteresowały :))))

Azura Olivia 191 0,8-5g
i
Tsuri Emotion (by Crony) EMS 662-4 0-5g 198cm

Może mi ktoś z posiadaczy potwierdzić, czy kije rzeczywiście nie ma ją problemu z przynętami 1-1,5g? Pytam... bo wiem, że deklarowane CW czasami odbiega od rzeczywistości
Jak Wygląda realny górny zakres?
Może miał ktoś możliwość porównania tych kijów?
Jeszcze pytanie odnośnie osprzętu tych dwóch kijów... niestety nie znam się na tym kompletnie, Jak oceniacie jakość blanku? przelotek? rękojeści? (wiem, że to w pewnym stopniu preferencje osobiste) może się ktoś wypowiedzieć, który kij lepiej wygląda na papierze?

O azura Olivia jest link do filmu na forum. Gość omawia łowienie okoni i białorybu tym kijem

Wysłane z mojego motorola edge 30 fusion przy użyciu Tapatalka
  • lesnypatataj lubi to

#10 OFFLINE   lesnypatataj

lesnypatataj

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 31 postów
  • LokalizacjaBytom

Napisano 08 kwiecień 2023 - 15:56

Wlaśnie zobaczyłem, wygląda bardzo obiecująco :) ciekaw jeszcze jestem tego Japończyka... Nie ukrywam, że ten Tsuri też wygląda bardzo fajnie,a gdyby się ktoś wypowiedział na jego temat, a najlepiej porównał dwa kije, to by było wspaniale ;)

Użytkownik lesnypatataj edytował ten post 08 kwiecień 2023 - 15:57


#11 OFFLINE   Gnat

Gnat

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 235 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 08 kwiecień 2023 - 18:24

Posiadam Tsuri Emotion (by Crony) EMS 662-4 0-5g 198cm. Jak masz pytania pisz.
  • lesnypatataj lubi to

#12 ONLINE   selk

selk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 791 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Zbyszek

Napisano 08 kwiecień 2023 - 18:28

Wlaśnie zobaczyłem, wygląda bardzo obiecująco :) ciekaw jeszcze jestem tego Japończyka... Nie ukrywam, że ten Tsuri też wygląda bardzo fajnie,a gdyby się ktoś wypowiedział na jego temat, a najlepiej porównał dwa kije, to by było wspaniale ;)

Olivia na alledrogo jest

Wysłane z mojego motorola edge 30 fusion przy użyciu Tapatalka
  • lesnypatataj lubi to

#13 OFFLINE   lesnypatataj

lesnypatataj

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 31 postów
  • LokalizacjaBytom

Napisano 08 kwiecień 2023 - 19:30

Olivia na alledrogo jest

Wysłane z mojego motorola edge 30 fusion przy użyciu Tapatalka

 

Haha, wiem wiem... nawet już mam w koszyku :P Waham się tylko dlatego, bo chciałem się dowiedzieć czegoś więcej o Tsuri

 

Posiadam Tsuri Emotion (by Crony) EMS 662-4 0-5g 198cm. Jak masz pytania pisz.

Powiedz mi proszę, jak wygląda rzeczywisty zakres pracy 0-5g Zakładam, że może startować przynajmniej od 0.5-1g... jest to dla mnie dość istotne, bo chciałbym połapać trochę białorybu, a tutaj jest wymagana praca z wyjątkowo małą gramaturą.
Wiem, że to ciężko wyczuć, ale jak on się ma do Azuro Olivia? 
Tutaj jest dość dokładna prezentacja


Dzięki za pomoc :)


 


Użytkownik lesnypatataj edytował ten post 08 kwiecień 2023 - 19:36


#14 OFFLINE   krakus

krakus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 794 postów
  • LokalizacjaAFG...

Napisano 08 kwiecień 2023 - 19:46

Mam kilka kijków Tsuri i polecam dla wszystkich którzy chcą łowić okonie i Białoryb przed duże B bo to kijek nie na wzdręgi i płotki które mają 12 cm tylko minimum 20 cm .
Jak coś mam 2 szt. Tsuri Emotion 0-5g 213cm więc jak jest jakiś chętny to najlepiej prv... Pozdrawiam🙂

#15 OFFLINE   lesnypatataj

lesnypatataj

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 31 postów
  • LokalizacjaBytom

Napisano 08 kwiecień 2023 - 19:57

Mam kilka kijków Tsuri i polecam dla wszystkich którzy chcą łowić okonie i Białoryb przed duże B bo to kijek nie na wzdręgi i płotki które mają 12 cm tylko minimum 20 cm .
Jak coś mam 2 szt. Tsuri Emotion 0-5g 213cm więc jak jest jakiś chętny to najlepiej prv... Pozdrawiam

Tak z czystej ciekawości... jak to się stało, że masz dwie?  :P



#16 OFFLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1966 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 08 kwiecień 2023 - 20:02

Tak z czystej ciekawości... jak to się stało, że masz dwie?  :P

Miał 4szt, ale 2 się połamały. :lol:  :D



#17 OFFLINE   Gnat

Gnat

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 235 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 08 kwiecień 2023 - 20:42

Tsuri Emotion 5g rzuci w komforcie od 1g łącznej masy. Te 0.8g + gumka też łowiłem, nie jest to jakieś super czucie ale idzie łowić. Pełny komfort wg mnie od 1g + przynęta czyli takie 1.5g łącznej masy. Wędka dość szybka, nie jest to klucha. Okonie, pstrągi jak dla mnie idealna. Wiadomo ryby do 40cm robi na lekko, od tych 40+ już ładnie się gnie i daje mega frajdę. Czuły blank, uchwyt Fuji. Przelotki na wyższych stopkach. Krótki dolnik 23cm.

#18 OFFLINE   krakus

krakus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 794 postów
  • LokalizacjaAFG...

Napisano 08 kwiecień 2023 - 21:30

Tak z czystej ciekawości... jak to się stało, że masz dwie? :P


Jedna ma 198 a druga 213 cm cw taki sam🙂

#19 OFFLINE   krakus

krakus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 794 postów
  • LokalizacjaAFG...

Napisano 08 kwiecień 2023 - 21:39

Miał 4szt, ale 2 się połamały. :lol: :D


I po co ta szydera chłopczyku lepiej obejrzyj sobie akcje tego kijka jest kilka ujęć z holu ryby jak również test blanku.

#20 OFFLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1966 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 08 kwiecień 2023 - 21:45

I po co ta szydera chłopczyku lepiej obejrzyj sobie akcje tego kijka jest kilka ujęć z holu ryby jak również test blanku.

Chłopczyki to te twoje chrusty na kolanach prostują.