Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Dobór obciążenia do Cannibal 15cm oraz Shadteez 16cm


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Daniel131

Daniel131

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 35 postów

Napisano 02 lipiec 2023 - 07:41

Witajcie,

Chciałbym Was prosić o poradę. Do tej pory łowiłem szczupaki na żwirowiskach o głębokości 2-3m z opadu na gumy Cannibal 10cm oraz Shadteez 12cm na główkach 5-7g. Przy takim obciążeniu gumy pracują bardzo dobrze przy opadzie. Teraz przechodzę na cięższy kij i chciałabym zacząć łowić na większe przynęty.
Pytanie do Was przy jakim obciążeniu prawidłowo pracuje w opadzie oraz jakie obciążenie dobrać na powyższe łowisko do Cannibal 15cm oraz Shadteez 16cm? Niestety nigdy nie miałem w ręku tych przynęt i kompletnie nie wiem jak one się zachowują w wodzie przy jakiejś tam dobranej główce. Nie chcę kupować w ciemno obciążenia. Z góry wszystkim dziękuję za pomoc

#2 OFFLINE   CORNEL

CORNEL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 217 postów

Napisano 02 lipiec 2023 - 11:04

Cannibal 15cm zaczyna pracę w opadzie od 10g. 12g będzie już ok. Sądzę, że shad teez będzie podobnie aczkolwiek startowałbym od 12g.



#3 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 598 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 02 lipiec 2023 - 11:35

Opad opadowi nierówny. Szybko pikująca w dół guma, mimo iż macha ogonkiem, nie musi lepiej wabić niż wolno opadająca w poziomie, dociążona jedynie lekko w brzuszku pinami. Zbyt szybki opad może powodować też chybione ataki, a nawet rezygnację z przekąski. Nie zawsze agresywna praca jest kluczem do sukcesu.



#4 OFFLINE   Lokityrem

Lokityrem

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 71 postów

Napisano 02 lipiec 2023 - 15:11

Wkręt + czebu 3gr+ pojedyńcza kotwica na pinie. Jak szczupłe są bardzo leniwe, stosuję sam wkręt. Nie łowię cięzko, ponieważ napier^ala mnie póżniej nadgarstek.



#5 OFFLINE   Daniel131

Daniel131

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 35 postów

Napisano 02 lipiec 2023 - 21:38

Dziękuję wszystkim za dobre rady. A chciałbym zapytać również o wkrętki. Słyszałem opinie, że praca gumy na wkrętce jest wyraźniejsza niż na standardowej główce jigowej ponieważ nie usztywnia ją hak. Jakie są Wasze odczucia?

#6 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 598 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 03 lipiec 2023 - 20:31

Najwięcej swobody ma guma na czeburaszce lub samej wkrętce bez obciążenia. Jej podatność na opad i szybkość akcji jest także związana z grubością linki. W mojej ocenie nieprzesadnie długi hak nie ma negatywnego wpływu na pracę wspomnianych gum. Hamująco np. na lusterkowanie może wpływać zbyt nisko umieszczona na haku główka, choć z kolei działa stabilizująco na gumę prowadzoną w silnym nurcie.  Z drugiej strony, przewalająca się leniwie na bok lub nawet obracająca się co jakiś czas guma może działać wyjątkowo wabiąco. Od nas zależy jak uzbroimy i poprowadzimy przynętę. Jako bardzo ogólną, ostrożnie formułowaną zasadę, przyjmuję: woda przejrzysta i ciepła - prowadzenie szybsze i bardziej agresywne. Woda mało przejrzysta (lub przejrzysta, ale zimna, np. późno-jesienna), - prowadzenie wolniejsze, bez szybkiego opadu i szarpania, raczej powolne podciąganie i dłuższe przerwy, a także większe przynęty. Oczywiście, czasem szczupaki oczekują od nas zupełnie innej prezentacji. Kwestia ruchliwości przynęty, rzecz jasna nie wyczerpuje tematu, bo pozostaje jeszcze problem lokalizacji ryb, głębokości prowadzenia przynęty, zwłaszcza w głębokich jeziorach, oraz chyba już mniej istotny, choć czasem nie całkiem obojętny, jej kolor.

  • Mirek*, saitt i Okonhel lubią to

#7 OFFLINE   croock

croock

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 635 postów
  • LokalizacjaWroclaw

Napisano 04 lipiec 2023 - 13:39

Ja przy takich gumach praktycznie nie stosuję tradycyjnych główek. Wyłącznie wkręt i dobierane do niego obciążenie (czeburaszka / oliwka / brak). Inna sprawa, że tymi gumami niekoniecznie trzeba łowić w klasycznym opadzie.  



#8 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 981 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 05 lipiec 2023 - 12:32

Opad to nie metoda na szczupaka chyba że do połowy wody opad .szczupak raczej atakuje to co jest nad nim .i bardzo często najlepsze jest zwykle dziadkowie wolne zwijanie dużej gumy z pauzami od czasu do czasu lub nawet bez .opad to raczej sandacz/sum szczupak jako przylow raczej podczas podbijania i początkowej fazy opadu bierze .
Ale każdy ma tam swoje metody i patenty na złowienie ryby .
  • chulo lubi to

#9 OFFLINE   Daniel131

Daniel131

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 35 postów

Napisano 13 lipiec 2023 - 11:11

Dziękuję wszystkim. Za odpowiedź. Chciałbym zapytać jeszcze o dwie kwestie. Uzbrajając gumę na wkręt oraz dociążając ją czeburaszką mocujecie ją pomiędzy wkrętką a agrafką czy wpinacie ją do oczka wkrętki oraz agrafke również do oczka wkrętki tak, że czeburaszka zwisa luźno na oczku i dociąża przynętę?

#10 OFFLINE   GroPerch

GroPerch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 338 postów
  • LokalizacjaPółnocny Wschód i Wwa
  • Imię:Filip

Napisano 13 lipiec 2023 - 11:47

Jeśli w ten sposób byś zamontował to przy zarzucie/rybie/zaczepie zaraz Ci się wypnie. Montuj zawsze między agrafką i wkrętką

#11 OFFLINE   Bartek1989

Bartek1989

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 491 postów

Napisano 14 lipiec 2023 - 05:55

Ja nie raz wieszałem luźno na agrafce przyponu oczywiście tym małym oczkiem by nie spadła

#12 OFFLINE   Daniel131

Daniel131

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 35 postów

Napisano 14 lipiec 2023 - 09:59

No właśnie miałem na myśli przywieszenie za małe oczko bo wtedy nie ma możliwości zsunąć się obciążenie.

#13 ONLINE   cyprys19

cyprys19

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 3961 postów
  • Lokalizacjapułtusk okolice
  • Imię:marcin
  • Nazwisko:k

Napisano 14 lipiec 2023 - 13:15

Polecam takie dociązenia z wkrętką. Dają dużo możliwości, zmienia się pozycja gumy podczas opadu dzięki temu można uzyskać nieszablonową pracę przynęty.
Załączony plik  20230424_101041.jpg   83,58 KB   8 Ilość pobrań

#14 OFFLINE   Daniel131

Daniel131

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 35 postów

Napisano 14 lipiec 2023 - 21:39

Bardzo ciekawe. A powiesz gdzie można kupić te wkręcane obciążenia?

#15 ONLINE   cyprys19

cyprys19

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 3961 postów
  • Lokalizacjapułtusk okolice
  • Imię:marcin
  • Nazwisko:k

Napisano 14 lipiec 2023 - 22:05

Sam je robię.